Kasdien pasaulyje išgeriama begalė puodelių kavos. Vieniems šis gėrimas – energijos šaltinis, kuris asocijuojasi su gera dienos pradžia, kitiems kavos gėrimas tai tarsi ritualas. Tačiau ar geriate tikrą, geros kokybės kavą?..  

Kavos rūšys

Šiandien kavos pasirinkimas yra didžiulis. Įvairiausių rūšių kavamedžiai auginami daugiau nei septyniasdešimtyje šalių. Pagrindinės pupelių rūšys naudojamos kavos gamyboje yra dvi – arabica ir robusta.
 
Viena iš labiausiai žinomų ir geriausiai pasaulyje vertinamų kavos rūšių – arabica. Šios rūšies kava turi gana mažai kofeino. Šią rūšį siūlytumėme rinktis tiems, kas mėgsta aromatingą, rūgštoko vaisių skonio kavą. Arabica kavą – sunkiau užauginti, todėl šios rūšies kava yra brangesnė. Iš šios rūšies pupelių gaminama Java ir Moka kava.
 
Robusta kavos rūšis – ne tokia aromatinga kaip arabica kava, tačiau joje daugiau kofeino, ji yra šiek tiek kartoko skonio ir gerokai stipresnė. Siekiant pagerinti kavos skonį, ji yra brandinama. Ši kavos rūšis naudojama gaminti espresso kavai.

Kokia yra gera kava?

Žmonių skoniai yra skirtingi, todėl nuspręsti, kokios rūšies kava yra skaniausia galite tik jūs pats. Išbandykite įvairių rūšių kavą ir suraskite jūsų mėgiamiausią. Na, o jei norite paruošti tikrą, geros kokybės kavą, turėtumėte žinoti keletą dalykų.
 
Labai svarbi yra kavos pupelių kokybė. Geriausia, jei jos būtų be priemaišų. Kokybiškos kavos pupelės turi turėti aliejaus blizgesį. Tai reiškia, kad pupelėse yra išsaugoti eteriniai aliejai. Pirkdami kavą, būtinai atkteipkite dėmesį į kavos galiojimo laiką.
 
Jei norite pajusti tikrąjį kavos aromatą, kavos pupeles malkite prieš pat kavos ruošimą. Iš anksto sumalta kava oksiduojasi ir įgauna kartumo.
 
Labai svarbus geros kavos komponentas yra vanduo. Jis turi būti šviežias, minkštas ir gero skonio. Svarbi yra kavos plikymo temperatūra. Tinkamiausia plikymo temperatūra yra 90˚ C. Ją reikia plikyti ne ilgiau kaip dvi minutes.
 
Kavą pirkite mažais kiekiais ir laikykite ją šaldytuve sandariame, neperšviečiamame inde. Jei turite didesnį kiekį kavos, tuomet laikykite ją šaldiklyje. Šaltai laikoma kava nepraras savo subtilaus aromato. Kavos pupelės šaldiklyje gali būti laikomos nuo pusės metų iki metų, o malta kava – iki trijų mėnesių. Tiek laiko ji išliks šviežia ir aromatinga.

Poveikis sveikatai

Iki šiol vis dar nesutariama dėl kavos poveikio sveikatai. Atliekami tyrimai atskleidžia vis naujus faktus, kas sukelia dar didesnes diskusijas mokslininkų ir gydytojų tarpe.
 
Iki šiol žinoma tai, kad nedidelis kofeino kiekis stimuliuoja skrandžio ir smegenų veiklą, teigiamai veikia nervų ir kraujotakos sistemą. Jei jus kamuoja galvos skausmai dėl žemo kraujo spaudimo, puodelis stiprios kavos pagerins jūsų savijautą. Kava suteikia gyvybingumo, energijos, didina darbingumą. Atlikti moksliniai tyrimai skelbia, kad nedidelis kiekis nestiprios kavos nekenkia žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.
 
Atsisakyti kavos būtinai reikėtų tiems žmonėms, kuriuos kamuoja skrandžio opa. Jokiu būdu negalima gerti kavos tuščiu skrandžiu, nes tai dirgina skrandžio gleivinę. Negerkite kavos iš karto po sočių pietų, nes gali padažnėti širdies plakimas ir pakilti kraujospūdis. Jauni ir sveiki žmonės per dieną gali išgerti tris ar keturis puodelius kavos, o vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduojamas kiekis ne daugiau kaip du puodeliai.

Kavos degustavimas

Norėdami įvertinti kavą, turėtumėte atkreipti dėmesį į du pagrindinius dalykus – jos skonį ir kvapą. Tikra kava degustuojama kaip ir geras vynas. Vertinant kavos aromatą – svarbiausia uoslė. Uostydami kavą galime įvertinti jos aromato intensyvumo ir skrudinimo laipsnį bei rafinuotumą (aromato subtilumą).

Ragaukite kavą. Pajuskite jos saldumą, kartumą ir rūgštumą. Skonio svogūnėliai, esantys liežuvio viršūnėlėje atpažins kavos saldumą, esantys liežuvio šaknyje – rūgštumą, o receptoriai esantys ant liežuvio galo – kartumą.
 
Garsus prancūzų diplomatas Taleiranas sakė: „ Kava turi būti juoda kaip velnias, karšta kaip pekla, tyra kaip angelas ir saldi kaip meilė“. Nepamirškite to, ruoškite tikrą kavą ir mėgaukitės nuostabiu jos aromatu.

Parengė Renata Lazickaitė

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai