Chia sėklos jau daugelį metų yra laikomos vienu iš populiariausių supermaisto produktų visame pasaulyje. Šios mažytės, tačiau nepaprastai maistingos sėklos yra itin naudingos ne tik jūsų virškinimui, bet ir bendrai sveikatai. Dėl savo turtingos maistinės sudėties ir daugybės privalumų chia sėklos tampa vis dažnesniu pasirinkimu sveiką gyvenimo būdą propaguojančių žmonių mityboje. Kokia chia sėklų nauda jūsų organizmui? Skaitykite toliau ir sužinokite išsamiau, kuo jos yra ypatingos.
Chia sėklų maistinė vertė
Kaip teigia mitybos specialistė, chia sėklos sulaukė pasaulio dėmesio dėl savo turtingos maistinės sudėties. Jos yra unikalios, nes turi visas tris makroelementų grupes – baltymus, riebalus ir angliavandenius, taip pat skaidulų, vitaminų ir mineralų.
Nepaisant visos jų vertės, mitybos specialistė rekomenduoja valgyti po dvi šaukštus chia sėklų per dieną (ypač jei tai naujas maisto produktas jūsų racione). „Šis kiekis suteikia nemažą kiekį skaidulų, omega-3 riebiųjų rūgščių ir būtinųjų mineralų, neperkraunant virškinimo sistemos. Nors didelis skaidulų kiekis yra puikus žarnyno sveikatai, per didelis jų vartojimas gali sukelti pilvo pūtimą ar diskomfortą,“ paaiškino mitybos specialistė.
Chia sėklų nauda sveikatai
- Puikus augalinio baltymo šaltinis. Chia sėklos yra vertingas augalinių baltymų šaltinis, ypač tinkantis vegetarams ir veganams. Jos suteikia visas svarbiausias aminorūgštis, būtinas organizmo funkcijoms palaikyti.
- Naudingos sportuojantiems. Dėl savo unikalios sudėties – baltymų, angliavandenių ir sveikųjų riebalų derinio – chia sėklos suteikia pastovią energiją ir padeda išlaikyti ištvermę treniruočių metu, taip pat prisideda prie greitesnio atsistatymo po fizinio krūvio.
- Padeda mažinti uždegimus. Dėl omega-3 riebalų rūgščių gausos chia sėklos gali padėti mažinti lėtinį uždegimą, kuris siejamas su širdies ligomis ar artritu.
- Stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje. Chia sėklose esantis tirpusis skaidulų kiekis padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, užkertant kelią staigiems jo svyravimams.
- Gerina širdies sveikatą. Chia sėklose yra maistinių medžiagų, naudingų širdžiai, tokių kaip omega-3 ir skaidulos. Jos gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, reguliuoti kraujo spaudimą ir mažinti širdies ligų riziką.
- Geležies šaltinis. Vos du šaukštai chia sėklų aprūpina maždaug 10 % dienos geležies normos, o ši mineralinė medžiaga būtina kraujo gamybai ir deguonies pernešimui organizme.
- Gerina virškinimo sistemos veiklą. Chia sėklos turi tiek tirpių, tiek netirpių skaidulų, kurios padeda palaikyti sveiką žarnyno veiklą – viena skaidulų rūšis užtikrina ilgalaikį sotumo jausmą, kita padeda išvalyti žarnyną.
- Padeda valdyti svorį. Dar viena chia sėklų nauda – dėl gebėjimo sugerti skysčius ir išbrinkti chia sėklos sukuria sotumo jausmą. Todėl mažiau tikėtina, jog persivalgysite ir galima lengviau valdyti apetitą.
- Stiprina kaulus. Chia sėklose yra kalcio, magnio ir fosforo, kurie yra svarbūs kaulų tvirtumui ir sveikatai palaikyti.
- Teikia magnio, kuris svarbus bendrai sveikatai. Magnis chia sėklose padeda palaikyti nervų ir raumenų veiklą, reguliuoti cukraus kiekį kraujyje bei kraujo spaudimą, taip prisidedant prie bendros organizmo gerovės.
Chia sėklų panaudojimas
Chia sėklos yra itin universalus produktas, kurį galima lengvai įtraukti į kasdienę mitybą. Jas galite berti į įvairius patiekalus, pavyzdžiui, jogurtą, košes, kokteilius ar salotas, praturtindami juos maistingomis medžiagomis. Chia sėklos puikiai tinka kepiniams – jų galima dėti į duoną, pyragus ar sausainius, kad suteiktumėte papildomo traškumo ir maistingumo. Taip pat chia sėklos gali būti naudojamos gaminant sveikus desertus, tokius kaip pudingai ar želė, nes jos sugeria skystį ir sukuria unikalią, želė primenančią tekstūrą. Dėl savo neutralaus skonio chia sėklos gali būti maišomos net į sriubas ar troškinius, praturtindamos patiekalus be jokio ryškaus skonio pokyčio.
Chia sėklos – tai natūralus sveikatos šaltinis, kuris gali pagerinti jūsų mitybą ir kasdienę savijautą. Chia sėklų nauda yra neįtikėtina, tad įtraukite jas į savo kasdienę mitybą ir pamatysite, kaip mažos, bet galingos detalės gali daryti didelį skirtumą!
Šaltinis: https://www.unian.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.