Nemiga – dažna problema, kurią neretai lemia mūsų kasdieniai įpročiai. Nors daugelis žmonių galvoja, kad kokybiškam miegui trukdo priežastys, susijusios tik su stresu ar ligomis, iš tiesų dažnai tai nulemia ir netinkama dienotvarkė bei elgsena prieš miegą. Laiku pastebėjus šiuos veiksnius ir juos pakeitus, galima pagerinti miego kokybę ir bendrą savijautą.
Nestabilus miego grafikas trukdo kokybiškam miegui
Dažni miego ir pabudimo laiko pokyčiai – pavyzdžiui, kai darbo dienomis keliamės anksti, o savaitgaliais miegame iki vėlyvo ryto – sutrikdo mūsų vidinį biologinį laikrodį. Dėl to kūnas nežino, kada laikas ilsėtis, o kada – būti budriam. Tokia netvarka gali sukelti neramų miegą, dažną prabudinėjimą ar sunkumus užmigti.
Norint pagerinti miegą, svarbu kiekvieną dieną keltis ir gultis tuo pačiu metu – net ir savaitgaliais. Pastovumas padeda smegenims atpažinti miego laiką ir natūraliai pasiruošti poilsiui.
Per ilgas miegas dienos metu
Trumpas pogulis (apie 20–30 minučių) ankstyvą popietę gali būti naudingas – padidinti energijos lygį, pagerinti nuotaiką ir dėmesį. Tačiau ilgas ar vėlyvas miegas po pietų gali sutrikdyti nakties miegą. Toks miego perteklius išderina cirkadinius ritmus, todėl vakare tampa sunkiau užmigti.
Sportas vėlai vakare trukdo kokybiškam miegui
Fizinis aktyvumas – svarbus sveikam miegui. Tačiau intensyvūs pratimai prieš pat miegą gali duoti priešingą efektą. Sportuojant organizmas suaktyvėja – pakyla kūno temperatūra, širdies ritmas ir kraujospūdis, todėl tampa sunku atsipalaiduoti.
Jei tik įmanoma, aktyvią fizinę veiklą planuokite bent kelias valandas prieš miegą. Jei tai neįmanoma, rinkitės lengvesnius tempimo ar kvėpavimo pratimus.

Trūksta natūralios šviesos ryte
Natūrali saulės šviesa rytais padeda sinchronizuoti mūsų biologinį laikrodį. Būtent rytinė šviesa siunčia smegenims signalą, kad prasidėjo diena, todėl vėliau lengviau užmigti ir miegas tampa gilesnis.
Patartina bent 30 minučių ryte praleisti lauke – net jei diena apsiniaukusi. Pasivaikščiojimas ar kavos puodelis balkone gali būti labai naudingas kokybiškam miegui.
Per daug laiko prie ekranų vakare
Telefonų, televizorių ir kompiuterių ekranai skleidžia mėlynąją šviesą, kuri slopina melatonino – miego hormono – gamybą. Be to, ekranų naudojimas dažnai susijęs su informaciniu triukšmu: naujienomis, pranešimais, stresą keliančiu turiniu.
Siekiant kokybiško miego, verta bent valandą prieš nakties poilsį atsisakyti ekranų. Vietoje to galima rinktis knygą, ramią muziką ar meditaciją.
Miegas yra viena svarbiausių mūsų sveikatos dedamųjų. Paprasti kasdieniai sprendimai – pastovus grafikas, ribotas ekranų naudojimas, tinkamas fizinis aktyvumas ir saulės šviesos gavimas – svarbu kokybiškam miegui ir bendrai sustiprinti organizmo atsparumą stresui.
Šaltinis: www.rbc.ua
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.