Levandos – kvapnios, gražios ir nereiklios gėlės, tačiau norint džiaugtis jų grožiu ir aromatu, reikia žinoti keletą svarbių priežiūros niuansų. Šiame straipsnyje pateiksime praktiškų patarimų, kaip auginti levandas Lietuvos klimate ir užtikrinti jų klestėjimą.
Tinkama levandos vieta – raktas į sėkmę
Levandos mėgsta saulėtas vietas, todėl pasirinkite vietą, kur jos bus apšviestos bent 6-8 valandas per dieną. Lietuvos klimatas nėra pats palankiausias levandoms, todėl svarbu apsaugoti jas nuo vėjų ir šalčių. Geriausia vieta – pietinė namo pusė, apsaugota nuo stipraus vėjo. Venkite vietų, kur telkšo vanduo, nes levandos nemėgsta drėgmės pertekliaus.
Idealiu atveju, rinkitės vietą, kuri yra ne tik saulėta, bet ir šiek tiek pakylėta, kad būtų užtikrintas geras drenažas. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad šaltesnėse Lietuvos vietovėse levandas gali tekti sodinti šalia pastatų ar tvorų, kurios suteiks papildomą apsaugą nuo šaltų vėjų. Jei jūsų kieme nėra tinkamos vietos, levandas galite auginti ir vazonuose, žiemą įnešdami juos į vėsią, šviesią patalpą.
Dirvos paruošimas: derlinga ir gerai drenuojama žemė
Levandos geriausiai auga gerai drenuojamoje, smėlingoje ar priesmėlio dirvoje. Sunkioje, molingoje dirvoje jos gali pūti. Prieš sodinant levandas, dirvą patartina pagerinti kompostu ar kitomis organinėmis medžiagomis, kad ji taptų derlingesnė ir pralaidesnė vandeniui. Svarbu užtikrinti gerą drenažą, kad vanduo nestingtų prie šaknų.
Jei jūsų dirva yra sunki ir molinga, prieš sodinant levandas, į dirvą įmaišykite smėlio ar žvyro, kad pagerintumėte jos drenažo savybes. Taip pat galite suformuoti pakeltą lysvę, kurioje vanduo nesikaups.
Nepamirškite, kad per daug organinių medžiagų taip pat gali pakenkti, todėl saikingumas yra svarbus. Gerai paruošta dirva – tai ilgalaikės levandų sveikatos ir gausaus žydėjimo pagrindas.

Levandų sodinimas ir laistymas: saikingai, bet reguliariai
Levandas geriausia sodinti pavasarį arba rudenį. Sodinkite jas 30-40 cm atstumu viena nuo kitos, kad jos turėtų pakankamai vietos augti. Laistykite saikingai, vengdamos drėgmės pertekliaus. Geriausia laistyti ryte, kad žemė spėtų apdžiūti iki vakaro. Per dažnas laistymas gali sukelti šaknų puvimą. Vasarą, esant sausrai, laistykite gausiau, bet neperlaistykite.
Sodinant levandas, įsitikinkite, kad šaknys yra gerai ištiesintos ir nėra susisukusios. Po pasodinimo gausiai palaistykite, kad žemė gerai prisisotintų drėgmės. Vėliau laistykite tik tada, kai žemė jau yra apdžiūvusi, pirštu patikrinant jos drėgmę kelių centimetrų gylyje.
Pernelyg dažnas laistymas, ypač vėsiomis ir drėgnomis dienomis, gali būti žalingesnis nei retesnis, bet rekomenduojama laistyti gausiau sausros metu. Stebėkite savo levandas ir pritaikykite laistymo režimą pagal oro sąlygas bei augalų poreikius.
Genėjimas: svarbus žingsnis sveikam augimui
Genėdami levandas, naudokite aštrų ir švarų įrankį, kad išvengtumėte infekcijų. Venkite genėti per giliai, kad nepažeistumėte senesnių šakelių. Pavasarinis genėjimas padeda suformuoti gražų, kompaktišką krūmą ir skatina žydėjimą.
Rudeninis genėjimas padeda pašalinti senas ir nudžiūvusias šakeles, kurios gali tapti ligų židiniais. Tinkamai genėtos levandos bus sveikesnės, gražesnės ir gausiau žydės. Jei nesate tikri, kaip tinkamai genėti, galite pasikonsultuoti su patyrusiais sodininkais.
Apsauga nuo žiemos šalčių: pasiruoškite žiemai
Lietuvos žiemos gali būti atšiaurios levandoms, todėl svarbu pasiruošti žiemai. Rudenį, prieš prasidedant šalčiams, apmulčiuokite levandas storu mulčio sluoksniu (eglės šakomis, durpėmis ar lapais). Tai padės apsaugoti jų šaknis nuo iššalimo. Jaunas levandas žiemai galite uždengti eglišakėmis.
Mulčio sluoksnis turėtų būti bent 5-10 cm storio, priklausomai nuo žiemos prognozių ir augalo amžiaus. Jaunesnius augalus rekomenduojama apsaugoti kruopščiau, naudojant eglišakes ar net specialius augalų dangčius.
Jei žiema numatoma labai šalta ir snieginga, papildomas apsaugos sluoksnis gali būti naudingas ir vyresniems augalams. Pavasarį, kai praeina šalčiai, mulčias ir eglišakes reikėtų pašalinti, kad augalai galėtų laisvai augti.

Tręšimas: saikingai, bet reguliariai
Per didelis trąšų kiekis gali pakenkti levandoms, todėl geriau tręšti saikingai. Jei dirva yra derlinga, levandos gali puikiai augti ir be papildomo tręšimo. Lėtai išsiskiriančios trąšos yra geriausias pasirinkimas, nes jos pamažu aprūpina levandas reikalingomis maistinėmis medžiagomis. Prieš tręšdami, perskaitykite trąšų instrukcijas ir laikykitės rekomenduojamų dozių. Stebėkite savo levandas – jei jos atrodo sveikos ir gausiai žydi, papildomo tręšimo nereikia.
Derlius ir džiovinimas: kvapnus aromatas žiemą
Skinkite levandas sausą dieną, kai rasa jau nudžiūvusi. Geriausia skinti žiedus ryte, kai eteriniai aliejai yra koncentruotųsi. Džiovindami levandas, suriškite jas į mažus ryšulėlius ir pakabinkite aukštyn kojomis.
Džiovinimo procesas gali trukti kelias savaites, priklausomai nuo oro sąlygų. Tinkamai džiovintos levandos išlaikys savo kvapą ir spalvą ilgiau. Džiovintas levandas galite laikyti hermetiškuose induose, kad išsaugotumėte jų aromatą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.