Sodas – tai vieta poilsiui, žaidimams ir bendravimui su gamta. Tačiau svarbu atsiminti, kad kai kurie, atrodytų, nekalti augalai gali kelti rimtą pavojų, ypač mažiems vaikams ir smalsiems augintiniams. Net nedidelis kiekis kai kurių augalų dalių gali sukelti apsinuodijimą, todėl atidus augalų pasirinkimas yra itin svarbus šeimoms, turinčioms mažų vaikų ar augintinių.
Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą dažniau sutinkamų augalų, kurių nerekomenduojama auginti soduose, kuriuose žaidžia vaikai ir gyvena augintiniai. Atkreipiame dėmesį, kad šis sąrašas nėra išsamus, o daugelis kitų augalų taip pat gali būti toksiški. Visada prieš sodinant naują augalą rekomenduojama pasidomėti jo savybėmis ir potencialiu pavojumi.
1. Paprastoji rusmenė (Digitalis purpurea)
Paprastosios rusmenės (Daphne mezereum) ankstyvas pavasarinis žydėjimas, puoštas rausvais ar violetiniais žiedais, gali būti labai patrauklus. Tačiau šis augalo grožis slepia pavojų – visos jo dalys yra nuodingos.
Ypač pavojingos yra ryškios raudonos uogos. Net kelios prarytos uogos gali sukelti rimtą apsinuodijimą, pasireiškiantį pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais ir net širdies ritmo sutrikimais. Augalo sultys taip pat gali dirginti odą. Vaikai ir augintiniai yra ypač pažeidžiami.
2. Paprastasis žalčialunkis (Daphne mezereum)
Paprastasis žalčialunkis (Daphne mezereum) ankstyvą pavasarį žavi rausvais arba violetiniais žiedais, kurie skleidžia subtilų, malonų aromatą. Tačiau šio augalo grožis apgaulingas – visos jo dalys, ypač ryškiai raudonos, sultingos uogos, yra labai nuodingos.
Vos kelios prarytos uogos gali sukelti rimtą apsinuodijimą vaikams ir gyvūnams, pasireiškiantį pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu ir kitais simptomais. Be to, augalo sultys gali sukelti odos dirginimą ir alergines reakcijas. Todėl šį augalą geriausia auginti tik ten, kur nėra vaikų ir augintinių, o tvarkant jį – rekomenduojama mūvėti pirštines.
3. Puošnusis oleandras (Nerium oleander)
Nors oleandras (Nerium oleander) nėra Lietuvos savaime augantis augalas, jis dažnai auginamas vazonuose namuose dėl savo nuostabių, kvapnių žiedų. Tačiau būtina nepamiršti, kad visos oleandro dalys yra labai nuodingos. Net nedidelis praryto oleandro kiekis gali sukelti rimtą apsinuodijimą, pasireiškiantį pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, širdies ritmo sutrikimais ir net mirtimi.
Oleandro sultys taip pat gali dirginti odą, todėl tvarkant šį augalą rekomenduojama mūvėti pirštines. Todėl jį būtina laikyti vaikams ir augintiniams nepasiekiamoje vietoje.

4. Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa)
Nuodingosios nuokanos (Cicuta virosa) nekaltai atrodantis baltų žiedų skėtis slepia mirtiną pavojų. Šis augalas laikomas vienu nuodingiausių Europoje. Visos jo dalys yra itin toksiškos – net nedidelis kiekis praryto augalo gali sukelti traukulius, paralyžių ir mirtį. Nuodingosios nuokanos auginimas griežtai draudžiamas soduose, kuriuose yra vaikų ar augintinių, nes bet koks kontaktas su šiuo augalu gali būti mirtinai pavojingas. Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti labai greitai ir būti itin sunkūs.
5. Pavasarinis adonis (Adonis vernalis)
Pavasarinio adonio (Adonis vernalis) ryškiai geltoni žiedai džiugina akį ankstyvą pavasarį. Tačiau šis augalas yra nuodingas – visos jo dalys, ypač šaknys, turi toksiškų medžiagų. Apsinuodijimas gali pasireikšti pykinimu, vėmimu, širdies ritmo sutrikimais ir net mirtimi, todėl jį reikia laikyti atokiai nuo vaikų ir augintinių. Svarbu būti atsargiems net ir liečiant šį augalą, nes kontaktas su oda gali sukelti dirginimą.
Sodo kūrimas turėtų būti ne tik estetiškas, bet ir saugus. Svarbu atsiminti, kad kai kurie augalai, nepaisant savo grožio, gali kelti rimtą pavojų šeimos nariams ir augintiniams. Atidžiai rinkitės augalus, atsižvelgdami į jų toksiškumą ir potencialią riziką. Jei abejojate dėl kokio nors augalo saugumo, geriau jo nesodinkite. Įtariant apsinuodijimą augalu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar veterinarą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.