Laikas.lt

Paimta iš:
https://www.laikas.lt/lt/info/17424/maudynes-gali-ne-tik-atgaivinti-bet-ir-susargdinti/

Data: 2015-07-10, 15:00

Maudynės gali ne tik atgaivinti, bet ir susargdinti
Karštomis vasaros dienomis vandens telkiniuose ir jų pakrantėse, dažnai susidaro judėjimo kamščiai tarp norinčių atsigaivinti vandenyje, tačiau, specialistų teigimu, dažnai net nesusimąstoma, kokie pavojai sveikatai gali tūnoti vandenyje dėl nežinojimo ar tiesiog elgiantis neatsakingai.

Po šventinių savaitgalių ir itin sušilus orams, vaistininkai ir gydytojai, sulaukia vis daugiau pacientų, kurie skundžiasi sveikatos sutrikimais: ne tik įvairiomis traumomis, sužeidimais, bet ir odos išbėrimais, infekcijomis ar net virškinimo sutrikimais. Pasak specialistų tai dažniausiai nutinka, kai nekreipiamas dėmesys į vandens taršą, temperatūrą.

Pasak „Camelia“ vaistininkės Živilės Bajoriūnaitės, labai svarbu įvertinti, kur yra maudynių vieta ir koks specialistų skelbiamas vandens užterštumas. „Reikėtų vengti maudynių vandenyje, kuris užterštas žemės ūkyje netikslingai ir neatsargiai naudojamomis trąšomis bei pesticidais, ar buitiniame vandenyje esančiomis skalbimo priemonių priemaišomis, kurios, patekusios į atvirus vandenis, sudaro palankias sąlygas veistis dumbliams. Pastarieji ne tik nemaloniai aplimpa kūną, bet ir gali sukelti alergines akių bei odos reakcijas, niežulį, o maudynių metu netyčia prarijus tokio vandens – galimas ir sunkus apsinuodijimas. Reikėtų atkreipti dėmesį tiems, kurių apsauginė sistema yra pasilpusi ar pažeista – susidaro palanki terpė susidaryti šlapimo, kvėpavimo, virškinamojo trakto, sąnarių bei minkštųjų audinių infekcijai, taip pat kilti įvairiems dermatitams. Pagrindinis patarimas – maudytis reikėtų vandens telkiniuose, kurie aplinkos apsaugos specialistų yra patvirtinti, kaip nepavojingi sveikatai“, - pažymėjo „Camelia“ vaistininkė.

Atkreipti dėmesį į vandens taršą patarė ir „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Raimonda Gabrinaitytė, kuri pabrėžė, kad dažniausiai per vandenį plinta pirmuonių ir bakterijų sukeliamos ligos. „Vanduo gali būti užterštas šigelomis, įvairiomis e. Coli atmainomis, salmonelėmis, liamblijomis. Liga dažniausiai pasireiškia pilvo skausmu, pykinimu, vėmimu, dujų kaupimusi žarnyne, sumažėjusiu apetitu, viduriavimu, karščiavimu. Vandenyje taip pat gali būti žarnyno infekcijos simptomus sukeliančio noro viruso, hepatito A sukėlėjų, kirmėlių ir jų kiaušinėlių. Maudymasis užterštame vandenyje ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms. Keli gurkšniai vandens paprastai nesukelia ligos, tačiau kai kuriomis ligomis, tokiomis kaip hepatitas A, galima užsikrėsti ir gurkštelėjus nedidelį užteršto vandens kiekį. Parazitiniai susirgimai nepasireiškia ryškiais simptomais ir dažniausiai susirgimo požymiai atsiranda vėliau. Jei pradedama dažniau viduriuoti, atsiranda neaiškios kilmės alerginiai bėrimai, būna neaukšta temperatūra, pablogėja apetitas, kartais neįkyriai pykina, kyla problemų dėl virškinimo, verta pagalvoti apie kirmėles, ypač jei simptomai pasireiškia vasaros metu ir po jos“, - teigė R. Gabrinaitytė.

Ž. Bajoriūnaitės teigimu, labai svarbu įvertinti vandens temperatūrą. „Kalbant apie vandens temperatūrą, maudantis pakankamai šaltame vandenyje, reikėtų nepamiršti saiko, kad kūno temperatūra nenukristų iki kritinės ir neprasidėtų organizmo hipotermija. Tad jeigu pradedate jausti tokius simptomus kaip kūno drebėjimas ir kalenimas dantimis reikėtų lipti į krantą, nusišluostyti ir šiltai apsirengti, kad organizmas sušiltų. Praverstų ir fiziniai pratimai, kurie paspartins sušilimą. Taip pat nereikėtų daryti tokios klaidos –staigiai įlėkti į vandenį, ypač pirmaisiais kartais maudantis atvirame vandens telkinyje, kad neištiktų šalčio šokas, o pratintis po truputį“, - patarė „Camelia“ vaistininkė.

Ji pažymėjo, kad dažnas palydovas vėsesniame vandenyje - raumenų mėšlungis, jis gali ištikti dėl temperatūrų skirtumo, o ypač tiems žmonėms, kurių organizme yra elektrolitų disbalansas, trūkstant kalio, magnio, kalcio ar B grupės vitaminų, arba tiesiog tiems, kurių mityba yra nepilnavertė, nepakankamai vartoja skysčių ar nesaikingai vartoja kavą, alkoholinius gėrimus. „Maudynės šaltame vandenyje yra paskutinė grandis, kuri išprovokuoja mėšlungį. Patarimas ištikus mėšlungiui – ištempti kiek galima tą vietą, kur raumenys sutraukti, stengtis pamasažuoti, kol atlėgs. Reikėtų neišsigąsti, o plūduriuoti vandens paviršiuje ant nugaros, kol nurims mėšlungis arba, kol sulauksite pagalbos ir galės saugiai parplukdinti į krantą“, - sakė Ž. Bajoriūnaitė.

Specialistės teigimu, maudynės šaltame vandenyje yra pavojingos vyrams, nes galima susirgti prostatos uždegimu – prostatitu, kuris pasireiškia dubens skausmu, dažnu ir skausmingu šlapinimusi, tarpvietės skausmu, pakilusia temperatūra. „Šį uždegimą gali sukelti pavojingi mikroorganizmai, gyvenantys vandens telkiniuose, kurie į organizmą patenka per šlapimo takus (šlaplę). Negydant prostatito dažnai jis pereina į lėtinį, kuris veikiant tam tikriems veiksniams paūmėja, o jo negydant ilgainiui gali pasireikšti erekcijos sutrikimai, nevaisingumas, susidaryti akmenys, atsirasti šlapimo takų infekcija ar net inkstų funkcijos nepakankamumas, tad svarbu tinkamas gydymas“, - perspėjo „Camelia“ vaistininkė.
© Copyright 2010 Laikas.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.