Search Results for: "atominė energetika"

Eitynėse prieš AE statybas - 300 žmonių (Foto)

Eitynėse prieš AE statybas – 300 žmonių (Foto)

Antradienio popietę Vilniaus centre aidėjo sirenų gausmas, šūksniai „Atomui – ne!“, palydimi garsiai mušamo gongo. Taip nevyriausybinių organizacijų surengtoje akcijoje prieš atominę energetiką buvo minimos 25-osios Černobylio tragedijos metinės. Keli šimtai jaunuolių eitynėse Gedimino prospektu nuo Seimo iki Vyriausybės reiškė protestą prieš Baltarusijos, Lietuvos ir Rusijos valdžios ketinimus statyti tris atomines elektrines (AE) – Astrave, Visagine ir Kaliningrado srityje.

Nešini plakatais su užrašais „Už ateitį be atomo“ , „Vakar Japonija, šiandien – Lietuva“, „Gal žinai, kur evakuotis?“, „Ne – naujiems Černobyliams“ jaunuoliai reiškė savo nepritarimą atominių elektrinių statybai. Jie taip pat įteikė peticiją Seimo pirmininkės atstovui, kurioje Lietuvos valdžios reikalaujama atsisakyti planų statyti naują Visagino atominę elektrinę, paskelbti moratoriumą „visiems veiksmams, prisidedantiems prie atominės energetikos plėtros Lietuvos teritorijoje bei netoli jos“.

Sprogimas Černobylio atominėje elektrinėje, per kurį radiacija buvo užteršta ir Lietuva, įvyko 1986 metų balandžio 26 dieną. Pastarosiomis savaitėmis pasaulio dėmesys buvo nukrypęs į Japoniją, kurios pareigūnai stengiasi užkirsti kelią radiacijos nuotėkiui iš žemės drebėjimo pažeistos Fukušimos-1 atominės elektrinės. Renginio metu, visos įvykių aukos buvo pagerbtos tylos minute.

Daugiau demonstracijos akimirkų – nuotraukų galerijoje.

Ieva Varkojytė

Energijos šaltinių gamyba Lenkijoje gali sukurti 350 tūkst. darbo vietų

Energijos šaltinių gamyba Lenkijoje gali sukurti 350 tūkst. darbo vietų

Ambicingas Lenkijos planas pereiti nuo iškastinių prie „žaliosios“ energijos šaltinių, organizacijos „Greenpeace“ vertinimu, iki 2020 metų galėtų sukurti iki 350.000 naujų darbo vietų įvairiuose energetikos sektoriuose.
Tai – beveik du kartus daugiau nei šiuo metu yra dirbančiųjų anglies kasybos ir perdirbimo sektoriuje, o Lenkija – labiausiai nuo anglies priklausoma Europos Sąjungos šalis.

Lenkija, kurioje net 94 procentų elektros energijos pagaminama, deginant anglį, Europos Sąjungai įsipareigojo gerokai sumažinti šią priklausomybę, tuo pačiu mažinant ir išmetamų šiltnamio dujų kiekį.
Planuojama, kad atominė energetika sukurs 2030 metais pagamins 9,3 proc. elektros, atsinaujinantys šaltiniai – 25 procentus, o anglies dalis sumažės iki 60 procentų.

Lenkija numato pastatyti savo pirmąją atominę elektrinę 2022 metais.

Tačiau „Greenpeace“ kartu su kitomis Lenkijos aplinkosaugos organizacijomis siūlo atsisakyti atominės energetikos ir jau iki 2020 metų bent 20 procentų energijos gauti iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, vėjo, biomasės, saulės, ir šią dalį padidinti iki 50 procentų 2030 metais.

„Greenpeace“ taip pat paragino Lenkijos vyriausybę sukurti atsinaujinančios energetikos departamentą prie šalies ekonomikos ministerijos, kad paspartinti šio sektoriaus plėtrą.