-1.1 C
Vilnius
Pirmadienis, 17 kovo, 2025

Kokias ligas platina erkės? Pasitikrinkite, ar visas jas esate girdėję

Erkės – smulkūs voragyviai, platinantys įvairias ligas, keliančias pavojų žmonių sveikatai. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai erkių platinamas ligas ir jų simptomus. Pasitikrinkite, ar visas jas esate girdėję!

Erkės ir laimo liga (boreliozė)

Laimo liga – dažniausiai erkės platinama liga Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Ją sukelia bakterija Borrelia burgdorferi, kurią erkė perduoda į žmogaus organizmą per savo seiles įsisiurbusi į odą. Liga gali pasireikšti įvairiais simptomais: būdingas paraudimas aplink erkės įkandimą (migruojanti eritema), dažnai atsirandantis ne iš karto, bet po kelių dienų ar net savaičių, karščiavimu, sąnarių skausmais, galvos skausmais, nuovargiu, raumenų skausmais ir bendru negalavimu.

Negydoma Laimo liga gali pažeisti nervų sistemą, širdį ir sąnarius, sukeldama įvairius ilgalaikius sveikatos sutrikimus, todėl labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus, jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti.

Erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas – virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą ir dažnai sukelianti rimtas pasekmes. Ją platina užkrėstos erkės, perduodančios virusą per seiles įsisiurbusios į odą. Liga gali pasireikšti dviem fazėmis: pirmoji fazė, trunkanti 1-2 savaites, primena gripą – pasireiškia karščiavimu, galvos skausmais, sąnarių ir raumenų skausmais, silpnumu ir pykinimu.

Po trumpalaikio pagerėjimo gali prasidėti antroji fazė, kurioje pažeidžiama centrinė nervų sistema. Tai gali pasireikšti meningitu (smegenų ir nugaros smegenų dangalų uždegimu) arba encefalitu (smegenų uždegimu). Antrosios fazės simptomai gali būti stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, sąmonės sutrikimas, traukuliai, paralyžius ir kiti neurologiniai sutrikimai.

Liga gali turėti rimtų, ilgalaikių pasekmių, įskaitant neurologinius sutrikimus, atminties praradimą ir net invalidumą. Todėl, įtariant erkinį encefalitą, nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją.

Kokias ligas platina erkės? Erkinis encefalitas
Kokias ligas platina erkės Erkinis encefalitas

Tularemija

Tularemija – tai ūmi bakterinė liga, kurią gali platinti erkės, taip pat uodai, musės, blusos, žinduoliai (triušiai, graužikai) ir netgi tiesioginis kontaktas su užkrėstais gyvūnais.

Ligą sukelia bakterija Francisella tularensis, pasižyminti dideliu patogeniškumu. Liga pasireiškia įvairiomis formomis, priklausomai nuo infekcijos būdo ir paveiktų organų. Dažniausiai pasireiškia karščiavimu, galvos skausmais, šalčio jausmu, sąnarių skausmais, limfmazgių padidėjimu ir skausmingumu.

Sunkesniais atvejais gali pažeisti plaučius (pneumonija), kepėnis, blužnį ir kitus organus, sukeliant sepsis (kraujo apsinuodijimą). Tularemija gali būti gydoma antibiotikais, tačiau laiku nediagnozuota ir negydoma gali turėti rimtų pasekmių. Svarbu laiku kreiptis į gydytoją, jei atsiranda įtartinų simptomų po kontakto su gamta ar gyvūnais.

Babeziozė

Babeziozė – tai parazitinė liga, sukeliama Babesia genties parazitų, kurie yra perduodami žmonėms per užkrėstų erkių įkandimus. Šie parazitai užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius, todėl liga dažnai pasireiškia panašiais į gripą simptomais. Dažniausiai pasitaiko karščiavimas, galvos skausmas, šaltis, raumenų ir sąnarių skausmai, pykinimas ir vėmimas.

Sunkesniais atvejais gali pasireikšti anemija (sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis), gelta (odos ir akių baltymų pageltimas), inkstų nepakankamumas, netgi gyvybei pavojinga sepsis (kraujo apsinuodijimas). Babeziozė ypač pavojinga žmonėms su nusilpusia imunine sistema. Liga diagnozuojama atliekant kraujo tyrimus, siekiant aptikti parazitus raudonuosiuose kraujo kūneliuose.

Gydoma vaistais, kurie naikina parazitus. Ankstyva diagnostika ir gydymas yra būtini norint išvengti rimtų komplikacijų. Kaip ir kitų erkių platinamų ligų atveju, svarbu imtis apsaugos priemonių nuo erkių įkandimų ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia minėti simptomai po buvimo gamtoje.

Kokias ligas platina erkės? Babeziozė

Erkinis hemoraginis karštligės virusas (EHCV)

EHCV (erkinis hemoraginis karštligės virusas) – tai reta, bet potencialiai pavojinga virusinė liga, pažeidžianti kraujagysles ir sukelianti hemoraginius simptomus. Liga dažniausiai perduodama žmonėms per užkrėstų erkių įkandimus.

Liga pasireiškia karščiavimu, stipriais galvos skausmais, sąmonės sutrikimu, pykinimu, vėmimu ir kraujavimu iš nosies ir dantenų, taip pat gali pasireikšti odos bėrimai ar kraujosruvos.

Sunkesniais atvejais, ypač negydant, EHCV gali pažeisti kepenis, inkstus ir kitus organus, sukeliant organų nepakankamumą ir net mirtį. Todėl, įtariant EHCV infekciją, būtina nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus.

Kitos ligos

Erkės taip pat gali platinti ir kitas, mažiau žinomas, bet taip pat pavojingas ligas. Pavyzdžiui, erkės gali būti riketsiozės, anaplazmozės ir erlichiozės sukėlėjų nešiotojos. Šių ligų simptomai dažnai yra panašūs į Laimo ligos simptomus – karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, raumenų ir sąnarių skausmai. Tačiau riketsiozės atveju gali pasireikšti ir būdingas odos bėrimas – smulkūs, ryškiai raudoni taškeliai, dažnai išsidėstę grupelėmis.

Anaplazmozė ir erlichiozė gali sukelti sunkesnius simptomus, pvz., sunkų galvos skausmą, vėmimą, kvėpavimo sutrikimus ir kitus negalavimus. Svarbu atsiminti, kad šių ligų simptomai gali būti neryškūs ir gali būti nesunku juos supainioti su gripu ar kitais susirgimais. Todėl, jei po erkės įkandimo jaučiatės blogai, net ir nepastebėję būdingų Laimo ligos požymių, kreipkitės į gydytoją ir pasidarykite tyrimus.

Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas yra būtinas norint išvengti komplikacijų.

Erkės ir apsauga nuo jų

Geriausia apsauga nuo erkių platinamų ligų yra tinkama profilaktika, nes erkės yra aktyvios pavasarį ir vasarą. Reikėtų vengti užeiti į vietas, kuriose yra aukšta žolė, krūmai ir didelė tikimybė aptikti erkių – tai dažniausiai miškai, pievos, pelkės ir aukštažolės vietovės.

Leidžiant laiką gamtoje rekomenduojama vilkėti šviesius, ilgomis rankovėmis ir kelnėmis drabužius, kurie kuo geriau dengtų kūną. Drabužių rankoves ir kelnių klešnes reikėtų įkišti į kojines ir batus, kad erkės negalėtų patekti po drabužiais.

Naudokite repelentus, kurių sudėtyje yra DEET arba IR3535, juos tepkite ant atvirų odos vietų, pagal gamintojo nurodymus. Po pasivaikščiojimo gamtoje atidžiai apžiūrėkite visą kūną, ypač vietas, kur oda yra plonesnė – pažastis, kaklą, galvos odą, lytinę sritį, ir už ausų.

Radus įsisiurbusią erkę, ją reikia pašalinti kuo greičiau, naudojant specialius įrankius – erkės šalinimo pincetais ar specialius įrankius, atsargiai ją ištraukiant, stengiantis neprispausti erkės kūno. Po erkės pašalinimo, dezinfekuokite įkandimo vietą. Jei įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, patinimas ar kiti simptomai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Nepamirškite ir pasiskiepinti. Skiepai galit išgelbėti nuo itin skaudžių erkinio encefalito pasėkmių.

Kokias ligas platina erkės? Apsauga nuo erkių, skiepai

Kada dėl erkės įkandimo reikia kreiptis į gydytoją

Jei po erkės įkandimo atsiranda kokių nors negalavimų, pvz., karščiavimas, galvos skausmas, sąnarių skausmas ar paraudimas aplink įkandimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Ankstyva diagnostika ir gydymas padeda išvengti rimtų komplikacijų.

Šiame straipsnyje pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir neturėtų būti laikoma medicininiu patarimu. Kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad gautumėte tikslią diagnozę ir gydymą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: