Search Results for: "muzikos apžvalgininkas"

Paskutinis aktualios muzikos gidas: metų geriausieji

Paskutinis aktualios muzikos gidas: metų geriausieji

Kad vainikuotum metų lyderius, Kūčių sulaukti nebūtina. Geriausius metų albumus jau paskelbė britų muzikos žurnalai NME ir „Mojo“, amerikiečių „Paste“. „Laikas.lt“ aktualios muzikos gidas solidarizuojasi su jais ir, išlaikydamas tradiciją, skelbia septynetą – tik šįkart ne savaitės dainų, o geriausiųjų visų 2012-ųjų grupių ir solo muzikantų.

„Mes gyvename Reichiškame muzikos pasaulyje“ („Amadinda“ koncerto ŠMC apžvalga

„Mes gyvename Reichiškame muzikos pasaulyje“ („Amadinda“ koncerto ŠMC apžvalga, foto, video)

Šią savaitę publikuotame rašinyje britų „Guardian“ klasikinės muzikos apžvalgininkas Tomas Service’as konstatavo: „Jeigu iš šiandienos muzikos kultūros pašalintume Steve’ą Reichą, pajaustume didesnį skirtumą, nei pašalinę bet ką kitą.“

Vasaros muzikos albumų penketukas

Vasaros muzikos albumų penketukas

Iki tropinės šiųmetės vasaros pabaigos likus mažiau nei savaitei, „Laikas“ muzikos apžvalgininkas Karolis Vyšniauskas išskiria penkis birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais sužibėjusius albumus, vertus jūsų fonotekos.

Muzika

Muzika, kuri „maitina“ mūsų smegenis

Klausydami savo mėgstamos muzikos, dažnai nesusimąstome apie jos dainų tekstus, o apie muzikantų gyvenimą taip pat dažnai nežinome įvairių subtilybių. Ir nors dažnai muzikos kūrimas daugeliui atrodo pramoga, nereikalaujanti labai aukšto IQ (visgi, tai ne tikslieji mokslai), labai intelektualių muzikantų yra tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Mūsų muzikos apžvalgininkas Mindaugas Peleckis pradeda paieškas…

Intelektualiausieji… kaip atsirinkti?
Kandidatų į protingiausio muzikanto sostą – išties daug. Todėl pavardinsiu bent kelis variantus (galbūt skaitytojai su manimi nesutiks, gal turės kitų favoritų).
Užsieniečiai muzikos mėgėjų tinklaraščiuose yra balsavę, kas intelektualiausias. Daugiausia pagyrų sulaukė: Jimas Morrisonas („The Doors“), Janis Joplin, Jimis Hendrixas, Davidas Bowie, Brianas May‘us („Queen“), Marilyn Mansonas, Rory‘s Gallagheris, Nickas Drake‘as, Nickas Cave‘as, Blixa Bargeldas („Einsturzende Neubauten“), Z‘EV (Stefanas Weisseris), Davidas Tibetas („Current 93“), Tony‘s Wakefordas („Sol Invictus“), Kurtas Cobainas, Frankas Zappa, Robertas Frippas („King Crimson“), Alice Cooperis, Gene‘as Simmonsas („Kiss“), Johnas Lennonas, George‘as Harrisonas (abu – „The Beatles“), Bobas Dylanas, Leonardas Cohenas, Bono („U2“), Stevenas Wilsonas („Porcupine Tree“), Jordanas Rudessas („Dream Theatre“), Borisas Grebenščikovas, Viktoras Cojus…
Tiesą sakant, šį sąrašą galima tęsti dar ilgai. Intelektualusis art rokas, prog (progresyvusis) rokas ir metalas, dainuojamoji poezija (bardai, singer-songwriter), įvairių atmainų eksperimentinė muzika – tai intelektualiausieji muzikos stiliai. Vienas jų net vadinasi IDM (intelligent dance music) – intelektualioji šokių muzika (Lietuvoje tai būtų „Pieno Lazeriai“, „BrassBastardz“, „Happyendless“, IJO, Leonas Somovas ir Jazzu, Mario Basanovas ir kt.). Tarp Lietuvos eksperimentininkų taip pat daug intelektualų: pradėkime nuo Maestro Giedriaus Kuprevičiaus, unikalaus kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus, genialaus kūrėjo Viačeslavo Ganelino bei jo kolegų trio „GTČ“ – Vladimiro Tarasovo ir Vladimiro Čekasino. Tai intelektualiausias Lietuvos džiazas, pripažintas visame pasaulyje. Be abejo, yra daug džiazo kūrėjų, kurie nenusileidžia intelektualumu ir dabar: tai Petras Vyšniauskas, Liudas Mockūnas, Vytautas Labutis, Vytis Nivinskas, Dainius Pulauskas ir begalė kitų. Turime itin intelektualių klasikos atlikėjų: prestižinį Julliardą baigęs pianistas ir muzikos mokslų daktaras Edvinas Minkštimas, Petras ir Lukas Geniušai, Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai, Šarūnas Nakas, Gintaras Sodeika ir begalė kitų. Liaudies ir kantri muzikos žinovas Algirdas Klova, kantri legenda Virgis Stakėnas, šviesaus atminimo bardas ir rokeris Vytautas Kernagis… Taip pat negalime pamiršti Veronikos Povilionienės, Aistės Smilgevičiūtės („Skylė“), Alinos Orlovos, Algirdo Kaušpėdo („Antis“), Sauliaus Urbonavičiaus („Bix“) ir, be abejo, Andriaus Mamontovo. O jei dar negana – Igorio Kofo („Lemon Joy“), „Spički“, Makso Melmano ir „Biplan“, grupių „Siela“, „Avaspo“, „Donis“, „Liberte“, „The Earth Confession“ kuriama muzika taip pat yra intelektuali.
Žmonės-mįslės
Šie žmonės ir dar daug, kurių visų čia nesuminėsiu dėl vietos stokos, kuria ir kūrė itin kokybišką muziką, kuri ne tik pripildyta gyvybinės energijos, bet ir „maitina“ smegenis. Ar kam nors galėtų šauti į galvą, kad genialiojo Freddy Mercury „kolega“ – „Queen“ gitaristas“ Brianas May‘us – yra astrofizikas, mokslų daktaras, garsios mėnesinės dokumentinės BBC televizijos programos „The Sky at Night“ bendraautoris. Tai ilgiausiai transliuojama televizijos laida (nuo 1957 m. balandžio 24 d. į eterį išėjo jau 700 laidų!) pasaulyje. B. May‘us garsėja ir tuo, kad, kaip ir mūsų pirmieji bigbito ansambliai, pats susikonstravo gitarą (ji iki šiol veikia). Šis muzikantas, skirtingai nei daugelis, kuriuos įtraukė priklausomybių liūnas, niekada nerūkė, negėrė ir nevartojo narkotikų (skirtingai nei kiti „Queen“ nariai). Sudėtingą jo sukurtą „Queen“ dainą „The Prophet‘s Song“ jis susapnavo. Tai ilgiausia „Queen“ daina (trunka aštuonias minutes). B. May‘aus sapne buvo Didysis Tvanas, Biblija ir Nojaus arka. B. May‘aus vardu pavadintas asteroidas, kurį 1998 m. atrado čekų astronomai. Tai – „52665 Brianmay“.
Ne mažiau paslaptingas – ir Davidas Bowie, pramintas roko chameleonu. Tarp keliasdešimties jo albumų – ir svajinga hipiška dainuojamoji poezija, ir glam rokas, ir roko eksperimentai, ir popmuzika ir elektroninė muzika, ir dar daug visko D. Bowie apibūdinti galėtų jo paties dainos pavadinimas: „Hello, spaceboy…“
„Tje Doors“ lyderis Jimas Morrisonas rašė puikią poeziją, deja, jo gyvenimas nutrūko 27-erių. Lietuviškai išleista jo poezijos knygelė, tačiau vertimas – gana prastas… Menininkas save vadino Karaliumi Driežu (The Lizard King), Mr. Mojo Risin‘ (tai „Jim Morrison“ vardo anagrama). Štai vienas iš J. Morrisono poezijos šedevrų:
Vidinės laisvės akimirka
Kai protas atsivėręs ir
Atsiskleidusi vidinė visata
O siela klajonėms palikta
Sumišusi, be vietos, ieškanti
Draugų ir mokytojų – ir ten, ir čia
Vienas nesuprantamiausių muzikantų ir poetų yra Borisas Grebenščikovas. Tai eruditas, besidomintis daug kuo, tačiau tuo pačiu kyla įtarimas, kad jis tik žaidžia žodžiais ir prasmėmis, tarsi įvaro klausytoją į labirintą (panašų į D.Bowie, kurį kažkada jis mėgdžiojo) ir liepia paklusti psichodelinės poezijos taisyklėms. Iš daugybės B. Grebenščikovo (arba tiesiog BG) tekstų pasirinkau šmaikštų „Pasakėčia nr. 2“, kur rašoma Ezopo stiliumi:
Viena lapė beržely gyveno
Atėjo meška ir pradėjo į ją spoksot
Tada atėjo šalčiai
Viskas užšalo
Lapė nuėjo į kreditą
Meška prišalo prie medžio
Ir vis dar spokso
Pamoka čia paprasta:
Nebūk kaip ta meška –
Atėjai, ir nėra čia ko žiūrėt

Šia linksma nata ir norėčiau baigti trumpus patyrinėjimus apie intelektualius muzikantus. Išties tai didžiulio straipsnio tema, tačiau išvadą galima padaryti ir iš šio, nediduko: protingų muzikantų yra daug, o ir intelekto sąvoka ne taip paprastai apibrėši. Vieniems tai IQ skaičiukai, kitiems – gilesnė nei paprastai muzika ir dainų žodžiai, kuriuos kuria neeiliniai žmonės.
Mindaugas Peleckis

Grupė „Sportas“: Ūdra ir Latvijoje Ūdra

Grupė „Sportas“: Ūdra ir Latvijoje Ūdra

Kokia muzikinė grupė ar atlikėjas Jums asocijuojasi su sporto tema? Lietuvaičiai turbūt kels rankas už Marijoną Mikutavičių, sukūrusį nemirtingą himną „Trys milijonai“. O mes manome, kad sportą geriausiai atspindi grupė… „Sportas“, su kuria mus supažindina muzikos apžvalgininkas Mindaugas Peleckis.
Vilniečių grupė „Sportas“, tik 2009 m. rugpjūtį išleidusi debiutinį albumą „Žemiau juostos“, tapo tikru atradimu. Nuo 1993 m. pavadinimu „Už tėvą“ (lengva ironija grupei „Už Tėvynę!”, su kurios lyderiu Nėriumi Pečiūra jie ne kartą yra koncertavę) grojantys vaikinai 2001 m. pasivadino „Sportu“ ir išgarsėjo tokiais hitais kaip „Policija“ arba „Odė Mamontovui“. Albumo pavadinimą, pasak muzikantų, sugalvojo „dėdulė, kuris sėdėjo prie garažų Fabijoniškėse“.
„Sportas“ per šešerius metus sugrojo daugiau kaip 60 koncertų. Grupė šešis kartus dalyvavo TV laidoje „Lietuviškų dainų dešimtukas“, o 2004 m. laimėjo pirmąją vietą LRT TOP 10 su daina „Policija“. „Sportininkai“ – bene linksmiausia Lietuvos grupė, sugebanti suderinti ironiją, juodąjį humorą ir smagią, net šokiams tinkamą, bet nekomercinę muziką.
 Pagrindinis „sportininkas“ Marijus Bernotas-Marukas atsako į klausimus.
Kada ir kokiomis aplinkybėmis atsirado grupė „Sportas“? Gal sporto klube? Jūs – sportininkai?
Tiesiog netoli repeticijų studijos buvo sporto prekių parduotuvė. Nuolat matydavome užrašą „Sportas“. Po dviejų savaičių „pjautynių“ tarp manęs, bosisto Gaudriaus ir gitaristo Pupų Dėdės nusprendėme pasivadinti būtent šitaip.
Kaip gimė hitais tapusios dainos „Kalėdos“, „Ūdra“, „Policija“ ir – ypač – „Odė Mamontovui“? Ar su Andriumi Mamontovu esate pažįstami? Tai meilės ar neapykantos jo muzikai išraiška? Ar buvo kokia nors jo reakcija į šią dainą? Jei taip, kokia?
Su Mamontovu kažkada grojome visą naktį kažkokioje vaikų stovykloje po atviru dangumi. Nejaučiu Mamontovui jokių ypatingų simpatijų ar antipatijų. Daina yra tokia, kokia yra. Deja, Andrius paskatino šimtus lietuvaičių dainuoti beprasmius kratinius iš žodžių dangus, lietus, skristi, kristi, jūra, diena ir t. t. Tema jau narpliota tūkstančius kartų. Man mielesnės undergroundo grupės su prasmingais ir tikslingais tekstais (kadaise tai buvo „Turbo Reanimacija“, dabar – „SC“).
Kas naujesnio nutiko paties ir „Sporto“ gyvenime per pastaruosius keletą metų (po albumo „Žemiau juostos“ išleidimo)? Ar „Sportas“ dar koncertuoja? Ar pasikeitė grupės sudėtis?
Grupės sudėtis 4 metus yra stabili. Puikiai susigrojome.
Teko pastebėti, kad be „Sporto“, egzistuoja ir side-project (o gal atskira asmeninė grupė, kaip geriau pavadinti?) „Marukqs“/“Marukas“. Kuo jis skiriasi nuo „Sporto“ stilistiškai ir tematiškai?
Tai mano „soliniai“ muzikiniai kvailiojimai, kuriems didžiausią įtaką padarė ciniška avangardinė grupė „The Residents“. Juose daug tiesmukiškos satyros, gerokai aštresnės už „Sportą“. Bandau vaizduoti silpnąsias žmonių sielos puses.
Kiek teko girdėti, nevartojate svaigalų. Galbūt esate vegetaras ar net veganas (kaip sakė vienas mano pažįstamas, veganai – tai tie, kurie valgo tik akmenis)?
Geras žmogus visada atsako už savo veiksmus, gerbia savo tėvus ir mokytojus, nerizikuoja ir neskatina rizikuoti kitų nekaltų žmonių gyvybe bei sveikata, neskleidžia paskalų, neskriaudžia gyvūnų. Lai būna ir vegetarizmas, ir veganizmas – man jie netrukdo. Jei būtų daugiau domimasi mokslu, o ne statomos niekam nereikalingos verslo piramidės, būtų realu sukurti pakaitalus visam gyvuliniam maistui. Deja, produktų gamintojai prikuria nebūtų dalykų, neegzistuojančių tradicijų ir bando ironizuoti visai neblogas idėjas. Žmonės, kurie dėl geros minties plaukia prieš srovę (t. y. nepasiduoda bandos jausmui, o vadovaujasi humanizmu ir sveiku protu), verti pagarbos.
Kuo domitės laisvalaikiu, kokią muziką klausote? Ar tikrai mokate japonų kalbą?
Japonų kalba – tai tik vienas iš mano hobių (beje, grupėje „Sportas“ yra savo jėgas bandęs ir žymusis Lietuvos japonas Fumito Tomoi – grojo bosine gitara, – aut. pastaba).
Marijaus laisvalaikis: japonų kalba, motoroleriai, motociklai, astronomija, kompiuteriai. Marijaus muzika: „Sex Pistols“, „Ladytron“, „Freezepop“, „Depeche Mode“, „Dir En Grey“, „X-Japan“, „Merzbow“, „Aphex Twin“, „Iron Maiden“.
Seržo laisvalaikis: muzika, filmai, piešimas. Seržo muzika: Davidas Bowie, Nine Inch Nails, „Fantomas“, „Blue man group“, „Photek“.
Andriaus laisvalaikis: kinas, savaitgaliais – pool‘as, važinėjimasis dviračiu saulėtais vakarais ir krepšinis. Andriaus muzika: „Antis“, „Pink Floyd“, Ozzy Ozbourne, ELO, „Helloween“, Jimi Hendrix, „Sonata Arctica“, INXS, „Gravel“, „Gorillaz“, „Röyksopp“, Yngwie Malmsteen.
Ar dažnai sportuoji? Kaip? Ar lauki krepšinio festivalio?
Sportuoju saikingai – t.y. niekada! Užtenka pašokinėti su bosine gitara po porą valandų per dieną. Man nerūpi krepšinis – turiu savo „Sportą“, kuris man svarbiausias.
Grupę „Sportas“ dabar vadini neurowave. Kas tai – neurowave?
Tai tas pats, kas dance rock ar disco funk electro punk. Tiesiog marketingas.
Kuri publika geresnė – Lietuvos ar Latvijos, kurioje irgi esate koncertavę? Kuo jos skiriasi?
Latvijos publika kitokia – latvių oda baltesnė ir jų akys didesnės. Latviai panašūs į lietuvius, bet svečioje šalyje lietuvių kalbos praktiškai niekas nemoka. Manau, kad jie klausosi tik priedainių. Dainos „Ūdra“ sėkmė buvo labai netikėta.
Kuo pats dabar užsiimi? Neemigravai?
Darau tą patį – mano pagrindinis užsiėmimas muzika. Emigruoti neplanuoju — būtų sunku išmokti rašyti tekstus svetima kalba, įsijausti į svetimą kultūrą.
Artimiausi planai (nuobodus klausimas, bet būtinas).
Kurti klausomą lietuvišką muziką normaliems žmonėms. Permiegoti su Lady Gaga.

P.S. Galbūt kažkas galėtų apkaltinti „Sportą“ primityvizmu. Tačiau tokiems žmonėms patarčiau patyrinėti dailininkų Marco Shagallo arba Andy Warholo kūrybą. O tada paaiškės: „Viską matė tik au au au/ Aukso žvaigždė/O konspektavo me me me me/Medžiai“.
Mindaugas Peleckis

Pramogų gidas (spalio 1-3 dienomis)

Pramogų gidas (spalio 1-3 dienomis)

Savaitgalis prasideda su spalio 1 – ąja, kuri mūsų kalendoriuje pažymėta, kaip pasaulinė muzikos diena, pasaulinė vegetarų diena ir pasaulinė pagyvenusių žmonių diena! Savo ruoštu sveikiname muzikus, vegetarus ir visus, kurie jaučiasi pagyvenę!

Atsimenate, praėjusį savaitgalį džiaugėmis Bobų vasaros gerais orais, šį savaitgalį viskas panašiai, tik dešimčia laipsnių vėsiau. Nebus lietaus, gal vos, bus kiek debesuota, bet tik tiek… Nesileiskite rudeninei apatijai, paskambinkite senam bičiuliui ir suplanuokite smagų savaitgalį.
Muzika Vilniuje
Kadangi šis penktadienis- visuotinė muzikos diena, kviečiame klausytis daug muzikos. Alina Orlova siūlo už bilietą į jos koncertą mokėti tiek, kiek norisi pačiam. Menų fabrike „Loftas“ ji pristatys savo naujausią albumą „Mutabor“ apie kurį jau rašė Laikas.lt muzikos apžvalgininkas Karolis – CD grotuve – Alinos „Mutabor“ .
Klube Soho kito jauno ir perspektyvaus dainininko ir tikrai neblogo šokėjo Donato Montvydo koncertas.
Norite kažko solidesnio? Brodvėjuje po ilgos pertraukos sostinės publikai savo gražiausias dainas atliks visoms moterims seksualiu balsu kelius pakertantis Česlovas Gabalis ir grupė „Pelenai“.
Puikus vakarėlis nusimato klubo „Havana Social Club“ atidaryme, jame daug muzikos ir ritmo, pagal kurį visi žinos kaip užkaitinti kraują. Po penktadienio atidarymo visi bus laukiami į pratęsimą šeštadienį!
Beje, derėtų paminėti ir šį penktadienį klube „Tamsta“ vyksiantį „Freaks On Floor“ koncertą – vakarėlį. Nors grupės „frontmenas“ Justinas Jarutis ir būgnininkas Rokas Beliukevičius muzikos industrijos pamokų ir savo sėkmės jau kuris laikas ieško Londone, grupė nepadarė kūrybinės pauzės ir vakarėlio metu ruošiasi pristatyti keletą naujų savo kūrinių.
Na ir nepaslaptis, kad klube „Tarantino“ viskas vyks pagal Jägermeister scenarijų, pasirodys Erica Jennings, Viktoras Diawara ir kiti.
P.S Muzika plačiai ir gyvai skleisis ir Kongresų rūmų salėje, nes čia penktadienį ir šeštadienį – nuotaikingas ir šokiruojantis spektaklis Svynis Todas.
Muzika Kaune
Tiesiog nuodėmė būtų pradėti ne nuo bene ryškiausios lietuviškos žvaigždės iš Kauno – Džordanos Butkutės, kuri švenčia savo gimimo dieną ir švenčia ją su visais savo gerbėjais klube „Combo“.
Teatrališkieji „Liūdni Slibinai“, šiemet švęsiantys savo dviejų metų sukaktį, klausytojams yra paruošę ištisą puokštę naujovių. Nepaisant to, jog artėjant gimtadieniui – kad ir tokiam nedidukui – vis labiau pečius apgula gimtadieninė depresija, „Liūdni slibinai“ teigia savo ribas žinantys. Liūdesys, kaip jie neseniai prispažino viename interviu, turi būti taurus ir prasmingas, o ne „lūpų kampučiais žemyn“ . Jų koncertas – šeštadienį.
Galantiškasis Edmundas Seilius ir Baltijos gitarų kvartetas sekmadienio vakarą kviečia į itališkų dainų vakarą. Turėtų būti labai skambu…
Progressive house muzikos megėjai vienykitės – progressive house pionierius, sumiksavęs Exit Summer Compilation 2010, rūšiuoja smagiausius vasaros ir rudens kūrinius. Pasiruošk gaudyti. Visus iš vienų rankų!
Sekmadienį kviečiame visus į teatrą… Jų reperttuarą galite rasti ČIA.

Muzikinių vaizdo klipų konkursas „KlipVid“ sulaukė 85-ių lietuviškų klipų

Muzikinių vaizdo klipų konkursas „KlipVid“ sulaukė 85-ių lietuviškų klipų, jau atiduota 23 tūkst. publikos balsų

LRT ir Lietuvos atlikėjų ir fonogramų gamintojų asociacijos AGATA organizuojamas muzikinių vaizdo klipų konkursas „KlipVid“ pranoko lūkesčius: buvo tikėtasi poros jame dalyvauja net 85 klipai, už kuriuos publika jau yra atidavusi per 23 tūkst. balsų. Ši savaitė – paskutinė, kuomet galima balsuoti. Vėliau žiūrovų balsai bus paversti taškais, sujungti su komisijos skiriamais taškais ir bus išrenkami nugalėtojai. Pirmąsias tris vietas užėmusių vaizdo klipų autoriams bus išdalintas 10 tūkst. Lt prizinis fondas.

Pasirodė naujas Laikas.lt žurnalo numeris. Tema - sportas

Pasirodė naujas Laikas.lt žurnalo numeris. Tema – sportas

Pristatome jau keturioliktą Laikas.lt numerį, kurio pagrindinė tema – sportas. Prisipažinsime, kad plaukiame kartu su visais Lietuvos gyventojais krepšinio manijos upe, tačiau ne krepšinis pagrindinė numerio tema. Nusprendėme pažvelgti į sportą ir iš kitos scenos pusės, t. y. mūsų – krepšinio sirgalių – tribūnos, taip pat įdėmiau patyrinėsime sportininkų aprangas, ką jie valgo ir t.t. Nes sportas įdomus visiems, net ir juo nesidomintiems, žiūrint iš kokio kampo į jį žvelgsi.

Gitaros virtuozas Tommy Emmanuel džiugins Lietuvos melomanus

Gitaros virtuozas Tommy Emmanuel džiugins Lietuvos melomanus

Apdovanotas ne tik muzikiniu, bet ir iškalbos talentu, Australijos gitaros legenda tituluojamas charizmatiškasis Tommy Emmanuel pirmą kartą koncertuos Lietuvoje.

„Soundboys“ metus pradėjo su Goth-Trad

„Soundboys“ metus pradėjo su Goth-Trad

„Soundboys” komanda startavo su pirmuoju šių metų vakarėliu SOUNDBOYS.LT presents: GOTH-TRAD live, šį šeštadienį vykusiu menų fabrike „Loftas“. Žiemai dar nespėjus finišuoti, dubstep drebino „Lofto“ sienas bei visus susirinkusius, nes šį kartą „Soundboys“ dėka Lietuvoje pirmą kartą svečiavosi dubstep meistras iš Japonijos – Goth-Trad.