Viskas, ko reikia – 4 akordai

Prieš pora metų Australijos muzikantai-komikai „The Axis of Awesome“ sukūrė miksą, kuriame, kartodami keturis akordus, atliko 36 populiarias dainas, tarp jų – The Beatles „Let It Be“, U2 „With or Without You“, The Black Eyed Peas „Where is the Love“ ir kitus skirtingų stilių ir laikmečių hitus.

Pokštas taip paplito, kad parodę jį muzika besidominčiai auditorijai rizikuotumėte būti apšauktas nuobodžiu ar gauti diplomatišką komentarą „taip, bet mes tai jau matėme“. O jei nieko apie „4 akordų fenomeną“ nežinote?.. Pats metas sužinoti.

Em, C, G ir D

„The Axis of Awesome“ miksas, kurį grupė pirmiausia pristatė „BBC Radio 1“ eteryje, „YouTube“ jau sulaukė daugiau nei 2 milijonų. Grupė neapsiriboja virtualia erdve ir noriai pristato savo šou koncertuose:

 
„The Axis of Awesome“ žinia paprasta – norint, kad daina taptų hitu, reikia elementarios, įsimenančios melodijos, kurią galima sukurti iš keturių akordų. Pavyzdžiui, paimkime Em, C, G ir D – tuos, kuriuos mokosi pirmą kartą atsargiai gitaros stygas braukiantys paaugliai. Kartodami šią akordų seką, galime atlikti MGMT „Kids“, The Cranberries „Zombie“ ar Lady Gaga „Poker Face“. Sukeiskime juos vietomis į G, D, Em ir C ir gausime melodiją, pagal kurią galima dainuoti James Blunt „You‘re Beautiful“, Elton John „Can You Feel the Love Tonight“, Alphaville „Forever Young“ ir dar daugybę kūrinių.

Visos melodijos yra plagijatas?

Įdomu, jog šios dainos, nors ir yra puikiai mums pažįstamos, neatrodo panašios. Skiriasi instrumentai, kuriais jos yra atliekamos, skiriasi ritmas, tonacija, vokalas. Būtent šie aspektai hitus paverčia su niekuo nesumaišomais (prisipažinkite – sintezatoriaus melodijos MGMT „Kids“ pradžioje niekaip nesupainiotumėte su „Zombie“ intro, nors akordai ir tie patys). Tačiau šias dainas „apnuoginus“ ir bandant atlikti tik gitara ar pianinu, skambesys supanašėja.
 
Šis fenomenas kartu yra ir atsakas į nuolat atsinaujinančius skundus dėl dainų plagijavimo. Štai 2008-ųjų gruodį Coldplay buvo apkaltinti savo dainoje „Viva la Vida“ pavogę gitaristo Joe Satriani dainos „If I Could Fly“ melodiją. Tačiau Coldplay gerbėjai netruko pastebėti, kad panašią melodiją yra sukūrę ne tik Satriani bet ir Argentinos roko trio Los Enanitos Verdes ar legendinis folkroko atlikėjas Cat Stevens.
 
Plagijatas? Galbūt. Bet pasižiūrėkime į „Viva la Vida“ akordus: C, D, G ir Em! Tie patys, su kuriais žaidė „The Axis of Awesome“, tik išdėlioti skirtinga tvarka. Kurdama dainą su tokiais akordais grupė pasmerkta būti apkaltinta plagijavimu – šansai, kad niekas anksčiau nebus sugroję tokios kombinacijos yra lygūs nuliui. Tačiau kito kelio nėra – nebent išsiderinti gitaras ar pradėti groti puodais ar šaukštais (nors ir tai jau yra padaryta Coco Rosie ir panašių eksperimentatorių).
 
Kadangi paprastos akordų kombinacijos ir toliau išlieka populiarios kuriant naujas dainas, dalis melomanų užima radikalią poziciją, teigdami, kad visa nauja muzika yra kažkieno ankstesnio plagijatas, tik ne visi iškart tai pastebi. Žvelgiant iš šio kampo „The Axis of Awesome“, siekdami pralinksminti auditoriją, atliko ir šviečiamąją funkciją – jų 36 dainų miksas parodė, kiek daug panašių melodijų yra populiariojoje muzikoje.

„Aš sugrojau 44 kūrinius, o tu?“

Na, o tiesiog pasilinksminti norintieji nesivėlė į filosofines diskusijas su išvada „visa muzika sugrota, tik ne visi pinigai pasiimti“. Jie ėmė į rankas gitarą ir bandė aplenkti „The Axis of Awesome“, siekdami rasti dar daugiau vienodo skambesio dainų, nei rado Australijos komikai. Štai vokietis vaikinas Johnas rinko dainas iš savo šalies topų. Rezultatas – 44 kūriniai. „Ši parodija parodo, kokia gali būti primityvi muzika, kasdien sklindanti iš mūsų radijo imtuvų“, – video pristatyme kalba jis.
 
Amerikiečio Matthew rezultatas – 65 dainos:

 
Iš „4 akordų fenomeno“ galima pasimokyti kelių dalykų. Pirma – sukurti pop hitui užtenka keturių akordų. Antra – daugybė mums žinomų dainų yra panašios viena į kitą, tik dėl skirtingų komponentų (tonacija, ritmas ir t.t.) mes to nesuvokiame. Trečia – jei moki nors kiek skambinti gitara ar pianinu, vakarėlyje galite tapti tikru jukebox – tik grok Em, C, G ir D, svečiai atpažins melodiją. Nesvarbu, kad vieni ten girdės The Calling „Wherever You Will Go“, o kiti – Jason Mraz  „I‘m Yours“.

Karolis Vyšniauskas

Naujausi komentarai
muzikante
2015-12-14, 20:01
kam reik akordu natu
Em- SOL SI MI
C- SOL DO MI
G- SOL SI RE
D- LA RE FA
deimante
2012-03-11, 14:50
O PIANINO NATAS GAL JAS ZINOT ?
2012-01-14, 21:44
sveiki gal kas nor zinote natas situ akordu
Vygis
2011-11-24, 21:34
Na, taip! Industrial ir t.t. nera akordu visai!:)))
Mindaugas
2010-04-27, 02:57
Štai kodėl reikia klausyti industrial, ambient ir panašią muziką, kurioje akordų nerasite nė su žiburiu :D Visa kita - popsas!
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai