-2.5 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

„Kai gyvenimas duoda citrinų – pasigamink limonadą”: gyvenimo strategija, kuri, pasak, mokslininkų padarys jus laimingesniais

Prisiminkite paskutinį kartą, kai išgirdote patarimą „žiūrėti į gerąją pusę“. Ar tai jums padėjo? Sunkumų akivaizdoje pozityvumas ne visada lengvai pasiekiamas. Tačiau naujas „Frontiers in Psychology“ tyrimas rodo, kad tokia gyvenimo strategija, dar kitaip vadinama „citrinų limonado strategija“ – kūrybingas teigiamų galimybių įžvelgimas ir siekimas, siekiant sukurti prisitaikančią ir malonią patirtį, kartu realistiškai vertinant iššūkius – gali žymiai pagerinti gyvenimo kokybę.

Šią išvadą patvirtina ir psichologų pastebėjimai. Žaismingi žmonės dažnai kliūtis vertina kaip augimo ir kūrybiškumo galimybes, lengviau sugalvodami netradicinius sprendimus.

Licencijuota klinikinė psichologė Mirjam Quinn teigia, kad toks mąstymo būdas, kuriame kliūtys tampa galimybėmis ir aktyvus problemų sprendimo stilius padeda lengviau įveikti gyvenimo sunkumus. Jei jums sunku derinti pozityvumą su kasdieniais iššūkiais, „citrinų limonado strategija“ gali būti puikus būdas surasti balansą ir efektyviau įveikti gyvenimo sunkumus. Tai reiškia ne tik ignoruoti problemas, bet ieškoti joms netradicinių, kūrybiškų ir teigiamų sprendimų, tuo pačiu išlaikant aiškų realybės suvokimą.

Kas iš tiesų yra ši su citrinų limonadu siejama gyvenimo strategija?

„Citrinų limonado strategija“ – tai požiūris, leidžiantis kūrybiškai peržiūrėti kliūtis kaip galimybes augti ir bendradarbiauti. Ši koncepcija, kilusi iš pozityviosios psichologijos ir primenanti patarlę „jei gyvenimas tau davė citrinų pasigamink – limonadą“, tampa vis aktualesnė šiandieniniame chaotiškame pasaulyje, kai žmonės ieško būdų išlikti laimingi.

Svarbu pabrėžti, kad „citrinų strategija“ skiriasi nuo toksiško pozityvumo, teigia psichologė Quinn. Toksiškas pozityvumas ignoruoja sunkumus, o „citrinų strategija“ juos pripažįsta, leidžia patirti ir išreikšti susijusias emocijas (liūdesį, baimę ir pan.), ir tada ieškoti išteklių bei kūrybiškų sprendimų problemų įveikimui.

Žaismingumas yra esminis „citrinų limonado strategijos“ elementas sprendžiant sudėtingas situacijas. Būti žaismingam nebūtinai reiškia būti neatsakingam; atvirkščiai, tai gali padėti efektyviau susidoroti su gyvenimo iššūkiais.

Kokį poveikį mums suteikia šios gyvenimo strategijos laikymasis?

Šiuolaikinėje visuomenėje produktyvumas dažnai vertinamas aukščiau už visa kita, todėl žaidimas neretai laikomas nereikalingu laiko gaišimu, – aiškina Quinn. Net vaikų tvarkaraščiai perpildyti veiklomis, orientuotomis į rezultatą (geresni pažymiai, karjeros siekiai ir t.t.), todėl sunku rasti laiko ir erdvės žaidimams. Tačiau atsiribojimas nuo šių tradicinių struktūrų atskleidžia, kad žaismingumas, autentiškumas ir laisvalaikis suteikia daug didesnį pasitenkinimą.

Psichiatrai sutinka, kad žaismingumas yra tarsi psichologinis atsipalaidavimo mechanizmas. Jis mažina stresą, atpalaiduoja ir skatina kūrybiškumą. Visuomenėje žaismingumas dažnai laikomas nebrandžiu ir neproduktyviu, tačiau toks požiūris riboja gebėjimą įžvelgti kūrybiškus sprendimus ir džiaugtis gyvenimu. Norėdami sužinoti, kaip praktiškai pritaikyti „citrinų limonado strategiją“, skaitykite toliau.

Gyvenimo strategija. Citrinų limonado strategija: koks jos poveikis?

Kaip praktikuoti šią „citrinų limonado strategiją“?

Gyvenimas pilnas iššūkių, tačiau juos įveikti ir išlaikyti pozityvų požiūrį į gyvenimą gali padėti „citrinų limonado strategija“. Ši technika remiasi kūrybišku mąstymu ir teigiamo požiūrio ugdymu net sudėtingose situacijose. Štai keli praktiniai būdai, kaip praktikuoti „citrinų limonado strategiją“:

Padėkos praktika

Paprasčiausias būdas įžvelgti teigiamus gyvenimo aspektus – padėkos dienoraštis, teigia Quinn. Kasdien užrašykite bent keturis konkrečius dalykus, už kuriuos jaučiate dėkingumą. Tai padeda smegenims formuoti naujus ryšius ir pastebėti teigiamus dalykus net sunkiais gyvenimo momentais. Vietoj bendrų teiginių, tokių kaip „mano šeima“, stenkitės būti kuo konkrečiau – pavyzdžiui, „šiandien mano vaikas mane apkabino“.

Žaismingumo svarba

Taikant „citrinų strategiją“, svarbu veikti ne siekiant tikslo, bet dėl paties džiaugsmo. Žaidimas gali būti bet kas – bėgimas dėl judėjimo malonumo, o ne žingsnių skaičiaus; rankdarbiai, kepimas, šokiai – viskas, kas teikia džiaugsmo.

Humoro galia

Stresinėse situacijose humoras yra nepaprastai svarbus, pabrėžia dr. Ignatov. Stenkitės ramiai priimti sunkumus ir ieškoti juokingų aspektų net sudėtingose situacijose. Supratimas ir humoras padeda lengviau įveikti problemas.

Bendruomenės stiprybė

Draugystė ir bendruomenė padeda įveikti gyvenimo sunkumus. Stiprios socialinės sąsajos suteikia palaikymą ir padeda augti. Verta kurti ryšius su žmonėmis, kurie jau patyrė panašių sunkumų (iš jų galima mokytis) ir su tais, kuriems reikia pagalbos (padėjus kitiems, stipriname pasitikėjimą savimi ir randame gyvenimo prasmę).

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Šaltinis:
https://www.realsimple.com

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: