-6.5 C
Vilnius
Sekmadienis, 16 kovo, 2025

Vienišumas kenkia santykiams: mokslinis tyrimas

Naujausi tyrimai atskleidžia, kad vieniši žmonės nuolat nuvertina, kiek iš tiesų jiems rūpi artimieji. Šis iškreiptas suvokimas ne tik kenkia santykiams, bet ir stiprina vienišumo jausmą, sukurdamas užburtą ratą. Apie tai rašoma „Journal of Personality & Social Psychology“ publikuotame tyrime.

Vienišumas – ne tik emocinė, bet ir fizinė problema

Vieniši žmonės, patiriantys skausmą dėl socialinių ryšių kokybės trūkumo, dažnai yra itin jautrūs socialinėms grėsmėms ir linkę į neigiamą socialinį suvokimą. Šis reiškinys gali smarkiai paveikti tiek psichologinę, tiek emocinę ir net fizinę sveikatą ir kenkti santykiams. Edwardo P. Lemay Jr. vadovaujama mokslininkų grupė nusprendė išsiaiškinti, kaip šie iškraipymai veikia artimus santykius – nuo romantiškų partnerių iki draugų ir šeimos narių – ir kaip tokios klaidingos nuostatos gali paaiškinti nuolatinį ir pasikartojantį vienišumo jausmą.

Mokslininkai kėlė hipotezę, kad vienišus žmones lydi neigiamos nuostatos apie partnerių, draugų ar šeimos narių požiūrį, rūpestį ir atsaką. Šios nuostatos gali mažinti pasitenkinimą santykiais, intymumą ir palaikymo elgesį, o ilgainiui – dar labiau sustiprinti vienišumą.

Tyrimo metodologija: trys etapai su skirtingomis grupėmis

Tyrimas buvo atliktas trimis etapais. Pirmajame etape 255 studentai įvardijo tris artimus žmones – šeimos narius, draugus ir romantinius partnerius. Šie žmonės buvo paprašyti įvertinti savo požiūrį ir rūpestį studentų atžvilgiu. Tuo tarpu patys studentai pildė anketas, kuriose buvo vertinamas jų vienišumo lygis, savivertė ir suvokimas apie kiekvieno partnerio požiūrį, atsaką ir norą bendrauti.

Antrajame etape dalyvavo 236 romantinės poros, kurios taip pat pildė panašias anketas. Be to, kiekvienas partneris įvardijo po du draugus, kurie gerai pažinojo jų santykius ir galėjo pateikti nepriklausomą vertinimą apie kiekvieno partnerio požiūrį ir rūpestį. Šis tyrimas taip pat apėmė dviejų savaičių dienoraščio pildymo etapą. Jame dalyviai fiksavo savo vienišumo jausmus, suvokimą apie partnerio požiūrį ir rūpestį bei kasdienę santykių dinamiką.

Trečiasis etapas truko dvi savaites ir apėmė 211 romantinių porų. Dalyviai pildė dienos apklausas, partneriai pateikė savo ataskaitas, o mokslininkai atliko elgesio stebėjimus. Dalyviai pranešė apie savo vienišumą ir suvokimą apie partnerio rūpestį, o partneriai pateikė savo vertinimus. Apmokyti stebėtojai analizavo įrašytus pokalbius, kad įvertintų tikrąjį partnerių atsaką.

Tyrimo rezultatai: vienišumas kenkia santykiams

Tyrimo rezultatai: kaip vienišumas kenkia santykiams

Visų trijų tyrimų rezultatai nuosekliai parodė, kad vienišumas buvo susijęs su reikšminga ir plačiai paplitusia neigiama nuostata, kaip asmenys suvokė artimų žmonių požiūrį ir rūpestį.

Pirmojo tyrimo metu vienišumas buvo siejamas su suvokimu, kad šeimos nariai, draugai ir romantiški partneriai yra mažiau žavėti ir mažiau rūpinasi. Šis suvokimas buvo neigiamai iškreiptas, nes jo nepatvirtino partnerių pateiktas požiūrio ir rūpesčio vertinimas. Vieniši asmenys nuvertino, kiek iš tikrųjų juos vertina artimieji. Ši nuostata buvo susijusi su mažesniu pasitenkinimu santykiais, įsipareigojimu ir noru teikti pagalbą. Vienišumo poveikį šiems rezultatams lėmė suvokiamas požiūris ir rūpestis, o ne tikras partnerio elgesys.

Antrajame tyrime vienišumas prognozavo prastesnį partnerio požiūrio ir rūpesčio suvokimą romantiškuose santykiuose, net ir kontroliuojant partnerio savęs vertinimus ir draugų informatorių ataskaitas. Dienoraščio duomenys parodė, kad vienišumas tam tikrą dieną prognozavo neigiamą partnerio požiūrio suvokimą kitą dieną, o prastesnis suvokiamas požiūris prognozavo padidėjusį vienišumą kitą dieną. Šis abipusis poveikis leidžia manyti, kad vienišumas ir iškreiptas suvokimas laikui bėgant vienas kitą stiprina ir kenkia santykiams.

Trečiasis tyrimas nustatė, kad vienišumas laikui bėgant prognozavo pokyčius suvokiamame partnerio požiūryje, nepriklausomai nuo partnerių savęs vertinimų ir objektyvių stebėtojų vertinimų. Vieniši asmenys nuvertino savo partnerių atsaką, net kai stebėtojai įvertino partnerius kaip palaikančius. Šios nuostatos paaiškino mažesnį pasitenkinimą santykiais, įsipareigojimą ir palaikymo elgesį, prisidedant prie vienišumo išlikimo.

Šie atradimai turi įtakos intervencijoms, kuriomis siekiama nutraukti vienišumo ciklus sprendžiant iškreiptą suvokimą ir skatinant sveikesnę santykių dinamiką.

Šaltinis: https://www.psypost.org/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Saulena
Saulena
Sveiki! Esu Saulena, Laikas.lt straipsnių autorė. Mane ypač domina psichologija, sveika gyvensena. Rašydama siekiu ne tik įtraukti skaitytojus, bet ir padėti jiems geriau suprasti save, atrasti patarimų geresnei savijautai bei rasti atsakymus į kasdienius klausimus.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: