Search Results for: "gaminimas"

Iš gamtos – muilo gaminimas namuose

Iš gamtos – muilo gaminimas namuose

Natūralumui pirmenybę teikianti Valentina metus laiko rinko informaciją apie namie gaminamą muilą ir jau kaip pusmetis tuo užsiima. Prieš pasidalindama sukauptomis žiniomis mergina įspėja, kad tai atsakingas procesas, tad reikia laikytis visų straipsnyje nurodytų atsargumo priemonių.

Valentina demonstruos muilo gaminimą šaltuoju būdu, kuris, beje, yra paprastesnis už karštąjį. Mergina neišduoda savojo recepto, tačiau įvairiausių variantų galima rasti internete. Čia išsamiai pateikiamas pats procesas su itin naudingais patarimais.

Taigi pradedam alyvuogių aliejaus bekvapio muilo gaminimą:

1.Pasiruošiame visas darbui reikalingas priemones. Jums reikės: svarstyklių, indo (tik ne aliuminio), kuriame bus tirpdomi aliejai, didesnio indo, kuris bus naudojamas kaip vandens vonelė, aukšto matavimo indo, šaukšto, termometro (rodančio iki 100 laipsių), guminių pirštinių, prijuostės, apsauginių akinių, respiratoriaus, blenderio, formos, į kurią bus supilamas pagamintas muilas. Gaminimui reikalingi produktai: skystieji (alyvuogių, migdolų, avokadų ir kt.) ir kietieji (kokoso, palmių, sviestmedžio, kakavos ir kt.) aliejai, šarmas, distiliuotas vanduo, actas (neutralizuoti šarmui). Papildai priklauso nuo pasirinkto recepto: molis, eteriniai aliejai, įvairios žolelės. Pavyzdžiui, muilui-kūno šveitikliui naudojama – jūros druska, smulkinti avižų dribsniai, malta kava, aguonos. Spalvai išgauti galima įpilti morkų ar burokėlių sulčių.

2.Apsiginkluojame visa išvardyta amunicija ir pasveriame reikiamą kiekį šarmo. Tai geriausia daryti atviroje patalpoje, pavyzdžiui, balkone. Šarmą galima sverti, kad ir paprastame indelyje nuo jogurto. Vandenį taip pat sveriame. Vietoj jo galima naudoti pasigamintą žolelių nuovirą. Valentina naudojo ramunėlių. Nuovirą būtina atvėsinti.

3.Šarmą beriame į vandenį (jokiu būdu ne atvirkščiai) ir greitai maišome šaukštu, kol jis ištirps. Jeigu naudojamas vanduo, jis turi tapti skaidrus. Masė labai greitai įkais iki aukštos temperatūros. Mišinį atvėsiname iki 35–50 laipsnių.

4.Kol mišinys vėsta, tirpdome ant ugnies kietuosius aliejus puode, kuris yra įdėtas į kitą puodą su vandeniu. Ištraukiame iš vandens vonelės puodą su ištirpusiais kietaisiais aliejais ir supilame pasirinktus skystuosius aliejus, kurie atvėsins masę. Šiuo atveju naudotas skystasis alyvuogių aliejus.

5.Kai vandens-šarmo mišinio ir aliejų mišinio temperatūros bus vienodos, juos tarpusavyje sumaišome. Lėtai pildami vandens-šarmo mišinį į aliejus maišome šaukštu. Geriausia pilti per sietelį, kuriame liks neištirpę šarmo likučiai.

6.Įjungiame blenderį ir su pertraukomis maišome po 20–30 sekundžių. Pamažu masė ima tirštėti. Kai ji tampa tokia tiršta, kad užrašius ką nors, užrašas išlieka, sustojame.

7.Sudedame visus norimus papildus.

8.Supilame masę į formą. Išlyginame nelygumus. Uždengiame šiltai ir paliekame 1–2 paroms sustingti. Šiluma reikalinga gelio fazei, t .y. šarmo ir aliejaus transformacijai į muilą, muilo brendimo procesui.
9.Po 1–2 parų supjaustome muilą į gabalėlius ir paliekame juos apdžiūti. Sudedame į kokią nors dėžę taip, kad muilo gabaliukai gautų oro. Laikome kokias 4–6 savaites. Anksčiau pradėjus naudoti muilą, jis gali pakenkti odai. Jeigu prausiantis, jaučiamas dilgčiojimas, reiškia – muilą reikia dar palaikyti. Turi nesijausti jokio diskomfortą.

Svarbu. Viso proceso metu nenusiimame pirštinių ir akinių, saugomės, kad neužtikštų šarmas. Kai muilas jau formoje, sutvarkome darbo vietą ir tik tada nusiimame apsaugines priemone. Gaminant muilą, svarbu, kad toje pačioje patalpoje nebūtų vaikų ir gyvūnų.

Valentina pagamino 800 gramų muilo, kuriam sunaudojo medžiagų už 30 litų. Tačiau čia pateikiamas paprasčiausias variantas. Kaina priklauso nuo pasirinkto recepto. Brangiausiai kainuoja eteriniai aliejai.

Valentinos gaminto muilo gabaliuką galima įsigyti už 5–10 litų. Susidomėjusieji ar šiaip turintys klausimų, galite su mergina susisiekti el. p. [email protected]

Parengė Dovilė Raustytė
Nuotr. Valentinos ir Photos.com

Jogurto gaminimas namuose

Jogurto gaminimas namuose

Jogurtą jau VI tūkstantmetyje pr. Kr. ruošdavo egiptiečiai. Tai vienas iš sveikiausių fermentuotų pieno produktų. Kaip ir kefyras, rūgpienis, jis yra labai maistingas ir lengvai pasisavinamas organizmo, nes turi baltymų, pieno cukraus bei riebalų.

Jogurte yra daug kalcio (mūsų organizmas pasisavina 80% viso jogurte esančio kalcio), nemažai kalio, natrio, magnio, cinko, taip pat vitaminų – B grupės, A, D ir PP, šiek tiek C ir E).

Jogurtą gamina iš sutirštinto, pasterizuoto arba sterilizuoto pieno, į kurį dedama laboratorijose auginamų bakterijų, kurios yra vadinamos jogurto bakterijomis. Pakaitinus pieną, jis pradeda fermentuotis: jogurto bakterijos maitinasi laktoze, dauginasi ir išskiria pieno rūgštį bei medžiagas, kurios neleidžia žalingoms bakterijoms daugintis žmogaus organizme.

Žmonių bei gyvūnų virškinamajame trakte visada būna bakterijų, panašių į jogurto bakterijas. Jos palaiko žarnyno mikroflorą. Tik jų sudėčiai įtakos turi daugybė veiksnių.

Jogurtas reguliuoja skrandžio bei žarnyno veiklą, naikina bakterijas, kurios sukelia skrandžio uždegimą. Padeda geriau pasisavinti kalcį bei geležį, saugo nuo mažakraujystės. Mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina organizmo atsparumą.

Pasigaminkime jogurtą patys!

Ingredientai:

1 l sterilizuotas pienas,
1 indelis natūralaus arba vaisinio gyvomis bakterijomis surauginto jogurto,
4-5 šaukštai pieno miltelių.

Gaminimas:

Sterilizuotą pieną pakaitinkite iki 42 laipsnių temperatūros, sudėkite pieno miltelius, juos išmaišykite ir įpilkite jogurto. Paruoštą gėrimą supilkite į termosą arba kitą indą ir suvyniokite į laikraštį, pledą, kad neatšaltų. Po 4-6 valandų jogurtas būna tinkamas gerti. Jį laikykite šaldytuve, kad neperrūgtų. Jei norėsite vėl užsiraugti šio skanaus gėrimo, jums tereiks nusipirkti tik pieno, nes kaip raugą jau bus galima naudoti naminį jogurtą. Po kurio laiko raugas gali nebetekti aktyvumo. Tada į pieną vėl teks dėti jogurto, pirkto parduotuvėje.

Jogurtą galima rauginti ir iš pasterizuoto arba šviežio pieno, prieš tai jį užvirinus ir atšaldžius iki 42 laipsnių C.

Morkų ir apelsinų sriuba

Morkų ir apelsinų sriuba

Morkas supjaustyti griežinėliais, svogūnus smulkiai supjaustyti. Puode įkaitinti aliejų, sudėti svogūną, morkas sutarkuotą imbierą, kuminus, kalendrą ir troškinti virš mažos ugnies apie 3 minutes. Supilti vandenyje išmaišytą knorr sultinį, sudėti apelsinų žieveles ir virti apie 20 minučių, kol morkos suminkštės.

Sriuba su krevetėmis

Sriuba su krevetėmis

Į verdantį vandenį suberti kubeliais pjaustytą svogūną ir šaldytas . Keptuvėje su sviestu pakepti miltus ir sudėti į sriubą. Pavirti 10 min. prieskonius, supilti grietinėlę ir nukaisti.

Kalėdinis pyragas

Kalėdinis pyragas

Sviestą išplakti su cukrumi, sudėti kiaušinius ir juos išplakti. Suberti miltus ir kepimo miltelius. Į masę įdėti vieną trečdalį miltų ir trečdalį grietinės. Taip daryti tol, kol bus sudėti visi miltai ir visa grietinė. Viską gerai išplakus aguonas ir vėl gerai plakti. Visą masę į paruoštą formą ir kepti apie 40 min. Kai pyragas iškeps, aptepti Rududu ir apibarstyti migdolais.

Ravioliai su špinatais ir rikotos sūriu

Ravioliai su špinatais ir rikotos sūriu

Įdarui skirtus produktus gerai išmaišyti ir padėti į šaldytuvą, kol pasidarysime tešlą.
Tešlai skirtus produktus gerai išminkyti, padalinti į dvi lygias dalis ir iškočioti labia plonus paplotėlius. Ant vieno paplotėlio dėti po šaukštelį įdaro 3-5 cm . , esančius tarp įdaro, suvilgyti vandeniu ir ant viršaus uždėti antrą tešlos paplotėlį. Gerai prispausti viršutinį tešlos sluoksnį ties įdaro vietomis. rateliu ar peiliu išpjauti kvadratėlius ir juos atskirti vieną nuo kito. Virti pasūdytame vandenyje. Išvirtus užpilti norimu padažu. Aš naudojau grietinę su krapais.

Citrininis pyragas „Netyčiukas“

Citrininis pyragas „Netyčiukas“

Miltus, kepimo miltelius, druską ir cukrų sudėti į indą ir išmaišyti. Aliejų, kiaušinius, citrinos sultis ir vanilinį cukrų supilti į kitą ir gerai išplakti. Paskui vieno ir kito indo turinius sumaišyti kartu. Galima ir viską viename inde maišyti, bet vis tiek pirmiausia reikėtų aliejų, kiaušinius, citrinos sultis ir vanilinį cukrų išplakti. Paragauti tešlą, ar netrūksta cukraus. Man dažniausiai trūksta, tai dar stiklinę papildomai visada įdedu. Na, ir galiausiai, skardą ištepti sviestu, sudėti tešlą ir šauti į įkaitintą (180 laipsnių) orkaitę. Kepti kažkur apie valandą. Iškeptas pyragas būna gražios geltonos spalvos ir labai skaniai kvepia citrinomis.

Riešutų pienas

Riešutų pienas

Pieną supilkite į molinį indelį. Riešutus kartu su cukrumi sutrinkite. Riešutų ir cukraus masę įmaišykite į pieną. Dėkite molinį indelį į 140 laipsnių orkaitę ir kaitinkite apie 30 min., vis pamaišant. Jei matote, kad pienas „kyla” temperatūrą dar sumažinkite.

Bulvių pica

Bulvių pica

Nuluptas bulves smulkiai sutarkuoti, įberti bulvių prieskonių ir supilti į riebalais patepta kepimo formą.

Kiaušinius išplakti su grietine bei miltais ir supilti ant bulvių.

Dešrą ir papriką supjaustyti kubeliais, sutarkuoti sūrį, sukapoti svogūnų laiškus ir supilti ant picos viršaus.

Kepti apie 50 min 180 laipsnių temperatūroje.

Kiaulienos šašlykas

Kiaulienos šašlykas

Kiaulieną supjaustyti ilgais griežinėliais. Cukrų ištirpinti karštame vandenyje, sudėti kitus produktus. Mišinį atšaldyti ir užpilti ant mėsos. Palikti 7-8 valandas, kartais pamaišyti.

Mėsą verti ant iešmų ir kepti ant žarijų. Mėsą aplieti marinatu.

Mėsą nuimti nuo iešmų ir sudėti ant kiniškos salotos lapų.