Now Reading
Psichologinė manipuliacija arba kodėl visam pasauliui prireikė mūsų kilniaširdiškumo

Psichologinė manipuliacija arba kodėl visam pasauliui prireikė mūsų kilniaširdiškumo

Psichologinė manipuliacija arba kodėl visam pasauliui prireikė mūsų kilniaširdiškumo
Tikriausiai sutiksite, kad psichologinė manipuliacija neatsiejama nuo verslo ir politikos pasaulio. Šį kartą pabandykime išsiaiškinti, kaip toks reiškinys atrodo kasdieniame mūsų gyvenime, kai mumis manipuliuoja viršininkas, bendradarbiai, antroji pusė, draugai, vaikai, tėvai arba visiškai nepažįstami žmonės.
 
Žmonių bendravime manipuliacija yra viena dažniausiai pasitaikančių psichologinio poveikio formų. Ji naudojama siekiant tam tikrų tikslų, paprastai nesutampančių su manipuliatoriaus aukos norais ir vizijomis. Lažinamės, kad geriau pagalvoję prisiminsite ne vieną atvejį, kai kitas asmuo įtikino jus pasielgti taip, kaip galbūt visiškai neketinote. Savaime suprantama, ne įrėmęs į smilkinį pistoletą, o kur kas „humaniškesniais“ būdais.

Gyvenimiškos situacijos 

Pradžiai norėtume pateikti keletą labai buitinių situacijų. Jos puikiai iliustruoja, kad polinkis manipuliuoti kitais būdingas įvairaus amžiaus, išsilavinimo ir socialinės padėties žmonėms. Beveik neabejojame, kad jei ne su visais, tai su daugeliu panašių pavyzdžių esate susidūrę ir realiame gyvenime.
 
Situacija nr. 1. Regina (30 m.) dirba vienos įmonės administratore. Tiesioginės jos pareigos yra bendravimas su klientais, korespondencijos tvarkymas, skambučių priėmimas ir peradresavimas bei pagalba firmos viršininkui. Bėda ta, kad moters pagalbos nuolat prireikia ne tik viršininkui, bet ir keletui „ypač užimtų“ kolegų.

Jie nebespėja su viskuo susidoroti, o Regina juk tokia puiki specialistė! Ir viską atlieka taip nepriekaištingai! Be to, tai užims vos „keletą minučių“. Pasiduodama tokiems ir panašiems argumentams, darbuotoja nepastebimai apsikrauna papildomomis užduotimis, nebespėja atlikti savųjų ir neretai yra priversta dirbti viršvalandžius.

 
Situacija nr. 2. Julius (40 m.) yra jau gerą dešimtmetį vedęs ir turi du vaikus. Vyro tėvai išsiskyrė, kai šiam buvo vos treji. Berniukas užaugo tik su mama. Šiandien moteris toli gražu nėra vargiai paeinanti senutė — jai 62 m., ji nesiskundžia sveikata, mėgsta bendrauti su žmonėmis, dirba kalbos redaktore vienoje leidykloje, o laisvu laiku gauna ir gerai apmokamų papildomų užsakymų.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Nepaisant to, Juliaus motina visiškai nemoka elgtis su pinigais ir yra įsitikinusi, kad jos gerovė — sūnaus pareiga. Vyras kas mėnesį sulaukia žinių, kad jo gimdytoja nebeįstengia susimokėti už butą, maistą ir kitus būtinus dalykus. Tiek į Juliaus prašymus susiimti, tiek į jo pasipiktinimą reaguojama vienodai — jis esąs blogas sūnus, nesirūpinantis savo motina, atidavusia jam visą savo gyvenimą. Nepamirškime ir graudžių ašarų fontanų. Galiausiai viskas baigiasi tuo, kad dalis vyro atlyginimo slapta nuo šeimos keliauja į neblogai užsidirbančios mamos sąskaitą.

 
Situacija nr. 3. Vaida (25 m.) ir Algis (26 m.) artimai draugauja jau dvejus metus. Visai neseniai mergina suprato, kad šie santykiai jos netenkina — ji norėtų viską užbaigti. Padėtį apsunkina tai, kad vos išgirdęs apie galimas skyrybas, Algis tarsi apkursta ir ima tvirtinti, kad jie — ideali pora. Prakalbus griežčiau, jis tikina negalintis gyventi be Vaidos ir kiekvieną kartą pabrėžia, kad likęs vienas pasirinks savižudybę. Jo meilė tokia, kad stipresnės negali ir būti. Nepaisant to, vaikinui, regis, visiškai neįdomu, kad jo draugė jaučiasi nelaiminga.
 
Situacija nr. 4. Lukas (7 m.) ir Tomas (5 m.) yra broliai. Nepaslaptis, kad tarp vienoje šeimoje augančių brolių ir seserų vyrauja tam tikra hierarchija. Kitaip tariant, vyresnėlis paprastai prisiima globėjo, vado ar visažinio vaidmenis. Panašus yra ir Luko atvejis. Nenorėdamas vykdyti tam tikrų savo pareigų (pavyzdžiui, susitvarkyti žaislų), jis perleidžia šį „malonumą“ jaunėliui. Berniuko argumentas paprastai būna: „Aš esu vyresnis, todėl tu turi manęs klausyti“.

Manipuliacijos strategijos 

Manipuliatorius visada siekia išgauti kaip galima daugiau naudos iš savo aukos. Maža to, daro tai taip meistriškai, kad pastaroji galiausiai patiki veikianti savarankiškai ir ginanti savo interesus ar vertybes. Kadangi visi esame skirtingi, nenuostabu, kad manipuliuoti kitais taip pat galima labai įvairiai. Kalbėdami apie kasdienius žmonių santykius, specialistai paprastai išskiria aktyviuosius ir pasyviuosius manipuliatorius.
 
Pirmiesiems, kaip jau sufleruoja pats grupės pavadinimas, būdingas aktyvumas ir netgi savotiškas agresyvumas. Tokie manipuliatoriai yra linkę akcentuoti savo pranašumą, galią arba socialinę padėtį. Kadangi galimybė pasinaudotis savo padėtimi ypač palanki verslo sferoje, nenuostabu, kad tokio tipo manipuliacijos gana dažnos tarp bendradarbių. Tikėtina, kad pirmajame pavyzdyje paminėta Regina kai kuriems kolegoms nedrįsta atsakyti vien todėl, kad šie užima aukštesnes pareigas. Vis dėlto ketvirtasis pavyzdys rodo, kad tokia pati strategija gali būti taikoma ir kur kas buitiškesnėje aplinkoje. Šiuo atveju prisidengiant vyresniu amžiumi.
 
Visiškai kitaip elgiasi pasyvieji manipuliatoriai. Jie prisiima bejėgės aukos arba neišmanėlio kvailelio vaidmenį ir apeliuoja į tokias kitų žmonių vertybes, kaip sąžinė, geraširdiškumas, atjauta ar pareigos jausmas. Šio tipo manipuliatoriai atsikrato visų darbų ir problemų, apsukriai užkraudami juos kitiems. Taip elgiasi ir „meile degantis“ Algis, ir „visų apleista“ Juliaus motina, ir, veikiausiai, kai kurie Reginos bendradarbiai.
 
Tiek vieno, tiek kito tipo manipuliatoriams būdinga daugybė panašių elgesio niuansų. Dažniausiai jie apeliuoja į aukos vertybes, pasitelkę saldžialiežuvavimo taktiką bando palenkti ją pagyromis, atkakliai išsisukinėja nuo esminių pokalbių nukreipdami temą jiems palankia linkme, vengia priimti lemiamus sprendimus, demonstruoja abejingumą užsiiminėdami pašaliniais reikalais bei pasitelkia vaidybinius sugebėjimus ir nutaiso kankinio ar kitą prie situacijos derantį veidą.

Kaip nuo to apsisaugoti? 

Turbūt veiksmingiausias būdas galutinai atsikratyti manipuliatoriaus yra visiškas atsiribojimas. Tai bus nesunku padaryti, jei jus sekinantis asmuo yra prekybos agentas ar priskretęs neaiškaus plauko „bičiulis“. Deja, daugeliu atveju ne taip paprasta atsiriboti nuo bendradarbių (nusprendę pakeisti darbą, negalėsite būti tikri, kad ir naujoje vietoje nesutiksite panašių asmenų) ar juo labiau šeimos narių. Atminkite: pasiduoti manipuliatoriaus kerams ar ne, priklauso tik nuo jūsų. Kontroliuokite situaciją!
 
Asmenims, kurie visam pasauliui skelbia, kad yra patys užimčiausi ir gudriai atsikrato savo pareigų primesdami jas kitiems, neakiplėšiškai, bet tvirtai leiskite suprasti, kad jums taip pat nesvetima tūkstančio darbų karuselė. Atsakysite: nemėgstu susireikšminti ir girtis savo užimtumu? Patikėkite, lašelis tokių savybių kartais yra tiesiog būtinas! Galų gale kalba eina ne apie tuščią puikavimąsi ar gyrimąsi. Jei pašaliniai aiškiai matys, kad turite aibę savo darbų ir gyvenate pilnavertį gyvenimą, kuriam vadovaujate jūs pats, paprasčiausiai sulauksite daugiau pagarbos.
 
Santūrus ir užtikrintas elgesys apskritai turėtų būti nuolatinis jūsų sąjungininkas. Ypač tada, jei pastebite, kad kiti bando paveikti jūsų jausmus. Nepasiduokite jų antplūdžiui ir blaiviai įvertinkite situaciją. Labai tikėtina, kad jei anksčiau minėti Julius ir Vaida nesileistų tampomi už emocinių virvučių, griežtai išdėstytų savo poziciją ir liautųsi taikstęsi su absurdiškomis žaidimo taisyklėmis, tiek Juliaus mama, tiek Vaidos vaikinas puikiai susitvarkytų ir be jų gailesčio. Manipuliatoriai paprastai pernelyg myli save, o nuo stogų šokinėja nebent sapnuose ir tikrai ne ketindami nusisukti sprandą.
 
Atminkite: tarpusavio santykiuose aukomis visada tampa tie, kurie leidžia sau tokiais tapti. Visavertis bendravimas turi būti grįstas ne emociniu šantažu ir nuolankiu keliaklupsčiavimu, o pagarba ir susikalbėjimu. Prisėskite ir gerai pagalvokite, kokių santykių su aplinkiniais norite jūs.

Laikas.lt 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top