Search Results for: "peršalimo ligos"

Peršalimo priežastimi gali tapti ir oro kondicionierius automobilyje

Peršalimo priežastimi gali tapti ir oro kondicionierius automobilyje

Lauko temperatūrai pasiekus 25 laipsnius karščio, vaistinėse pastebimas peršalusių klientų antplūdis. Žmonės skundžiasi gerklės skausmu, sloga, šiek tiek pakilusia kūno temperatūra, kai kuriems pojūtis tarsi „laužo kaulus“.

Gripo virusas į ligos patalą paguldo staiga

Gripo virusas į ligos patalą paguldo staiga

Susirgo ir kosti bei čiaudi kolegos ar šeimos nariai, o jūs tikitės neužsikrėsti? Ar žinote, kad čiaudint oras skrieja greičiau nei greitkeliu lekia automobiliai, todėl virusui jus pasivyti – vieni niekai? Sunkios ligos išvengti pavyks, jei esate pasiskiepiję nuo gripo. Nors sergamumas gripu ir peršalimo ligomis visoje Lietuvoje dabar auga, skiepytis dar nevėlu, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai.

5 patikimi būdai išvengti peršalimo ligų

5 patikimi būdai išvengti peršalimo ligų

Iš vasaros estafetę perėmęs ruduo primena ne tik apie šiltesnius rūbus ar rudeninių gėrybių derlių. Šis metų laikas taip pat signalizuoja ir apie neužilgo prasidėsiantį peršalimo ligų ir ūminių susirgimų sezoną. O jam ruoštis ir stiprinti imunitetą rekomenduojama jau dabar.

Susirgimų peršalimo ligomis skaičiai Lietuvoje muša rekordus

Susirgimų peršalimo ligomis skaičiai Lietuvoje muša rekordus

Trečiąją šių metų savaitę žmonių sergamumas gripu ir peršalimo ligomis Lietuvoje pasiekė kritinę ribą. Remiantis Lietuvos užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, praeitą savaitę visoje šalyje užfiksuota per 33600 gripo bei peršalimo ligų atvejų. Šį sezoną sergančiųjų peršalimo ligomis skaičius yra daugiau negu du kartus didesnis negu pernai.

Lietuvoje sergančiųjų peršalimo ligomis kiekis sparčiai didėja. Lyginant su 2010 m. gruodžio mėn., sergamumas peršalimo ligomis išaugo 5 kartus. Pasak Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Vaikų ligų klinikos vadovo profesoriaus Algimanto Raugalės, susirgimų peršalimo ligomis bangą greičiausiai sukėlė šalti ir permainingi orai.

ULAC pateikiami duomenys taip pat atskleidžia, kad sergamumas gripu 2010 m. lapkričio-gruodžio mėn., lyginant su 2009 m., buvo nukritęs 97 proc., tačiau šių metų sausio mėn. ligų atvejų yra vidutiniškai 40 kartų daugiau nei jų buvo praėjusiųjų metų sausio mėn.

„Šių metų sergamumo peršalimo ligomis banga muša visus rekordus ir panašu, kad pikas dar nėra pasiektas. Savo ruožtu, sergamumas gripu baigia pasivyti 2009 m. lapkričio pandemijos lygį“, – su kosuliu kovoti padedančiai interneto svetainei Bjauruskosulys.lt sakė A.Raugalė.

Siekiantiems išvengti susirgimo gripu medikai pataria kuo dažniau plauti ir dezinfekuoti rankas, stengtis rankomis neliesti nosies, burnos ir akių, vengti nebūtinų renginių, apriboti lankymąsi masiniuose susibūrimuose, išlaikyti bent 1 m. atstumą iki čiaudinčių ir kosinčių žmonių.

Bjauruskosulys.lt specialistai ragina ypač atsakingai elgtis jau susirgus gripu arba peršalimo ligomis. Ligonis turėtų nedelsdamas kreiptis į medikus ir stengtis neapkrėsti aplinkinių, dėl ko kosint ar čiaudint derėtų prisidengti burną, nosį, naudotis vienkartinėmis servetėlėmis.

„Pajutus susirgimo peršalimo ligomis požymius, būtina gerti kuo daugiau skysčių – arbatų arba karštų gėrimų su citrina. Ligai įsismarkavus, patartina kuo skubiau kreiptis į medikus ir naudoti medicininius preparatus. Tokius peršalimo ligos simptomus kaip slogą ir kosulį padeda numalšinti preparatai, savo sudėtyje turintys atsikosėjimą lengvinančios medžiagos – gvajfenezino“, – sako profesorius A.Raugalė.

Stiprus imunitetas – ne tik apsauga nuo peršalimo

Stiprus imunitetas – ne tik apsauga nuo peršalimo

Dažniausiai žmonės imuniteto stiprinimą supranta kaip galimybę apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Dominuoja nuomonė, jog jei ryklės gleivinės paraudimas, perštėjimas, galvos skausmas, karščiavimas ir kiti negalavimai kankina itin retai, vadinasi, imuninė sistema stipri. Medicinos specialistai perspėja, jog nusilpusio imuniteto žala gali būti kur kas didesnė nei peršalimo ligos.

Imuninė sistema žmogui padeda apsisaugoti nuo mikrobų, virusų, parazitų, svetimų baltymų ir kitų, genetiškai nepriimtinų medžiagų. Jei į žmogaus organizmą patenka antigenai, ima veikti organizmo apsauginės imuninės reakcijos. Jos užkerta kelią antigenų daromai žalai. Jei imuninė sistema pažeista, žmogus ima sirgti įvairiomis mikrobų, virusų, parazitų sukeltomis ligomis.

Nusilpęs organizmo imunitetas taip pat sudaro galimybę vystytis ir vėžinėms ląstelėms. Farmacijos specialistas Mantas Jakimavičius pabrėžia, jog kiekvienas žmogus turi vėžinių ląstelių, tačiau stipri imuninė sistema užkerta kelią pakitusiai audinio ląstelei tapti piktybinei. „Kiekviena kūno ląstelė išgyvena savo gyvybės ciklą – nuo jos atsiradimo iki žūties. Ląstelių skaičių reguliuoja apoptezė, kuri yra itin svarbi priešvėžinėje ir priešvirusinėje būklėje, kai pasireiškia ląstelių mutacijos ar yra sutrikusi ląstelių gamyba. Nusilpus imuninei sistemai, silpsta ir priešvėžinė gynyba – susidaro sąlygos vystytis onkologinėms ligoms”, – tikina Mantas Jakimavičius.

Farmacininkas, paklaustas, kokie būdai stiprinti imunitetą yra efektyviausi, teigia, jog jų yra ne vienas. „Tam, kad imuninė sistema būtų stipri, pirmiausiai turime pasirūpinti tinkama mityba, poilsiu, pakankamu kiekiu vitaminų ir mineralų. Tačiau dėl itin spartaus gyvenimo tempo ne visada tai įmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama vartoti natūralius maisto papildus, kuriuose gausu bioflavonoidų, vitamino C ir E. Vienas iš tokių preparatų – greipfrutų sėklų ekstraktas. Jis, mokslininkų teigimu, ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir naikina šimtus įvairių bakterijų, grybelių, virusų: šigelę, stafilokoką, baltąjį balkšvagrybį, salmoneles, herpį, tymus ir kt.”, – pasakoja farmacijos specialistas ir pabrėžia, jog jei pasirenkama vartoti preparatą, būtina atkreipti dėmesį, ar jame nėra sintetinių konservantų, dažo bei kvapiųjų medžiagų ar kitų priedų, ir ar bioflavonoidų koncentracija yra ne mažesnė nei 600 mg / 100 ml.

Gerklės skausmas gali signalizuoti apie ypač rimtas ligas

Gerklės skausmas gali signalizuoti apie ypač rimtas ligas

Ruduo skaičiuoja dar tik pirmąsias dienas, tačiau peršalimo ligos pradeda savo plitimo sezoną. Permainingas rudeninis oras bei nepakankamas rūpinimasis savo ir šeimos narių sveikata dažnai nulemia vieną nemaloniausių bei sunkiausiai prognozuojamų sveikatos sutrikimų – gerklės skausmą.

Skaitytojo pusryčiai. Trys aistros viename (receptas)

Skaitytojo pusryčiai. Trys aistros viename (receptas)

Sausis. Šis mėnuo turbūt daugumai išbrauktas iš kalendorių. Sunku atsigauti nuo praūžusių švenčių, studentams – sesija, paūmėjusios peršalimo ligos ir atslenkantys šalčiai. Prie daugumos prisidedu ir aš.

Patariama atsisakyti gyvsidabrio termometrų

Patariama atsisakyti gyvsidabrio termometrų

Nors visuomenės sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje juos naudoja ir neskuba atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau žmonių užpuola įvairios peršalimo ligos. Pastaruoju metu Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai ne kartą gyventojams teikė konsultacijas apie tai, kaip elgtis ir kur kreiptis sudužus ar įskilus gyvsidabrio termometrui. Į dažniausiai užduodamus klausimus atsako Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Gedvilienė.

Ką reikia daryti sudužus gyvsidabrio termometrui?

Pirmiausiai iš patalpos reikia kuo greičiau išvesti vaikus, nevaikščioti po ją. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Jeigu gyvsidabrio lašelių patenka į kokius nors plyšius, juos iš ten ištraukti galima su gumine kriauše. Gyvsidabrį galima rinkti drėgnu, klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Nepatartina gyvsidabrio siurbti siurbliu, nes siurblio variklis skleidžia karštį ir gyvsidabris dar greičiau garuoja. Atliekant valymą, reikėtų dėvėti medicinines kaukes, gumines pirštines. Visą surinktą gyvsidabrį supilti į butelį su vandeniu, nes gyvsidabris vandenyje negaruoja ir sandariai uždaryti. Surinkę matomą gyvsidabrį, patalpas išvalykite su kalio permanganato ar chlorkalkių tirpalu ir gerai išplaukite keletą kartų (rekomenduojama naudoti paprastą ūkinį muilą). Išplautas patalpas gerai išvėdinkite.

Kur dėti surinktą gyvsidabrį?

Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį! Indą su vandeniu, į kurį surinkote sudužusio termometro gyvsidabrį, galite nuvežti į pavojingas buitines atliekas surenkančias įmones.

Pavyzdžiui, Kaune – UAB „Kauno švara”. Čia gyvsidabrio saugojimo patalpose (Ašigalio g. 20, Kaunas) iš gyventojų ir įmonių laikinam saugojimui priima gyvsidabrio turinčias atliekas, avarijų vietose surinktą gyvsidabrį ir gyvsidabriu užterštą gruntą. Pristatyti surinktą gyvsidabrį ar nenaudojamus prietaisus, kuriuose yra gyvsidabrio galima adresu Statybininkų g. 3, Kaunas. Iš gyventojų gyvsidabris surenkamas NEMOKAMAI. Prieš atvežant į UAB ,,Kauno švara“ gyvsidabrio turinčias atliekas, geriausia pasiskambinti. Informacija pasiteiravimui tel. (8 37) 490 742, mob. tel. 8 68791797.

Ar pavojingas įskilęs gyvsidabrio termometras?

Pavojingas, nes gyvsidabris garuoja, o jo garais galima apsinuodyti. Tokį termometrą taip pat reikėtų atiduoti įmonei, surenkančiai gyvsidabrio turinčius prietaisus.

Kaip apsinuodijama gyvsidabriu?

Gyvsidabris gali patekti į organizmą per odą, virškinimo traktu, per kvėpavimo takus (įkvepiant), tuomet gyvsidabris sukelia ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Dažniausiai apsinuodijama gyvsidabriu per kvėpavimo takus. Gyvsidabris yra skystas, sidabro baltumo, sunkus metalas, kuris yra toksiškas visoms gyvybės formoms. Ši medžiaga yra laki ir greitai garuoja kambario temperatūroje. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie yra bespalviai ir bekvapiai, todėl kartais žmonės tiesiog gali nežinoti, kad apsinuodijo gyvsidabriu. Apsinuodyti galima net nuo vieno sudužusio termometro.

Kas atsitinka apsinuodijus gyvsidabriu?

Pirmieji ūmaus gyvsidabriu apsinuodijimo požymiai yra galvos skausmas, silpnumas, sutrinka miegas, pykina. Atsiranda metalo skonis burnoje, vėmimas, seilėtekis, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Gyvsidabrio garai sukelia ūmią pneumoniją. Patekęs per burną, gyvsidabris yra praktiškai nekenksmingas, išsiskiria su išmatomis. Patekęs pro kvėpavimo takus, jis gali susikaupti parenchiminiuose organuose, smegenyse ir kauluose. Iš organizmo išsiskiria lėtai su šlapimu, seilėmis, prakaitu, motinos pienu.

Esant lėtiniam apsinuodijimui gyvsidabriu, žmogus dažniausiai skundžiasi galvos svaigimu ir skausmais, metalo skoniu burnoje, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, pablogėjusia atmintimi, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, vystosi toksinė encefalopatija. Sunkūs apsinuodijimai gyvsidabriu gali baigtis mirtimi. Todėl ypač atsargiai reikia elgtis su bet kokiu prietaisu, kuriame yra gyvsidabrio metalo.

Gal iš viso reikėtų atsisakyti gyvsidabrio termometrų?

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, siekiant uždrausti naudoti pavojingas medžiagas, gyvsidabrio termometrai į rinką nebetiekiami. Šiuo metu vaistinėse galima įsigyti termometrų be gyvsidabrio, skaitmeninių ir infraraudonųjų spindulių termometrų, kurie greitai ir tiksliai matuoja kūno temperatūrą.

Vaikų imunitetui stiprinti – greipfrutų sėklų ekstraktas

Vaikų imunitetui stiprinti – greipfrutų sėklų ekstraktas

Remiantis praeitų metų pateiktais Statistikos Departamento prie LR Vyriausybės duomenimis, daugiau nei 5 procentai kūdikių miršta nuo kvėpavimo organų bei infekcinių ir parazitinių ligų. Gydytojai pastebi, kad ši tendencija nemažėja įsibėgėjus ir šiems metams. Pagrindine šių ligų priežastimi specialistai įvardija nepakankamu organizmo stiprinimu.

Imunitetas, organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo virusų, parazitų, mikrobų ir kt., pradeda formuotis dar kūdikystėje. Ką tik gimusio kūdikio imuninė sistema yra labai silpna. Pavojų į organizmą patekus svetimkūniams padeda išvengti tik motinos pienas, su kuriuo kūdikis gauna pagamintus antikūnus. Vaikui augant, jo organizmas „susipažįsta” su vis daugiau svetimkūnių ir įgyja jiems atsparumą, kurį išlaikyti galima užtikrinus tinkamą mitybą, poilsį, pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų. Tačiau ne visada tai įmanoma, be to, dėl tam tikrų priežasčių ne visos mamos maitina kūdikius savo pienu. Tuomet kyla didelė grėsmė, kad vaikai gali susirgti.

Sutrikus imuninei sistemai, padažnėja chroniškų ligų recidyvai, peršalimo ligos, kurios sunkiai gydomos. Kuo kūdikio imunitetas silpnesnis, tuo dažniau ir ilgiau jis serga peršalimo ligomis, tuo dažniau pasireiškia peršalimo ligų komplikacijos, kurios gali būti net mirtinos. Peršalusiam kūdikiui kyla grėsmė susirgti plaučių uždegimu, lėtinėmis plaučių ligomis, astma ir kt.

„Suaugusio žmogaus imunitetas jau yra susiformavęs. Silpnesnis ar stipresnis imunitetas priklauso nuo gyvenimo būdo, amžiaus, klimato ir t.t. Naujagimių ir kūdikių imunitetas labai silpnas. Vaiko organizmo apsaugai didžiulę reikšmę turi maitinimas krūtimi, tačiau dėl tam tikrų priežasčių kai kurios moterys kūdikių savo pienu nemaitina. Tuomet rekomenduojama imtis priemonių, kurios stiprintų kūdikio imunitetą. Vienas iš būdų stiprinti jų imuninę sistemą – kasdien vartoti natūralų skysto pavidalo greipfrutų sėklų ekstraktą, kuris yra laikomas natūraliu bioflavonoidų šaltiniu”, – tikina farmacijos specialistas Mantas Jakimavičius.

Greipfrutuose kaip ir kituose citrusiniuose vaisiuose gausu vitamino C. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas. Jis pasižymi imunitetą stiprinančiomis savybėmis, dalyvauja įvairių svarbių medžiagų sintezėje organizme (hormonų, karnitino), svarbus augant kaulams, peršalimo ligų profilaktikai.

„Antioksidantai stiprina kūdikio imunitetą. Jie itin reikšmingi neišnešiotiems kūdikiams, kuriems kyla dar didesnė grėsmė nei sveikiems kūdikiams susirgti infekcinėmis ligomis. Organizme nuolat susidaro laisvieji radikalai, kurie dėl išorinio kenksmingų medžiagų poveikio sutrikdo organizmo veiklą. Antioksidantai yra medžiagos, kurios susijungusios su laisvaisiais radikalais, juos neutralizuoja. Greipfrutų sėklų ekstrakto sudėtyje esantys vitaminai C ir E bei bioflavonoidai greipfrutų sėklų ekstraktą paverčia vienu iš stipriausių antioksidantų gamtoje”, – teigia Mantas Jakimavičius.

Gydytojai atkreipia dėmesį, jog renkantis preparatą, skirtą stiprinti kūdikio imunitetą, reikia atsižvelgti į tai, kokio pagrindo jis yra, ar nėra etanolio, ar produkto sudėtyje nėra sintetinių konservantų, dažo bei kvapiųjų medžiagų ar kitų priedų. Tokį preparatą gali vartoti ne tik suaugę, nėščiosios, krūtimi maitinančios mamos, bet ir kūdikiai, vaikai.

Kelionė į Jungtinius Arabų Emyratus. Kokius mitus palikti „spintoje“?

Kelionė į Jungtinius Arabų Emyratus. Kokius mitus palikti „spintoje“?

Aukščiausias pasaulio pastatas, didžiausias pasaulio prekybos centras, dykumoje pasodinti 2,5 mln. medžių ir iki kiekvieno jų nuvesta žarnelė su vandeniu, pumpuojamu iš 10 km gylio, Afrikos safario kopija su būriu nykstančių rūšių priešakyje – ir tai tik maža dalis to, kuo gali nustebinti Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE). Neseniai čia apsilankiusi kelionių entuziastė Gabrielė Štaraitė sako, kad geriausias būdas pažinti šį kraštą – tai leisti sau pasimėgauti prabanga, nes būtent tai yra stiprioji JAE pusė. Žinoma, tam reikia tinkamai pasiruošti: atsakingai susidėlioti maršrutą, pasirinkti viešbutį ir pamiršti apie šią šalį girdėtus stereotipus – tada iš šios kelionės parsivešite tikrai gerų įspūdžių.