Praėjusiais metais mokslininkų atliktas tyrimas, parodęs ryšį tarp mikroplastiko sankaupų arterijose ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos, sukėlė didelį susidomėjimą ir nerimą. Tačiau, nors mikroplastiko dalelių buvimas žmogaus organizme yra akivaizdus, mokslininkai vis dar ieško atsakymų į klausimus, kokį poveikį mikroplastikas kūne iš tikrųjų daro mūsų sveikatai. Šiame straipsnyje gilinamės į dabartinių tyrimų rezultatus, jų metodologinius iššūkius ir ateities perspektyvas.
Mikroplastikas, mažesnės nei penkių milimetrų ilgio plastiko dalelės, yra visur. Jis randamas ne tik vandenynuose, ežeruose ir upėse, bet ir dirvožemyje, maiste bei ore. Tyrimai rodo, kad kasdien įkvepiame tūkstančius šių dalelių, o tai kelia nerimą dėl galimo jų kaupimosi mūsų organizmuose.
Mikroplastikas kūne: tyrimų metodų iššūkiai
Norint nustatyti mikroplastiko buvimą žmogaus organizme, mokslininkai naudoja įvairius metodus, tokius kaip pirolizės dujų chromatografijos masės spektrometrija (Py-GCMS). Tačiau šie metodai turi trūkumų, pavyzdžiui, galimą mėginių užteršimą ir sunkumus atskiriant plastiką nuo kitų medžiagų. Tai kelia iššūkių siekiant tiksliai įvertinti plastiko kiekį ir jo poveikį.

Biologiniai barjerai ir neaiškumai: kaip mikroplastikas patenka į mūsų kūnus?
Kai kurie tyrimų rezultatai kelia klausimų dėl biologinių barjerų, apsaugančių mūsų organizmą nuo didesnių dalelių, veikimo. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad didesnės nei 10 µm dalelės tikriausiai negali praeiti per žarnyno ir kraujo barjerą, tačiau jų randama žmogaus audiniuose. Tai kelia klausimus apie galimus kitus patekimo būdus ir mechanizmus.
Ateities perspektyvos: moksliniai tyrimai ir visuomenės informavimas
Nors nerimas dėl mikroplastiko poveikio sveikatai yra pagrįstas, būtina atlikti daugiau griežtų ir patikimų tyrimų. Būtina sukurti standartizuotus metodus, kurie padėtų tiksliau nustatyti ir kiekybiškai įvertinti mikroplastiką žmogaus audiniuose. Taip pat svarbu atlikti tyrimus, kurie padėtų paaiškinti, kaip atsiranda mikroplastikas kūne ir kokį poveikį jis daro sveikatai. Be to, būtina didinti visuomenės informuotumą apie mikroplastiko taršos problemą ir skatinti atsakingą vartojimą.
Tik atlikus išsamius ir patikimus tyrimus, bus galima priimti pagrįstus sprendimus dėl mikroplastiko kūne poveikio sveikatai ir imtis veiksmingų priemonių, kad būtų sumažintas šis poveikis.
Šaltinis: https://www.nature.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.