3.7 C
Vilnius
Antradienis, 25 kovo, 2025

Kalendra – itin mėgiama prieskoninė žolelė, tačiau kam ji yra didžiausias nuodas?

Kalendra, švelnaus citrusinio aromato žolelė, plačiai naudojama įvairiuose patiekaluose visame pasaulyje. Tačiau, nors daugeliui ji yra mėgstamas prieskonis, kai kuriems gyvūnams ji gali būti mirtinai pavojinga. Šiame straipsnyje aptarsime kalendros naudą žmonėms ir pavojų tam tikriems gyvūnams.

Kalendra ir jos nauda žmonėms

Kalendra jau šimtmečius vertinama dėl savo gaivinančio skonio ir aromato, taip pat dėl galimų gydomųjų savybių. Ji yra puikus vitamino K, vitamino A, ir C šaltinis, taip pat turi nemažai geležies, kalio, magnio ir mangano.

Šie maistiniai elementai prisideda prie jos teigiamo poveikio sveikatai. Kalendra taip pat yra turtinga antioksidantų, kurie padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų žalos ir mažina uždegimą.

Tradicinėje medicinoje kalendra naudojama virškinimo sutrikimams, diabetui, odos ligoms ir kitiems negalavimams gydyti. Šių teiginių mokslinis pagrindimas vis dar tiriamas, tačiau kalendros nauda sveikatai yra akivaizdi.

Kur dažniausiai galime sutikti kalendrą:

  • Maiste. Šviežia kalendra naudojama kaip prieskonis salotoms, sriuboms, padažams, mėsos ir žuvies patiekalams pagardinti, o džiovinta kalendra dažniausiai naudojama daržovių ir mėsos marinavimui, koncervavimui bei kitiems gaminiams.
  • Kosmetikoje. Kalendra naudojama kai kuriuose odos priežiūros produktuose dėl savo antioksidantinių ir priešuždegiminių savybių. Dažniausiai kalendros ekstraktai sutinkami veido kremuose ir serumuose, kaukėse, apsauginiuose kremuose nuo saulės bei kitoje produkcijoje.
  • Tradicinėje medicinoje. Kaip jau minėta, kalendra naudojama įvairiems negalavimams gydyti, pavyzdžiui virškinimo sutrikimams, odos problemoms, turint diabetą ar kvėpavimo takų susirgimų.

Svarbu pažymėti, kad, nors kalendra tradicinėje medicinoje naudojama jau šimtmečius, šios savybės nėra moksliškai pilnai patvirtintos. Prieš naudojant kalendrą bet kokioms sveikatos problemoms gydyti, būtina pasitarti su gydytoju ar kitu kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu. Kalendra neturėtų būti laikoma vaistu ir negali pakeisti tradicinės medicininės priežiūros.

Kalendra: naudinga žolelė, tačiau kam ji nuodinga? Katės ir šunys

Kalendros toksiškumas gyvūnams

Nors kalendra yra saugi žmonėms ir dažnai naudojama kaip prieskonis maiste, kai kuriems gyvūnams ji gali būti labai pavojinga. Ypač jautriai į kalendros poveikį reaguoja katės. Net nedidelis kalendros kiekis katėms gali sukelti sunkų virškinimo trakto sutrikimą, pasireiškiantį vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmais ir letargija.

Sunkiais atvejais kalendra gali sukelti gyvybei pavojingą anemiją. Toksiškumas atsiranda dėl tam tikrų kalendroje esančių cheminių junginių, kurie neigiamai veikia kačių organizmą. Šunys paprastai yra atsparesni, tačiau ir jiems dideli kalendros kiekiai gali sukelti viršinimo sutrikimus, tokius kaip vėmimas ir viduriavimas.

Kiti smulkesni gyvūnai, kaip graužikai ar paukščiai, taip pat gali būti jautrūs kalendros toksiškumui. Todėl svarbu saugoti kalendrą nuo naminių gyvūnėlių, ypač kačių, ir nedelsiant kreiptis į veterinarą, jei įtariate apsinuodijimą.

Apsinuodijimo požymiai gali būti:

  • vėmimas,
  • viduriavimas,
  • padidėjęs seilėtekis,
  • apetito praradimas,
  • mieguistumas,
  • bendras silpnumas.

Svarbu: Jeigu jūsų katė prarijo kalendros, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Kuo greičiau bus suteikta pagalba, tuo geresnės bus išgyjimo perspektyvos.

Gyvūnų apsinuodijimo kalendra simptomai

Apsinuodijimo kalendra simptomai gali skirtis priklausomai nuo gyvūno rūšies, suvartoto kiekio ir individualaus jautrumo. Bendri simptomai gali būti:

  • Vėmimas. Gali būti įvairaus intensyvumo, nuo retų vėmimo priepuolių iki nuolatinio vėmimo.
  • Viduriavimas. Išmatos gali būti skystos, vandeningos, kartais su krauju ar gleivėmis.
  • Pilvo skausmas. Gyvūnas gali rodyti pilvo skausmo požymius – neramumą, inkštimą, vengimą liesti pilvą.
  • Mieguistumas. Sumažėjęs aktyvumas, mieguistumas, apatija.
  • Maisto atsisakymas. Gyvūnas gali atsisakyti ėsti ar gerti.
  • Padidėjęs troškulys. Dėl dehidratacijos gali padidėti troškulys.
  • Šlapinimosi pokyčiai. Gali būti dažnesnis ar retesnis šlapinimasis, šlapimo spalvos ir kvapo pokyčiai.
  • Drebulys ar traukuliai. Sunkiais atvejais gali pasireikšti drebulys ar traukuliai.
  • Kvėpavimo sunkumai. Rečiau pasitaikantis simptomas, bet gali rodyti sunkesnį apsinuodijimą.
  • Seilėtekis. Padidėjęs seilėtekis gali būti vienas iš ankstyvųjų apsinuodijimo požymių.

Jei pastebite bent vieną iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Kuo greičiau bus suteikta pagalba, tuo didesnė tikimybė gyvūnui pasveikti.

Kalendra: naudinga žolelė, tačiau kam ji nuodinga? Kačių apsinuodijimas

Kalendra ir apsinuodijimo ja prevencija

Kad išvengtumėte apsinuodijimo kalendra, laikykite ją nepasiekiamoje vietoje nuo savo augintinių. Jeigu auginate kalendrą sode, įsitikinkite, kad jūsų augintiniai neturi prieigos prie šių augalų – aptverkite augalų lysves arba naudokite atbaidančias priemones.

Turint bet kokių abejonių, geriau susilaikyti nuo kalendros davimo savo augintiniui, net ir mažais kiekiais. Atminkite, kad kalendros toksiškumas gali priklausyti nuo augalo dalies (stiebai, lapai, žiedai) ir gyvūno dydžio – mažesniems gyvūnams gali pakakti ir mažesnio kiekio, kad atsirastų apsinuodijimo požymiai. Esant bet kokiems įtarimams, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.

Kalendra yra puikus prieskonis, naudingas žmonėms, tačiau gali būti pavojingas kai kuriems gyvūnams, ypač katėms. Atsakingas požiūris ir prevencinės priemonės padės išvengti nemalonių pasekmių. Visada stebėkite savo augintinius ir, pastebėję bet kokius nerimą keliančius simptomus, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: