4.3 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

5 didžiausios lėktuvų katastrofos pasaulyje, nusinešusios daugiausiai gyvybių

Lėktuvų katastrofos – tai tragiški įvykiai, kurie primena apie aviacijos pavojus ir technologijų ribotumą. Šiame straipsnyje apžvelgsime penkias didžiausias lėktuvų katastrofas istorijoje, kurios nusinešė daugiausiai žmonių gyvybių. Svarbu atminti, kad šie skaičiai gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo šaltinio.

1. Tenerifės oro uosto katastrofa (1977 m.)

Tenerifės oro uosto katastrofa, įvykusi 1977 metais Kanarų salose, iki šiol laikoma didžiausia lėktuvų katastrofa istorijoje. Dviejų „Boeing 747“ lėktuvų susidūrimas rūke ant pakilimo tako nusinešė 583 žmonių gyvybes.

Katastrofa įvyko dėl blogo matomumo, komunikacijos problemų tarp lėktuvų įgulų ir oro uosto dispečerių, bei klaidingų įgulos narių sprendimų, priimtų esant dideliam stresui ir spaudimui. Tankus rūkas smarkiai sumažino matomumą, o neaiškūs nurodymai ir nesusipratimai tarp įgulų bei oro eismo kontrolės sukėlė nelaimę.

Katastrofa pabrėžė aviacijos saugumo svarbą ir būtinybę turėti aiškias komunikacijos procedūras, ypač sudėtingomis oro sąlygomis. Iki šiol ši tragedija analizuojama kaip pavyzdys, kaip klaidos ir nesusipratimai gali lemti katastrofiškas pasekmes.

2. Japonijos oro linijų 123 reisas (1985 m.)

1985 metais Japonijos oro linijų lėktuvas „Boeing 747SR“, vykdydamas 123 reiso skrydį, sudužo netoli Japonijos kalnų, Ueno mieste. Katastrofa, nusinešusi 520 žmonių gyvybes, įvyko dėl lėktuvo valdymo sistemos gedimo – remonto metu netinkamai buvo suremontuota lėktuvo vertikalaus stabilizatoriaus dalis, o tai lėmė hidraulinės sistemos gedimą skrydžio metu.

Lėktuvo įgula bandė kontroliuoti lėktuvą, tačiau dėl gedimo nepajėgė išvengti katastrofos. Tai iki šiol yra didžiausia vieno lėktuvo katastrofa istorijoje, pabrėžianti kruopštaus lėktuvo techninės priežiūros ir tinkamo remonto svarbą aviacijos saugumui. Tragedija paskatino dideles permainas aviacijos saugumo srityje ir griežtesnius techninės priežiūros reikalavimus.

3. „Air India“ 182 reisas (1985 m.)

1985 metais „Air India“ lėktuvas „Boeing 747“, vykdydamas 182 reiso skrydį iš Monrealio į Londoną ir Delį, sprogo virš Atlanto vandenyno, netoli Airijos krantų. Katastrofa, nusinešusi 329 žmonių gyvybes, buvo pripažinta teroristiniu aktu.

Tyrimas nustatė, kad lėktuve buvo padėta bomba, kuri detonavo skrydžio metu. Ši tragedija pabrėžia aviacijos saugumo svarbą kovojant su terorizmu ir būtinybę imtis griežtų priemonių, siekiant užkirsti kelią panašiems aktams ateityje. Katastrofos tyrimas turėjo didelę įtaką aviacijos saugumo protokolams ir saugumo patikrų procedūroms oro uostuose visame pasaulyje.

5 didžiausios lėktuvų katastrofos pasaulyje. Indijos oro linijų lėktuvas

4. „China Airlines“ 611 reisas (2002 m.)

2002 metais „China Airlines“ lėktuvas „Airbus A300“, vykdydamas 611 reiso skrydį iš Taivano į Honkongą, sudužo į vandenyną prie Taivano krantų. Katastrofos, nusinešusios 225 žmonių gyvybes, priežastis buvo nustatyta kaip lėktuvo korpuso nuovargis – dėl netinkamos konstrukcijos ir ilgalaikio skrydžių ciklo, lėktuvo korpusas patyrė struktūrinius pažeidimus, kurie galiausiai lėmė katastrofą.

Šis įvykis pabrėžė reguliarios ir kruopščios lėktuvo techninės apžiūros ir konstrukcijos patikimumo svarbą, siekiant užtikrinti skrydžių saugumą. Katastrofos tyrimas paskatino griežtesnius techninės priežiūros reikalavimus ir lėktuvų konstrukcijos patikrinimus.

5. „Saudi Arabian Airlines“ 163 reisas (1980 m.)

1980 metais „Saudi Arabian Airlines“ lėktuvas „Lockheed L-1011 TriStar“, vykdydamas 163 reiso skrydį, sudužo Rijade, Saudo Arabijoje, netrukus po pakilimo iš oro uosto. Lėktuvo variklio gaisras, kilęs dėl techninio gedimo, sukėlė katastrofą, kurioje žuvo 301 žmogus.

Ši tragedija pabrėžė tinkamos priešgaisrinės saugos sistemos ir avarinių procedūrų svarbą lėktuvuose bei efektyvaus gaisrų gesinimo oro uostuose svarbą. Katastrofos tyrimas paskatino griežtesnius saugumo reikalavimus lėktuvų techninės priežiūros ir gaisrų gesinimo sistemų srityse.

Šios penkios katastrofos pabrėžia aviacijos saugumo svarbą ir nuolatinę būtinybę tobulinti technologijas bei mokymus. Nepaisant didelio saugumo lygio, lėktuvų katastrofos – liūdna realybė, primenanti apie technologijų ribotumą ir žmogiškąjį faktorių. Šios katastrofos paskatino dideles permainas aviacijos saugumo srityje, o jų analizė padeda siekti didesnio saugumo ateityje.

Rasa Juknevičiūtė
Rasa Juknevičiūtė
Esu Rasa Juknevičiūtė, tikra smalsuolė besistengianti, jog jos smalsumas virstų apčiuopiamu turiniu tokiems pat žmonėms kaip ir aš. Mano straipsniai orientuoti į pasaulio įdomybes ir praktiškus kasdienio gyvenimo patarimus. Nuolat seku tarptautines naujienas bei aktualijas, siekdama skaitytojams pristatyti įvairiapusišką informaciją apie skirtingose pasaulio vietose vykstančius pokyčius ir įdomybes. Dalinuosi vertingais patarimais, kaip efektyviau tvarkyti buitį, optimizuoti kasdienes užduotis ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: