Search Results for: "Simas Bernotas"

„Manifestas 2011“: iššūkis didiesiems vasaros festivaliams (Foto

„Manifestas 2011“: iššūkis didiesiems vasaros festivaliams (Foto, Video)

Birželio 24–26 d. visus gyvos muzikos, žalios gamtos ir neribojančios laisvės mylėtojus pasiausti pakvies lietuviškas Woodstocko atitikmuo – rokenrolo festivalis „Manifestas 2011”.

Tiesa, nuo legendinio Woodstocko, kaip ir nuo dabartinės lietuviškų festivalių scenos, „Manifestas 2011” skiriasi tuo, kad nesistengia pritraukti tūkstančius dalyvių žymiais vardais. Priešingai, „Manifestas 2011“ yra noras bent vienam savaitgaliui sukurti ypatingą šventę, kurioje nėra organizatorių, atlikėjų ar svečių – visi gali pasijausti unikalia festivalio kultūros dalimi.

„Norime sukviesti visą pozityvų jaunimą po vienu dangumi ir parodyti, kad svarbiausia festivalyje yra ne skambūs vardai, scenų kiekis ar didžiulis biudžetas, o paprasčiausias žmonių bendravimas. Kas nors iš dalyvių sugalvojo užlipti ant scenos ir prisidėti prie grojančios grupės? Kodel gi ne ?!“- teigia festivalio organizatoriai.

Festivalį organizuoja kūrybinis jaunimo susivienijimas, pasivadinęs „Sukardais.lt“. Kaip tikina jo nariai, idėja organizuoti rokenrolo festivalį kilo stebint gabų Lietuvos jaunimą. Jaunos roko grupės dažnai koncertuoja Vilniuje, o vasarą apšildo didžiųjų festivalių žvaigždes. Deja, nėra vieno festivalio, kuris apjungtų visą rokenrolo kultūrą ir leistų jauniesiems muzikantams pabūti pirmame plane. Šią terpę bando užpildyti renginių ciklas „Manifestas“, kurio sąskaitoje jau yra prieš metus organizuotas „Manifestas 2010” ir Vilniuje vykęs „Manifestas Ruduo“.

Šiais metais dvi dienas truksiančioje muzikos šventėje ant scenos pasirodys per dešimt Lietuvos rokenrolo grupių, tarp kurių jaunimui jau gerai pažįstami vilniečiai „Freaks on Floor“, „Part Time Porn“ ir „Arklio Galia“. Festivalio muzikos spektrą praplės pučiamųjų gausa pasižymintys „Banda Dzeta“, „Meilės Fontanai“ ir džiazuojantys „Sheep Got Waxed“. Prie vietinių muzikos kolektyvų prisidės ir latviai „Acid Rain“, kurie Lietuvoje pasirodys pirmą kartą.

„Tai, kad dauguma grupių yra jaunos ir negali pasigirti „žvaigždžių“ statusu yra ne festivalio minusas, o stiprybė. Jaunimas trykšta muzikiniu potencialu, originaliomis idėjomis, atlikimo drąsa ir dažnai nustebina labiau negu gerai žinomi scenos grandai,“ – praeitų renginių patirtimi dalinosi „Sukardais.lt“ atstovai.

Jaunųjų menininkų gretas sudarys ne tik muzikantai, bet ir filmų kūrėjai. „Manifestas 2011” didžiuojasi galėdamas pristatyti penkių valandų filmų programą, į kurią įeina dar visai neseniai pasirodę J. Trukano „Knygnešys“, T. Bručo „Čeburėkų Pardavėjai“ ir J. Samulionytės „Šanxai Banzai“. Kino megėjai galės ne tik išvysti naujausius jaunųjų kino menininkų darbus, bet ir susipažinti su pačiais filmų kūrėjais, kurie žada ne tik pristatyti savo filmus, bet ir surengti kūrybines dirbtuves. Šeštadienio popietę festivalio dalyviai taip pat galės leisti dalyvaudami teatro užsiėmimuose, stalo futbolo turnyre, stebėdami cirko ir šokio performansus, lankydami meno parodas ar tiesiog įmerkę kojas į šalimais esančią upę klausytis didžėjų ir muzikantų improvizacijų.

„Manifestas 2011” vyks Jurbarko – Raseinių rajonų paribyje, atokiame vienkiemyje, kur visiška laisve džiaugtis sutrukdyti negalės niekas, net ir prastas oras. Festivalio organizatoriai džiaugiasi antram gyvenimui prikėlę apleistą sodybą, kuri kiekvienais metais tampa netradicine erdve menui : sovietmiečiu įkurtas kaimo bendruomenės pastatas taps kino sale, daržinėje prisiglaus fotografijų paroda, o vištidėje jaunas menininkas pristatys tūkstančio gaidžių projektą.

„Kviečiame visus, kurie groja, piešia, šoka, dainuoja, fotografuoja, filmuoja ar tiesiog džiaugiasi gyvenimu ir mėgsta gerai praleisti laiką atvažiuoti, ateiti, atitranzuoti, atskristi į „Manifestą 2011” ir sukurti savo asmeninį rokenrolą bendrame festivalyje!” – intriguoja šventės rengėjai.

Laikas.lt
Nuotr. Simas Bernotas

Paaiškėjo geriausiai išmanantieji Lietuvos Konstituciją

Paaiškėjo geriausiai išmanantieji Lietuvos Konstituciją

Penktą kartą surengtame Konstitucijos egzamine paaiškėjo 27 geriausiai šalies pagrindinį įstatymą išmanantys akcijos dalyviai – po tris nugalėtojus devyniose grupėse. Į antrąjį etapą pateko per 1300 dalyvių, tačiau dėl pagrindinio prizo varžytis pasiryžo beveik 800 šalies gyventojų.

Antrojo etapo dalyviai buvo atrinkti po pirmojo Konstitucijos žinių patikrinimo spalio 6 d. Ketvirtadienį susirinkusi Konstitucijos egzamino vertinimo komisija, kuriai vadovavo Mykolo Romerio Universiteto Konstitucinės teisės katedros profesorius ir pirmasis Konstitucinio teismo pirmininkas prof. dr. Juozas Žilys, atrinko po tris laimėtojus kiekvienoje egzaminą laikiusioje tikslinėje grupėje.

Asmenų, neturinčių teisinio išsilavinimo, grupėje geriausiai testą išsprendė Lina Dijokienė, Eimantas Naujalis, Aušrinė Norkienė.

Tarp turinčiųjų teisinį išsiilavinimą ar jo siekiančių asmenų geriausiai pasirodė Eugenijus Gaščenka, Lilija Mockienė ir Edvinas Pocius.

Moksleiviai buvo suskirstyti į keturias amžiaus grupes: 1-4 klasių, 5-7 klasių, 8-10 klasių ir 11-12 klasių.

5-7 klasių grupėje teisingiausiai į klausimus atsakė Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos šeštos klasės mokinė Gabija Daugėlaitė, Gabija Matijaškaitė iš Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos 7 klasės ir Dominykas Viliūnas – Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos šeštokas.

21 egzamino nugalėtojas bus apdovanotas spalio 25 d. per iškilmingą ceremoniją Prezidentūroje

Tarp 8-10 klasėse besimokančiųjų geriausiai išmanymą pademonstravo Panevėžio rajono Smilgių vidurinės mokyklos devintokė Valentina Šalkauskaitė, Edvinas Kraklys iš Mažeikių Gabijos gimnazijos 10 klasės ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos dešimtokė Viktorija Kraučelytė.

Vyriausiųjų klasių grupėje apdovanojimus gaus Ieva Maleckaitė iš Kauno Kovo 11-osios vidurinės mokyklos 12 klasės, Gediminas Zaranka – Upynos Stasio Girėno vidurinės mokyklos vienuoliktokas bei Kauno Kovo 11-osios vidurinės mokyklos 12 klasės mokinys Domas Sausanavičius.

1-4 klasių mokinių grupėje dalyvavę vaikai piešė valstybės simbolių tematika. Gražiausiais piešiniais išrinkti Panevėžio Alfonso Lipniūno pagrindinės mokyklos trečioko Eimanto Abramavičiaus ir antrokės Ignės Kielaitės bei Merkinės gimnazijos pirmokės Kotrynos Černiauskaitės darbai.

Nuteistųjų grupėje geriausiai testą išsprendė du bausmę atliekantieji Vilniaus pataisos namuose bei dalyvis iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus.

Visų šalies gyventojų grupėje geriausiai ir greičiausiai testą išsprendė Jolanta Lašienė, Rasa Černiauskaitė ir Aurimas Ačas.

Tarp egzaminą internete laikiusių teisininkų ar teisinio išsilavinimo siekiančių asmenų laimėjo Laima Platūkytė. Antą vietą laimėjo Vaida Višinskaitė, trečiasis – Valdemar Kovalevskij.

Egzaminą mokyklose, savivaldybėse bei įkalinimo įstaigose laikiusiems nugalėtojams bus įteikti egzamino organizatorių, Teisingumo ministerijos, įsteigti prizai. Be to, 11-12 klasių mokinių grupėje ezaminą geriausiai išlaikę dalyviai gaus rėmėjų, Kolpingo kolegijos, kvietimus į lyderystės stovyklą.

Geriausiai egzaminą internete išlaikiusiems gyventojams atiteks europarlamentaro prof. Leonido Donskio biuro dovanojamos kelionės į Briuselį. Geriausiai testą internete išsprendusius teisininkus ir teisės studentus planšetiniais kompiuteriais apdovanos egzamino rėmėja advokatų kontora „Bernotas ir Dominas Glimstedt“.

21 egzamino nugalėtojas bus apdovanotas spalio 25 d. per iškilmingą ceremoniją Prezidentūroje, kur juos pasveikins egzamino globėja prezidentė Dalia Grybauskaitė bei teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Nuteistieji bus apdovanojami laisvės atėmimo vietose.

Grupė „Sportas“: Ūdra ir Latvijoje Ūdra

Grupė „Sportas“: Ūdra ir Latvijoje Ūdra

Kokia muzikinė grupė ar atlikėjas Jums asocijuojasi su sporto tema? Lietuvaičiai turbūt kels rankas už Marijoną Mikutavičių, sukūrusį nemirtingą himną „Trys milijonai“. O mes manome, kad sportą geriausiai atspindi grupė… „Sportas“, su kuria mus supažindina muzikos apžvalgininkas Mindaugas Peleckis.
Vilniečių grupė „Sportas“, tik 2009 m. rugpjūtį išleidusi debiutinį albumą „Žemiau juostos“, tapo tikru atradimu. Nuo 1993 m. pavadinimu „Už tėvą“ (lengva ironija grupei „Už Tėvynę!”, su kurios lyderiu Nėriumi Pečiūra jie ne kartą yra koncertavę) grojantys vaikinai 2001 m. pasivadino „Sportu“ ir išgarsėjo tokiais hitais kaip „Policija“ arba „Odė Mamontovui“. Albumo pavadinimą, pasak muzikantų, sugalvojo „dėdulė, kuris sėdėjo prie garažų Fabijoniškėse“.
„Sportas“ per šešerius metus sugrojo daugiau kaip 60 koncertų. Grupė šešis kartus dalyvavo TV laidoje „Lietuviškų dainų dešimtukas“, o 2004 m. laimėjo pirmąją vietą LRT TOP 10 su daina „Policija“. „Sportininkai“ – bene linksmiausia Lietuvos grupė, sugebanti suderinti ironiją, juodąjį humorą ir smagią, net šokiams tinkamą, bet nekomercinę muziką.
 Pagrindinis „sportininkas“ Marijus Bernotas-Marukas atsako į klausimus.
Kada ir kokiomis aplinkybėmis atsirado grupė „Sportas“? Gal sporto klube? Jūs – sportininkai?
Tiesiog netoli repeticijų studijos buvo sporto prekių parduotuvė. Nuolat matydavome užrašą „Sportas“. Po dviejų savaičių „pjautynių“ tarp manęs, bosisto Gaudriaus ir gitaristo Pupų Dėdės nusprendėme pasivadinti būtent šitaip.
Kaip gimė hitais tapusios dainos „Kalėdos“, „Ūdra“, „Policija“ ir – ypač – „Odė Mamontovui“? Ar su Andriumi Mamontovu esate pažįstami? Tai meilės ar neapykantos jo muzikai išraiška? Ar buvo kokia nors jo reakcija į šią dainą? Jei taip, kokia?
Su Mamontovu kažkada grojome visą naktį kažkokioje vaikų stovykloje po atviru dangumi. Nejaučiu Mamontovui jokių ypatingų simpatijų ar antipatijų. Daina yra tokia, kokia yra. Deja, Andrius paskatino šimtus lietuvaičių dainuoti beprasmius kratinius iš žodžių dangus, lietus, skristi, kristi, jūra, diena ir t. t. Tema jau narpliota tūkstančius kartų. Man mielesnės undergroundo grupės su prasmingais ir tikslingais tekstais (kadaise tai buvo „Turbo Reanimacija“, dabar – „SC“).
Kas naujesnio nutiko paties ir „Sporto“ gyvenime per pastaruosius keletą metų (po albumo „Žemiau juostos“ išleidimo)? Ar „Sportas“ dar koncertuoja? Ar pasikeitė grupės sudėtis?
Grupės sudėtis 4 metus yra stabili. Puikiai susigrojome.
Teko pastebėti, kad be „Sporto“, egzistuoja ir side-project (o gal atskira asmeninė grupė, kaip geriau pavadinti?) „Marukqs“/“Marukas“. Kuo jis skiriasi nuo „Sporto“ stilistiškai ir tematiškai?
Tai mano „soliniai“ muzikiniai kvailiojimai, kuriems didžiausią įtaką padarė ciniška avangardinė grupė „The Residents“. Juose daug tiesmukiškos satyros, gerokai aštresnės už „Sportą“. Bandau vaizduoti silpnąsias žmonių sielos puses.
Kiek teko girdėti, nevartojate svaigalų. Galbūt esate vegetaras ar net veganas (kaip sakė vienas mano pažįstamas, veganai – tai tie, kurie valgo tik akmenis)?
Geras žmogus visada atsako už savo veiksmus, gerbia savo tėvus ir mokytojus, nerizikuoja ir neskatina rizikuoti kitų nekaltų žmonių gyvybe bei sveikata, neskleidžia paskalų, neskriaudžia gyvūnų. Lai būna ir vegetarizmas, ir veganizmas – man jie netrukdo. Jei būtų daugiau domimasi mokslu, o ne statomos niekam nereikalingos verslo piramidės, būtų realu sukurti pakaitalus visam gyvuliniam maistui. Deja, produktų gamintojai prikuria nebūtų dalykų, neegzistuojančių tradicijų ir bando ironizuoti visai neblogas idėjas. Žmonės, kurie dėl geros minties plaukia prieš srovę (t. y. nepasiduoda bandos jausmui, o vadovaujasi humanizmu ir sveiku protu), verti pagarbos.
Kuo domitės laisvalaikiu, kokią muziką klausote? Ar tikrai mokate japonų kalbą?
Japonų kalba – tai tik vienas iš mano hobių (beje, grupėje „Sportas“ yra savo jėgas bandęs ir žymusis Lietuvos japonas Fumito Tomoi – grojo bosine gitara, – aut. pastaba).
Marijaus laisvalaikis: japonų kalba, motoroleriai, motociklai, astronomija, kompiuteriai. Marijaus muzika: „Sex Pistols“, „Ladytron“, „Freezepop“, „Depeche Mode“, „Dir En Grey“, „X-Japan“, „Merzbow“, „Aphex Twin“, „Iron Maiden“.
Seržo laisvalaikis: muzika, filmai, piešimas. Seržo muzika: Davidas Bowie, Nine Inch Nails, „Fantomas“, „Blue man group“, „Photek“.
Andriaus laisvalaikis: kinas, savaitgaliais – pool‘as, važinėjimasis dviračiu saulėtais vakarais ir krepšinis. Andriaus muzika: „Antis“, „Pink Floyd“, Ozzy Ozbourne, ELO, „Helloween“, Jimi Hendrix, „Sonata Arctica“, INXS, „Gravel“, „Gorillaz“, „Röyksopp“, Yngwie Malmsteen.
Ar dažnai sportuoji? Kaip? Ar lauki krepšinio festivalio?
Sportuoju saikingai – t.y. niekada! Užtenka pašokinėti su bosine gitara po porą valandų per dieną. Man nerūpi krepšinis – turiu savo „Sportą“, kuris man svarbiausias.
Grupę „Sportas“ dabar vadini neurowave. Kas tai – neurowave?
Tai tas pats, kas dance rock ar disco funk electro punk. Tiesiog marketingas.
Kuri publika geresnė – Lietuvos ar Latvijos, kurioje irgi esate koncertavę? Kuo jos skiriasi?
Latvijos publika kitokia – latvių oda baltesnė ir jų akys didesnės. Latviai panašūs į lietuvius, bet svečioje šalyje lietuvių kalbos praktiškai niekas nemoka. Manau, kad jie klausosi tik priedainių. Dainos „Ūdra“ sėkmė buvo labai netikėta.
Kuo pats dabar užsiimi? Neemigravai?
Darau tą patį – mano pagrindinis užsiėmimas muzika. Emigruoti neplanuoju — būtų sunku išmokti rašyti tekstus svetima kalba, įsijausti į svetimą kultūrą.
Artimiausi planai (nuobodus klausimas, bet būtinas).
Kurti klausomą lietuvišką muziką normaliems žmonėms. Permiegoti su Lady Gaga.

P.S. Galbūt kažkas galėtų apkaltinti „Sportą“ primityvizmu. Tačiau tokiems žmonėms patarčiau patyrinėti dailininkų Marco Shagallo arba Andy Warholo kūrybą. O tada paaiškės: „Viską matė tik au au au/ Aukso žvaigždė/O konspektavo me me me me/Medžiai“.
Mindaugas Peleckis