Norėjau išvažiuoti kur nors, kur šilta, tačiau ne per toliausiai nuo Lietuvos. Portugaliją, Ispaniją, Italiją ir Graikiją jau buvau išmaišiusi, o Turkija buvo mažiau pažįstama, todėl ši šalis atrodė geriausias pasirinkimas.
Prieš išvažiuodama dirbau viešųjų ryšių srityje, tačiau ėmė darytis nuobodu, trūko iššūkių.
Gyvenu pačiame Stambulo centre. Dalinuosi butą su dviem italais (dizaino studente ir orkestro muzikantu) – Turkijoje viskas orientuota į šeimą, todėl mažų butų nėra ir dauguma jaunų žmonių gyvena su kambariokais. Bendrabučiai čia egzistuoja, tačiau juose nėra virtuvės – man toks variantas netiko, nes mėgstu gaminti. Tiesa, buto paieškos reikalauja tikrai daug kantrybės – turkams atrodo, kad užsieniečių kišenės prikimštos pinigų, todėl kainos išpūstos, o butų kokybė tikrai ne geriausia. Kol susiradau padorią vietą, teko apžiūrėti daugiau nei 20 butų.
Universitetas, kuriame mokausi, laikomas vienu geriausiu šalyje. Tai privatus universitetas. Mano manymu, bendravimas tarp dėstytojų ir studentų čia stipriai skiriasi nuo valstybinių universitetų. Dėstytojas čia yra studento tarnas. Viskas padaryta taip, kad studijuoti būtų patogu, tačiau per atsiskaitymus nėra nuolaidžiaujama. Mokslas šiame universitete labai brangus – apie 40 tūkst. lirų (60 tūkst. litų) už mokslo metus, tačiau patys geriausi studentai nuo šio mokesčio atleidžiami.
Įstoti nebuvo sunku. Įdomu tai, kad universitetas visai nekreipė dėmesio į mano ankstesnius pažymius – svarbiausia buvo motyvacinis pokalbis bei turimos rekomedacijos.
Deja, čia tikrai netrūksta primityvaus galvojimo, kad visos užsienietės – laisvo elgesio. Kiekviena iš Vakarų atvažiavusi mergina jau pirmomis dienomis patiria nemažai priekabiavimo, tačiau vėliau išmoksta kaip jo sumažinti. Pavyzdžiui, jei gatvėje ar turguje kalbinama moteris atsako, nes jai atrodo, kad neatsakyti nemandagu ir tai tiesiog neįpareigojantis pokalbis, turkui tai ženklas, kad ji ištroškusi sekso. Moteriai taip pat jokiu būdu nepatartina sėstis taksi priekyje šalia vairuotojo.
Na, nereikia nei klausti - dominuoja vyras. Šiaip santykiuose čia labai daug dramos, yra net posakis, kad kuo daugiau ašarų, tuo didesnė meilė. Būtent dėl tokio supratimo jokių artimesnių santykių su turkais man nesinori. Čia labai daug pavydo ir kontrolės. Turkams atrodo normalu tikrinti savo antrosios pusės elektroninį paštą ir telefoną, pavydi mergina gali priversti savo draugą ištrinti visas merginas iš jo Facebook draugų sąrašo ar pakeisti darbą vien dėl to, kad šalia sėdinti kolegė – per daug patraukli.
Taip, orai čia tikrai puikūs! Ir yra gausybė šviežių daržovių bei vaisių ištisus metus!
Taip, esu buvusi Antalijoje, Marmaryje, Bodrume. Man pačiai juose nuobodoka, tačiau žmonėms, mėgstantiems pasyvų poilsį, gali ir patikti.
Man labai patinka du Turkijos miestai – Izmiras ir Bursa, taip pat Rytų Turkija. Tiesa, gamta čia graži, bet ir be galo apšnerkšta. Visur daugybė šiukšlių.
Stambulo mieste visuomeninio transporto (autobuso, laivo, tramvajaus, metro, traukinio) bilietas kainuoja 2 liras (3 litus). Tarpmiestinis transportas taip pat nelabai brangus. Autobusu nuvažiuoti iš Stambulo į Antaliją kainuoja 60 lirų (90 litų), tiesa, jei pirktumėte iš anksto, tiek pat kainuotų ir lėktuvo bilietas.
Patarčiau išmokti bent keliolika frazių turkiškai – tuomet nebeatrodysite puskvailiai turistai, kuriuos galima kaip nori apsukinėti.
Taip, netgi labai. Ypač patinka įvairios sriubos ir daržovių patiekalai.
Lietuvoje kebabo nesu ragavusi, o Turkijoje jie tikrai neblogi. Tačiau reikia žinoti vietas, kur juos valgyti. Man skaniausias – gan aštrus Adanos kebabas.
Kol kas neaišku, kaip kas susiklostys. Esu išsiilgusi santūrių ramaus charakterio lietuvių ir norėčiau gyventi savo šalyje, tačiau situaciją Lietuvoje vertinu realistiškai.
Palyginus su Lietuva, Turkijoje emigracijos mąstai tokie pat dideli. Didelė dalis jaunų žmonių svajoja emigruoti į Europos Sąjungos šalis arba JAV. Turkijos ekonomika gal ir stabili, tačiau ši šalis turi daugybę kitų bėdų – joje nepaisoma žmogaus teisių, žmonės be priežasties suimami, sodinami į kalėjimą ir nužudomi, o nauja vyriausybė priima vis labiau varžančius islamiškos pakraipos įstatymus.
stambulas, studijos turkijoje, turkija, Ventė Viteikaite
|
|
|
|
|
|
|
|