Moliūgų sezonas Lietuvoje trumpas, bet dažniausiai labai gausus. Nuimtas derlius reikalauja greitų idėjų, kur galėtume dėti užaugintas daržoves. Dažniausiai moliūgus verčiame į sriubas, pyragus, troškinius, juos šaldome, konservuojame ar net panaudojame kaip dekoro elementus. Moliūgų sėklų aliejus – tai dar vienas šių vaisių lobis, kurį dažniausiai nesusimąstę išmetame, todėl šiame straipsnyje pateiksime naudingos informacijos bei kaip jį pasigaminti patiems.
Moliūgų sėklos: nematomas lobis jūsų virtuvėje
Nors moliūgo minkštimas yra vitaminų ir skaidulų šaltinis, tikrosios vertybės slypi žalsvose sėklose. Moliūgų sėklos ir iš jų spaudžiamas aliejus pasižymi daugybe sveikatai naudingų savybių. Šiose sėklose slypi gausybė vertingų medžiagų., kurias lengvai galima iterpti į kasdienį maisto racioną.
Vienas iš paprasčiausių būdų – naminis moliūgų sėklų aliejus. Jis suteiks jūsų patiekalams ne tik nepakartojamą skonį, bet ir organizmui naudingų vitaminų bei mineralų.
Kuo ypatingas moliūgų sėklų aliejus ir kokia jo nauda sveikatai?
Ši daržovė pasižymi nepaprastu potencialu, kuris tik ir laukia, kada bus išlaisvintas. Valgydami moliūgą, jausimės energingesni ir sveikesni, o maistinės savybės suteiks žavesio ir išvaizdai. Tad moliūgas – ne tik skani, bet ir naudinga daržovė, padėsianti praturtinti kūną bei mitybą, be jokių burtų.
- Moliūgų sėklų aliejus – vertingas nesočiųjų riebalų šaltinis, būtinų organizmo sveikatai. Aliejuje gausu omega-6 ir omega-9 riebalų rūgščių, kurios atlieka svarbų vaidmenį ląstelių atsinaujinime ir regeneraciniuose procesuose. Šios riebalų rūgštys padeda palaikyti normalią odos, smegenų, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų veiklą, taip pat prisideda prie cholesterolio lygio reguliavimo. Reguliariai vartojamas moliūgų sėklų aliejus, gali padėti sumažinti infarkto ir insulto riziką keliančius veiksnius.
- Moliūgų sėklų aliejus – tikra grožio mineralų saugykla! Jame gausu cinko, vario, seleno, kalcio ir kitų, kurie padeda išlaikyti sveiką odą, stiprinti plaukus, nagus bei dantis. Norint maksimaliai išnaudoti moliūgų sėklų aliejaus savybes grožiui palaikyti, rekomenduojama jį vartoti ne tik su maistu, bet ir naudoti įvairioms grožio procedūroms.
- Moliūgų sėklų aliejus yra turtingas magnio ir kalio šaltinis. Šie mikroelementai yra nepakeičiami norint palaikyti sveiką širdį, reguliuoti kraujotaką ir kraujo spaudimą. Jie taip pat reikalingi normaliam nervų sistemos funkcionavimui ir kaulų mineralų tankiui išsaugoti.
- Moliūgų sėklų aliejus pasižymi didele vitamino E ir vitamino A koncentracija. Šie vitaminai, be visiems gerai žinomų odos jaunystę palaikančių savybių, yra stiprūs antioksidantai, kovojantys su uždegiminiais procesais organizme.
- Moliūgų sėklų aliejus turi gausybę vitaminų ir mineralų, įskaitant B grupės vitaminus, vitaminą C ir geležį. Šios medžiagos padeda kovoti su stresu ir nuovargiu, gerina pažinimo funkcijas ir stabilizuoja darbo bei poilsio režimą. Vitaminas C padeda organizmui geriau įsisavinti geležį, todėl moliūgų sėklų aliejus puikiai tiks kamuojamiems mažakraujystės ar jaučiantiems dažną silpnumą.
- Moliūgų sėklų aliejus teigiamai veikia šlapimo sistemą, apimančią inkstus, šlapimo pūslę ir šlaplę. Tyrimo metu dalyviams, kurie skundėsi šlapimo sistemos negavimais, buvo duotas 500-1000 miligramų moliūgų sėklų aliejaus. Jie pastebėjo gerokai sumažėjusius šlapimo sistemos ligų simptomus, įskaitant ir padažnėjusį šlapinimąsi naktį.
Moliūgų sėklų aliejaus nauda sveikatai yra be galo plati ir apima daugybę sričių. Liaudies medicina šį aliejų vertina kaip nepamainomą priemonę kovojant su prostatos ligomis bei priskiria jam antivėžinių savybių. Tačiau reikia atsiminti, kad šios savybės kol kas nėra moksliškai įrodytos, todėl vertinti jas reikėtų kritiškai ir atsargiai.
Moliūgų sėklų aliejaus gamyba namuose
Moliūgų sėklų aliejų galite lengvai išspausti naudodami buitinį aliejaus presą. Asmeniniam naudojimui galite rasti tiek naujus, tiek ir naudotus presus, kurių kaina gali siekti iki 500 eurų. Toks presas atsipirktų per kelerius metus aktyvaus naudojimo.
Aliejaus presą verta įsigyti tik tuomet jei planuojate spausti didelius moliūgų sėklų ar kitų aliejų, pavyzdžiui, linų ar kanapių kiekius. Šis prietaisas gali būti puikus pasirinkimas nedidelių ūkių savininkams arba norintiems savo namuose nuolat turėti šviežio aliejaus, kurio kokybę galėtumėte kontoliuoti savarankiškai.
Kaip pasirinkti aukštos kokybės moliūgų sėklų aliejų?
Neauginate moliūgų ar tiesiog nesinori vargti spaudžiant aliejų namuose? Tai tikrai ne problema! Aukštos kokybės produktų galite rasti ir didžiuosiuose prekybos centruose bei specializuotose parduotuvėse.
Turėkite omenyje, kad geras aliejus kainuos šiek tiek daugiau, tačiau svarbu ne tik kaina – atkreipkite dėmesį ir į kitą informaciją, nurodytą ant etiketės. Labai svarbu, kad naudingasis moliūgų sėklų aliejus būtų nerafinuotas, šalto spaudimo ir supilstytas į tamsaus stiklo butelius.
Puiku, jei etiketėse rasite pateiktą informaciją apie sėklų skrudinimą. Nors skrudinimas suteikia aliejui intensyvesnį skonį, tačiau gali sumažinti kai kurių naudingų medžiagų kiekį. Siekdami rasti gerą balansą, atsakingi gamintojai dažnai skrudina tik dalį sėklų arba pasirenka nedidelę temperatūrą.
Šiuo atžvilgiu puikus pavyzdys yra ekologiškas Štirijos moliūgų aliejus. Šis Austrijos regionas garsėja ilgalaikėmis svogūninių moliūgų auginimo subtilybėmis brandinant sėklas be lukšto. Todėl vietinių gamintojų naudojamomis giliomis tradicijomis kokybiškam, aromatingam bei puikaus skonio aliejui išgauti tikrai verta pasitikėti.
Moliūgų sėklų aliejaus panaudojimas
Kaip ir daugelio šalto spaudimo aliejų, moliūgų sėklų aliejaus nerekomenduojama naudoti kepimui ar kitam terminiam apdorojimui. Dėl žemos degimo temperatūros stipriai įkaitintas aliejus gali prarasti savo maistinę vertę ir skonį. Kepimui geriau rinktis kitus aliejus.
Tuo tarpu moliūgų sėklų aliejus puikiai tinka salotoms, sriuboms, košėms, įvairiems užkandžiams pagardinti arba galima vartoti šaukšteliais kaip maisto papildą kiekvieną dieną. Taip pat rekomenduojame išmėginti ir lengvai skrudintų moliūgų sėklų aliejaus derinį su natūraliu plombyru. Tokia kombinacija ne tik atgaivins, bet ir suteiks naudos jūsų organizmui!
Ar visi žmonės gali vartoti moliūgų aliejų?
Moliūgų sėklų aliejus yra laikomas saugiu ir paprastai gerai toleruojamu daugumos žmonių. Nors šis aliejus dažniausiai nesukelia jokio šalutinio poveikio, retais atvejais kai kurie maistui alergiški ar jautrūs asmenys jį pavartoję gali patirti virškinamojo trakto sutrikimus ar bėrimus.
Šaltiniai:
https://aliejausnauda.lt/moliugu-seklu-aliejus/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!