Kaštainiai, turintys mažai riebalų ir daug vitamino C, yra labiau panašūs į vaisius nei į tikruosius riešutus. Jie turi dygliuotą kevalą ir tamsiai rudą lukštą, kuriuos abu reikia pašalinti prieš valgant.
Kaštainiai yra maisto šaltinis tūkstančius metų. Juos galima valgyti žalius, keptus, malti į miltus arba naudoti kepiniuose. Jie auga Castanea genties medžiuose, ir daugelis šios grupės rūšių gali gyventi įspūdingus 500 metų ar daugiau.
Yra keturios pagrindinės kaštainių medžių rūšys: kinų kaštainis, japonų kaštainis, europinis kaštainis ir amerikietiškasis kaštainis. Medžiai yra kilę iš daugelio pasaulio vietų, tačiau iš pradžių jų augimo arealas buvo daug mažesnis, kol žmonės pradėjo juos perkelti.
Amerikietiškasis kaštainis kadaise buvo įprastas Rytų Jungtinėse Valstijose, tačiau beveik išnyko dėl grybelinės infekcijos XX amžiaus pradžioje. Europinis kaštainis, Castanea sativa, yra labiausiai paplitęs ir dauguma kaštainių, parduodamų šiandien parduotuvėse, yra būtent iš šios rūšies.
Labai svarbu nesumaišyti kaštainių su paprastaisiais kaštonais, todėl, kad pastarieji maistui netinka.
Kaštainių nauda sveikatai
Kaštainiai yra turtingi vitaminu C, kas juos daro unikalius tarp riešutų. Iš tiesų, pusė puodelio žalių kaštainių suteikia 35-45 procentus jūsų dienos vitamino C normos.
Kaštainiai praranda dalį savo vitamino C, jei juos verdame ar kepame, tačiau vis tiek suteikia nuo 15 iki 20 procentų dienos normos šio naudingo vitamino.
Norint išsaugoti daugiau vitamino C gaminant kaštainius, galima juos kepti žemesnėje temperatūroje arba džiovinti maisto džiovyklėje.
Kaštainiai išlieka geru antioksidantų šaltiniu net po gaminimo. Juose gausu galinės ir elaginės rūgščių – dviejų antioksidantų, kurių koncentracija padidėja gaminant.
Kaštainiai pasižymi šia papildoma naudą sveikatai:
Širdies sveikatos palaikymas
Antioksidantai ir mineralai, tokie kaip magnis ir kalis, padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip širdies liga ar insultas, riziką. Kaštainiai yra geras šių maistinių medžiagų šaltinis ir gali padėti pagerinti širdies sveikatą.
Virškinimo gerinimas
Kaštainiai taip pat gali padėti pagerinti jūsų virškinimą. Šie riešutai yra geras skaidulų šaltinis, kurios padeda palaikyti reguliarumą ir palaiko sveikų bakterijų augimą žarnyne. Kaštainiai taip pat yra be glitimo, todėl yra sveikas pasirinkimas žmonėms, sergantiems celiakija.
Cukraus kiekio kraujyje kontrolė
Skaidulos kaštainiuose taip pat gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Maistas, turintis daug skaidulų, užtikrina, kad organizmas lėtai absorbuotų krakmolus.
Tai padeda išvengti cukraus kiekio kraujyje šuolių, kurie gali būti pavojingi diabetu sergantiems žmonėms. Be to, kaštainiai turi mažą glikemijos indekso vertę, siekiančią 54.
Maistas, kuriam būdingas žemesnis glikemijos indeksas, nesukels didelių cukraus kiekio kraujyje pokyčių, kai jį valgysite.
Kaštainiai ir jų maistingumas
Kaštainiai turi mažiau kalorijų nei daugelis kitų rūšių riešutų. Jie yra geras aminorūgščių, mononesočiųjų riebalų rūgščių, antioksidantų, fenolinių junginių ir vitamino C šaltinis.
Kaštainiuose taip pat rasite daugybę vitaminų ir mineralų, tokių kaip:
Maistinės medžiagos vienoje porcijoje
- Vitaminas C
- Vitaminas E
- Vitaminas A
- B grupės vitaminai
- Kalcis
- Magnis
- Cinkas
- Geležis
- Varis
- Manganas
Ketvirtadalis puodelio žalių kaštainių turi:
- Kalorijos: 77
- Baltymai: 1 gramas
- Riebalai: 1 gramas
- Angliavandeniai: 17 gramų
- Skaidulos: 3 gramai
- Cukrus: 0 gramų
- Cholesterolis: 0 miligramų
- Natris: 1 miligramas
Palyginimui, ketvirtadalis puodelio keptų kaštainių turi:
- Kalorijos: 88
- Baltymai: 1 gramas
- Riebalai: 1 gramas
- Angliavandeniai: 19 gramų
- Skaidulos: 2 gramai
- Cukrus: 4 gramai
- Cholesterolis: 0 miligramų
- Natris: 1 miligramas
SVARBU:
Žali kaštainiai yra saugūs valgyti daugumai žmonių. Tačiau jie turi tanino rūgšties, todėl gali sukelti skrandžio sudirginimą, pykinimą ar kepenų pažeidimus, jei turite kepenų ligą arba dažnai kyla inkstų problemų, geriau šio produkto atsisakyti.
Kaip ruošiami kaštainiai?
Žalių kaštainių ieškokite parduotuvėse nuo spalio iki gruodžio, kai jie yra šviežiausi ir turintys daugiausiai maistinių medžiagų.
Juos galite rasti daugelyje prekybos centrų, specializuotose parduotuvėse ir ūkininkų turguose. Dauguma parduotuvėse parduodamų kaštainių yra europiniai kaštainiai, auginami Italijoje.
Kadangi žali kaštainiai turi daug karčių taninų, galite juos prieš valgant paskrudinti. Tai padidins jų cukraus kiekį ir suteiks šiek tiek saldumo.
Išbandykite šiuos būdus, kaip gaminti ir valgyti kaštainius:
- Kaštainius sutrinkite trintuvu ir įmaišykite į šiltus blynus arba sklindžius.
- Paskrudinkite kaštainius ir naudokite vietoj krutonų salotose.
- Apibarstykite smulkintais, paskrudintais kaštainiais griliuje ar orkaitėje keptą sviestinį moliūgą.
- Pasigaminkite cukruotų kaštainių – Prancūzijoje žinomų kaip „marron glacé.“
- Išsikepkite keksą su kaštainių miltais.
Kaštainius galima paruošti įvairiais būdais, kurie suteiks jiems skirtingus skonius ir aromatus:
Kepimas ant žarijų: Tam reikės specialios keptuvės su skylutėmis dugne arba specialių grotelių. Kepant kaštainius reikia nuolat maišyti ir vartyti, kad jie neapdegtų, tačiau įgautų nuostabaus dūmo kvapo, kuris suteikia unikalų skonį. Žemiau pateiksime dar vieną kaštainių paruošimo būdą orkaitėje.
Kepti kaštainiai orkaitėje
Tai pats paprasčiausias būdas, kuris nereikalauja jokių papildomų įrankių.
- Prieš kepant labai svarbu įpjauti kaštainius per visą kraštinę. Kaštainių žievė yra kieta, tad naudokite smailų ir aštrų peilį. Kai kurie žmonės įpjauna horizontaliai, kiti ir horizontaliai, ir vertikaliai, sudarydami kryžiaus formą.
- Įpjautus kaštainius reikia sudėti į dubenį, užpilti vandeniu ir mirkyti mažiausiai 2 valandas. Tai padeda sušvelninti žievę ir užtikrina, kad kaštainiai geriau keps.
- Po mirkymo, kaštainius išimkite iš vandens ir išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite apie 30-45 minutes 180°C temperatūroje arba tol, kol jie gražiai apskrus, paruduos ir pradės atsiverti įpjovos vietose.
- Po kepimo: Ištrauktus iš orkaitės kaštainius sudėkite į dubenį arba lėkštę, uždenkite rankšluosčiu ir palikite pailsėti, kad atvėstų, apie 10-15 minučių.
- Patiekimas: Kaštainius galima patiekti su taure jauno (novello) arba karšto vyno, papildančio jų skonį ir sukuriant šiltą atmosferą.
Skanaus!
Esu Aurimas Kavaliūnas, kulinarinių straipsnių redaktorius Laikas.lt portale. Savo straipsniuose stengiuosi apjungti aistrą maisto gaminimui ir nenumaldomą norą eksperimentuoti su įvairiais patiekalų receptais. Mėgstu pirmiausiai viską išbandyti pats ir vėliau pasidalinti naudingais patarimais bei patobulintais receptais su savo skaitytojais. Tikiuosi, kad mano entuziazmas ir kūrybiškumas įkveps kitus gaminti maistą su tokia pačia meile bei užsidegimu.