Search Results for: "Loreta Sungailienė"

L. Sungailienė: „Džiaugiuosi bibliotekoje sutikdama daug jaunų žmonių“ (Interviu)

L. Sungailienė: „Džiaugiuosi bibliotekoje sutikdama daug jaunų žmonių“ (Interviu)

Šiandien, balandžio 15 d., daugybėje pasaulio valstybių pakeliamos Taikos vėliavos. Taip minima pasaulinė Kultūros diena. Ši tradicija gyva nuo 1935 metų, kai Vašingtone JAV prezidentas F. Ruzveltas ir dvidešimt Lotynų Amerikos šalių atstovų pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo – Rericho paktą.

Pasaulinė kultūros diena švenčiama ir Lietuvoje. Šiandien šalyje iškilmingai prie miestų savivaldybių keliamos Taikos vėliavos, įvairiuose renginiuose pagerbiami šalies menininkai, kultūros įstaigų darbuotojai, kultūros vertybių saugotojai, pedagogai, mokslininku ir kiti kultūros propaguotojai bei puoselėtojai.

Jau nuo seno biblioteka buvo laikoma kultūros ir švietimo židiniu, ypač mažesnių miestų ir miestelių. Tačiau smarkiai modernėjančioje visuomenėje internetas, įvairiausių pramogų gausa pašalina bibliotekas iš dažnai lankytinų vietų sąrašo. O gal atvirkščiai?

Pasaulinę kultūros dieną apie šiandieninę biblioteką kalbamės su folkloro dainininke ir atlikėja, etnomuzikologe, etninės kultūros puoselėtoja, visiems gerai pažįstama kaip TV laidų „Duokim garo!, „Kulinarinė kelionės“ ir „Gero ūpo!“ vedėja Loreta Mukaite-Sungailiene.

Ar dažnai jums, Loreta, tenka lankytis mūsų šalies bibliotekose?
Taip, pakankamai dažnai. Deja, ne kaip skaitytojai, o kaip įvairių jose vykstančių renginių dalyve, žiūrove… Kažkada, kai rašiau savo daktaro disertacijos darbą, tiesiog gyvenau bibliotekose. Dabar bibliotekoje, kaip jau minėjau, dažniau lankausi kitais tikslais.

O kokie renginiai dažniausiai vyksta bibliotekose?
Įvairiausi – folkloriniai, etnologiniai… Dažnai čia vyksta knygų pristatymai, parodos, seminarai, koncertai ir kt. Kalbu apie regionų bibliotekas. Jose lankausi dažniau nei didžiųjų miestų bibliotekose.

Na, ir koks įspūdis susidaro lankantis bibliotekose? Ar joms užtenka skaitytojų?
Džiugina tai, kad čia kas kartą sutinku daug jaunimo. Tiek tarp darbuotojų, tiek tarp skaitytojų. Nemaniau, kad bibliotekininkystės studijos labai populiarios. Tačiau bibliotekose matau dirbančius jaunus žmones, atėjusius čia iš karto po studijų baigimo. Taip pat labai smagu dėl jaunųjų skaitytojų, matyti, kad juos taip pat vis dar traukia kultūrą puoselėjančios vietos.

O ką galite pasakyti apie pačias bibliotekas – ar užtenka jose knygų, ypač naujų, ir pan.?
Galiu pasakyti, kad jos modernėja, kaip ir viskas aplinkui. Keičiasi tiek patys pastatai, tiek knygų lentynos, technologijos, darbuotojai ir kt. Žinoma, ta kaita vyksta į gerąją pusę.

Vyrauja tendencija, kad provincijoje dažnai tiesiog uždaromi Kultūros centrai. Gal tada visas kultūrinis gyvenimas persikelia į bibliotekas?
Kiek teko matyti, tai iš tikro vyksta. Biblioteka kai kuriuose vietose tampa vieninteliu kultūros ir švietimo centru. Tokiais atvejais jai atitenka itin svarbus vaidmuo. Biblioteka tampa ne tik įvairių renginių, bet ir vietinių bendruomenių susibūrimų vieta. Pavyzdžiui, bibliotekos priglaudžia vietos savo susitikimams neturinčius būrelius, bendraminčių ratelius…

Ar galima daryti išvadą, kad kultūros fondams skirti pinigai panaudojami teisingai?
Būna visaip. Galiu pasidžiaugti Varėnos, Lazdijų bibliotekomis, kurios tą finansavimą tikrai gavo ir išnaudojo. Tačiau, kaip jau minėjau, yra visokiausių atvejų. Mažesniuose miesteliuose bibliotekos atgaivinamos rečiau. Bet būtent nuo jų ir reikia pradėti, nes jaunimas iš provincijos bėga dažniausiai. Bibliotekos, kad ir labai nežymiai, tačiau vis vien gali tą migraciją nors truputį pristabdyti.

„Misija Sibiras‘11“ paramos akcijos-koncerto metu surinkta per 60 tūkst. litų

„Misija Sibiras‘11“ paramos akcijos-koncerto metu surinkta per 60 tūkst. litų

Šį vakarą mes esame čia, nes mums rūpi tie, kurie amžiams pasiliko Sibiro žemėse, tačiau yra gyvi mūsų širdyse“, – šeštadienio vakarą paramos akcijos-koncerto „Misija Sibiras‘11“ metu į tiesioginės transliacijos žiūrovus kreipėsi renginio vedėjai Vytautas Juozapaitis ir Neringa Skrudupaitė.

Porą valandų trukusio koncerto metu būsimoms projekto „Misija Sibiras‘11“ ekspedicijoms Lietuvos televizijos žiūrovai paaukojo per 60 000 litų. „Šios iniciatyvos nebūtų be žmonių, kurių stipraus pilietiškumo bei patriotiškumo jausmo dėka projektas gyvuoja jau šeštus metus. Tik turėdami tvirtą palaikymą galime formuoti pozityvų jaunimo įvaizdį ir tinkamai pagerbti tautiečius, kurie jau nebegrįš iš tolimojo Sibiro“, – sako projekto organizatorių Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentas Šarūnas Frolenko.

Gyvai stebėti tiesioginę koncerto transliaciją LRT Didžiojoje studijoje susirinko per 300 žmonių, tarp jų renginyje dalyvavo LRT generalinis direktorius A. Siaurusevičius, LR Švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius, LR Seimo nariai ir kiti svečiai. Susirinkusiųjų gretose buvo ir visų iki šiol rengtų projekto ekspedicijų dalyviai. Į studiją atvyko ir ypatingi projekto svečiai: 50 metų Karagandoje gyvenusi, neseniai į Lietuvą sugrįžusi p. Viktorija Kavoliūnaitė ir 2010 metų projekto dokumentiniame filme savo prosenelio antkapį išvydęs Tomas Kvietkauskas.

Į LRT Didžiąją studiją susirinkę svečiai, žiūrovai bei koncerto atlikėjai turėjo išskirtinę galimybę perduoti simbolinę žinutę į Lietuvą negrįžusiems tautiečiams: koncerto metu ant trispalvių medžiagos skiaučių rašytos žinutės, kurios bus sujungtos į vieną didžiulę ir unikalią Lietuvos vėliavą. Liepos mėnesį šis simbolinis kūrinys kartu su „Misijos Sibiras’11“ ekspedicijomis keliaus į lietuvių tremties vietas.

Paramos akcijos-koncerto žiūrovai išvydo vaizdo siužetus, atspindinčius tremties istoriją, projekto ekspedicijų dalyvių patirtis, išgirdo Sibire sutiktų lietuvių istorijas ir patirtus išgyvenimus. Trispalvių mostais ir plojimais sutikti ir palaikyti vakaro atlikėjai: grupės „Skylė“, „Saulės kliošas“, „G&G Sindikatas”, „Sounds in G”, „Bjelle ir Peru”, „Pikaso“ su Loreta Sungailiene, „El Fuego“ su Egle Jakštyte bei atlikėjai Ieva Narkutė, Vytautas Juozapaitis su šeima, Vaida Genytė ir Marūnas, kūrinį atlikę su choru „Ave Vita“.

Projekto organizatoriai primena, kad norintys paaukoti norimą ir neribotą pinigų sumą šių metų ekspedicijų bei po grįžimo planuojamų projekto pristatymų organizavimui, iki liepos mėnesio galės tai daryti aukojimo internetu portale www.aukok.lt.

Taip pat, visi norintieji paaukoti trumpaisiais numeriais  (1416 – 2 LT, 1417 – 5 LT, 1418 – 10 LT) dar gali skambinti arba siųsti žinutes visą gegužės 22 dieną (sekmadienį).

Šiemet planuojamos dvi projekto ekspedicijos: į Tadžikistano Respubliką ir Tomsko sritį Rusijos Federacijoje. Daugiau informacijos galite rasti projekto tinklalapyje internete www.misijasibiras.lt.