3.5 C
Vilnius
Antradienis, 3 gruodžio, 2024

Degančių pėdų sindromas, kokie požymiai ir kada kreiptis pagalbos?

Degančių pėdų sindromas, dar žinomas kaip Gopalano sindromas (pavadintas pagal Indijos biochemiką, pirmą kartą aprašiusį šią būklę 1946 m.), apibūdinamas kaip deginantis, dilgčiojantis arba tirpstantis skausmas pėdose. Nors dažniausiai siejamas su nervų pažeidimais (periferine neuropatija), šį sindromą gali sukelti įvairūs veiksniai. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime galimas priežastis ir kada reikėtų kreiptis į medikus.

Dažniausios degančių pėdų sindromo priežastys

Žemiau pateikiame dažniausiai pasitaikančias degančių pėdų sindromo priežastis:

  • Periferinė neuropatija. Tai dažniausia degančių pėdų sindromo priežastis. Dažnai pasireiškia sergant diabetu, autoimuninėmis ligomis (pvz., reumatoidiniu artritu), taip pat gali būti chemoterapijos, alkoholio vartojimo, infekcijų, netinkamos mitybos ar kitų cheminių medžiagų poveikio pasekmė.
  • Suspausti arba pažeisti nervai. Traumos, degeneracinės stuburo ligos ar tam tikri vaistai gali pažeisti nervus, sukeldami degančio skausmo pojūtį.
  • Tarsalinio tunelio sindromas. Šio sindromo metu suspaudžiamas vienas iš pėdos nervų, sukeliantis deginantį skausmą.
  • Mortono neuroma. Dėl dažnai nešiojamų ankštų batų ar traumos nervas gali sustorėti, taip pat sukeldamas degančių pėdų sindromą.
  • Regioninis skausmo sindromas. Šis pavojingas sindromas gali atsirasti po traumos ar lūžio, sutrikdant normalią pėdos nervinę reguliaciją. Askorbo rūgštis gali būti skiriama po lūžio, siekiant užkirsti kelią šio sindromo vystymuisi.
  • Charcot-Marie-Tooth liga. Paveldimas sutrikimas, pažeidžiantis nervus nuo apačios į viršų, sukeliantis pėdų silpnumą, deformacijas ir nemalonius pojūčius.
  • Endokrininės ligos. Cukrinis diabetas ir hipotirozė gali sukelti degančių pėdų sindromą.
  • Infekcijos. Grybelinės pėdų infekcijos dažnai pasireiškia deginimu ir niežėjimu.

Rečiau pasitaikančios priežastys:

  • Eritromelalgija. Reta liga, sutrikdanti kraujotaką rankose ir pėdose, sukeliančių stiprų paraudimą, patinimą ir deginantį skausmą.
  • Nepatogūs batai. Netinkamo dydžio ar netinkami batai gali prisidėti prie degančių pėdų sindromo.
  • Perkrova nuo sporto. Intensyvus sportas be pakankamo poilsio gali sukelti skausmą.
  • Alerginė reakcija arba kontaktinis dermatitas. Alergija batų ar kojinių medžiagoms arba dirginimas, atsirandantis dėl batų impregnanto ar kitų medžiagų.
  • Kitos retos ligos. Lėtinė kulnų liga, išsėtinė sklerozė ir psichogeninis dirginimas taip pat gali būti susiję su degančių pėdų sindromu.
Degančių pėdų sindromas - kada kreiptis į gydytojus

Kada kreiptis į medikus?

Staiga atsiradęs deginimo pojūtis pėdose, ypač kartu su įtariamu apsinuodijimu ar esama koja, reikalauja skubios medicininės pagalbos. Jei deginimas trunka ilgiau nei kelias savaites, palaipsniui stiprėja, plinta aukščiau už kulkšnį ar sukelia jautrumo praradimą pėdose ar kojų pirštuose, būtina kreiptis į gydytoją. Šie simptomai gali rodyti rimtesnes sveikatos problemas, reikalaujančias profesionalios diagnostikos ir gydymo.

Šis straipsnis skirtas tik informaciniams tikslams ir neturėtų būti laikomas medicinine konsultacija. Jei patiriate degančių pėdų sindromo simptomus, būtinai kreipkitės į savo gydytoją, kad gautumėte tikslią diagnozę ir tinkamą gydymą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Ana Januliavičienė
Ana Januliavičienė
Esu Ana Januliavičienė, sveikatos ir grožio straipsnių autorė portale Laikas.lt. Baigiau slaugos studijas, todėl savo straipsniuose siekiu informuoti ir pateikti aktualias naujienas apie fizinę bei emocinę sveikatą, grožį ir sveiką gyvenseną. Mano tikslas – ne tik suteikti naudingos informacijos savo skaitytojams, bet ir pasidalinti patarimais, padėsiančiais kasdienėje rutinoje.

Taip pat skaitykite: