Planetų sąveikos paslaptys apima ne tik astronomiją, bet taip pat daro įtaką Žemės vandenynams ir klimatui. Naujausi tyrimai atskleidžia, kad Marsas stumia Žemę: gravitacinė sąveika tarp Žemės ir Marso gali lemti ilgalaikius mūsų planetos klimato pokyčius ir vandenynų srovių ciklus.
Gravitacijos vaidmuo vandenynų srovėse
Daugiau nei 65 milijonus metų geologiniai duomenys rodo reguliarius gilių vandens srovių pokyčius, vykstančius kas 2,4 milijono metų. Tai susiję su gravitacine Žemės ir Marso sąveika, atsirandančia dėl jų orbitinių judesių. Šie pokyčiai veikia ne tik vandenynų sroves, bet ir nuosėdų kaupimąsi jūros dugne. Tyrėjai pastebėjo, kad stipresnės srovės gali nuplauti šias nuosėdas, o silpnesnės – sudaro sąlygas joms kauptis.
Marsas stumia Žemę: kaip tai keičia klimatą
Mokslininkai mano, kad gravitacinė sąveika tarp Marso ir Žemės keičia planetų orbitų ekscentricitetą – atstumą nuo apskritiminės trajektorijos. Dėl to Žemė periodiškai priartėja prie Saulės, o tai padidina saulės spinduliuotės lygį ir sukelia klimato atšilimą. Šie natūralūs ciklai, trunkantys milijonus metų, formuoja ilgalaikius klimato modelius ir rodo, kaip planetų gravitacija gali paveikti mūsų planetą.
Tyrimų svarba
Naudodamiesi palydoviniais duomenimis, mokslininkai ištyrė milijonus metų kauptų nuosėdų sluoksnius. Jie nustatė spragas geologiniuose įrašuose ir padarė išvadą, kad stipresnės vandenynų srovės, atsiradusios šiltesniais periodais, galėjo sutrikdyti nuosėdų kaupimąsi.
Šis gravitacinės sąveikos sukeltas atšilimas nėra susijęs su dabartiniu žmogaus veiklos sukelta klimato kaita. Tačiau šie natūralūs ciklai gali padėti palaikyti vandenynų srovių dinamiką, net jei dabartinis globalinis atšilimas jas silpnina. Tai dar kartą parodo, kaip glaudžiai mūsų planeta susijusi su kosmoso procesais, ir suteikia naują perspektyvą į klimato modelių formavimąsi.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.