Search Results for: "Tikras kraujas"

Savaitgalio serialas. „Tikras kraujas“ -  tikriems vampyrų ir erotiško kraujo gerbėjams

Savaitgalio serialas. „Tikras kraujas“ – tikriems vampyrų ir erotiško kraujo gerbėjams

Apie serialą „Tikras kraujas“ („True Blood“) nusprendėme parašyti netikėtai. Tiesiog jį visai buvome pamiršę, tačiau šią savaitę išgirdome, kad pagrindiniai serialo aktoriai – sutuoktiniai Anna Paquin ir Stephenas Moyeris netrukus susilauks kūdikio.

Tačiau meskime visus pletkus į šoną ir grįžkime prie Alano Ballo režisuojamo „Tikro kraujo“, kuris televizijos ekranuose pasirodė 2008 metais. Kaip jau supratote iš pavadinimo ar filmo plakatų, tai serialas apie vampyrus.

Paskutiniu metu tiek filmai, tiek serialai apie vampyrus yra visai pelningas verslas, kuris dar labiau suklestėjo prasidėjus „Saulėlydžio“ („Twilight“) manijai. Todėl kiekvienas naujas vampyriškas pasirodymas nuolat lyginamas su „Saulėlydžiu“ arba bent jau jam prikišama, kad nesugalvojo nieko originalaus, kaip kad kasti aukso gyslą iš vampyrų fenomeno. Tačiau niekas nieko nekopijuoja – „Saulėlydis“ ir „Tikras kraujas“ tiesiog nuolat konkuruoja dėl savo naujų sezonų ar filmo dalių pasirodymo datų ir tikrai stipraus brando. „Saulėlydį“ dar prieš filmą išgarsino knygos, pagal kurias filmas buvo statomas, o „Tikras kraujas“ – vos 11-os „Oskaro“ statulėlę pelniusia pagrindinio vaidmens atlikėja A.Paquin.

Tačiau šie du vampyriški pavadinimai konkuruoja tik dėl to. Visa kita konkurencija nusakoma taip: „Saulėlydis“ skirtas labiau paaugliams, o „Tikras kraujas“ – kraujo ir sekso nesibaidantiems žiūrovams, nes šiame seriale nebijoma nei nuogų kūnų, nei kraujo, nei stiprių vaizdų. Ir serialo stilistika labiau atitinka tikrą vampyrišką prigimtį, nes ji dažniausiai ir asocijuojasi su seksualumu ir brutuališkumu. Žinoma, nepamirštant ir meilės. Tad apie ką pasakoja „Tikras kraujas“?

Visų pirma, „Tikras kraujas“ išsiskiria iš kitų vampyriškų serialų tuo, kad jame vampyrai nėra slapti objektai, nuolat bėgantys ir besislapstantys nuo visuomenės. Serialo pasaulyje vampyrai jau perėję į kitą lygį – jie yra pripažinti žmonijos ir gyvena lygiagrečiai su ja. Vampyrai turi darbus, parduotuves, kalbasi pokalbių laidose su žmonėmis, diskutuoja apie rasizmą, religijas ir kitus mūsų visuomenei aktualius dalykus. „Tikrame kraujyje“ vampyrai turi savo šerifus, karalius, įstatymus, jiems žmonių kavinėse visada bus patiektas kraujas pagal norimą ir mėgstamą grupę. Beje, serialas paremtas Charlaine Harris novelių serija „The Southern Vampire Mysteries“.

Pagrindinė serialo herojė Sookie Stackhouse yra baro „Merlotte“ padavėja mažame Luizianos miestelyje Bon Tempse. Sookie iš pažiūros yra paprasta, niekuo neišsiskirianti blondinė, tačiau artimiausi žmonės žino ją turint slaptų galių – ji gali skaityti kitų mintis. Vieną dieną bare pasirodo Sookie svajonių vampyras Billas Comptonas (aktorius Stephenas Moyeris), kurį mergina netikėtai išgelbėja nuo užpuolikų, norėjusių paimti iš jo kraują (serialo „rinkoje“ vampyriškas kraujas, dar vadinamas „V“, naudojamas kaip narkotikas, todėl vampyrams iš žmonių pusės dažnai gresia pavojus būti sunaikintiems dėl kraujo).

Toliau serialo veiksmas nuolat suksis aplink Sookie barą ir apie naujai prasidėjusį merginos ir vampyro Billo romaną bei apie pašalinius herojus, besisukančius apie Sookie arba gyvenančius jos aplinkoje. Tai Sookie vyresnis brolis Jasonas (aktorius Ryanas Kwantenas), kuris dėl savo aistringo būdo nuolat susideda su netinkamomis moterimis, kurios bent jau pirmame sezone dažniausiai nužudomos. Tik ne Jasono.

Sookie baro viršininkas Samas Merlotte (aktorius Samas Trammellis) yra slapta įsimylėjęs savo padavėją, tačiau savo aistrą nuolat bando suvaldyti. Juolab, kad jis slepia didelę paslaptį apie savo tikrąją prigimtį. Antrojo sezono pradžioje Sookie ir Billo aplinkoje pasirodys „Fangtasia“ baro savininkas ir vienas iš Luzianos vampyrų apygardos šerifų blondinas Ericas Northmanas (Alexanderis Skarsgårdas). Pastarasis irgi negali atsispirti Sookie paslaptingumui ir bando konkuruoti su Billu dėl merginos dėmesio.

Taip pat seriale svarbią vietą užima Sookie geriausia draugė Tara Thornton (aktorė Rutina Wesley), kuri vaidina standartinę emocingą juodaodę, nuolat dėl savo neprognozuojamo charakterio patenkančią į bėdą. Sookie močiutė Adele (aktorė Lois Smith) užima svarbiausią vietą merginos gyvenime, nes būtent ji užaugino tėvus anksti praradusius brolį ir seserį.

Išvardinome tik keletą svarbiausių serialo „Tikras kraujas“ herojų. O nepaminėtų liko tikrai daug, nes per keturis kol kas matytus sezonus įvyko visko: vedybų, skyrybų, žudynių, užkerėjimų…

Beje, turbūt ne vienam, žiūrėjusiam serialą, įstrigo „Tikras kraujas“ įžanginė dalis, kurią kūrė kompanija „Digital Kitchen“. „Digital Kitchen“ taip pat sukūrė įžangines dalis tokiems serialas kaip kad „Šešios pėdos po žeme“ (beje, serialo režisieriaus Alano Ballo yra ir vienas iš šešių pėdų prodiuserių) ar jau mūsų aprašytam serialui „Deksteris“. Įžanginę dainą „Bad Things“ atlieka Jace’as Everettas.

Penktasis serialo sezonas pasirodys šią vasarą.

Vampyrai ir vilkolakiai Lietuvoje

Vampyrai ir vilkolakiai Lietuvoje

Nuo XVIII a. išplitus gotikiniam žanrui, žmonių vaizduotę užvaldė vampyrai, vilkolakiai, monstrai, vaiduokliai, antrininkai ir kt. būtybės. Mūsų žurnalistė Živilė sugebėjo atkapstyti šiuos sutvėrimus egzistuojant ir Lietuvoje.
XX a. priešaušry Bramas Stokeris pasauliui davė naują personažą – grafą Drakulą. Šio romano pagrindu 3-iajame dešimtmetyje gimė tyliojo kino šedevras „Nosferatu“. Pasak kino kritikės Živilės Pipinytės, Drakula vis prisikelia kas kelis dešimtmečius: 4-ajame dešimtmetyje pasaulį sužavėjo Bela Lugoši, amžiams įėjęs į žmonių atmintį kaip grafas Drakula. 6-ajame ir 7-ajame dešimtmečiuose Drakula vėl atgimė, pažerdamas pasauliui daug kinematografinių variantų. 9-ajame dešimtmetyje, suaktyvėjus gotų judėjimui, pasaulis vėl ėmė domėtis kraugeriais, o Anne Rice pradėjo vieną garsiausių vampyriškų epopėjų – „Vampyrų kronikas“. Šiandien vampyrai prisikėlė tokiais pavidalais kaip „Saulėlydis“, „Tikras kraujas“, „Vampyrės dienoraštis“ ir kt., o pasaulio universitetuose šiems personažams skiriama vis daugiau dėmesio. Vienas geresnių pavyzdžių – lapkričio pradžioje organizuojama konferencija „Vampyrai: praeities ir ateities mitai“ Londono universitete.
Atrodo, kad vampyrai ir kitos mitinės būtybės Vakarų kultūroje gan gajos, tačiau kaip su lietuviškais variantais? Ar turėjome mes vampyrų bei vilkolakių?
Pagoniškuose mituose, pasakose gausu mitinių būtybių. Dažniausiai mūsų tautosakoje dominuoja velniai, raganos ir dievai, todėl tokios būtybės kaip vilkotakai, kraugeriai ar numirėliai, prisikeliantys iš kapų, yra rečiau sutinkami. Tačiau jų tikrai būta.
Dažnai tokios būtybės tautosakoje atsiranda ne iš paikystės, bet iš siekio suprasti ir paaiškinti anapusinį pasaulį, nugalėti mirties baimę. Siaubo pasakomis, kurių gausu mūsų kultūroje, stengtasi žmogų sudrausminti ir pamokyti, ar tikrai verta kištis į kitus pasaulius, stengtis juos pažinti ir ką tokia išmintis gali gera atnešti.
Nedėkokite už vandenį, vilkolakiu pavirsite
Baltų mituose sutinkame deivę Žvėrūną – miško ponią, kuri mėgdavo lakstyti vilkės pavidalu su savo vilkų arba vilkotakų/vilkotrasų ruja. Vilkotakai – tai žmonės, kurie užėjus ūpui galėdavo pavirsti vilku ir bėgioti miškuose. Tačiau į tikrų vilkų gaują galėdavę patekti tik būnant gūdžiai tamsai, nes tikri vilkai atpažindavo vilkotakus ir juos sudraskydavę. Tikėta, kad vilkotaku galima pavirsti, kai šis pasiūlydavęs paprastam žmogeliui vandens ir sakydavęs „Sveikas“, o žmogelis, atsakydamas „Dėkui“, perimdavęs užkratą. Tikėta, kad vilkotaką apliejus šaltu vandeniu iš pasturgalio arba burnos kyšteldavo uodega. Tad dažnai vilktakai, besimaudydavę pirtyse, nemėgdavo smagintis su jaunimu apsiliejant šaltu vandeniu. Žvėrūna vilkotakais taip pat dažnai paversdavo iš bažnyčios grįžtančią jaunosios palydą. Žvėrūna, nekęsdama vedybinio ir seksualinio gyvenimo, paleisdavo visą „veseliją“ vilkais lakstyti. Vaikai, kurie gimdavo su keistomis žymėmis taip pat buvo laikomi vilkolakiais.
Tikėta, kad Šiaulių rajone Ginkūnuose lankydavęsis vilkolakis, kuris kasdien ateidavęs pas avis ganiusį piemenį ir klausdavęs avių kainos.
Paslaptingosios Šiaulių senosios kapinės
Gan dažnas motyvas mūsų pasakose, kaip numirėlis iš kapų grįžta pas mylimąją, arba numirėliai vejasi naktimis gyvuosius, prašo panešioti juos aplink kapines, gelbėja geraširdžius žmogelius, prašo tekėti jaunų mergelių, o jei šios per daug užsiprašo dovanų, numirėliui išdygsta dantis ir auką sudrasko. Kad įsitikintumėte, kad tokios istorijos iš tikrųjų buvo sekamos senolių, tereikia atsiversti „Siaubo pasakas“ (sud. Rita Repšienė).
Tuo tarpu Šiauliuose, pasak tyrinėtojo Viliaus Purono „Įdomiojoje Šiaulių istorijoje“, miesto kapinės turi daug paslapčių. Sklido legendos, kad tarpukariu naktimis mieste siautėjo zombė Jadvyga, kuri žudydavo Šiaulių gražuoles. Dar ligi šiolei daugelis šiauliečių domisi, kuri iš senųjų kapinių kriptų slepia Jadvygos karstą, bet nieks nesiruošia į tokį nuotykį. O jeigu kas prikels baisiąją zombę naujoms žudynėms?
Tos pačios kapinės turi ir paslaptingą kapą, kurio plokštė pakrypusi. Ir jei tik kas stengiasi ją pakreipti į reikiamą kryptį, plokštė paslaptingai pakrypstą atgal į senąją kryptį.
Šiauliai garsėja taip pat ir savo vampyre Lemperkike arba kitaip vadinama Rygos gatvės pana. Šioji gatvė anksčiau prasidėdavusi nuo senųjų kapinių. Naktį pravažiuojant pro jas, arkliai neramiai prunkšdavo ir stodavosi piestu. O tamsią naktį prie mažųjų vartelių į kapines vežikus visada stabdydavo tamsi moteris, prašydavosi pavėžėti, o sumokėjus stambiu banknotu greitai išnykdavo naktyje. Ryte vežikai rasdavo sudžiūvusį lapą vietoj įduoto banknoto. Ir kai miesto vežėjai sukluso, kilo įtarimų dėl vaiduoklių. Ir buvo prisiminta, kad už kapinių buvo palaidota mergina, nusižudžiusi dėl nelaimingos meilės. Greitai buvo atkastas merginos kapas ir visų nustebimui rastas lavonas buvo kaip gyvas, nepakitęs. Visi suprato, kad ji – vampyrė, todėl pervėrė jos širdį mediniu kuolu, nukirto galvą, kurią padėjo ant kojų, ir pripylė aguonų, kad prisikėlęs lavonas būtų užsiėmęs skaičiuodamas sėklas ir negąsdintų naktimis žmonių. Taip ir ligi šiolei šis kapas tebėra senosiose kapinėse, o iš to kuolo, pervėrusio vampyrės širdį, dabar išaugęs didelis medis.
Vampyrai ir velniai išnyko?
Etnologė Ingrida Šlepavičiūtė, kuri daktaro disertacijoje tyrinėja vampyrus lietuvių mitologijoje, teigia, kad „vampyras yra naujesnių laikų veikėjas. Egzistuoja toks žanras kaip šiurpės ir jos skirtos vaikams gąsdinti, patirti kolektyvinę baimę. Ir vampyras atsiranda tose šiurpėse. Archyvuose teko rasti tik 19 sakmių su vampyrais. Apskritai, mūsų sakmėse dažniau sutinkamas gyvasis numirėlis, tačiau jis nevalgo žmonių, gyvena savo gyvenimą mitiškai nesaugiose vietose. Pasak mokslininkų, vampyras yra atėjęs iš slavų tautosakos. Net toks terminas kaip vampyras nesutinkamas mūsų sakmėse, tačiau vartojami slaviški pavadinimai kaip upiras, upioras, upijoras ir pan. Dažniausiai vampyras sutinkamas naktį prie kapinių, miškuose ir susiradęs pakeleivį, keliauja iki tam tikros vietos. Su tuo pakeleiviu įėjęs į namą susiranda auką, dažniausiai miegančią moterį. Tačiau vampyras visada yra nužudomas: nukertama galva padedama ant kojų, širdis perveriama šermukšniniu kuolu, būna, kad atkasus kapą ir radus nesuirusį kūną, šis užpilamas švęstu vandeniu ir vampyras sudūlėja. Bet dažniausiai tas pakeleivis neilgai išgyvena po vampyro mirties. Susidurti su kitu pasauliu yra pavojinga.“
Kyla klausimas, ar vampyrai galėjo iš tikrųjų egzistuoti, nes jaunoji mokslininkė teigia, kad „sakmių išskirtinis bruožas – kad jos pasakojamos kaip tikras įvykis ir nevalia netikėti žmogaus pasakojimu, nes pasakojantysis tiki, kad sutiko velnią, raganą ar vampyrą. Dažniausiai tokios istorijos yra skirtos ne tik baimei sukelti, bet ir mokyti elgesio taisyklių, negeisti žinoti daugiau nei pridera. Žmonės taip pat labai dažnai negalėdavo tiksliai paaiškinti tam tikrų reiškinių, tad neretai paprasti dalykai, kurie mums šiandien savaime suprantami, žmonėms buvo suvokiami mitiškai. Žmonėms net ir šiais laikais labai svarbu turėti kažką kitokio, svetimo iš kito pasaulio. Tad šiandien raganas, velnius pakeičia robotai, ateiviai ir t. t.“
Tad paklausius išmintingųjų patarimų, naktimis pasisaugokime kapinių, miškų ir bažnyčių, nesisveikinkime su tamsiomis žmogystomis ir nebandykime pavėžėti jų ar palydėti. Nežinia, kas gali nutikti naktimis, kai vėlės, raganos ir vampyrai išeina ieškoti aukų.
Živilė Kapaitė
Vampyrai.blogspot.com

Lietuvių prodiuseriai įsitvirtina Holivude – Los Andžele kuria romantinę komediją

Lietuvių prodiuseriai įsitvirtina Holivude – Los Andžele kuria romantinę komediją

Lietuvių vardai Holivude aidi vis dažniau – Žilvinas Naujokas ir Marius Markevičius prisijungė prie žinomo režisieriaus ir scenaristo Hanso Canosos bei tapo naujos amerikiečių kino juostos „One Night“ prodiuseriais. Ši romantinė drama – jaunos ir perspektyvios režisierės Minhal Baig debiutas, o jos filmavimo darbai Los Andžele prasidėjo jau šią savaitę.

Savaitgalio serialas. „Girls“: kaip „Seksas ir miestas“

Savaitgalio serialas. „Girls“: kaip „Seksas ir miestas“, tik be blizgučių

Pagrindinės serialo herojės – universitetą baigusios ir savo vietos jaunimui nesvetingame šiandieniniame Niujorke ieškančios merginos.

Neverta išsigąsti, o gal apsidžiaugti dėl dramatiško aprašymo: socialinės problemos, kaip ir visas „Girls“ herojų gyvenimas yra įvilktas į storą juodo humoro rūbą. Tai yra labai lengvas žiūrėti, nors kas antroje scenoje provokuojantis serialas.

Savaitgalio serialas. Labai nuodėminga „Nuodėmingoji Kalifornija“

Savaitgalio serialas. Labai nuodėminga „Nuodėmingoji Kalifornija“

Šį kartą rašyti apie savaitgalio serialą buvo pakankamai sunku. Sunku todėl, kad „Nuodėmingoji Kalifornija“ (angl. Californication) atrodo matė ir tebežiūri visi. Tai jau kultiniu tapęs serialas, kurį mielai žiūri tiek vyrai tiek moterys. Ir nors skeptikai teigia, jog po trečio sezono režisierius išsikvėpė, „Nuodėmingoji Kalifornija“ sužavi visus. O viskas prasidėjo…

Savaitgalio serialas. Tegul kalba Stivis

Savaitgalio serialas. Tegul kalba Stivis

Atėjus savaitgaliui siūlome pasijuokti kartu su Stiviu Grifinu – piktu kūdikiu, siekiančiu užvaldyti pasaulį.

Savaitgalio serialas. Labai moderni modernios šeimos idilė

Savaitgalio serialas. Labai moderni modernios šeimos idilė

Moderni šeima (Modern Family) – nuo 2009 metų rodomas amerikietiškas komedijų serialas, kurį kuria Christopheris Lloydas ir Stevenas Levitanas. Serialas daromas vadinamu mokumentarijos principu, kuomet pagrindiniai charakteriai savo sugalvotus išgyvenimus nuolat pasakoja tiesiogiai į kamerą ir nori iš dalies sukurti įspūdį, jog režisierius fiksuoja ne sukurtą scenarijų, bet realią didelės šeimos dokumentiką.

Savaitgalio serialas. Kaip išgyventi zombių pasaulyje?

Savaitgalio serialas. Kaip išgyventi zombių pasaulyje?

Serialas „Vaikščiojantys negyvėliai” („The Walking Dead”) nuo pat pasirodymo pradžios susilaukė daugybės gerų įvertinimų ir komentarų. Prie numirėlių sėkmės turbūt prisidėjo ir faktas, jog filmai apie zombius visada populiarūs ir žiūrimi, plius, serialas pastatytas pagal Roberto Kirkmano, Tony Moore’o ir Charlie Adlardo to pačio pavadinimo komiksus, tad tai ne pirmą kartą girdėta zombiška istorija, o jau žinomas vardas, prie televizijos ekranų pritraukęs tiek komikso, tiek zombių gerbėjus.

Rasa Barčaitė

Kiti Rasos Barčaitės straipsniai: Savaitgalio serialas. Kaip išgyventi zombių pasaulyje? „Awkward Family Photos“ – keistos senų laikų nuotraukos linksmai Metus…

Pelėdų karalystės sargai

Pelėdų karalystės sargai

Sveiki atvykę į pelėdų pasaulį! Jų taip pat būna gerų ir blogų. Pripažintas kino režisierius Zackas Snyderis animacijoje debiutuoja su…