Svarbu suprasti, kad naktiniai pabudimai yra natūrali miego ciklo dalis ir dėl jų nereikėtų patirti papildomo streso.
Pabudimas trečią valandą nakties yra visiškai natūralus reiškinys, susijęs su miego ciklais. Stresas ir nerimas gali trumpalaikį pabudimą paversti ilgesne nemiga. Rašo IFL Science.
Mokslininkai paaiškina, kad nakties metu žmogus praeina kelis miego ciklus, kurių kiekvienas trunka apie keturias valandas. Ciklas prasideda lengvu miegu, pereina į giliąją lėto miego fazę, o po jos prasideda aktyvesnė stadija – greitų akių judesių (REM) fazė. Būtent po REM fazės dažniausiai ir įvyksta trumpalaikis pabudimas.
Taigi, jei žmogus paprastai užmiega apie 23 val., natūralus pabudimas gali įvykti apie 3 val. ryto. Normaliomis sąlygomis šis pabudimas trunka tik kelias minutes. Tačiau jei atsiduriame savo pačių neigiamų minčių spąstuose, trumpalaikis pabudimas gali tapti nemiga.
Psichologas ir kognityvinės terapijos specialistas Greg Murray aiškina, jog naktį dienos metu sukauptos problemos atrodo rimtesnės, nes naktį jų negalime aktyviai spręsti. Dieną mes galime veikti, siekdami įveikti sunkumus, tačiau naktį mums lieka tik rūpintis, o mūsų protas, kaip teigia Greg Murray, ypač linkęs nerimauti būtent tuo metu.
Kaip įveikti naktinį nerimą: Greg Murray patarimai
- Pabandykite medituoti: tiesiog sutelkite dėmesį į savo kvėpavimą ir jauskite, kaip oras juda per plaučius. Tai padės nuraminti mintis ir atitraukti dėmesį nuo nerimo.
- Stebėkite savo kūną: atkreipkite dėmesį į fizinius pojūčius – tai taip pat padeda atsiriboti nuo nerimą keliančių minčių.
- Jeigu nepavyksta nusiraminti ir užmigti per 15-20 minučių – paskaitykite knygą. Skaitymas yra puikus būdas perjungti dėmesį ir padėti protui atsipalaiduoti.
Svarbiausia – negulėti lovoje ir savęs nealinti nerimą keliančiomis mintimis. Geriau užimkite protą kažkuo, kas ramina ir teikia malonumą.