Žmogaus ir šuns draugystė yra viena iš seniausių pasaulyje. Jau nuo neatmenamų laikų žmonės siejo savo gyvenimą su šunimis – ne tik kaip pagalbininkais medžioklėje, bet ir kaip ištikimais draugais bei bendrakeleiviais. Ši draugystė, pagrįsta abipuse nauda ir pasitikėjimu, išsivystė į nepaprastą ryšį, kuris tęsiasi iki šių dienų. Nauji tyrimai ne tik patvirtina šio ryšio svarbą, bet ir atskleidžia, kaip anksti jis užsimezgė.
Kada ir kur prasidėjo žmogaus ir šuns draugystė
Remiantis Arizonos universiteto atliktais tyrimais, žmogaus ir šuns draugystė užsimezgė maždaug prieš 12 tūkstančių metų – tai yra 2 tūkstančiais metų anksčiau, nei manyta anksčiau. Mokslininkai rėmėsi archeologiniais radiniais, atrastais Aliaskoje, kurie įrodo, kad žmonės ir šunys tuo metu jau gyveno glaudžiai susiję.
Pagrindinis tyrėjas, universiteto antropologijos mokyklos docentas François Lanoe, pabrėžė šio atradimo reikšmę pirmųjų Amerikos gyventojų istorijos tyrimams. 2018 m. Lanoue ir jo komanda rado suaugusio šuns kojos kaulą, kurio radiokarboninės analizės rezultatai parodė, jog šuo gyveno prieš maždaug 12 tūkstančių metų. Be to, 2023 m. birželį netoli Hollembeck Hill buvo atrastas 8,1 tūkstančio metų senumo šuns žandikaulis, kuris rodo prijaukinimo ženklus. Įdomiausia buvo tai, jog cheminė kaulų analizė atskleidė, jog senovės šunų mityba buvo priklausoma nuo žmonių, o jų maiste buvo ir lašišų.
Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad nors senovės šunys rodo prijaukinimo požymius, jie galėjo būti prijaukinti vilkai, o ne dabartinių šunų protėviai. Šie atradimai liudija sudėtingą ir ilgai trunkančią evoliucinę žmogaus ir šuns ryšio raidą.
Šių dienų ryšys su senovės tradicijomis
Mendas Cha’ag bendruomenės narė Evelynne Combs pabrėžė, kad jos kaimo gyventojai vis dar palaiko ypatingą ryšį su savo šunimis. Tai liudija, kaip šimtmečiai bendradarbiavimo ir draugystės su šunimis padarė juos neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi.
Žmogaus ir šuns draugystė – tai ne tik senovės reliktas, bet ir ryšys, kuris vystosi kartu su žmonija. Šiandien tai simbolizuoja ne tik istorinę bendrystę, bet ir žmonių priklausomybę nuo keturkojų draugų. Nors laikai keičiasi, šis ryšys lieka vienas stipriausių, liudijančių apie žmogaus gebėjimą bendradarbiauti ir kurti tikrus santykius su kitomis rūšimis.
Šaltinis: https://www.unian.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.