Užuolaidos ne tik papildo kambario dizainą, bet ir suteikia privatumą, izoliaciją bei filtruoja arba blokuoja saulės šviesą. Tačiau nešvarios užuolaidos gali kaupti dulkes, alergenus ir kvapus, sukurdamos ne tik neestetišką vaizdą, bet ir nešvarią, o kartais net ir nesveiką aplinką. Kaip ir kitos namų dalys, užuolaidos turėtų būti reguliariai valomos. Tačiau netinkamas valymo būdas gali jas sugadinti. Štai viskas, ką reikia žinoti apie skirtingų tipų užuolaidas ir jų valymą įvairiais metodais.
Kaip dažnai reikėtų valyti užuolaidas?
Užuolaidų valymo dažnumas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant gyvenamąją vietą ir namų užterštumo lygį. Alergiją turintiems žmonėms patartina kas vieną ar du mėnesius siurbti arba plauti užuolaidas, kad dulkių kiekis būtų mažas. Jei turite naminių gyvūnų, rekomenduojama valyti užuolaidas kas tris ar keturis mėnesius, kad nesikauptų kailis.
Jei neturite naminių gyvūnų ar itin dulkėtų namų, užuolaidas garų valytuvu rekomenduojama valyti vieną ar du kartus per mėnesį. Taip pat reikėtų apsvarstyti galimybę vieną ar du kartus per mėnesį jas išsiurbti. Jei planuojate plauti užuolaidas skalbimo mašinoje arba vonioje, tai reikėtų daryti kas 8–12 savaičių.

Užuolaidų valymo metodai: nuo siurbimo iki sauso valymo
Užuolaidos yra gaminamos iš įvairių medžiagų, įskaitant poliesterį, aksomą, vilną, liną ir šilką. Tinkamas valymo metodas priklausys nuo to, iš kokios medžiagos pagaminta užuolaida. Kai kurioms medžiagoms reikės specialios priežiūros, pavyzdžiui, sauso valymo, o kitos medžiagos yra patvaresnės ir gali būti plaunamos rankomis.
Be medžiagos tipo, reikėtų atsižvelgti ir į dėmių ar nešvarumų lygį. Prieš valant visada svarbu patikrinti priežiūros etiketę.
Štai keletas valymo metodų, kuriuos galite apsvarstyti:
- Siurbimas: Reguliarus užuolaidų siurbimas gali padėti sumažinti dulkių ir nešvarumų kaupimąsi. Šis metodas tinka daugumai užuolaidų tipų, tačiau turėtumėte būti ypač atsargūs siurbdami subtilias medžiagas, tokias kaip šilkas.
- Garų valymas: Garų valytuvas yra puikus pasirinkimas norint išvengti užuolaidų nuėmimo, plovimo, džiovinimo ir pakabinimo atgal.
- Skalbimas skalbimo mašinoje: Jei jūsų užuolaidos pagamintos iš audinio, jas paprastai galima skalbti šaltame vandenyje švelniu režimu. Jei tai „blackout“ tipo užuolaidos, nedėkite jų į džiovyklę – geriausia džiovinti ore. Taip pat prieš skalbimą švelniu ciklu nuimkite kabliukus ir žiedus.
- Skalbimas rankomis: Jei jūsų užuolaidos turi kokių nors sudėtingų siuvinėjimų arba tiesiog nenorite rizikuoti skalbti mašinoje, galite jas išplauti rankomis. Pripildykite vonią ar didelį indą šiltu vandeniu ir plovikliu ir leiskite užuolaidoms kurį laiką pamirkyti prieš skalavimą ir pakabinimą, kad išdžiūtų.
- Sausas valymas: Jei instrukcijose rekomenduojama – sausai išvalykite užuolaidas. Daugeliu atvejų vis dar galite išsiversti plaudami rankomis arba skalbimo mašinoje švelniu režimu, tačiau jei ypač nerimaujate dėl užuolaidų sugadinimo, geriau būti atsargiems.
O kaip su plastikinėmis užuolaidomis?
Jei turite plastikines užuolaidas (pavyzdžiui, dušo užuolaidas), jas taip pat galite valyti rankomis. Plastikines užuolaidas lengviau valyti, nes galite tiesiog pamirkyti jas vonioje arba dideliame plastikiniame dubenyje su vandeniu ir 1–2 puodeliais acto ir nušveisti jas valymo šepečiu. Be to, plastikinės užuolaidos yra atsparesnės abrazyvesniems valymo produktams, tokiems kaip baliklis.
Plastikines užuolaidas paprastai galima skalbti skalbimo mašinoje, nebent instrukcijose nurodyta kitaip. Jei naudosite skalbimo mašiną, įdėkite keletą rankšluosčių kartu su jomis, kad susidarytų trintis ir nušveistų nešvarumus.
Šaltinis: https://www.realsimple.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.