Miegojimas su kojinėmis yra įprastas daugelio žmonių įprotis, ypač šaltuoju metų laiku. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad ši, atrodytų, nekalta praktika iš tiesų gali sukelti nemalonių sveikatos pasekmių. Dėl padidėjusios temperatūros kojose gali sutrikti kraujo apytaka, taip pat padidėja grybelinių ligų išsivystymo rizika.
Kodėl miegojimas su kojinėmis nerekomenduojamas?
Miegojimas su kojinėmis gali sukelti didelį bakterijų kaupimąsi, ypač jei tos pačios kojinės dėvimos visą dieną ir naktį.
„Tyrimai parodė, kad nešiotose kojinėse dažnai randamos tos pačios bakterijos, kurios yra tarakonuose ir jų išmatose,” – teigia sveikatos ekspertai. Tai skamba gana nemalonu, tačiau tai yra moksliniais tyrimais pagrįstas faktas.
Miegojimas šiltose kojinėse gali paskatinti infekcijų vystymąsi ir net išprovokuoti nekrozę – audinių žuvimą dėl nepakankamos kraujotakos. Šis reiškinys ypač pavojingas žmonėms, kurie jau turi kraujotakos sutrikimų.
Miegoti su kojinėmis nerekomenduojama tiems, kurie turi sutrikdytą kraujo apytaką. Kalbame apie žmones, sergančius apatinių galūnių ateroskleroze. Šios ligos atveju kraujas nepakankamai pasiekia kojas. Žmonėms, sergantiems šia liga, yra sutrikdytas kraujo tiekimas, dėl to sumažėja apsauginės kojų odos savybės, to pasekoje gali susiformuoti grybelinės infekcijos, kurios ilgą laiką negyja.
Temperatūros reguliavimo svarba miego metu
Pernelyg aukšta temperatūra aplink kojas sutrikdo natūralų kūno atvėsimo procesą miego metu, o tai gali paveikti poilsio kokybę. Mūsų organizmas yra sukurtas taip, kad miego metu kūno temperatūra natūraliai šiek tiek sumažėja. Šis temperatūros kritimas yra svarbus mechanizmas, padedantis mums giliai ir kokybiškai miegoti.
Dėvint kojines naktį, kojos negali natūraliai išskirti šilumos, o tai gali trukdyti normaliam kūno temperatūros reguliavimui. Rezultatas – prastesnė miego kokybė ir dažnesni prabudimai naktį.
Miegojimas su kojinėmis ir grybelinių infekcijų rizika
Be to, kojinių dėvėjimas naktį sukuria palankią aplinką grybelinių infekcijų vystymuisi, nes pėdos gali prakaituoti, o drėgmė uždaroje erdvėje skatina bakterijų dauginimąsi. Pėdose yra daugiau prakaito liaukų nei bet kurioje kitoje kūno vietoje, todėl jos ypač linkusios prakaituoti.
Kai kojos yra uždarytos kojinėse visą naktį, drėgmė negali išgaruoti, o tai sukuria idealias sąlygas grybeliams ir bakterijoms daugintis. Odos dermatologai dažnai pastebi, kad pacientai, kurie reguliariai miega su kojinėmis, turi didesnę riziką susirgti pėdų grybeliu (atleto pėda) ar nagų grybeliu.

Kokie drabužiai netinka miegojimui
Netinkamai pasirinkti drabužiai miegui gali reikšmingai paveikti jūsų poilsio kokybę. Štai keli pavyzdžiai, kai drabužiai gali trukdyti miegui:
- Aptemti drabužiai – gali apriboti kraujo cirkuliaciją ir sukelti diskomfortą, dėl to sunku užmigti ir miegoti. Naktiniai drabužiai turėtų būti laisvi ir nevaržantys, leidžiantys kūnui laisvai judėti ir kvėpuoti.
- Netinkama medžiaga – drabužiai iš sintetinių audinių neleidžia odai kvėpuoti, o tai gali sukelti perkaitimą arba, priešingai, hipotermą. Geriausia rinktis natūralius audinius, tokius kaip medvilnė, bambukas ar šilkas, kurie gerai praleidžia orą ir sugeria drėgmę.
- Aukštos ar aptemtos gumelės – jei pižamos ar apatinių drabužių gumelė per daug aptempta, tai gali sukelti diskomfortą ar net suspaudimą, kas veikia miego kokybę. Ilgalaikis spaudimas tam tikrose kūno vietose gali sutrikdyti kraujotaką ir palikti nemalonius pėdsakus ant odos.
- Per šilti drabužiai vasarą gali sukelti kūno perkaitimą ir problemas su patogiu miegu. Vasaros metu rinkitės lengvus, orui pralaidžius audinius ir lengvus drabužius.
Patarimai patogiam miegojimui
Patogiam miegui svarbu pasirinkti laisvus, minkštus ir kvėpuojančius drabužius, kurie leidžia kūnui ilsėtis be nereikalingo diskomforto. Štai keletas patarimų:
- Rinkitės pižamas iš 100% medvilnės ar bambuko pluošto
- Vasarą miegokite su lengvais, laisvais drabužiais arba visai be jų, jei tai patogu
- Žiemą, jei jaučiate šaltį, užuot dėvėję kojines, geriau naudokite papildomą antklodę ar šildantį butelį
- Jei turite šaltas pėdas, sušildykite jas prieš miegą šiltu dušu ar vonioje, o ne dėvėdami kojines per naktį
- Reguliariai vėdinkite miegamąjį, kad palaikytumėte optimalią miego temperatūrą (ideali miego temperatūra yra apie 18-20°C)
Nors miegojimas su kojinėmis gali atrodyti patogus, ypač šaltuoju metų laiku, moksliniai tyrimai rodo, kad ši praktika gali turėti neigiamų pasekmių jūsų sveikatai. Sutrikusios kraujotakos, padidėjusios infekcijų rizikos ir pablogėjusios miego kokybės pavojus verčia dar kartą apsvarstyti šį įprotį.
Geriau investuokite į šiltą antklodę, patogią pižamą iš natūralių audinių ir leiskite savo pėdoms „kvėpuoti” naktį. Jūsų kūnas padėkos jums kokybiškesniu miegu ir geresne bendra sveikata.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.