Vakarais, įjungiant šviesą vonios kambaryje, vis dar galima pastebėti mažą, sidabriškai blizgantį vabaliuką ar net keletą jų, greitai bėgančių pasislėpti. Tiems, kas nežino, kas čia kątik buvo, galime pasakyti, jog tai – cukrinis žvyninukas, dar žinomas kaip sidabrinė avižėlė.
Nors iš pažiūros atrodo nekaltas, tačiau šis mažas kenkėjas gali pridaryti žalos. Pavyzdžiui, gadinti kai kuriuos maisto produktus ir popierinius daiktus, tokius kaip knygos, tapetai ar nuotraukos.
Nors jų atsiradimas dažnai lieka mistika net ir švariuose namuose, straipsnyje pakalbėsime, kuo šie naktiniai „gyventojai“ įdomūs, kokiais būdais patenka į mūsų patalpas ir ar galima juos išnaikinti pasitelkiant namuose turimas buitines priemones.
Kas yra cukrinis žvyninukas?
Cukrinis žvyninukas (Lepisma saccharinum) yra mažas vabzdys, kurio dydis siekia nuo 7 iki 25 mm, tačiau dažniausiai būna apie 11-12 mm ilgio. Jis priklauso šeriauodegių (Thysanura) šeimai.
Angliškai šis vabzdys vadinamas „sidabrinė žuvelė“ („silverfish“), nes jo kūnas turi sidabriškai pilką spalvą, o judėjimo maniera primena žuvies judesius.
Ar cukriniai žvyninukai tik vonioje?
Natūralioje aplinkoje šie padarėliai gyvena tamsiose, drėgnose vietose, pavyzdžiui, po akmenimis, tarp negyvų lapų, medžių žievėje, paukščių lizduose, urvuose ar skruzdėlynuose. Jiems reikalinga daug drėgmės turinti aplinka, paprastai siekianti 70-95 %.
Sidabrinė avižėlė dažnai aptinkama ir žmogaus sukurtose erdvėse, įskaitant ir gyvenamąsias patalpas. Tikriausiai ne kartą šiuos padarus pastebėjote rūsiuose, vonios kambariuose, palėpėse, virtuvėse, tualetuose, lygiai taip pat jie gali būti sutinkami sandėliuose, biuruose, bibliotekose, muziejuose ir kitose tamsiose vietose, pavyzdžiui, už šaldytuvo.
Lauke arba tarp grindų, sienų ir čerpių esantys plyšiai yra taip pat puiki traukos vieta šiems gyviams.
Kalbant plačiau, sidabrinės avižėlės gali būti randamos beveik bet kurioje pasaulio vietoje, nes jie yra itin plačiai paplitę vabzdžiai. Daugiausiai jų aptinkama Šiaurės Amerikoje, Europoje, Kinijoje, Japonijoje bei Havajuose.
Kaip cukrinis žvyninukas atsirado jūsų namuose?
Cukriniai žvyninukai namuose signalizuoja apie padidėjusią drėgmę patalpose ir ore bei jiems prieinamą maistą, tokį kaip krakmolas ir celiuliozė (kitaip tariant, popierius).
Šie gyviai gali prasiskverbti pro itin mažus plyšius, todėl dažniausiai į namus patenka pro nesandarias duris, langus ar plyšelius sienose.
Drėgmės sukeltos problemos kaip sudrėkęs mūras ar kiti panašūs defektai, signalizuoja žvyninukams apie jų išgyvenimui tinkamą terpę ir sukuria palankias sąlygas patekti į vidaus erdves.
Vabzdžiai yra puikūs laipiotojai sienomis ir dėl savo naktinio gyvenimo būdo dažnai praslysta žmonėms pro akis.
Kieme esančiose drėgnose vietose, pavyzdžiui pūvanti mediena, nukritusių lapų krūva ar akmenys tampa puikia šių vabzdžių veisykla, iš kurios gyviai skuba į namus, siekdami pasislėpti nuo jų laukiančių pavojų: šimtakojų, auslindų ar vorų.
Kuo minta sidabrinė avižėlė?
Sidabrinės avižėlės turi išties platų mitybos racioną. Tiesą sakant, jie ryja viską! Jų mitybą sudaro cukrus ar produktai, kuriuose gausu angliavandenių ar baltymų.
Taip pat tarp mėgiamų „patiekalų“ yra krakmolas, celiuliozė, mediena, popierius, linas, šilkas, medvilnė, drabužiai, daržovės, trupiniai, džiovinti grūdai, mėsa, negyvi vabzdžiai, plaukai, pleiskanos, pelėsis, ir net savo pačių išnaros.
Kai trūksta maisto, jie gali pulti odinius ir sintetinius audinius. Pasirodo, šie padarai taip pat yra ir kanibalai, nes gali maitintis kitais savo rūšies atstovais.
Jei savo virtuvėje pastebėjote žvyninukų, patikrinkite cukraus, kavos, kruopų ir riešutų pakuotes spintelėse, nes šie vabzdžiai gali būti jau pradėję maitintis jūsų maistu.
Taip patsitikus žvyninukai užteršia žmogaus vartojamus maisto produktus savo ekskrementais ir kūno liekanomis, todėl reikia skubiai tuo maistu atsikratyti.
Vabzdžiai taip pat minta vertingais popieriniais daiktais, tokiais kaip nuotraukos, knygos, paveikslai, gobelenai, tapetai ir tinkas, todėl yra laikomi namų kenkėjais.
Jie nesibodi valgyti ir klijų, naudojamų tapetams, užuolaidoms, kilimams, knygų įrišimams bei baldų apmušalams tvirtinti.
Jei maisto trūksta, šie gyviai sugeba ištverti ilgą badmetį – turėdami pakankamai vandens be maisto gali išgyventi net 307 dienas.
Kokie ženklai rodo, jog namuose turite nekviestų svečių?
- Lengviausias būdas nustatyti, ar namuose yra žvyninukų, — tiesiog pamatyti juos gyvus, pavyzdžiui įėjus į tamsų kambarį ir greitai įjungus šviesą.
- IŠnaros yra antrasis rodiklis, nusakantis, kad gyviai jau įsisuko jūsų namuose. Kiekvienas cukrinis žvyninukas per savo gyvenimą neriasi apie 40 kartų, palikdamas savo išorinį odos sluoksnį.
- Trečias, tačiau mažiau pastebimas, žvyninukų buvimo požymis yra geltonos dėmelės. Besinerdami šie vabzdžiai išskiria geltoną sekretą, kuris susigeria į akytas medžiagas, tokias kaip popierius, knygų lapai ar tapetai.
Cukrinis žvyninukas: Kaip užkirsti kelią jų veiklai?
Tam, kad galėtume kuo greičiau atsikratyti šių nemalonių padarėlių, būtina imtis visų įmanomų priemonių, kad pakeistume jiems komfortišką terpę į nepalankią.
- Apribokite prieigą prie maisto. Laikykite maisto produktus sandariose talpyklose, pašalinkite bet kokias palaidas popieriaus, knygų, žurnalų, kartoninių dėžių ar kitų popierinių daiktų krūvas. Namus reguliariai siurbkite ir valykite nuo dulkių, o sode ir kieme pašalinkite negyvus lapus ir medieną.
- Užsandarinkite galimas prieigas į namus. Įsitikinkite, kad jūsų langai ir durys neturi defektų, įtrūkimų, skylių ar tarpų tarp guminių sandariklių.
- Sumažinkite drėgmę. Siekiant sumažinti drėgmę patalpų ore, vėdinkite namus naudodami vėdinimo sistemas ar kiek įmanoma dažniau pravertus langus. Taip pat pasirūpinkite, kad nebūtų drėgnų pakampių, išsipylusio vandens, varvančių vamzdžių ar kitų nuotėkių. Jeigu jūsų namai yra linkę kaupti drėgmę, būtinai pasinaudokite drėgmės surinkėjais.
- Nenaikinkite vorų. Nors rasti vorą namuose gali būti nemalonu, tačiau jie veiksmingai kontroliuoja žvyninukų (ir kitų kenkėjų) populiacijas. Vorai yra natūralūs žvyninukų priešai, taigi jų pašalinimas gali palengvinti kenkėjų įsikūrimą.
Kitos priemonės padėsiančios atsikratyti žvyninukų
Pilnai užtikrinus aukščiau paminėtas prevencines sąlygas, galite imtis ir drastiškesnių jų naikinimo priemonių, tokių kaip:
- Eteriniai aliejai. Tyrimai parodė, kad kiparisų eterinis aliejus veiksmingai veikia kaip repelentas ir insekticidas prieš žvyninukus. Palikus eteriniu aliejumi išmirkytą filtrinį popierių netoli jų buvimo vietos dešimčiai valandų, žvyninukų mirtingumas siekia 80-100 %.
- Cheminiai valikliai. Cukriniais žvyninukais galima gana lengvai atsikratyti kruopščiai valant patalpas su įprastais vonios bei tualeto valikliais.
Šaltinis: https://derlingas.lt/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Esu Rūta Morkūnienė, Laikas.lt vyr. redaktorė, besidominti įvairiomis pasaulio naujienomis. Nuolat ieškau naujų idėjų ir aktualių temų, kad skaitytojams pateikčiau prasmingą bei įdomų turinį. Man patinka ieškoti idėjų ir patarimų kaip pasilengvinti namų buities, sodo ir daržo darbus bei visais šiais patatimais pasidalinti su jumis, kad visiems rūpesčiai būtų sklandesni, dienos įdomesnės.