Geltonuojantys augalų lapai gali reikšti įvairius dalykus, priklausomai nuo augalo rūšies ir kitų simptomų. Augalai panašius streso požymius gali rodyti dėl skirtingų priežasčių, tokių kaip per didelis ar per mažas laistymas, mineralų trūkumas, temperatūros stresas ir kt. Norint nustatyti priežastį, kodėl lapai geltonuoja, ir imtis tinkamų veiksmų, svarbu atpažinti konkrečius jūsų augalo rodomus simptomus. Apžiūrėkite visą augalą, jo aplinką ir dirvožemį, kad tiksliai nustatytumėte geltonavimo priežastį. Sužinokite, kaip išspręsti geltonuojančių lapų problemą, pirmiausia nustatant augalo rodomus simptomus, kurie padės nustatyti priežastį.
Geltoni, susisukę ir svyrantys lapai
Jei pastebėjote, kad jūsų augalo lapai geltonuoja, susisuka į vidų, o dirvožemis yra išdžiūvęs arba atsitraukęs nuo vazono kraštų, greičiausiai augalas yra per mažai laistomas. Dehidratacijos metu augalas gali numesti senesnius lapus arba lapų kraštai gali paruduoti, nes augalas pirmenybę teikia išgyvenimui, atsikratydamas lapų, pradedant nuo seniausių. Norėdami išspręsti šią problemą, laistykite augalą, kad dirvožemis būtų tolygiai ir visiškai prisotintas. Kai kurie augalai gali atsigauti per kelias valandas po laistymo, o kitiems gali prireikti kelių dienų.
Jei po laistymo pastebite, kad vanduo kaupiasi vazono viršuje arba greitai išteka per drenažo skylutes, tikėtina, kad dirvožemis yra suspaustas, todėl sunkiau jį prisotinti. Norėdami aeruoti dirvožemį, švelniai padarykite skylutes dirvožemyje naudodami pagaliuką, lazdelę ar iešmelį, būkite atsargūs, kad nepažeistumėte šaknų. Tai pagerins oro cirkuliaciją ir leis vandeniui tolygiau įsigerti!
Lapai geltonuoja ryškiai arba minkšti stiebai
Ar lapai ryškiai geltonuoja, o dirvožemis yra šlapias ir purvinas? Galbūt pastebėsite pajuodusius stiebų pagrindus arba grybų uodelius. Tai dažniausiai yra per didelio laistymo požymis, kurį sukelia laistymas per anksti arba per mažas apšvietimas. Kai augalai stovi vandenyje prisotintame dirvožemyje, jų šaknys negauna pakankamai deguonies, todėl šaknys pažeidžiamos, o tai pasireiškia geltonais lapais.
Galite tai ištaisyti leisdami dirvožemiui labiau išdžiūti tarp laistymų. Jei per didelį laistymą lemia šviesos trūkumas, peržiūrėkite apšvietimą ir augalo vietą, kad įsitikintumėte, jog jis gauna reikiamą šviesą. Augalo persodinimas į sausą dirvožemį yra kraštutinė priemonė, jei bijote, kad augalas serga šaknų puviniu.

Nereguliarios geltonos dėmės arba lapų deformacijos
Nereguliarios geltonos lapų dėmės su galimomis lapų deformacijomis dažniausiai atsiranda dėl kenkėjų arba lapų dėmėtumo ligos. Jei nematote kenkėjų, tai greičiausiai sukelia infekcija. Lapų dėmėtumo ligą ant kambarinių augalų dažniausiai sukelia grybeliniai arba bakteriniai patogenai, kurie gerai auga šiltoje, drėgnoje aplinkoje. Per didelis laistymas, bloga oro cirkuliacija ir drėgna lapija gali skatinti šių patogenų augimą.
Norėdami gydyti lapų dėmėtumą, pašalinkite ir išmeskite pažeistus lapus, laikykite lapus sausus ir pagerinkite oro cirkuliaciją aplink augalą. Taip pat galite naudoti fungicidą, kuris neišgydys jau užkrėstų lapų, bet neleis infekcijai plisti ant likusio augalo.
Viso augalo geltonavimas arba dalinis geltonavimas
„Bendras negalavimas“, kai augalas geltonuoja (lapai gali kristi arba nekristi), reiškia, kad arba augalas yra peraugęs vazoną – šaknys neturi vietos plėstis, arba augalas yra ankstyvoje maistinių medžiagų trūkumo stadijoje, dažniausiai azoto arba geležies.
Sprendimas yra persodinti į didesnį vazoną ir naudoti šviežią vazonų dirvą, kurioje yra maistinių medžiagų ir organinių medžiagų. Jei pastebite, kad augalas vis dar turi vietos augti dabartiniame vazone, galite tręšti augalą, kad papildytumėte maistinių medžiagų atsargas.
Kita vertus, geltonavimą gali lemti temperatūros problema – augalui per šalta arba per karšta toje vietoje, kur jis yra. Tai dažniausiai bus blyškesnė geltona arba balkšvai geltona spalva. Temperatūra aplink augalą per daug svyruoja arba tai lemia skersvėjis, pavyzdžiui, radiatorius, oro kondicionierius arba atviras langas esant ekstremalioms temperatūroms.
Tik subrendę lapai geltonuoja
Augalams bręstant ir augant, senesni lapai gali pasenti, pradėti geltonuoti ir galiausiai nukristi nuo augalo. Tai yra natūralus lapų numetimas. Jei jūsų augalas yra laimingas ir sveikas, o tik senesni, subrendę lapai geltonuoja ir krenta, nereikia jaudintis!
Norint nustatyti geltonuojančių lapų priežastį, reikia atidžiai stebėti ir kartais šiek tiek bandymų ir klaidų. Atsižvelgdami į tokius veiksnius kaip laistymo įpročiai, apšvietimas ir maistinių medžiagų lygis, dažnai galite diagnozuoti ir ištaisyti problemą, padėdami savo augalams grįžti į sveiką, žalią būseną. Reguliarus stebėjimas ir savalaikės intervencijos yra raktas į geltonuojančių lapų prevenciją ir valdymą.
Šaltinis: https://www.thesill.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.