-2.5 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

Egzotiškos agurkų veislės, kurias tikrai verta išbandyti šįmet

Šiuolaikiniuose namų soduose vis dažniau auginamos neįprastos daržovės, kurių išvaizda stebina. Sunku patikėti, jog daugelis šių augalų priklauso moliūgų šeimai, nors savo išvaizda ir savybėmis jie dažnai asocijuojasi su agurkais. Vis dažniau mėgėjų soduose galima rasti egzotiškų Zelentsy giminaičių: melotrijų, momordikių, trichozantų, citrininių agurkų ir kitų neįprastų daržovių. Plačiau apie tai, kokios egzotiškos agurkų veislės gali būti užsiaugintos ir Lietuvoje – skaitykite straipsnyje.

Armėniškas agurkas

Armėniškas agurkas, dar žinomas kaip serpentino melionas, – reta daržovė mūsų krašte. Skirtingai nuo įprasto agurko, armėniškas agurkas pasižymi savita išvaizda ir skoniu. Jo kvapas primena melioną, o vaisiai – ilgi, siauri cilindrai, siekiantys iki 50 centimetrų ilgio, su šiek tiek išlenktais galais. Minkšta, ryškiai briaunota, šviesiai žalia, balkšva oda slepia sultingą, purų ir saldų minkštimą.

Populiarios armėniškų agurkų veislės apima „Baltoji Herojus“, „Sidabrinis Melionas“ ir „Melionas Flekhuozus“. Šie agurkai pasižymi didesne maistingąja verte nei įprasti, nes juose gausu vitaminų ir mineralų, tolygiai pasiskirsčiusių tiek minkštime, tiek žievelėje.

Kilę iš Azijos, armėniški agurkai netikėtai gerai prisitaiko prie mūsų klimato sąlygų. Tai aukšti, iki 4 metrų užaugantys augalai, atsparūs šalčiui ir daugeliui ligų, gausiai derliantys tiek lauke, tiek šiltnamyje.

Egzotiškos agurkų veislės. Armėniškas agurkas

Kinietiški agurkai

Kilęs iš Kinijos, kiniškas agurkas savo išvaizda primena įprastą agurką, tačiau yra ilgesnis (40–50 cm), siauresnis ir pasižymi tamsiai žalia, blizgančia spalva. Skonis – tradicinis agurkiškas, bet su subtiliu arbūzo poskoniu. Kiniški agurkai yra nepretenzingi ir universalūs, gerai auga įvairiose klimato sąlygose, pasižymi dideliu derlingumu (viršija 10 kg vienam krūmui) ir atsparumu grybelinėms ligoms.

Populiarios veislės: „Kinijos gyvatė“, „Kinijos stebuklas“, „Kinų balta“, „Kinų ilgaplaukis“, „Kinijos ūkis F1“, „Kinijos liga atspari“.

Tačiau kiniškų agurkų auginimas turi ir iššūkių: vaisiai greitai praranda savo kokybę ir skonį, o silpnas sėklų daigumas apsunkina daigų auginimą. Be to, aukšti, iki 4 metrų užaugantys augalai reikalauja tvirtų atramų, kad nenulūžtų.

Itališki agurkai

Italijoje išvesta unikali daržovė savo ankstyvoje stadijoje primena agurką, tačiau visiškai sunokus įgauna melioninį skonį ir aromatą, primenantį rauginto vaisius. Išvaizda itališki agurkai panašūs į armėniškus: švelniai žalia, šiek tiek raukšlėta oda.

Garsiausios veislės – „Abruzze“ ir „Barrese“, apdulkinamos bičių. „Abruzze“ veislė pasižymi dideliu naudingų mikroelementų kiekiu ir rekomenduojama žmonėms su imunodeficitu. „Barrese“ veislė, sunokus, įgauna intensyvias geltonas ir oranžines spalvas, o jos tankus, traškus minkštimas pasižymi saldžiu skoniu.

Italų kilmės agurkai pradeda derėti liepos pabaigoje ir duoda derlių banga po bangos, todėl šviežių agurkų galima mėgautis ilgą laiką. Šios veislės augalai nėra aukšti, todėl nereikalauja rišimo prie atramų.

Augalų priežiūra standartinė: itališki agurkai mėgsta gausų laistymą ir tręšimą azotu, kaliu bei fosforu. Derėjimo metu svarbu papildomai tręšti mikroelementais. Geriausių rezultatų siekiama auginant šiltnamyje, kur augalai būna apsaugoti nuo ligų ir garantuoja gausų derlių iki rudens vidurio.

Indiškas agurkas – artimas cukinijų giminaitis.

Indijoje žinoma kaip momordica, ši moliūgų šeimos daržovė dėl savo kompaktiškumo puikiai tinka auginti vazonuose. Jos gaivus, agurką primenantis skonis puikiai tinka įvairiems patiekalams.

Išvaizda momordica išsiskiria: stambiažiedis augalas su siauromis briaunomis ir aštriais žaliais gumbeliais, kurie sunokus vaisiui tampa ryškiai oranžinės spalvos. Viduje matomos burgundiškos sėklos.

Neprinokusius vaisius reikia liesti atsargiai dėl aštrių plaukelių, kurie gali nudeginti odą. Sunokę vaisiai turi tankų, mėsingą, rausvos spalvos minkštimą.

Trichozantas (Serbentinis agurkas)

Kilęs iš Indonezijos, trichozantas – ilgas (iki 1,5 metro), siauras, išlenktas vaisius, kuris bręsdamas keičia spalvą iš tamsiai žalios į oranžinę, o prinokęs – į ryškiai raudoną. Šiek tiek saldaus, agurką primenančio skonio, jis naudojamas įvairiuose patiekaluose: konservuojamas, kepamas, troškinamas, dedamas į sriubas ir salotas.

Azijoje trichozantas vertinamas ir dėl gydomųjų savybių: jame gausu vitaminų, ypač geležies, nuoviras veikia kaip skausmą malšinanti ir karščiavimą mažinanti priemonė, o iš lapų ir vaisių gaminamas antiseptinis tepalas.

Grubus Melotria

Ši moliūgų šeimos daržovė iš Azijos pasižymi miniatiūriniais, arbūzo spalvos vaisiais, padengtais minkšta pūkuota oda. Saldus, vandeningas minkštimas tinka įvairiam perdirbimui ir šviežioms salotoms. Melotriją galima auginti kaip vienmetį augalą. Greitai augantis vynmedis (iki 3 metrų) gali būti naudojamas kaip dekoratyvinis augalas dėl raižytų lapų ir geltonų žiedų.

Citrininiai agurkai

Kilęs iš Indijos, citrininis agurkas savo išvaizda primena citriną – panaši forma ir dydis bei gelsva spalva, tačiau skoniu jis artimas agurkui – gaivus ir šiek tiek saldus. Vidus vandeningas, su mažomis baltomis sėklomis.

Citrininiai agurkai populiarūs ne tik Indijoje, bet ir Europoje, įskaitant Angliją, kur selekcininkai išvedė skaidraus minkštimo veislę „Krištolo obuolys“.

Citrininis agurkas auga kaip didelis, iki 6 metrų ilgio vynmedis, kartais vadinamas agurkų medžiu. Ant daugybės stiebų susiformuoja apvalūs arba kiaušiniški vaisiai, kurie bręsdamas keičia spalvą iš šviesiai žalios į citrinos geltoną. Plona oda padengta minkštais pluoštais. Derlius nuimamas nuo liepos vidurio iki spalio vidurio, o vieną sezoną galima surinkti iki 10 kg vaisių.

Baltieji agurkai

Baltieji agurkai – tai selekcijos rezultatas, išvesta veislė, kuri nuo įprastų agurkų skiriasi tik balta odos spalva. Jie pasižymi intensyvesniu, gaivesniu ir sodresniu skoniu be jokio kartumo.

Šios veislės augalai užauga iki 2 metrų aukščio ir reikalauja atramų. Vaisiai formuojasi visame vynmedžio ilgyje, o jų dydis nėra priklausomas nuo vietos ant stiebo.

Baltieji agurkai pasižymi geru prisitaikymu prie įvairių sąlygų, sėkmingai dera esant žemai temperatūrai (žemiau 15 laipsnių) ir apdulkina vaisiai net esant mažai saulės šviesos.

Populiarios veislės: „Baltasis angelas“, „Sniego leopardas“, „Snieguolė“, „Nuotaka“, „Bidigo Lungo“.

Nors ir kilę iš šiltesnių kraštų, baltieji agurkai sėkmingai auginami ir Lietuvoje, džiugindami neįprasta išvaizda ir skoniu. Net ir nepasiekus maksimalaus derliaus, šie agurkai taps puikiu jūsų daržo akcentu.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Šaltinis:
https://ltn.tomathouse.com/

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė
Esu Edita, atsakinga už sodas ir daržas rubriką Laikas.lt portale. Tikiu, kad rūpinimasis augalais gali pakrauti teigiama energija bei padėti atitrūkti nuo streso.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: