Search Results for: "aukštosios mokyklos"

Anglų kalbos kursai – siekiantiems sklandžiai kalbėti angliškai

Anglų kalbos kursai – siekiantiems sklandžiai kalbėti angliškai

Paklausius aplinkinių nuomonės apie užsienio kalbų mokėjimą atrodo, kad anglų kalba Lietuvoje yra reikalingiausia. Tačiau dažniausiai angliškai kalba tik jaunimas, kurio anglų kalbos žinios ne visada pačios geriausios. Bendrojo lavinimo mokyklos neretai skiria daugiau dėmesio teorinėms kalbos žinioms, o praktiniai gebėjimai, t.y. kalbėjimo ar rašymo įgūdžiai, lieka antraeilai. Aukštosios mokyklos anglų kalbos tobulinimui skiria nedaug laiko – vienerius arba pusantrų metų, o ir žmonių skaičius, baigiančių aukštąsias mokyklas, kasmet mažėja. Anglų kalbos poreikis ypač didėja Lietuvos darbo rinkoje. Nors vis dar įmanoma susirasti darbą nemokant užsienio kalbos, dažnai darbo skelbimuose darbdaviai reikalauja puikių anglų kalbos žinių, ypač aukštos kvalifikacijos arba paslaugų srities darbuose. Todėl, norintys geriau išmokti bendrauti angliškai, ieško būdų kaip išmokti ar patobulinti savo anglų kalbą.

Kauną po Velykų (pri)kels festivalis „Centras“

Kauną po Velykų (pri)kels festivalis „Centras“

Septintasis tarptautinis multimedijos meno ir muzikos festivalis „Centras“ šiemet vyks nauju laiku ir naujose vietose – pavasarį, balandžio 11–18 dienomis, legendiniame Kauno kino teatre „Romuva“ ir VDU Šiuolaikinių menų katedros patalpose. Po ilgų svarstymų organizatoriai nusprendė pasėti naują sėklą: perkelti renginį iš rudens į pavasarį ir daug dėmesio skirti augantiems naujiems kūrėjams.
„Manome, kad tai bus naujas puikus ir įkvepiantis festivalio ciklas, kurio metu kartu su jaunaisiais kūrėjais augsime ir mes patys, plėsdamiesi tiek į Kauno, tiek į Lietuvos ar Europos erdves, – teigia vienas iš festivalio „Centras“ organizatorių Gediminas Navikas. – Atgimstanti „Romuva“, tobulėjantis universitetinis jaunimas, moderni VDU Šiuolaikinių menų katedra labai tinkama mūsų renginiui – tai pagrindas po kojomis, ant kurio tikimės vis tvirčiau stovėti, pagrindas, ant kurio planuojame pastatyti europinio lygio festivalį. Kaunas – tam ideali vieta.“
Festivalio perkėlimą į naują datą lėmė ir kiti niuansai. Kultūriškai vis aktyvesniame Kauno mieste tapo būtina bendradarbiauti ir draugiškai sugyventi su kitais festivaliais. „Žinoma, gaila skirtis su romantiškuoju rudeniu, su patogesnėmis sąlygomis organizuoti festivalį, tačiau mes siekiame sudominti kuo daugiau miestiečių, sudaryti vienodas sąlygas aktyviai gyventi intelektualų gyvenimą tiek rudenį, kurio metu ypač daug garsių ir pripažintų Kauno ir Lietuvos festivalių, tiek pavasarį, kada dėl įvairių organizacinių priežasčių labai nepatogu dirbti. Bet viskas, matyt, turi keistis,” – sakė festivalio senbuvis Gediminas „Skrandis“ Banaitis.
Festivalio „Centras“ teritorija yra Kauno miesto centras. Koncertams, paskaitoms, parodoms, filmams ir kitiems vyksmams parinktos kauniečiams puikiai pažįstamos vietos. Audiovizualiniai projektai ir kūrėjai koncertuos atgimstančiame kino teatre „Romuva“, tarptautinė medijų kultūros konferencija vyks VDU Mažojoje salėje, parodos, performansai, akademinis konkursas „Žalios virtualybės“, video menas ir dirbtuvės kvies į jaunatvišką galeriją „101“ ir į VDU Šiuolaikinių menų katedrą (Kaune puikiai žinomą buvusį klubą „Amerika pirtyje“), netikėtai sujungę pajėgas, kartu su „Kauno kultūros dienos“ organizatoriais smagiai padūzgsime šalia Kauno paveikslų galerijos ir kauniečių pamėgtoje kavinėje „Kultūra“. VDU Šiuolaikinių menų katedros dėka gausią video darbų programą matysime VDU rektorate, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete ir kt.
„Tikimės, kad VDU ir Šiuolaikinių menų katedra taps viena patraukliausių šiuolaikinio medijų tyrimų ir studijų vieta Lietuvoje, o ateityje ir regione – teigia doc. dr. Rimantas Plungė, vienas iš festivalio organizatorių – Universitetas yra tinkamiausia vieta, kurioje šiuolaikinių medijų kultūra visapusiškai analizuojama ir pristatoma. VDU menininkai ir mokslininkai dirbantys Menų, Informatikos fakultetuose, Komunikacijos katedroje medijų kultūrą prezentuoja visapusiškai. VDU buria medijų meno dėstytojų ir studentų, dirbančių visoje Europoje tinklą, kuris ateityje suteiktų galimybę vykdyti tarptautines jungtines medijų meno ir kultūros studijas.”
Festivalyje dalyvaus nemažai žymiausių Lietuvos multimedijos meno atstovų, lektorių, menininkų, svečių iš Italijos, JAV, Graikijos, Baltarusijos, Ukrainos ir t. t., ruošiamos video meno programos iš Vokietijos, Estijos, Baltarusijos, Lenkijos, Ukrainos, Portugalijos, Didžiosios Britanijos, Rumunijos.
Festivalis „Centras12“ žada intriguojančią gyvų pasirodymų programą. Lietuvos elektroninės muzikos scenoje žinomas kaip puikus dj, S13 (Lietuva) festivalyje pristatys gyvų gamtos garsų įrašais pagrįstą išskirtinę intelektualios muzikos rinktinę. Derindamas natūralių garsų įrašus, virtualius sintezatorius ir žaismingus efektus, „Ersha“ (Lietuva) kurs erdvias kaip rūkas ambient kompozicijas. Lukas Petraitis (aka „Marvel“, Lietuva) elektroninės muzikos ir šaižių elektrinės gitaros garsų sintezėje atskleis drone, ambient ir post-rock eksperimentus. Netolimos, bet sunkiai pasiekiamos kaimyninės šalies – Baltarusijos atstovas Pavel Ambiont pristatys nesenai pasirodžiusį albumą „Irrythmia“, kuriame puikiai persipina dubtechno ir ambient/experimental techno garsai, o vj Solar Olga šiai poetinei kelionei nupieš video horizontą. Net du pasirodymus surengs dar vienas svečias iš Baltarusijos – ekspresyvus ir gyvai improvizuojantis garso ir vaizdo menininkas, trumpametražių filmų kūrėjas Alexei de Bronhe. Festivalyje pasirodys ir instrumentinės muzikos gerbėjams gerai pažįstamas duetas „Luumm“ (Lietuva), kurio kompozicijose banguodami susiveja mechaninis elektroninis garsas ir natūralūs instrumentų tembrai. Čigoniška laisvės dvasia alsuojanti „Rumunija“ (Lietuva) pateiks impulsyviai nenuspėjamą programą. a_g + vj „Videovienas“ (Lietuva) šįkart pristatys atnaujintą audiovizualinę kelionę į gamtą, kurioje persipins dub, ambient, experimental garsai ir miksuojami suasmeninti gamtos vaizdai. Tapęs duetu, kai į kūrybinę veiklą įsiliejo ambicinga ir įvairiapusė menininkė Ieva Astromskaitė (Druja), projektas „Driezhas“ kartu su vj Luku Miceika (aka „Vodka Jugend“, Lietuva) šiemet į festivalį atveža ir iki šiol nepublikuotų naujųjų darbų, kuriuose klausytojus žavės spalvingos etno pynės, užburiantys tekstai, įtraukiantys ritmai ir elektroniniai akcentai. Savo kūrinį pristatys ir Graikijos garso menininkas Yiorgis Sakellariou (aka „Mecha/Orga“), kuriantis skaitmenine natūralių garsų įrašų manipuliacija bei jų miksavimu tikruoju laiku grindžiamą kompiuterinę muziką. Publiką smagintis įkvėps „MaxiJ“ ir „Shkėma“ kartu su vj „Kultūrinis veiksmas“ (Lietuva). Festivalio rengėjai neatmeta galimybės prieš pat festivalį pateikti ir daugiau staigmenų.
Specialią audiovizualinę projekcijų programą „Sąsajos. Ekranas miestui“ ruošia puikiai žinomas kuratorius ir garso menininkas Tautvydas Bajarkevičius. VDU Šiuolaikinių menų katedra festivalį papildys jaunatviškomis studentų ir dėstytojų darbų parodomis, video programomis, performansais ir solidžia tarptautine konferencija „Medijų kultūra: menas, komunikacija, technologijos”. „Atrodo, dar visai neseniai medijų teorija Lietuvoje žengė pirmuosius žingsnius. Tačiau šiandien jau galime apžvelgti 20 m. trunkančią įvairių medijų kultūros diskursų – komunikacijų, technologijų, meno – raidą nepriklausomoje Lietuvoje. Tai konferencijoje žada padaryti mūsų šalyje gerai žinomi medijų teoretikai ir praktikai. Taip pat džiugu, kad medijų kultūros sampratai ir tyrimams įsitvirtinus Lietuvoje, turime puikią progą plėsti šios srities geografiją ir ieškoti naujų idėjų tarptautinėje medijų scenoje“, – sako konferencijos „Medijų kultūra“ organizatorius ir festivalio „Centras“ nuolatinis partneris Tomas Pabedinskas. Konferencijoje pranešimus skaitys Gintautas Mažeikis, Jaq Greenspon, Marius Gurskas, Tomas Krilavičius ir Justina Mandravickaitė, Ryszard W. Kluszczyński, Edvinas Bazevičius, Egidijus Vaškevičius ir Aušra Vidugirienė, Ilva Skulte ir Mairita Folkmane, Tomasso De Paolis, Vytautas Michelkevičius, Tautvydas Bajarkevičius, Jurij Dobriakov, José Cláudio S. Castanheira, Christopher Hales, Jekaterina Lavrinec, Ina Pukelytė, Howard Bossen ir Eric Freedman. Svečio iš JAV John Grzinich vedamose dirbtuvėse bus kuriama aplinkos garso instaliacija, taip pat bus surengtos atviros fotografijos dirbtuvės „Saulės atspaudai – cianotipija“. Programa gausi netikėtų susitikimų su menininkais, kultūros politikais, medijų specialistais ir kitais festivalio „Centras“ svečiais bei dalyviais.

„Organizuoti didelį renginį pavasarį nėra lengva, – su šypsena teigė Gediminas „Skrandis“ Banaitis. – Projektus finansuojantys fondai neskuba duoti atsakymų, gerėjantis oras vilioja žmones į gamtą, po žiemos miego sunku išjudinti kūrėjus. Bet pasikeitimai paįvairina gyvenimą. Mums patinka, kad festivalis gyvas ir gali keistis, kasmet pasiūlyti naujų dalykų, judėti į naujas vietas. Šiemet prie mūsų organizacinės komandos energingai prisijungė VDU Šiuolaikinių menų katedra, tad pirmojo festivalio pagrindinė idėja išjudinti jaunus kūrybingus žmones vėl įgavo aiškią išraišką. Pasiruošimas festivaliui pasikeitė, planuojama gerokai į ateitį ir tikimasi, kad reprezentacinis Kauno renginys jau artimiausioje ateityje taps reikšmingu Lietuvos įvykiu. Jau tai, kad atvyks puikūs atlikėjai ir solidūs lektoriai, o festivalis vyks legendų apipintame kino teatre „Romuva“, savaime žada nepaprastą įvykį…“

Foto medžiaga ir festivalio plakatas – www.cntrs.lt/press.zip
Daugiau informacijos: www.cntrs.lt, http://if.vdu.lt/medijos/lt/, http://www.facebook.com/FestivalisCentras
Informacija telefonu: Gediminas „Skrandis“ Banaitis, +370 680 92630

PROGRAMA

2012 balandžio 11
17:00 VDU Rektoratas (K. Donelaičio g. 58)
Lietuvos ir užsienio medijų meno studentų videodarbai (rodymo laikas 04.11-13)
18:00 Galerija 101 (Laisvės al. 53)
Shaun Camp paroda (rodymo laikas 04.11-22)

2012 balandžio 12
10:00 – 18:00 VDU Mažoji salė (Daukanto g. 28-205)
Tarptautinė mokslinė konferencija „Medijų kultūra: menas, komunikacija, technologijos”

11:00 – 17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
John Grzinich dirbtuvės „Making Environmental Sound Installations“ (su išankstine rezervacija, nemokama)
17:00-19:00
Atvirosios fotografijos dirbtuvės „Saulės atspaudai – cianotipija” (su išankstine rezervacija, kaina – 10 lt asmeniui)
18:30
VDU studentų media kūrinių paroda
Performansas

19:30 Kavinė “Kultūra” (Laisvės al. 54)
Gyvai – Live Alexei de Bronhe
ir (bus papildyta)…

2012 balandžio 13
11:00 VDU Informatikos fakultetas (Vileikos g. 8 )
Žalių VIRTUALYBIŲ finišas
10:45-11:00 Dalyvių registracija
11:00-11:30 Atidarymas (Vileikos g. 8, 101 a.)
11:30-12:30 Dirbtuvės (3D modeliavimas, video grafikos spec.efektai, garso menas, fotografija internetui, interneto tinklalapių kūrėjai)
12:30 Konkursinių darbų peržiūra ir apdovanojimai

11:00 – 17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
John Grzinich dirbtuvės „Making Environmental Sound Installations“
17:30 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71) 101 auditorija
VDU medijų meno studentų performansų vakaras

20:00 Kino teatras “Romuva”, foje (Laisvės al. 54)
Kaina – 10 lt asmeniui
(tiksli tvarka ir kūrėjų pasirodymo laikai bus patikslinti vėliau)
paroda: Glitchr
Instaliacijos: Vidmina Stasiulytė; Klaudija Kairaitytė ir Šarūnas Kuckailis “rebirth”
21:00 Gyvai:
S13
Ersha
Lukas Petraitis
Yiorgis Sakellariou aka Mecha/Orga
20:00 Kino teatras “Romuva”, Kino salė (Laisvės al. 54)
Geriausių Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Vokietijos, Estijos, Portugalijos, Rumunijos ir Lietuvos studentų videokūrinių peržiūra
21:00 Gyvai: (tiksli tvarka ir kūrėjų pasirodymo laikai bus patikslinti vėliau)
Pavel Ambiont + Vj Solar Olga
Alexei de Bronhe
a_g + Vj videovienas
Luumm
Rumunija
Driezhas + VJ Lukas Miceika (aka Vodka Jugend)
ir kiti.

2012 balandžio 14
Kauno miesto Kultūros ir meno taryba, VDU, VDAKDF, Visuomeninė organizacija „Vieningas Kaunas“, LDS Kauno skyrius ir festivalio “Centras” rengiama Kultūros diena Kaune
12:00 val. Rotušės aikštė I. Akcija „Palinkėkime kultūrai“
14:00 Interjero ir dizaino centras “ARTIS”, Savanorių pr. 178 II. Tapybos ir fotografijos darbų paroda
15:00 Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55 III. Konferencija “Kultūros kaitos gairės: įgyvendinimo galimybės”
19:00 Kauno paveikslų galerijos kiemas, Donelaičio g. 16 IV. Vaidos Tamoševičiūtės performansas “Kultūros nuplovimas”; V. Kauno Bigbendo muzikantų koncertas
20:00 Kavinė „Kultūra“ (Donelaičio g. 16)
Audiovizualinė projekcija “Sąsajos. Ekranas miestui” ant Paveikslų galerijos sienos (kuratorius T.Bajarkevičius)
Muzika gyvai – MaxiJ ir Shkėma. Vaizdas gyvai – VJ Kultūrinis veiksmas.

2012 balandžio 16
16:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Šiaulių universiteto studentų videomeno programa
17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Vytauto Didžiojo universiteto studentų videomeno programa
18:00 VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas (Gedimino g. 44)
Estijos Dailės akademijos, Baltijos filmų mokyklos (Talino universitetas) ir Tartu dailės koledžo (Estija) filmų, videomeno ir animacijos programa

2012 balandžio 17
13:00-14:30 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Artūro Bukausko paskaita apie Vladimiro Kobrino filmus
15:00-17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Lietuvos video pionieriaus H.Gulbino retrospektyva
17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Menų ir dizaino aukštosios mokyklos ESAD (Portugalija) ir Partium Christian universiteto Menų katedros (Rumunija) videomeno ir animacijos programa
18:00 Šiuolaikinių menų katedra, salė nr 101
Kauno Juozo Grušo meno vidurinės mokyklos audiovizualinio performanso premjera
19:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71), 104 auditorija
Marijos Sklodovskos-Kiuri universiteto (Lenkija) videomeno ir animacijos programa

2012 balandžio 18
12:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Anastasia Mikhno paskaita apie asmeninę kūrybą ir ukrainos fotografijos meną
14:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Viacheslav Bezborodov paskaita apie šiuolaikinį fotografijos meną
17:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Norvičo universiteto (Didžioji Britanija) video meno programa
18:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Kiolno medijų meno akademijos (Vokietija) videomeno programa
19:00 VDU Šiuolaikinių menų katedra (Vytauto g. 71)
Sefalko universiteto (Didžioji Britanija) videomeno programa

2012 balandžio 25
19:00 Galerija 101 (Laisvės al. 53)
Franco Rustichelli ir Italo Moscati (Italija) videofilmų apie šiuolaikinį mokslą premjera ir susitikimas su autoriais (ISWA Europos sąjungos projektas).

2012 balandžio 26
14:00 Kauno Juozo Grušo meno vidurinė mokykla (Šarkuvos g. 30, Kaunas).
Franco Rustichelli ir Italo Moscati (Italija) videofilmų apie šiuolaikinį mokslą premjera ir paskaita (ISWA Europos sąjungos projektas).

Programa gali būti keičiama, papildoma, koreguojama. Prašome kantrybės ir supratimo

Visų laikų geriausia „Lada“ automobilio reklama (Video)

Visų laikų geriausia „Lada“ automobilio reklama (Video)

Geriausia Rusijos automobilio reklama galime vadinti šiuos tris „Lada Niva: Roscosmos Edition I – III“ trumpus filmukus. „Lada Niva“ visureigis su raketa pakyla į kosmosą, prisijungia prie kosminės stoties „Mir“ (Pasaulis), kosminėje erdvėje išbūna tris metus, o galiausiai parašiutu nusileidžia ant Žemės, rašo AdMe.ru.

Šių reklamų autorius – Bavarijos žemės (Vokietija) Miuncheno Televizijos ir filmų aukštosios mokyklos (Hochschule für Fernsehen und Film München) auklėtinis, rašytojas ir režisierius Florianas Friedrichas.

Šiemet Kelno Žiniasklaidos ir meno akademijos ir Vakarų Vokietijos transliuotojo „Westdeutscher Rundfunk Koeln“ (WDR) kasmet Europos kino, dizaino, meno ir žiniasklaidos mokyklų ir specialybių studentams rengiamame konkurse „kurz und schön“ (trumpa ir gražu) ši reklama tapo viena iš laureačių, skelbia AvtoManiya.com.
Laikas.lt
Nuotrauka: AvtoManiya.com

Gera naujiena studentams

Gera naujiena studentams, rugsėjį dar negavusiems studento pažymėjimo

Nuo rudens pirmakursiai galės gauti studento pažymėjimą, galiojantį iki studijų baigimo, o ne vienus metus kaip anksčiau. Kadangi ne visiems pirmakursiams iki rugsėjo 1 d. gali būti spėta pagaminti naujuosius Lietuvos studento pažymėjimus, aukštosios mokyklos išduos laikiną, vieną mėnesį galiojantį dokumentą.

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius patvirtino pavyzdinę studento statusą įrodančios pažymos formą.

„Naujoji elektroninė sistema studentams leis gauti pažymėjimą visam studijų laikotarpiui ir patogiau naudotis viešuoju transportu, o ateityje atvers dar daugiau įvairių galimybių. Statusą patvirtinanti pažyma užtikrins, kad perėjimas prie naujos sistemos vyktų sklandžiai ir pirmakursiai rugsėjo mėnesį galėtų sėkmingai naudotis jiems priklausančiomis transporto lengvatomis”, – sako švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.

Naujojo pažymėjimo nebereikės pratęsti kasmet, todėl atpigs jo įkainiai. Jo kaina tiesiogiai priklausys nuo norimos galiojimo trukmės: pavyzdžiui, trejų metų pažymėjimas kainuos 30 litų, ketverių – 40 litų.

Į naujos kartos pažymėjimą integruotas mikroprocesorius galės atlikti įvairias funkcijas. Pažymėjimą bus galima naudoti kaip miesto transporto e. bilietą. Aukštosios mokyklos taip pat numato jį pritaikyti kaip įėjimo į bendrabutį raktą ar kortelę kopijavimo aparatams, įdiegti kitas studentams naudingas paslaugas.

Naujos kartos studentų pažymėjimus pirmiausiai gaus šiemečiai pirmakursiai. Jau turintiesiems senesnius pažymėjimus dokumentas bus pratęsiamas kaip anksčiau – kasmet užklijuojant vis kitą galiojimo terminą nurodantį lipduką.

Lietuvos studento pažymėjimų gamybą administruoja studentų organizacijos – Lietuvos studentų atstovybių sąjunga ir Lietuvos studentų sąjunga.

Į šalies aukštąsias mokyklas šiemet priimta 31 570 pirmakursių

Į šalies aukštąsias mokyklas šiemet priimta 31 570 pirmakursių

Pasibaigus 2011 metų bendrajam priėmimui, į Lietuvos aukštąsias mokyklas pakviesta studijuoti 31 570 pirmakursių. 23 434 iš jų šiųmetiniai abiturientai, 8 136 mokyklas baigė anksčiau – tai pastarojo dešimtmečio rekordas. 18 254 asmenims studijas finansuos valstybė: 9 580 – universitetuose ir 8 674 – kolegijose. 13 316 įstojusiųjų už studijas mokės savo lėšomis: 8 768 – universitetuose, 4 548 – kolegijose.

Bendrajame priėmime iš viso siekė dalyvauti 44,5 tūkst. asmenų, visus reikalavimus tenkino 38 423 stojantieji.

„Bendrasis priėmimas vyko elektroninėje terpėje ir užtikrino galimybę stojantiesiems atlikti reikiamas stojimo procedūras internetu, netrikdant vasaros planų. Visas stojimo išlaidas padengė Europos struktūriniai fondai. Džiugina didėjantis stojančiųjų skaičius, pasitikėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis“, – sakė LAMA BPO asociacijos prezidentas Pranas Žiliukas.

Bendrajame priėmime šiemet dalyvavo 45 valstybinės ir privačios aukštosios mokyklos: 21 universitetas ir 24 kolegijos. Bendrąjį priėmimą vykdė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO).

Studento pažymėjimas bus išduodamas visam studijų laikui

Studento pažymėjimas bus išduodamas visam studijų laikui

Studento pažymėjimai turės integruotą bekontaktį mikroprocesorių, ir jis bus išduodamas visam studijų laikui. Dėl naujo dokumento formos ir jo išdavimo sąlygų Švietimo ir mokslo ministerija pasirašė sutartį su studentijai atstovaujančiomis organizacijomis – Lietuvos studentų sąjunga (LSS) ir Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS).

Pažymėjimą bus galima naudoti kaip autobuso e.bilietą, taip pat kai kurios aukštosios mokyklos numato, kad jis galios kaip įėjimo į bendrabučius raktas ar kortelė kopijavimo aparatams. Tose aukštosiose mokyklose, kurios šiuo metu diegia šią sistemą, bus galima numatyti ir kitas studentams reikalingas paslaugas.

Naujos kartos studentų pažymėjimus gaus tie, kurie studijas pradės nuo šių metų rugsėjo 1 dienos.

Jau turintiesiems senesnius pažymėjimus dokumentas bus pratęstas, kaip ir anksčiau – kasmet užklijuojant vis kitą galiojimo terminą nurodantį lipduką. Tačiau norintiesiems gauti dokumentą su „atmintimi” tokia galimybė bus sudaryta.

Ką reikėtų žinoti stojantiesiems į universitetus?

Ką reikėtų žinoti stojantiesiems į universitetus?

Po brandos egzaminų ir išleistuvių šurmulio atsigaunantys abiturientai visa galva pasinėrė į naujus rūpesčius – tenka galutinai nuspręsti dėl būsimų studijų, pasirinkti prioritetines studijų programas ir aukštąsias mokyklas. Negana to, tenka gilintis į kasmet besikeičiančius priėmimo į aukštąsias mokyklas reikalavimus, apie kuriuos paprastai ir aiškiai pasakoja Kauno technologijos universiteto Fundamentaliųjų mokslų fakulteto prodekanas prof. dr. Giedrius Laukaitis.

Prodekane, ar esant naujai stojimo tvarkai į aukštąsias mokyklas, abiturientams nekyla problemų susiorientuojant?

Didžioji dalis abiturientų pagrindinius naujos tvarkos reikalavimus išmano gerai – dar prieš valstybinių egzaminų pradžią registravosi į LAMA BPO svetainę (www.lamabpo.lt), kur pageidavimus išdėstė prioriteto mažėjimo tvarka ir rinkosi studijų programas ir aukštąsias mokyklas. Tiesa, klausimų kyla visada, tačiau bendra orientacija yra gera.

Jeigu po valstybinių egzaminų pasikeitė planai – galima koreguoti prašymą? Kiek kartų tai galima daryti?

Jei po valstybinių egzaminų rezultatų paskelbimo Jūsų planai dėl stojimo keičiasi – koreguoti prašymą galima neribotą skaičių kartų iki liepos 22 d., 17 val., t.y. iki bendrojo priėmimo pirmojo etapo prašymų registravimo pabaigos. Prašymo pageidavimų sąraše galima keisti studijų programų išdėstymo eiliškumą ir papildyti ar išbraukti (trinti) studijų programas, galima nurodyti studijų formą ir finansavimo pobūdį, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad negalima įrašyti studijų programų, kuriose numatytas stojamasis egzaminas, testas arba motyvacijos įvertinimas ir kurie jau yra įvykę arba iki stojamojo egzamino, testo arba motyvacijos įvertinimo yra likę mažiau nei 24 valandos.

Kokie pagrindiniai neaiškumai kyla stojantiesiems?

Fundamentaliųjų mokslų fakultetas studijų programas, vykdomus mokslinius tyrimus, studentų veiklą pristato internetinėje svetainėje www.fmf.lt, kurioje būsimi studentai gali fakulteto darbuotojams pateikti klausimus. Užklausos yra aktualios ir populiarios – pagrindiniai neaiškumai susiję su studijų kainomis valstybės nefinansuojamose vietose bei situacijomis, kuomet po brandos egzaminų pasirinkimo paaiškėja, kad abiturientas norės stoti į tokią studijų programą, kuriai konkursinis balas skaičiuojamas visai iš kitokio egzaminų derinio.

Ir kokias galimybes tokiu atveju turi abiturientas?

Netinkamai pasirinkti brandos egzaminai abiturientui jokiu būdu neužkerta kelio į valstybės finansuojamas vietas. Švietimo ir mokslo ministerija yra numačiusi vienintelį griežtą reikalavimą pretenduojantiems į valstybės finansuojamas vietas universitetuose – 2011 metų laidos abiturientai turi būti išlaikę ne mažiau kaip 3 valstybinius egzaminus. Tai gali būti bet kokių dalykų egzaminai, svarbu, kad jų būtų ne mažiau nei trys. Po to, pildant paraišką į konkrečią specialybę, skaičiuojamas konkursinis balas.

Pavyzdžiui, stojant į Fundamentaliųjų mokslų fakulteto studijų programas taikomoji fizika arba medžiagos ir nanotechnologijos, konkursinis balas skaičiuojamas iš fizikos, matematikos, lietuvių kalbos ir užsienio kalbos įvertinimų. Konkursiniam balui apskaičiuoti imami trijų mokomųjų dalykų brandos egzaminų (valstybinių arba mokyklinių) įvertinimai ir ketvirto dalyko, nesutampančio su dalykais, kurie įvertinami per brandos egzaminą, metinis pažymys. Jeigu yra laikytas valstybinis egzaminas, tuomet imamas reikiamo dalyko egzamino įvertinimas, jei tokio egzamino stojantysis nelaikė, imamas metinis dalyko pažymys.

Be to, labai svarbu ar laikytas valstybinis egzaminas iš to dalyko, kuris sudaro pagrindinę dedamąją skaičiuojant konkursinį balą. Pavyzdžiui, stojant į mūsų fakulteto studijų programas „Taikomoji matematika“ bei „Medžiagos ir nanotechnologijos“, pagrindinė konkursinio balo dedamoji yra matematikos įvertinimas, o studijų programoje „Taikomoji fizika“ – fizikos įvertinimas. Tačiau, jei pagrindinės dedamosios matematikos į studijų programą medžiagos ir nanotechnologijos brandos egzaminas yra nelaikytas (arba į studijų programą taikomoji fizika – fizikos brandos egzaminas) – skaičiuojant konkursinį balą ši dedamoji bus lygi nuliui, bet stojantysis vis tiek gali pretenduoti į pasirinktą studijų programą. Taigi, konkurse į šias studijų programas gali dalyvauti net ir tie abiturientai, kurie išlaikė brandos lietuvių kalbos, istorijos ir biologijos egzaminus.

Gali kilti klausimas, kam tuomet rinktis tiksliųjų mokslų egzaminus, jei į inžinerinius mokslus galima įstoti su humanitarinio profilio egzaminais. Situacija paaiškėja įsigilinus į konkursinio balo skaičiavimo formulę. Jei į metinį įvertinimo laukelį įrašomas valstybinio egzamino balas, jo svertinis koeficientas yra žymiai didesnis nei paprasto metinio pažymio. Vadinasi, formaliai į inžinerinius mokslus gali pretenduoti ir humanitarinio profilio abiturientai, tačiau jų galutinis konkursinis balas bus daug mažesnis nei tiksliųjų mokslų valstybinius egzaminus išlaikiusio abituriento.

Jeigu abiturientas mokyklą baigė 2010 metais ar dar anksčiau – priėmimo tvarka skiriasi ar išlieka ta pati?

2010 m. vidurinio ugdymo programą baigę stojantieji, norintys pretenduoti į visų studijų sričių (išskyrus meno studijų sritį) koleginių ir universitetinių studijų programų valstybės finansuojamas vietas, vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro 2009 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. ISAK-2082 (Žin., 2009, Nr. 129-5621), turi būti išlaikę ne mažiau kaip tris brandos egzaminus arba du brandos egzaminus ir baigiamąjį kvalifikacijos egzaminą. Stojantieji į koleginių ir universitetinių menų studijų programas turi būti išlaikę ne mažiau kaip du brandos egzaminus.

Vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro 2009 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. ISAK-2082 (Žin., 2009, Nr. 129-5621), 2011 metais Lietuvoje vidurinį išsilavinimą įgiję asmenys, pretenduojantys į valstybės finansuojamas vietas, turi būti išlaikę: į universitetinių studijų programas, išskyrus meno, – tris valstybinius brandos egzaminus arba du valstybinius brandos egzaminus ir baigiamąjį kvalifikacijos egzaminą; į universitetinių meno studijų programas – du valstybinius brandos egzaminus; du valstybinius brandos egzaminus ir vieną mokyklinį brandos egzaminą arba vieną valstybinį brandos egzaminą, vieną mokyklinį brandos egzaminą ir baigiamąjį kvalifikacijos egzaminą, jeigu pretenduoja į tas universitetinių studijų programas, į kurias stojant reikalingo dalyko organizuojamas tik mokyklinis brandos egzaminas; du valstybinius brandos egzaminus arba vieną valstybinį brandos egzaminą ir baigiamąjį kvalifikacijos egzaminą, jeigu pretenduoja į visų studijų sričių koleginių studijų programas. Mokyklinis geografijos egzaminas prilyginamas valstybiniam egzaminui, tik stojantiesiems į tą studijų programą, kurio konkursinį balą sudaro šį dedamoji.

O jei abiturientas pasiryžo rinktis savo lėšomis finansuojamą vietą, reikalavimai yra tokie patys?

Stojant į savo lėšomis finansuojamą vietą KTU būtina sąlyga turėti brandos atestatą, brandos egzaminų barjero nėra.

Įstojus į savo lėšomis finansuojamą vietą ar yra galimybė pereiti į valstybės finansuojamą vietą?

Taip galimybė yra. Ta galimybė atsiranda tuomet, jei studijų programoje atsiranda laisva valstybės finansuojama vieta. Tai atsitinka jei:

a) asmuo gavęs valstybės finansuojamą vietą išsibraukia iš studentų sąrašų ir nenori tęsti studijų,
b) studentas yra nepažangus (neatsiskaito už studijų dalykus) ir yra išbraukiamas iš studentų sąrašų už nepažangumą.

Atsiradusią laisvą valstybės finansuojamą vietą gali užimti studentas, kuris moka už studijas ir jo pažangumas yra geriausias tarp mokamose vietose esančių studentų.

Taip pat yra galimybė pereiti į valstybės finansuojamą vietą pabaigus antro kurso studijas, kai yra perreitinguojami studijų programoje studijuojantys studentai (tai numato Aukštojo mokslo įstatymas bei Priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas sąlygos).

Ar skiriasi priėmimo sąlygos pretenduojantiems į ištęstines studijas?

Priėmimo sąlygos yra lygiai tokios pačios kaip ir stojant į nuolatines studijas.

Priminkite dar kartelį visiems stojantiesiems, kokios yra pagrindinės stojimų datos ir kokius darbus iki jų ir po jų teks atlikti būsimiems studentams?

Stojantiesiems reikėtų remtis informacija pateikta LAMA BPO tinklapyje, t.y.

Pasibaigus prašymų teikimo terminui, pirmajame pagrindinio priėmimo etape atskirai apskaičiuojamos stojančiųjų galimybės patekti į valstybės finansuojamas studijų vietas pagal švietimo ir mokslo ministro nustatytus geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo principus ir prašymuose nurodytus prioritetus bei valstybės nefinansuojamas vietas pagal prašymuose nurodytus prioritetus. Nors pirmasis pagrindinio priėmimo etapas yra galimybių nustatymo etapas, tačiau jau ir jame stojantysis gali priimti jį tenkinančius pakvietimus. Šio etapo pabaigoje, liepos 26 d., skelbiami kvietimai stojantiesiems pirmajame pagrindinio priėmimo etape užimti vieną valstybės finansuojamą studijų vietą į universitetinių arba koleginių studijų programą pagal stojančiojo prioritetus ir/arba vieną valstybės nefinansuojamą vietą, jeigu stojantysis pageidavimų sąraše tokią nurodė.

Nuo to, kaip stojantysis išdėlioja savo prioritetus, priklauso, kur jis bus pakviestas studijuoti, todėl būtina, kad prioritetai būtų sudėlioti kuo tiksliau. Kokią pasiūlytą vietą – valstybės finansuojamą ar valstybės nefinansuojamą pasirinkti – apsisprendžia stojantysis. Jis taip pat gali atsisakyti siūlomos (siūlomų) vietos (vietų) ir dalyvauti tolesniuose priėmimo etapuose. Tačiau, jeigu jis atsisako jam pasiūlytos vietos, laimėtos pagal 1–3 pageidavimus (skaičiuojami tik valstybės finansuojamas vietas atitinkantys pageidavimai), ir iki liepos 29 dienos (imtinai) neatvyksta į aukštąją mokyklą pasirašyti studijų sutarties, antrajame priėmimo etape jis dalyvauti negali.

Pirmajame pagrindinio priėmimo etape stojančiųjų prašymai įvertinami tokia seka:

pagal geriausiųjų eilės sudarymo kriterijus apskaičiuojami prašymus pateikusių asmenų balai pagal kiekvieną bet kurios studijų srities pageidavimą studijuoti valstybės biudžeto lėšomis ir mažėjančių balų tvarka sudaroma preliminari geriausiųjų eilė; stojančiojo pavardė šioje eilėje kartojasi tiek kartų, kiek pageidavimų studijuoti valstybės biudžeto lėšomis jis yra įrašęs prašyme;
pagal aukštųjų mokyklų nustatyta tvarka apskaičiuotus konkursinius balus sudaromos konkursinės eilės pageidaujančių studijuoti pasirinktas studijų programas asmenų; stojančiojo pavardė šiose eilėse gali kartotis;
iš preliminarios geriausiųjų eilės ir konkursinių eilių į studijų programas aukščiausio prioriteto tenkinimo tvarka, atsižvelgiant į vietų skaičiaus atskirose programose apribojimus ir į aukštosios mokyklos nustatytus papildomus reikalavimus, išrenkami asmenys, kurie gali būti pakviesti studijuoti valstybės finansuojamose vietose; tenkinama tiek prašymų, kiek leidžia tai studijų krypčių grupei (jų yra 13 universitetinėse studijose ir 11 – koleginėse studijose) skirtų valstybės biudžeto lėšų apimtis; universitetams ir kolegijoms skirtos lėšos nesumuojamos;
iš konkursinių eilių į studijų programas aukščiausio prioriteto tenkinimo tvarka, atsižvelgiant į aukštosios mokyklos nustatytus vietų skaičiaus atskirose programose apribojimus ir papildomus reikalavimus, išrenkami asmenys, kurie gali būti pakviesti studijuoti valstybės nefinansuojamose studijų vietose;
sudaromos atskiros kviečiamųjų eilės į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas vietas studijų programose ir sudaryti sąrašai skelbiami stojantiesiems; pagal šiuos sąrašus stojantysis gali apsispręsti ir priimti vieną iš jį tenkinančių kvietimų, jei tokie jam buvo pateikti.

Antrajame pagrindinio priėmimo etape galioja tas pats įregistruotas prašymas. Stojantysis iki liepos 30 dienos (imtinai) gali keisti pageidavimų eiliškumą, tačiau jau negali įrašyti naujų pageidavimų, nes geriausiųjų eilė jau sudaryta. Stojantysis, pageidaujantis dalyvauti antrajame pagrindinio priėmimo etape, savo ketinimą turi pažymėti LAMA BPO IS. Nepareiškęs savo apsisprendimo baigiantis pirmajam etapui arba neturintis teisės dėl atsisakyto 1–3 pageidavimu laimėtos valstybės finansuojamos vietos gali dalyvauti tik papildomame priėmime. Antrojo etapo pasirinkimas stojančiajam susijęs su rizika, nes kitų stojančiųjų pasirinkimų korekcijos gali labai paveikti jo galimybes įstoti. Informacinėje sistemoje stojantysis gali sužinoti kaip užpildytos vietos į programas, dėl kurių jis rungėsi.

Baigiantis antrajam bendrojo priėmimo etapui, rugpjūčio 1 d., stojančiajam, atsižvelgus į jo rezultatus ir prašyme nurodytus prioritetus, pateikiamas vienas kvietimas užimti po pirmojo etapo likusią valstybės finansuojamą arba nefinansuojamą studijų vietą universitete arba kolegijoje, jeigu stojantysis pageidavimų sąraše jas nurodė, arba jam pateikiamas neigiamas atsakymas. Pakviestieji turi ne vėliau kaip iki rugpjūčio 4 d. atvykti į atitinkamą aukštąją mokyklą pasirašyti studijų sutarties.

Baigiantis pagrindiniam priėmimui, dalis stojančių į menų studijų srities programas, kuriems nepavyko laimėti valstybės finansuojamos vietos bendro konkurso tvarka, nors jie ir parodė labai gerus stojamojo egzamino rezultatus, bus priimti į tikslines vietas, aukštosioms mokykloms paskirtas švietimo ir mokslo ministro 2011 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. V-828 „Dėl tiksliniu būdu valstybės finansuojamų studijų vietų 2011 metais“.

Ką patartumėte tiems, kurie vis dar neapsisprendžia, kokias specialybes ir universitetus pasirinkti?

Pirmiausia siūlau nepasiduoti masinei madai ir sprendimus priimti pagal tai, kokie mokomieji dalykai buvo įdomūs mokykloje, kokios gyvenimo sritys labiausiai domina. Jaunimas bijo iš pirmo žvilgsnio sunkesnių mokslų – studijų programos, kuriose yra daug fizikos ar matematikos dalykų, ir tai iš karto kelia jiems šiurpą. Tačiau visai be reikalo – kiekviena studijų programa sudaryta taip, kad visos žinios būtų įsisavinamos nuosekliai ir tolygiai. Be to, didesnis fundamentaliųjų žinių kiekis atveria platesnes pasirinkimo galimybes po studijų, pavyzdžiui, socialinių studijų absolventams sudėtingiau dirbti su ekonominės analizės įrankiais net ir socialinėje sferoje, o taikomosios matematikos specialistui dėl to nekyla jokių problemų nei socialinėje, nei inžinerinėje sferoje.

Tad abejojantiems, kokias studijų programas pasirinkti, visada siūlau rinktis universalesnes specialybes su galimybe įsidarbinti įvairiose sferose – tokiu būdu nekils problemų po studijų, kuomet atsivers plačios darbo pasirinkimo galimybės.

Emigracijai stabdyti – jaunimo veiklumą skatinanti akcija

Emigracijai stabdyti – jaunimo veiklumą skatinanti akcija

Šiandien dalies Vilniaus aukštųjų mokyklų informacinėse lentose bei pagrindinėse miesto viešojo transporto stotelėse iškabinti plakatai, kviečiantys jaunimą nesirinkti lengviausio kelio – emigracijos, tačiau patiems savo aktyvia veikla inicijuoti pokyčius valstybėje. Akciją organizuoja Lietuvos jaunimo centras.

„Akcija siekiame pabudinti jaunimą. Mūsų nuomone, svarbu kalbėti garsiai, o ne niurzgėti užsidarius savo namuose ar rinktis bene lengviausią pabėgimo kelią – emigraciją. Tokių „tyliųjų“ emigrantų mes turime tūkstančius. Jie yra įsitikinę, kad neįmanoma nieko padaryti ir gyventi galima tik pagal mums primestas taisykles, tačiau patys nebando nieko keisti,“ – sako Lietuvos jaunimo centro vadovas Martynas Norbutas.

Akcijos plakatuose skelbiamos pagrindinės priežastys, skatinančios jaunimą mesti studijas ir išvykti ar tiesiog net nebandyti stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas. „Jauni žmonės susaistomi paskolomis, jiems primetamos piniginės baudos, tikintis, kad tai juos sulaikys Lietuvoje. Aukštosios mokyklos, ypač mažesnės, neretai tampa diplomų „parduotuvėmis“. Siekdamos neprarasti pinigų jos stengiasi išlaikyti kuo daugiau besimokančiųjų, o apie kokybę visiškai užmirštama. Aukštosios mokyklos dabar konkuruoja tarpusavyje siūlydamos mažesnes studijų kainas ar lengvindamos mokymosi sąlygas,“ – teigia M. Norbutas.

Dabartinė aukštojo mokslo sistema skatina jaunimą tylėti. „Tūkstantinės studentų eisenos jau praeitis ir dėl to džiūgauja valdžia. Studentai padalinti į dvi stovyklas – mokančiųjų ir nemokančiųjų už mokslą. Tie, kurie nemoka, verčiami tylėti, net jei ir mato švietimo sistemos spragas – jie tikinami, jog sumanę kažką keisti gali skaudžiai nukentėti,“ – teigia Lietuvos jaunimo centro vadovas.

Pasak M.Norbuto, jaunimas tramdomas įvairiais būdais. Jis pateikia pavyzdį, kai dėl straipsnio apie blogas gyvenimo sąlygas bendrabutyje jį parašęs studentas turėjo pasiaiškinti rektoriui. „Būna atvejų, kai dėstytojai pripažįsta studentams, jog esama tam tikrų kvotų ir dalis studentų turi neišlaikyti egzaminų tam, kad papildytų aukštosios mokyklos biudžetą, – sako M. Norbutas. – Tačiau apie tai niekas nekalba – jaunimas yra įbaugintas.“

Akcijos organizatorių teigimu, natūralu, kad dalis jaunimo nenori „žaisti“ tokiomis sąlygomis ir todėl pasitraukia į užsienį. „Visgi mes keliame klausimą, ar tai geriausia išeitis? Pabėgti yra lengviau, o aktyviai veikti – kalbėti, eiti į viešumą, jungtis į studentų organizacijas, teikti siūlymus bendradarbiaujant su visuomeninėmis organizacijos – nėra taip paprasta. Visgi taip galima pasiekti daug daugiau tiek visų studentų, tiek savo paties asmeninio profesinio tobulėjimo labui“, – įsitikinęs M. Norbutas.

10 filmų

10 filmų, įkvepiančių keliauti (Video)

Kuomet iki vasaros liko savaitė kita, o kelionių troškulys jau seniai griaužia visą kūną ir protą – geriausia išeitimi tampa filmai apie keliones. Nes po jų jautiesi iš dalies pakeliavęs ir galbūt net susigundai keliauti ten, kur atostogavo filmo herojai.

Apie keliones sukurtų vaidybinių filmų yra išties daug, tačiau mes atrinkome dešimt gražiausių ir labiausiai įkvepiančių keliauti. Visus šiuos filmus esame matę, tačiau keliautojų filmų yra dar daugiau, tad jei manote, kad kažkuris iš jų nepelnytai neįtrauktas – laukiame komentarų. P.s filmų numeracija nereiškia, kad pirmas numeris geriausias ir atvirkščiai.
1. Atgal į gamtą/Into the Wild

O sąrašą pradedame filmu apie kitokias keliones. Keliones, kuomet esi vienas ir ieškai ne naujų vietų, skanių patiekalų ar gulėjimo paplūdimyje, o savęs ir bandai suprasti tikrąsias gyvenimo tiesas. Tai filmas Atgal į gamtą/Into the Wild, kuris pasakoja apie 22-ejų metų koledžo absolventą Kristoferį Makandelsą, kuris nenori iškart imti jam siūlomų materialinių gėrybių ir iškeliauja vienas be paso ir pinigų. Kelionės metu jis bando surasti pusiausvyrą tarp savęs ir gamtos, surasti tai, kas jam padėtų išgyventi materialiame pasaulyje. Tačiau tą tikrąją tiesą jis suvokia mirties patale: „Tikroji laimė yra dalintis savo džiaugsmą su kitais”.

Flash Animation
2. Prieš saulėtekį/Before Sunrise

Nors daugelis bandys išsiginti, kad jie nėra romantikai, po filmo Prieš saulėtekį turbūt ne vienas pagalvos, kaip šaunu būtų bekeliaujant taip gerai praleisti naktį su nepažįstamuoju. 1995 metais Richardo Linklaterio sukurtas filmas pasakoja apie Prancūzijos aukštosios mokyklos studentę Seliną, kuri traukinyje Budapeštas-Viena sutinka amerikietį Džesį. Jie netikėtai abu išlipa Vienoje ir kartu praleidžia nuostabiausią naktį savo gyvenime. Filmas – puiki reklama Vienai, nes pamatome daugybę jos vietų. 2004 metais sukurtas šio filmas tęsinys Before Sunset/Prieš saulėlydį nebebuvo toks geras. Puikiai tiks vienišiems keliautojams, kurie tikisi kelionėse patirti smagių nuotykių.

3. Kelyje su „Dardžylingu“ / The Darjeeling Limited

Kai kas gali pasakyti, kad tai „trenktas” filmas. Keisti herojai, keista istorija ir dar keistesnė aplinka, kurioje viskas filmuota – Indija. Sutinkame, filmas myrgu margas, tačiau tikrai geras ir puikiai įrodo, kad pašlijusius santykius su savo broliais ir seserimis galima pataisyti kelionėse. Ypač jei tos kelionės – pas mamą, kuri tapo šventike Indijoje ir nesugeba atvykti į savo buvusio vyro laidotuves. Didelis pliusas filmui – puikūs aktoriai Owenas Wilsonas, Adrienas Brody, Jasonas Schwartzmanas, kurie vaidina suaugusius brolius, kartu su mirusio tėvo lagaminais keliaujančius susirasti savo dingusios Indijoje mamos.

4. Geri metai/A Good Year

Šį 2006 metais sukurtą filmą galima vadinti truputį saldžiu vien todėl, kad jame vaidina visų žinomi aktoriai Russellas Crowe’as ir Marion Cotillard. O istorija tokia: finansų ekspertas iš Londono Maksas Skineris vyksta į Prancūziją, nes jo dėdė paliko jam palikimą – vynuogyną ir namą. Kadangi Maksui rūpi tik jo karjera Londone, o ne gyvenimas kaime, vyras ruošiasi namą parduoti. Tačiau netyčia pasipainioja gražuolė padavėja ir viskas apsiverčia aukštyn kojom. Ir nenustebsime, jei peržiūrėję šį filmą užsimanysite vykti į Prancūziją skinti vynuogių.

5. Septyneri metai Tibete/Seven Years in Tibet

Šį filmą galbūt jau daugelis matė vien todėl, kad jame vaidina dar jaunas Bradas Pittas. 1997 metais sukurtame filme pasakojama istorija apie austrų alpinistą Heinrichą Harerį, kuris 1939-aisiais šturmavo Everestą ir iškeliavo į Tibetą. Čia jis netikėtai praleido septynerius metus ir netgi artimai susidraugavo Dalai Lama. B.Pitto herojaus žmoną vaidina mūsiškė Ingeborga Dapkūnaitė. Ir jei filmas atrodo pernelyg patosiškas, o mintis, kad B.Pitto herojus taip gerai gali susibičiuliauti su Dalai Lama skamba neįtikinamai, prisiminkime, kad čia Holivudo filmas ir pasigėrėkime gražiais Tibeto vaizdais.
6. Hideous Kinky/Ekspresas į Marakešą

Šį filmą jau siūlėme ryto pusryčiams ir jį rekomenduojame vien dėl įspūdingų Maroko vaizdų, kuriuos mūsų redakcija ir patys matė savo akimis, ir Jums aprašė straipsnių cikle. Apie ką šis 1998 metų filmas? Tai istorija apie 25-erių metų hipę Julią, kuri kartu su savo dviem mažametėmis dukromis iš Londono atkeliauja į Maroką, kuriame įsikuria keletui metų. Juliai sunkiai sekasi užsidirbti pinigų, jos vyras labai retai šeimą paremia piniginėmis perlaidomis. Moteris susipažįsta su vietiniu Marakešo gyventoju Bilalu, su kuriuo keliauja po Maroką ir bando surasti laimę bei tai, nuo ko bėgo iš Londono. Filmas patraukia netradicine istorija, nes ne kiekviena jauna dviejų vaikų mama keliautų į šią tolimą šalį. Taip pat – tai idealus filmas artėjant vasaros kelionių sezonui, nes Maroko vaizdai išties įkvepia, kaip ir garso takelis (ypač Jefferson Airplane daina „White Rabbit”).

7. Valgyk, melskis, mylėk / Eat Pray Love

Valgyk, melskis, mylėk su Julia Roberts priešakyje puikiai tiks visiems, kurie nusivylė dabartiniu savo gyvenimu ir darbu ir nori atrasti kažką naujo. Tai visai nesunku padaryti, net jei esi moteris ir tau jau virš 30 metų. Žinoma, daugelį riboja vaikai ir jau sukurta šeima, tačiau, kaip jau matėte filmo Ekspresas į Marakešą, vaikai nėra kliūtis, nes svarbiausia – didelis noras. Filmas kurtas remiantis 2006 metais išleista amerikiečių žurnalistės Elizabeth Gilbert autobiografinių memuarų knyga „Valgyk, melskis, mylėk”. Knygoje ir filme pasakojama istorija apie moterį, kuri po nelaimingos santuokos nusprendžia iškeliauti į Italiją ir Indiją viena. Žinoma, apsispręsti žengti tokį žingsnį buvo nelengva, tačiau, bent jau kaip paaiškės filmo pabaigoje, viskas baigėsi netgi labai laimingai.

Flash Animation
8. Leningrado kaubojai/Leningrad Cowboys

Tai išties keistas turbūt vieno geriausių suomių režisieriaus Aki Kaurismaki filmas. Tai istorija apie Sibiro muzikantų grupę „Leningrado kaubojai”, kurių pagrindiniai išskiriamieji bruožai – ilganosiai batai ir šukuosenos. Šios grupės vadybininkas sugalvojo, kad jiems reikia keliauti išgarsėti į pačią Ameriką. Čia prasideda visi nuotykiai. Kaip teigia A.Kaurismaki, jis numatė tik pirmą ir paskutinė filmo epizodą, o visa kita – gryna improvizacija. Kelionėse pamatęs kokią įdomią vietą režisierius liepdavo visiems sustoti ir čia pat filmuodavo. Beje, „Leningrado kaubojai” – išties egzistuojanti Suomijos grupė.

9. Amaya

Artėjant sąrašo pabaigai norime pasiūlyti ir vieną lietuvišką filmą Amaya, kuriame Andriaus Mamontovo vaidinamas herojus atkeliauja į Honkongą, kuriame jis susipažįsta su moterimi vardu Amaya ir jos komiška šeimyna. Daug nepasakosime, nes Amaya turbūt jau daugelis matė.

Flash Animation

10. Paskutinį filmą į šį sąrašą rekomenduos Laikas.lt skaitytojai. Tad siųskite Jūsų nuomone vertą filmą apie keliones ir mes jį įtrauksime į dešimtą vietą.
Rasa Barčaitė

Patvirtinta 2011 m. priėmimo į menų studijas tvarka

Patvirtinta 2011 m. priėmimo į menų studijas tvarka

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius patvirtino 2011 m. stojamųjų egzaminų į menų ir meno pedagogikos studijas organizavimo ir vertinimo tvarką. Jau trečius metus iš eilės, siekiant sudaryti sąlygas kuo objektyviau atrinkti talentingus ir gabius studentus, į atskiras menų programas vykdomi bendri stojamieji egzaminai.

Prieš patvirtinant priėmimo tvarką, jos esminiai principai buvo detaliai aptarti su menų studijas vykdančiomis aukštosiomis mokyklomis. Su visomis menų studijas vykdančiomis kolegijomis, akademijomis ir universitetais buvo tartasi dėl stojamųjų egzaminų organizavimo, vertinimo komisijų sudarymo, stojamųjų egzaminų rezultatų vertinimo ir norminimo bei kitais klausimais. Kaip ir anksčiau, didžiąją menų srities konkursinio balo dalį sudarys gebėjimus vertinantis stojamasis egzaminas.

Iki Mokslo ir studijų įstatymo priėmimo 2009 m. kiekviena aukštoji mokykla stojamuosius egzaminus organizavo atskirai, o stojančiųjų rezultatus vertino tik tos aukštosios mokyklos atstovai. Dabar į menų
studijas rengiami bendri stojamieji egzaminai.

Konkrečių krypčių menų studijas vykdančios aukštosios mokyklos parengs bendrų stojamųjų egzaminų užduotis. Stojančiuosius vertins jungtinės aukštųjų mokyklų komisijos, vadovaujamos nepriklausomų ekspertų.

Atsižvelgus į aukštųjų mokyklų siūlymus patvirtinta, kad 2011 m. stojamųjų egzaminų rezultatai į vaizduojamųjų menų studijų programas bus vertinami rašant balus pagal šimtabalę sistemą, o stojantieji į atlikėjus rengiančias programas bus reitinguojami.

Siekiant užtikrinti sklandų egzaminų procesą ir priartinti priėmimą prie stojančiųjų, kai kurių krypčių egzaminai bus vykdomi keliuose miestuose. Pavyzdžiui, norintieji studijuoti dainavimą stojamąjį egzaminą laikys Kaune, o stojantieji į džiazą ir liaudies instrumentus – Klaipėdoje.

Preliminariai numatoma, kad 2011–2012 mokslo metais valstybė finansuos apie 780 menų studijų pirmakursių – 544 universitetuose ir 238 kolegijose. Studijų krepšelių menų sričiai skiriama tiek pat, kiek ir praėjusiais mokslo metais. Pagrindinė priėmimui į menų studijas skirtų lėšų dalis bus padalyta bendra tvarka, pagal kurią valstybės finansavimą gauna tos aukštosios mokyklos ir studijų programos, kurias pasirenka geriausi stojantieji. Jie vertinami pagal mokyklos baigimo rezultatus, tačiau dėl menų studijų specifikos didžiausią vertę įgyja stojamasis specialybės egzaminas.

Įvertinus skirtingų krypčių specifiką, menų studijų srities universitetuose finansavimas šiemet atskiriamas į keturias krypčių grupes: muzikos, meno studijų ir rašytinės kūrybos; šokio, teatro ir
kino; architektūros ir dizaino; dailės, fotografijos ir medijų. Tokiu būdu stojantieji į muzikos programas dėl valstybės finansavimo konkuruos atskirai nuo stojančiųjų į teatro ir kino bei šokio studijas, o stojantieji į populiarias architektūros ir dizaino studijas – atskirai nuo pasirinkusiųjų dailę, fotografiją ir medijas.

Koleginių menų studijų valstybės finansuojamos vietos, kaip ir pernai, skirstomos dviems studijų krypčių grupėms: muzikos, šokio, teatro ir kino bei dailės, dizaino, fotografijos ir medijų.

Menų studijų atžvilgiu šiemet antrą kartą pritaikytas Mokslo ir studijų įstatyme numatytas tikslinis studijų finansavimas. Paraiškas grantams galėjo teikti menų studijas vykdančios valstybinės aukštosios mokyklos, pagrįsdamos savo vykdomų menų studijų išskirtinumą bei kokybę. Jungtinė Švietimo ir mokslo ministerijos bei Kultūros ministerijos ekspertų komisija tikslinio finansavimo būdu paskyrė 35 menų studijų vietas universitetams.

Stojamuosius egzaminus administruoja Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO). Pagrindinė stojamųjų egzaminų sesija vyks birželio 17 – liepos 4 dienomis.