Apsauga nuo erkių gali būti įvairi. Kai kurie apsisaugojimo nuo jų metodai pagrįsti kūną dengiančiais drabužiais, kiti naudoja kvapus, keičiančius natūralų žmogaus kvapą arba atbaido šiuos voragyvius.
Straipsnyje pasidalinsime tikriausiai visiems aktualia informacija apie tai, ko erkės labiausiai vengia ir kaip galima pasinaudoti patarimais, kad efektyviai apsisaugotumėte nuo jų.
Erkių sezonas apima laikotarpį nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, kai šie voragyviai pasirodo miškuose, parkuose, žaliosiose erdvėse ir net namų soduose.
Nors jų įkandimai patys savaime nėra pavojingi, erkės gali pernešti kelias rimtas ligas tarp kurių Laimo liga ir erkinis encefalitas (kuriam įveikti šiuo metu nėra efektvaus gydymo). Nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti, tačiau kiekvienas šiuo skiepu gali pasirūpinti individualiai.
Norint išvengti erkių įsisiurbimo, svarbu tinkamai pasiruošti kiekvienai išvykai į gamtą. Be to, nepasiskiepijusiems ypatingai pravartu žinoti, ko erkės labiausiai vengia.
Kada erkės yra aktyviausios?
Erkės yra aktyviausios iki pietų ir po 16:00 valandos, o karštomis dienos valandomis pastebimas sumažėjęs jų aktyvumas.
Erkes galite sutikti tiek miškuose ir parkuose, tiek savo kieme. Priešingai nei yra manoma, erkės neskraido ir nešokinėja. Jos gali ropoti tik neaukštų medžių ir krūmų šakomis (iki maždaug 1,5 metro aukščio) ir pereina ant savo aukų kūno tik tada, kai jos liečiasi su šakomis arba eina labai arti jų.
Erkės identifikuoja savo auką pagal kvapą ir jas traukiančią šiluma, drėgmę bei prakaito kvapą, sklindantį nuo žmogaus ar keturkojų bičiulų.
Ko bijo erkės ir kokia apsauga nuo erkių veiksmingiausia?
Norėdami atbaidyti erkes, galite pasinaudoti žiniomis apie tai, kas jas gąsdina.
Jų natūralūs priešai yra vabalai ir skruzdėlės, pastarosios suėda erkes, priartėjusias arčiau nei 20 metrų prie skruzdėlyno. Dėl to erkės paprastai vengia tokių vietų.
Jei planuojate stovyklavimą miške, ieškokite vietos netoli skruzdėlyno, nes ten erkių greičiausiai nebus. Taip pat galite pasinaudoti specifiniu kvapu, kurį skleidžia skruzdės. Erkės bijo skruzdžių rūgšties kvapo, nes didelėmis koncentracijomis ji tampa nuodinga.
Skruzdžių rūgšties galima įsigyti vaistinėje spirito pavidalu. Praskieskite ją vandeniu santykiu 1:1 ir supilkite į purkštuvą, kad galėtumėte purkšti ant drabužių. Saugokitės naudoti ant nuogos odos, nes tai gali sukelti alerginę reakciją.
Kita veiksminga apsauga nuo erkių
Jeigu skruzdžių rūgšties neturite – yra dar keletas veiksmingų priemonių, padėsiančių apsisaugoti nuo šių nemalonių padarų leidžiant laiką gamtoje:
- Norėdami apsisaugoti nuo erkių, eidami į mišką ar parką dėvėkite drabužius ilgomis ir prigludusiomis rankovėmis bei klešnėmis, kurios aptemptų jūsų kojas.
- Įsitikinkite, kad jūsų kulkšnis gerai dengia kojinės.
- Galite panaudoti dvipusę lipnią juostelę kaip papildomą apsaugos priemonę nuo voragyvių.
- Kai kurie pataria vengti ryškių spalvų, tokių kaip balta, geltona ar pilka, nes jos gali pritraukti voragyvius, kiti sako, kad vabzdžiai lengviau pastebimi ant šviesių drabužių, tad pasirinkite jums priimtinesnį variantą. Bet kokiu atveju svarbiausia, kad jūsų kūnas būtų tinkamai uždengtas.
- Grįžę namo, patikrinkite, ar neparsinešėte erkių, atidžiai apžiūrėdami vietas aplink ausis, pažastis, kelių sulenkimus ir kirkšnis, kur erkės labiausiai mėgsta įsisiurbti.
Jums taip pat gali būti įdomūs ir šie straipsniai:
- Laimo liga – priežastis saugotis nuo erkių. Ką turite žinoti?
- Erkinis encefalitas: liga nuo kurios būtina apsisaugoti iš anksto
- Saugokimės erkių: maži sutvėrimai – didelė grėsmė
- Vaistininkai: susidūrus su erke, delsti neverta
- Kaip apsisaugoti nuo erkių ir ką daryti joms įsisiurbus?
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!