Nemirtingumas: Jean-Michel Basquiat kasmet atgyjantis sportbačiuose

Jean-Michel Basquiat buvo pirmasis juodaodis menininkas tapęs tarptautinio masto žvaigžde, triukšmingai įsiveržusia į šiuolaikinio meno pasaulį. Šiandien jo paveikslai aukcionuose parduodami už nepadoriai dideles sumas, o kompanija „Reebok“ gamina į meno kūrinius panašius sportinius batelius, įkvėptus talentingojo niujorkiečio, anksti iškeliavusio į kitą pasaulį... (R.I.P.).

Pradžia ir pabaiga: "SAMO"

Jean-Michel Basquiat buvo tikras amerikietiškų loftų kartos vaikas, gimęs Niujorko Brukline ir užaugęs tuo laiku, kai Niujorkas ir ypač menininkų loftų kvartalai buvo pačioje populiarumo viršūnėje. Menininko karjerą Jean-Michel pradėjo tiesiog gatvėje, piešė graffiti ant Manhetano pastatų sienų, ant marškinėlių ir kur tik sumanydavo. Tuo metu grafitų gatvės menas buvo velniškai madingas ir paklausus. Graffiti menininkus medžiodavo net Niujorko galerijos. Jean-Michel Basquiat čia buvo žinomas kaip SAMO (toks buvo jo ir jo draugo Al Diaz „tag‘as“), kuris ant sienų palikinėdavo trumpas žinutes. Vėliau Basquiat įsisuko į tiesiogine prasme svaiginantį aštuoniasdešimtųjų Niujorko meno ir mados pasaulį. Per vos dešimtmetį trukusią karjerą, Jean-Michel Basquiat spėjo susidraugauti su visa eile amerikiečių garsenybių. Nusifilmavo garsiojo „GQ Magazine“ rašytojo ir scenaristo Glenn O'Brien filme, legendinės grupės „Blondie“ klipe, bendradarbiavo su Madonna, Andy Warholu, David Bowie, Julian Schnabel, Francesco Clemente ir daugybe kitų komercinio meno industrijos įžymybių. Jean-Michel Basquiat kūriniai apkeliavo visą eilę Niujorko galerijų, loftų, klubų ir kitų miesto erdvių, o jis pats įsiliejo į tuometinį neo-ekspresionistinio meno judėjimą, neatsiejamą nuo išprotėjusių loftininkų gyvenimo. Jean-Michel Basquiat mirė būdamas vos 28 metų, perdozavęs heroino. SAMO projektas baigėsi epitafija ant SoHo loftų pastatų sienų: "SAMO IS DEAD".

Naujausias dokumentinis filmas apie Jean-Michel Basquiat „The Radiant Child“ (2010, rež. Tamra Davis, JAV)

Kolaborantai: Basquiat x Reebok

Šiandien Jean-Michel Basquiat darbus eksponuoja garsiausi pasaulio muziejai, tokie kaip Niujorko „Whitney“ Madisono Aveniu. Tiesa, daugelis menininko darbų priklauso privačioms kolekcijoms. Christies ir Sotheby’s aukcionuose pardavinėjami Jean-Michel Basquiat kūriniai įkainojami milijoninėmis sumomis. Jis dažnai patenka į vadinamąjį menininkų TOP 10 (kartu su Pablo Picasso, Andy Warhol, Marc Chagall ir kt.). Jean-Michel Basquiat kūrybinį palikimą sauganti organizacija ir kompanija „Reebok“ prieš kelerius metus pasirašė ilgalaikę sutartį ir nuolat kuria šio menininko kūrybos įkvėptus unikalius sportinius batelius. Šių sportbačių kolekcijos – yra tikri meno kūriniai. Jos pavadintos „Reebok Affili’Art“ ir yra kuriamos kiekvienais metais, bendradarbiaujant ne tik su Jean-Michel Basquiat organizacija, bet ir kitais pasaulinio šiuolaikinio meno ir dizaino atstovais (Rolland Berry, John Maeda, dailininke Feride Uslu ir kt.). Jean-Michel Basquiat kūrybos įkvėpti sportbačiai yra išmarginti ryškiom, neo-ekspresionistinėm jo paveiklslų spalvom, graffiti piešiniais arba originaliais eskizais. Ir moteriški, ir vyriški Basquiat x Reebok yra riboto leidimo, todėl turguje jų tikrų tikrai nerasite. Ant batuose esančio liežuvėlio su Reebok logotipu, netgi yra karūna su Jean-Michel Basquiat parašu (tag‘u) – tai ženklas, skirtas kultiniam Amerikos menininkui pagerbti.

Nuotraukos: highsnobiety.com
Sandra Kliukaitė

Naujausi komentarai
joodze/
2010-07-05, 11:26
kokie nerealuuus ;**
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai