Now Reading
Kvapioji chemija namuose: kaip jos išvengti?

Kvapioji chemija namuose: kaip jos išvengti?

Kvapioji chemija namuose: kaip jos išvengti?

Ekodiena.lt

Kiekvienas žinome, kad maloniausia būti ten, kur skaniai kvepia. Vien todėl savo namus nuolat „puošiame“ įvairiais kvapais. Deginame smilkalus, kvepiančias žvakes, purškiame gaiviklius ir dažnai net nesusimąstome, kad nuostabus aromatas gali pakenkti mūsų sveikatai.

Kvapi iliuzija namuose

Cheng Kung universiteto mokslininkas Changas Linas iš Tainanio (Taivanis) atliko tyrimus ir nustatė, kad smilkalų dūmuose yra daug daugiau toksinių medžiagų nei automobilių išmetamose dujose miesto sankryžoje.

Deginant smilkalus į aplinka išsiskiria daugybė pavojingų medžiagų (benzenas, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai ir kt.). Angliavandeniliai susidaro dyzelinio kuro ar dujų deginimo procese ir yra vienas dažniausių oro taršos šaltinių. Jautresni žmonės vos pajutę sintetinių smilkalų kvapą pradeda čiaudėti arba kosėti. Kitiems tokia reakcija gali kilti vėliau. Būdami patalpoje, kurioje dega smilkalai, galbūt nejausite jokio poveikio, tačiau ilgainiui dūmai gali sukelti vėžinius susirgimus, astmą, kontaktinį dermatitą.

Panašiai veikia ir deginamos kvepiančios parafininės ar gelio žvakės. Jos į aplinką išskiria pavojingus junginius: acetaldehidą, formaldehidą, naftaleną, kurie taip pat gali sukelti vėžį, pažeisti imunitetą, sutrikdyti nervų sistemos darbą. Parafinas yra sintetinė medžiaga gaminama iš naftos, todėl kaip alternatyvą reikėtų rinktis bičių vaško žvakes.

Nors iš pažiūros sausų lapelių, žiedlapių ar žolelių mišiniai atrodo nepavojingi, visgi jie taip pat būna pagardinti sintetiniais eteriniais aliejais, kvapais ir dažikliais.

Sintetinė vs natūrali: kaip nesuklysti?

Norite sužinoti, ar jūsų įsigyta aromaterapinė žvakė, smilkalai ar eterinis aliejus natūralus? Teks su kvapu „padraugauti“ 15 minučių. Prie aromato turite priprasti per šį laiką ir jo beveik nebejausti. Jei taip nenutiko, o kvapas vis dar stipriai juntamas ar net dirgina kvėpavimo takus, geriau mesti lauk tokį kvapiklį ir tiesiog atsidaryti langą.

Jei renkatės natūralų kvėpiklį su sertifikatu „ekologiška prekė“, etiketėje turi būti nurodyta 100 proc. natūrali sudėtis. Jei nurodytas mažesnis procentas, produktas nėra natūralus.

Jeigu ant pakuotės pamatote užrašą „fragrance“ arba „parfume”, galite būti tikri, kad priemonėje yra sintetinių aromatų. Po šiuo užrašu gali slėptis daugiau nei 200 sudedamųjų dalių. Šios kvapiosios medžiagos prasiskverbia per odą, todėl gali pažeisti kepenis, inkstus, centrinę nervų sistemą, sukelti alergiją ar astmą.

Renkantis žvakes svarbu atkreipti dėmesį į vaško minkštumą. Kietame vaške būna daug parafino, o kaip jau rašėmę aukščiau, jis – kenksmingas. Normalios temperatūros vaškas yra plastiškas ir lankstus. Išlydytas jis yra mažai lipnus ir tąsus, netrupantis.

Nenaudokite juodos spalvos smilkalų – jie suklijuoti guma ar sintetiniais klijais, kurie kaisdami virsta nuodais. Smilkalai neturi būti aštrių kvapų, kadangi jie yra gaminami iš žievelių, sutrintų žolelių ir sėklų. Jų kvapas turi būti švelnus ir sodrus. Natūralūs smilkalai yra suklijuoti aliejais arba būna birūs kaip pudra.

Alternatyvos

Dauguma įsivaizduoja, kad natūralūs ar ekologiški kvapai yra brangūs, tačiau dažnai būna priešingai. Labiausiai reklamuojami sintetiniai kvapikliai savo kaina pranoksta natūralų eterinį aliejuką, kuris nekenkia sveikatai, pakelia nuotaiką ir jo užtenka ilgam laikui.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Sakoma, kad geriau jokio kvapo namuose nei sintetinis kvapas. Jei norite gaivaus oro gūsio, nebijokite plačai praverti langą. O jei norite, kad namai kvepėtų galite pasirinkti mėgstamų eterinių aliejų ir jais džiuginti savo uoslę.

Eterinių aliejų naudojimas buityje:

  • Eteriniai aliejai garinami aromatinėse žvakėse. Į vandenį lašinti 3-5 lašus eterinio aliejaus, galima maišyti kelių rūšių aliejus arba naudoti mišinius garinimui.
  • Kelis lašelius aliejaus užlašinkite ant elektros lemputės, šylant eterinis aliejus skleidžia savo aromatą.
  • Įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus plaunant grindis, kad pasklistų jo aromatas.
  • Raminančius ar laikomus afrodiziakais eterinius aliejus galima lašinti ant vidinės pagalvės pusės, 1-2 lašelius.
  • Nepilkite nepraskiestų eterinių aliejų tiesiai į vonią, jie gali sukelti odos suerzinimą ir paraudimus. Skiesti arba sumaišyti reikėtų su baziniais aliejais arba vonios druska.
  • Pasigaminkite savo purškiklį. Pripilkite vandens į indelį su purkštuvėliu, įlašinkite vieną ar porą mėgstamų eterinių aliejų ir štai jums natūralus oro gaiviklis namuose.
  • Eteriniai aliejai puikiai įsigeria į medieną, kuri pasižymi savybe ilgai skleisti natūralų, neiškreiptą kvapą. Itin patogūs aliejuose įmirkyti mediniai kubeliai, rutuliukai – jų galite pamėtyti spintoje, komodos stalčiuose, drabužinėje, dailiose vazose vonios ir tualeto kambaryje.

Džiovintos žolelės

Vasarą galite prisidžiovinti mėtų, melisų, radastų, čiobrelių, ramūnėlių ir visokių kitokių arbatžolių. Einant maudytis prisidėkite jų į drobinį maišelį ir įsimeskite į vonią. Nustebsite, kokie tai malonūs kvapai.

Šlapią maišelį vėliau dėkite ant radiatoriaus, dar galite užlašinti 2-3 lašelius mėgstamo eterinio aliejaus. Namuose pasklis nuostabus kvapas, kuris pagerins ir nuotaiką, ir savijautą.

Tūkstančius metų žmonės išgyveno ir kuo puikiausiai namus kvėpino nenaudodami sintetinių kvapų (nes jų tiesiog nebuvo). Tobulėjantis pasaulis su gausybę technologijų priešakyje „padovanojo“ naujų, egzotiškų ir „nematytų” kvapų, kurie, deja, suteikdami mažą malonumą uoslei daro didelę žalą sveikatai. Atėjo pats laikas prisiminti, kad turime visą aibę natūralių kvapų, galinčių suteikti atgaivą kūnui, protui ir sielai.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top