Now Reading
Tinklaraštininkai eksperimentavo su moderniais lietuviškais patiekalais (6 receptai)

Tinklaraštininkai eksperimentavo su moderniais lietuviškais patiekalais (6 receptai)

Tinklaraštininkai eksperimentavo su moderniais lietuviškais patiekalais (6 receptai)

Laikas.lt

Birželio 14-ąją minimos tarptautinės tinklaraštininkų dienos proga lietuviškų kulinarinių tinklaraščių autoriai eksperimentavo su moderniais lietuviškais patiekalais. Į šiemet „Electrolux maisto ir dizaino laboratorijoje“ vykusį renginį susirinko rekordinis skaičius dalyvių – 15 tinklaraštininkų talkino ir draugai, ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) aplinkos ir gaminių dizaino studentės.

„Šiemet tai nebuvo įprastas konkursas, o gaminimo vakarėlis, kurio tikslas pateikti kulinarijos tinklaraštininkų idėjas pastaruoju metu vis plačiau aptariamos modernios lietuviškos virtuvės tema“, – sakė viena iš renginio organizatorių, žurnalo „Virtuvė. Nuo…iki“ redaktorė Eglė Mačerauskienė.

Jau ketvirtą kartą vykusį tinklaraštininkų vakarėlį nuspręsta surengti naujoje vietoje – VDA dizaino katedroje šių metų pradžioje atidarytoje „Electrolux maisto ir dizaino laboratorijoje“, kurioje jau ne kartą vyko kulinariniai dizaino studentų eksperimentai.

Susipažinę vieni su kitais – mat renginyje susitiko ir šio renginio veteranai, ir dalyvavusieji pirmą kartą – bei 6 receptais, atrinktais net iš 28 idėjų, tinklaraštininkai ir dizaineriai pasiskirstė į komandas ir ėmėsi gaminimo.

Norintiems išbandyti modernius lietuviškus patiekalus kulinarijos tinklaraščių autoriai siūlo pasigaminti morkų suktinukus su varške ir krienais (Vitos Sabalytės iš tinklaraščio „Voras tinkle“ idėja), atvėsintos keptų paprikų ir pomidorų sriubos su cinamonu ir baziliku įtrintais skrebučiais (Sandra iš „Little World“) bei raudoną mišrainę kitaip (Asta Eigėlytė -Gunarsson iš „Villa Alps”). Netradicinis mišrainės pateikimas gaunamas sluoksniuojant iškeptas burokų ir bulvių riekeles ir pertepant pupelių-riešutų tyre su marinuotų agurkėlių pabarstais. Šis kulinarinis kūrinys užbaigiamas viršutiniam sluoksniui panaudojant tarp bulvių griežinėlių įkeptą petražolės lapelio inkliuzą.

Pagrindiniam patiekalui Turkijoje gyvenanti Jolita Koruklu (tinklaraštis „Surfing the Word Cuisine“) siūlo išbandyti varškės kukuliukus su vištiena česnakiniame mėtų ir petražolių padaže, o visuose keturiuose metiniuose tinklaraštininkų renginiuose dalyvavusi Viktorija Andrikonienė (tinklaraštis „Receptų medis“) – kiaulienos nugarinės bokštelius su karamelizuotais burokėliais ir morkomis bei bulvių koše su aguonomis.

Iš 11 desertų idėjų išbandymui buvo atrinktas Astos Eigėlytės-Gunarsson („Villa Alps“) šakočio, varškės ir braškių desertas, patiekiamas stiklinėje.

Renginio dalyviai taip pat ragavo „Biržų duonos“ lazdelių su įvairiais priedais ir pagal „Vilniaus degtinės“ receptą paruoštos „Čepkelių sangrijos“, kurioje lietuviška spanguolių trauktinė maišoma su citrinų (arba apelsinų) limonadu, pridedama griežinėliais pjaustytų obuolių, apelsinų, citrinų, cinamono ir ledo. Besidomintys kokteilių maišymu galėjo eksperimentuoti derindami „Vilniaus džiną“ su įvairių vaisių ir uogų sultimis.

Susirinkusius tinklaraštininkus pasveikino ir jų patiekalų idėjas pagyrė trijų kulinarinių knygų ir tinklaraščio „Beatos Virtuvės“ autorė Beata Nicholson. Tinklaraštininkų pomėgį gaminti ir savo atradimais dalintis su skaitytojais įvertino bei dovanų krepšeliais susirinkusiuosius apdovanojo „Biržų duona“, „Fiskars“ ir „Vilniaus degtinė“.

Remiantis balsavimu „Facebook“ geriausiu metų tinklaraščiu buvo išrinktas „Neringos blogas“, o dviem staigmenomis – „Electrolux“ skrudintuvu ir plaktuvu buvo apdovanotos dvi burtų būdu ištrauktos dalyvės – dizainerė Barbora Adomonytė ir tinklaraštininkė Vita Sabalytė. 

Kulinarinį vakarėlį tarptautinės tinklaraštininkų dienos proga kasmet rengia žurnalas „Virtuvė. Nuo…iki“ ir „Electrolux“. Praėjusių metų vakarėlio tema buvo „Prieskonis, kuris mane įkvepia“, 2011 m. – Joninių nakties užkandžiai, 2010 m. – salotos „Skandalas skrybėlėje“.


KULINARIJOS TINKLARAŠTININKŲ VAKARĖLIO RECEPTAI

TEMA: MODERNI LIETUVIŠKA VIRTUVĖ

UŽKANDŽIAI

Morkų suktinukai su varške ir krienais > Vita Sabalytė (Voras tinkle)

24-26 ritinėliams

4 vidutinės morkos
180 g riebios varškės (15 proc. ar daugiau)
1,5 šaukšto krienų (ar mažiau, jei krienai šviežiai tarkuoti)
1 šaukštas smulkintų petražolių
1 arb. šaukštelis susmulkintų krapų
druskos

Morkas mandolina/ bulvių skustuku supjaustykite itin plonomis juostelėmis. Varškę ir krienus sutrinkite rankiniu trintuvu, įberkite druskos, smulkiai supjaustytus žalumynus. Varškės mišinį užtepkite ant morkų juostelių ir juosteles susukite į ritinėlius, juos perverkite dantų krapštuku.

Atvėsinta keptų paprikų ir pomidorų sriuba su cinamonu ir skrebučiais > Sandra M. (Little World)

4 porcijoms (700-800 ml)

10 vidutinio dydžio pomidorų
4 raudonųjų paprikų
maždaug 3-4 arbatinių šaukštelių cinamono
druskos ir grūstų juodųjų pipirų
alyvuogių aliejaus kepimui
šviesi duona
bazilikai

Pomidorai ir paprikos supjaustomos skiltelėmis, pabarstomi druska ir pipirais, viskas sumaišoma su pora šaukštų alyvuogių aliejaus ir išdėliojama ant 2 kepimo skardų. Kepama apie 40 min 200 laipsnių temperatūroje.

Daržovėms iškepus, jos susmulkinamos plakikliu iki vientisos masės, beriamas cinamonas. Gauta masė pertrinama per sietelį ir praskiedžiama šlakeliu vandens. Išpilstoma į stiklines.

Sriuba gali būti patiekiama su gruzdinta šviesia duona, įtrinta bazilikais.

Raudona mišrainė kitaip > Asta Eigėlytė-Gunarsson (Villa Alps)

4 porcijos

4 vidutinio dydžio burokėliai
5 vidutinio dydžio bulvės
kelios šakelės plokščialapių petražolių
alyvuogių aliejus
1 nedidelė skardinė konservuotų baltųjų pupelių
saujelė graikinių riešutų
1 citrina
druska, pipirai, česnakinis aliejus
1 nedidelis stiklainis marinuotų agurkėlių (kornišonų)

Nuskustus burokėlius ir bulves supjaustyti mandolina. Burokėlius pjaustyti storiau nei bulves. Bulves pjaustyti kuo ploniau/permatomai. Tarp 2 bulvių griežinėlių dėti petražolių lapelius. Pagardinti druska. Orkaitėje kepant daržovių griežinėlius prispausti kita skarda ir sunkia keptuve ar kepimo indu, kad nesusigarbanotų. Burokėlius kepti apie 20 min. Bulves apie 25-30 min.

Riešutus susmulkinti, suberti pupeles, įpilti šiek tiek aliejaus ir rankiniu trintuvu sutrinti iki vientisos masės. Pagardinti druska ir pipirais, įspausti citrinos sulčių.

Agurkus supjaustyti labai smulkiais kubeliais.

Sluoksniuoti burokėlių ir bulvių griežinėlius, tarp sluoksnių pupelių ir riešutų tyrė. Kas keletą sluoksnių pabarstyti agurkų kubelių.

Mišrainės bokštelį apšlakstyti graikinių riešutų aliejumi, pagardinti šviežiai grūstais pipirais ir papuošti petražolių lapeliais.

PAGRINDINIAI

Varškės kukuliukai su vištiena česnakiniame mėtų ir petražolių padaže > Jolita Korulu (Surfing the World Cuisine)

4 porcijoms

Sudėtis:

500g varškės ( tos kaimiško tipo)
1/2 puodelio krakmolo
2/3 puodelio miltų
2 kiaušinių
druskos
šviežiai grūstų juodųjų pipirų

įdarui:

200g vištienos filė
1 nedidelis svogūnas
1 skiltelė česnako
1 valg.š. aliejaus
1 valg.š. smulkintų petražolių
1 arb.š. smulkintų mėtų
3 valg.š. žirnelių ( apvirtų, tinka ir šaldyti, kurie jau būna prieš tai apvirti)
druskos
šviežiai grūstų juodųjų pipirų
2 valg. š. grietinėlės

Padažui:

200ml grietinėlės
1 valg.š. smulkintų petražolių
2 valg.š. smulkintų šviežių mėtų
4 skiltelių česnako
druskos
šviežiai grūstų juodųjų pipirų
1/4 arb.š. muskato riešuto
1 arb.š. sviesto

Gaminimas:

Vištienos filė sudėti į verdantį, pasūdytą vandenį ir virti apie 10 min., Išimti vištieną ir atvėsinti. Tada smulkiai supjaustyti arba sumalti. Svogūną ir česnaką nulupti ir smulkiai supjaustyti. Keptuvėje įkaitinti 1 valg.š. aliejaus ir apkepinti svogūną su česnaku apie 4-5 min kol suminkštės, Dubenyje sumaišyti vištieną, apkepintą svogūną ir česnaką, sudėti smulkintas mėtas, petražoles, žirnelius, supilti grietinėlę, pagardinti druska ir pipirais.

Kitame dubenyje varškę sutrinti šakute ir sumaišyti su krakmolu, miltais, kiaušiniais, druska ir pipirais iki vientisos masės.

Imti valgomąjį šaukštą varškės masės ir suformavus paplitėlį, į vidų dėti 1 arbatinį šaukštelį įdaro. Suformuoti apvalų kukulį. Jis turi gautis mandarino dydžio, nors galima gaminti ir mažesnius.

Didelį puodą su vandeniu užvirinti ir pagardinti šaukšteliu druskos. Sudėti kukulius ir užvirus virti 5-7 minutes, priklausomai nuo dydžio.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Paruošti padažą. Grietinėlę supilti į nedidelį puodą ir užvirinti. Nulupti ir smulkiai sutarkuoti česnakus. Sudėti į grietinėlę ir vėl užvirinti. Nuimti nuo ugnies ir sudėti smulkintas petražoles, mėtas, muskato riešutą, druską, pipirus ir sviestą. Rankiniu smulkintuvu susmulkinti iki vientisos masės.

Kukulius pateikti kartu su padažu bei papuošti mėtos šakele. Jei norėtųsi šiek tiek pikantiškesnio skonio, galima pagardinti riekele čili pipiro ar rūkytu ar sendintu sūriu.

Kiaulienos nugarinės bokšteliai su karamelizuotais burokėliais ir morkomis bei bulvių košė su aguonomis> Viktorija Andrikonienė (Receptų medis)

4 porcijoms

400g kiaulienos nugarinės
2 v.š. miltų
aliejaus kepimui
4 mažų burokėlių
4 vidutinių morkų
2 v.š. medaus
4 vidutinių bulvių
sviesto
250 ml pieno
2 v.š. aguonų

Burokėlius ir morkas nulupame, supjaustome plonais griežinėliais ir sudedame į didelį dubenį. Medų sumaišome su aliejumi ir druska. Užpilame padažą ant daržovių ir gerai išmaišome. Įkaitiname orkaitę iki 190°C.
Skardą išklojame kepimo popieriumi, ant jo tolygiai paskirstome daržoves ir kepame apie 50 minučių.

Kiaulieną supjaustome kepsneliais, išmušame, iš abiejų pusių apibarstome druska ir pipirais, apvoliojame miltuose. Apkepiname juos keptuvėje su trupučiu aliejaus. Orkaitę įkaitiname iki 180 laipsnių. Kepimo formą išklojame folija, sudedame ant jos kepsniukus, uždengiame kitu folijos lapu. Kepame 20 min. (manau, kepti galima lygiagrečiai su daržovėmis). Ištraukiame kepsniukus iš orkaitės, įpilame į skardą šiek tiek vandens, arba sultinio. Vėl uždengiame folija ir kepame dar 15 – 20 minučių.

DESERTAI

Šakočio, varškės ir braškių desertas stiklinėje > Asta Eigėlytė-Gunarsson (Villa Alps)

4 porcijos

180 g varškės (9 proc. riebumo)
100 ml riebios grietinėlės
1 valg. š. medaus
5-6 stiebelių ryšelis melisų (Australijoje aš naudoju citrinines melisas, čia tokių neradau pirkti ir iš sodo parsivežiau paprastų melisų, tai silpnokai jos jaučiasi. Kai pridėjau dar ir mėtų, tai žymiai geresnis skonis buvo)
apie 400 g braškių
apie 150 ml šeivamedžių sirupo
apie 200 g šakočio

Braškes supjaustyti ir užpilti šeivamedžių sirupu. Palikti marinuotis 1-2 valandas.

Šakotį sutrupinti nedideliais gabalėliais.

Varškę ištrinti, sumaišyti su grietinėle ir išplakti. Pasaldinti medumi. Melisas susmulkinti ir įmaišyti į varškės kremą. Kelis lapelius pasilikti dekoravimui.

Stiklinėje sluoksniuoti kremą, šakotį ir braškes. Apibarstyti šeivamedžių žiedais ir papuošti melisos lapeliais.

GĖRIMAI

Čepkelių sangrija > Vilniaus degtinės receptas

1/3 ČEPKELIŲ trauktinės
2/3 citrinų ar apelsinų limonado
Griežinėliais pjaustytų obuolių, apelsinų, citrinų
Grūstos cinamono lazdelės
Cukraus pagal skonį
Ledukų

Beatos Nicholson improvizacija su „Vilniaus džinu“

Vilniaus džino
Ananasų sulčių
Citrinos
Mėlynių uogienės
Ledukų

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top