Now Reading
Lietuva britų menininko akimis – dvasingesnė, nei atrodo mums patiems

Lietuva britų menininko akimis – dvasingesnė, nei atrodo mums patiems

Lietuva britų menininko akimis – dvasingesnė

Vilniaus kino teatre „Pasaka“ būrys žiūrovų užgulė „Kelionė per Lietuvą“ kūrėjus. Kodėl filme neužsimenama apie krepšinį ir alų – tai tik vienas iš daugybės klausimų, užduotų Londone gyvenančiam filmo idėjos autoriui David Ellis ir režisieriui Vaidotui Digimui, penktadienio vakarą kino teatre pristačiusiems šio dokumentinio filmo DVD.

„Kelionė per Lietuvą“ idėjos autorius ir pagrindinis herojus David Ellis yra britų menininkas, įvairių meno projektų kuratorius. Filme apie Lietuvą jis kalbina žymius visuomenės veikėjus, tokius kaip filosofas Leonidas Donskis, dizainerė Sandra Straukaitė, kunigas Ričardas Doveika, lotynų šokių mokytojas Eduardo Gimenez. Pro herojaus akiratį nepraslysta ir paprasti žmonės, sutikti ūkininkų turgelyje ar gatvėje.

Užfiksuota D.Ellis kelionė per Lietuvos miestus ir miestelius žavi tuo, jog britišką humorą čia keičia rimtos įžvalgos, o dabarties vaizdai persipina su autentiškais kadrais iš sovietinio laikotarpio, kurio eilės prie dešros, mitingai aikštėse bei kitos akimirkos veikiai nugrims į istorijos gilumą.

Pasak kūrėjų, filmas padeda į Lietuvą pažvelgti iš šalies, pamatyti ją atvykėlio akimis, fiksuojančiomis visai kitus mūsų kultūros momentus, nei tuos, kuriuos, galbūt, norėtume užsieniečiams įpiršti.

Britas D.Ellis juokauja, kad Lietuvoje turi draugų beveik kiekviename miestelyje ar kaime, todėl gerai žino, kuo gyvename pastaruosius 20 nepriklausomybės metų.

„Pirmąkart į Lietuvą atvykau vedinas smalsumo pamatyti postsovietinių šalių kultūrą. Tačiau čia patyriau visai kitą jausmą, nei tikėjausi – pasirodė, kad lietuviai nėra uždari ir rūstūs, negeria ištisai degtinės ir negroja balalaikomis, kaip įsivaizdavau vaikystėje, kuomet mus skyrė geležinė uždanga“,- su šypsena prisiminė londonietis, nuo to karto į Lietuvą atvykstantis nuolat ir čia įgyvendinantis meninius projektus.

D.Ellis teigia, jog jį, būtent, labiausiai ir domina Lietuvos šiandiena iš retrospektyvos taško. „Norėjau parodyti lietuviams pokyčius, kaip juos matau aš, svetimšalis. Bet savo interpretacijoms nepalikau daug vietos – dabartinį Lietuvos vaizdą filme kūrėme per pašnekovus, lietuvius, kuriems uždaviau man rūpimus klausimus“,- sakė menininkas.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Pasak filmą režisavusio ir nufilmavusio Vaidoto Digimo, nesinorėjo kabintis už stereotipų ir filme rodyti krepšinį bei gražuoles ilgakojes blondines. „Tai tikrai ne ta Lietuva, kurią mato čia atvykę intelektualūs užsieniečiai. Tai ir ne ta Lietuva, kurią norėtųsi man, kaip lietuviui, propaguoti. Mes turime daug gilesnių ir reikšmingesnių dalykų, nei paviršiniai stereotipai“,- įsitikinęs režisierius.

David Ellis su režisieriumi V. Digimu filmo „Kelionė per Lietuvą“ kūrimui suvedė prodiuserė, kompanijos „Fralita Films“ direktorė Živilė Gallego, kuri abu pažinojo jau ne vienerius metus. “Deividas man visada atrodė labai charizmatiškas, gyvas žmogus, besidomintis jį supančiu pasauliu ir turintis įdomų požiūrį į jį. Mes jau keletą metų svarstėme galimybę įgyvendinti projektą kartu. Mano lūkesčiai pasiteisino – Deividas ne tik mus įkvėpė ir uždegė savo idėja kurti filmą apie Lietuvą, bet ir pačiam filmui suteikė žavesio ir energijos“,- džiaugėsi Živilė Gallego.

Pasak prodiuserės, dar 2010 pavasarį didžiajame ekrane pristatytą „Kelionė per Lietuvą“ filmą DVD pavidalu galima įsigyti jau nuo šio pirmadienio: jis platinamas prekybos tinkle „Maxima“ bei knygynuose „Vaga“. Ž. Gallego teigia, kad tai filmas, kurį ne tik norisi pažiūrėti laisvalaikiu, bet kuris sukels gilesnių minčių ir, galbūt, paskatins diskusijas apie tai, kokią Lietuvą matome kiekvienas iš mūsų.

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top