Rytinė kava – ne tik pabudimo ritualas, bet ir galimybė pagerinti savo sveikatą. Tai patvirtina naujo tyrimo rezultatai. Mokslininkai analizavo daugiau nei 40 tūkst. suaugusiųjų valgymo ir kavos gėrimo įpročius nuo 1999 iki 2018 metų. Daugiausia dėmesio buvo skirta kavos kiekio ir vartojimo laiko analizei. Pasirodė, kad apie 36% žmonių mėgsta gerti kavą, o 16% – po pietų.
Kavos vartojimo įpročiai ir jų poveikis: tyrimo rezultatai
Tyrėjai nustatė tris pagrindinius laikotarpius, kai žmonės dažniausiai geria kavą:
- Rytas: nuo 4:00 iki 11:59 val.;
- Diena: nuo 12:00 iki 16:59 val.;
- Vakaras: nuo 17:00 iki 3:59 val. ryto
Tyrime taip pat buvo analizuojama 1 463 suaugusiųjų pogrupiai, kurie dalyvavo išsamiose gyvenimo būdo analizėse. Galiausiai mokslininkai suskirstė tyrimo dalyvius į dvi grupes pagal kavos vartojimo laiką: tuos, kurie gėrė tik ryte, ir tuos, kurie gėrė visą dieną.
Stebėjimas truko beveik 10 metų. Per šį laikotarpį užfiksuota 4 295 tiriamųjų mirties atvejų, iš kurių 1 268 – dėl širdies ir kraujagyslių ligų, o 934 – nuo vėžio.
Rezultatai parodė, kad:
- Žmonės, kurie kavą gėrė tik ryte, turėjo 16 % mažesnę riziką mirti nuo bet kurios priežasties ir 31 % mažesnę riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, palyginti su tais, kurie kavos negėrė.
- Įdomu tai, kad tiek kava su kofeinu, tiek kava be kofeino turėjo vienodą teigiamą poveikį sveikatai.
Tačiau šis naudingas poveikis širdžiai dingo tiems, kurie kavą gėrė dieną ar vakarais. Mokslininkai dar nenustatė, ar žmonės, geriantys kavą visą dieną, miršta rečiau nei tie, kurie kavos visiškai atsisako.
![gerti-kava-geriausia-ryte - Laikas.lt Gerti kavą geriausia ryte](https://www.laikas.lt/wp-content/uploads/2025/01/gerti-kava-geriausia-ryte-1024x683.jpg)
Kodėl ryte gerti kavą naudinga?
Tyrėjai teigia, kad rytinis kavos poveikis širdžiai yra reikšmingas, tačiau nėra iki galo aišku, kodėl taip yra. Kardiologas iš Londono Royal Brompton ir Harefield ligoninių, profesorius Thomas Lusher, pažymi, kad žmonės, kurie geria kavą vėliau dieną, dažnai blogiau miega. Tai lemia tai, kad kava slopina melatonino – hormono, atsakingo už užmigimą – išsiskyrimą.
Be to, mokslininkai pabrėžia, kad kavos poveikis organizmui neapsiriboja vien kofeinu. Gėrime yra šimtai bioaktyvių junginių, kurie daro įtaką mūsų fiziologijai. Tyrėjų nuomone, kai kurie uždegiminius procesus skatinantys junginiai kraujyje rytais pasiekia piką, o kavoje esančios priešuždegiminės medžiagos padeda šiuos procesus sušvelninti.
Rytinis kavos puodelis gali ne tik pažadinti, bet ir turėti teigiamą poveikį sveikatai, ypač širdies ir kraujagyslių sistemai. Visgi svarbu atkreipti dėmesį į tai, kada ir kiek kavos vartojate. Norėdami išvengti miego problemų ir užtikrinti geriausią poveikį, mokslininkai rekomenduoja gerti kavą rytais.
Šaltinis: https://edition.cnn.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.