Search Results for: "odontologas"

Skausmingi protiniai dantys: kentėti ar šalinti?

Skausmingi protiniai dantys: kentėti ar šalinti?

Dantų dygimo skausmas toli gražu nesibaigia kūdikystėje. Vėlesniame amžiuje pasirodantys protiniai dantys tik retam išdygsta nepastebimai, o daugumai skauda ne tik dantenas, bet ir pakyla kūno temperatūra bei pasireiškia kiti negalavimai. Apie tai, kada ir kodėl rekomenduojama šalinti protinius dantis pasakoja klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas odontologas ortopedas, ortodontas Robertas Kirlys.

Karjera pagal Zodiako ženklą

Karjera pagal Zodiako ženklą

Darbe praleidžiame didžiąją dienos dalį, tad labai svarbu, kad jis teiktų ne tik finansinį saugumą, bet ir moralinį pasitenkinimą. Suprantama, kad tinkamos karjeros pasirinkimas – svarbus žingsnis kiekvieno žmogaus gyvenime. Darbo pobūdis turėtų sutapti su žmogaus poreikiais, polinkiais, jo vidinėmis savybėmis ir būdo bruožais, kuriuos puikiai apibrėžia Zodiako ženklas.

Skambina pavojaus varpais: lietuvių burnose – tiksinčios bombos

Skambina pavojaus varpais: lietuvių burnose – tiksinčios bombos

Ar gali nedidelis kariesas pakeisti žmogaus gyvenimą? Gydytoja odontologė Sandra Butkienė įsitikinusi – tikrai taip. Deja, ne į gerąją pusę. Tyrimai įrodė, kad dantų kariesas gali sukelti net tokias rimtas ligas, kaip vėžys, Alzhaimerio ar Parkinsono liga.

Gydytojai jaunuolio nosyje rado išdygusį dantį (foto)

Gydytojai jaunuolio nosyje rado išdygusį dantį (foto)

Papildomų dantų turėjimas arba hiperdontija nėra kažkas ypatingo. Statistika byloja, kad daugiau nei 32 dantis turi nuo 0,15 iki 3,9 proc. žmonių. Kone visada papildomi dantys vietos sau randa burnose. Tad gydytojai liko smarkiai nustebę, kai papildomą dantį 22-ejų jaunuoliui rado ne burnos ertmėje, o nosyje.

10 dažniausiai kare naudotų gyvūnų

10 dažniausiai kare naudotų gyvūnų

Karo metu žmonėms nuo seno padėdavo įvairūs gyvūnai, šiandienės kariuomenės gyvūnų pagalba taip pat naudojasi – tiek bombų paieškoms, tiek patruliavimui pakrantėse. Manoma, kad šunys, žirgai bei kiti gyvūnai dėl žmonijos konfliktų negalėjo evoliucionuoti.

Baliname dantis: kas veiksminga

Baliname dantis: kas veiksminga, o kas – kenksminga?

Dantų balinimo procedūros odontologijoje prasidėjo nuo 1980-ųjų metų. Ir prasidėjo ne veltui – „estetikos“ amžiuje pradėjome eiti prieš prigimtį – kurti save. Imta siekti tobulumo, kurio gaires pradėtojo diktuoti žurnalų viršeliai. Ir štai, suradome ką tobulinti – dantis.

Dantų pasta: kada kokia tinka

Dantų pasta: kada kokia tinka

Užėjus į prekybos centrą akys raibsta nuo įvairių dantų pastų gausos. Vienos jų įprastos, kitos – gelio pavidalo. Kai kurios labai spalvingos, gražios, įvairių skonių, skirtos vaikams ir paaugliams. Yra pastų, skirtų dantų balinimui, pastų rūkaliams. Kada ir kokią pastą rinktis?
Higieninės pastos
Higieninės dantų pastos neturi veikliųjų, gydomųjų medžiagų, bet gerai valo, putoja, malonaus skonio.
Jos tinka labai mažiems vaikams, kurie gali pastą praryti. Taip pat tinka žmonių, neturinčių dantų ir nešiojančių protezus burnai valyti, nes didesnė fluoro koncentracija gali sukelti implantų koroziją. Šios pastos tinka, jei žmonės alergiški pastų veikliosioms medžiagoms.

Gydomosios profilaktinės pastos
Jų yra įvairių rūšių:

– Nuo ėduonies
Šiose pastose yra fluoro junginių. Jos stiprina dantų emalį, stabdo minkštųjų danties apnašų formavimąsi. Beje, kaip teigia odontologai, dantų pastos nuo ėduonies efektyviausios yra, kuomet formuojasi dantų emalis, taigi vaikystėje. Tyrimai rodo, kad vaikystėje dantis valantis fluoro sudėtyje turinčia pasta ėduoniui kelias užkertamas 15-35 proc. geriau. Tuo tarpu suaugusiesiems tokio efektyvumo nepastebėta.
Svarbu:
Renkantis pastą su fluoru, reikia atkreipti dėmesį į jo kiekį jūsų vartojamame vandenyje bei maiste. Nes per dideli fluoro kiekiai gali būti kenksmingi. Optimali jo koncentracija ne daugiau kaip 2 proc. pastos sudėties tūbelėje.
Jei jūsų vandenyje yra didelis kiekis fluoro, tuomet geriau rinkitės pastas, kurių sudėtyje yra kalcio arba natrio.

– Su augalų ekstraktais
Tokios pastos pasižymi regeneruojamuoju, priešuždegiminiu poveikiu, gerina apykaitos procesus, mažina dantenų kraujavimą. Gaivina burnos ertmę.
Svarbu:
Renkantis tokias pastas svarbu įsitikinti, ar nesate alergiški kuriam nors pastos komponentui. Atidžiai perskaitykite jos sudėtį.

– Su fermentais
Tokios puikiai nuvalo minkštąsias dantų, nikotino apnašas, maisto likučius.
Svarbu:
Šios pastos rekomenduojamos vartoti paaštrėjus parodonto bei burnos gleivinės ligoms.

– Akmenims šalinti
Jų sudėtyje yra pirofosfatų ir cinko junginių. Tokios pastos reguliariai vartojamos stabdo dantų akmenų susidarymą.
Svarbu:
Tačiau šios pastos nenaikina jau susiformavusių akmenų. Tai padaryti gali tik odontologas.

– Jautriems dantims
Jose yra specialių medžiagų, kurios kristalizuojasi seilėse ir “užkemša” dantų šaknyse esančias mažytes poras. Kad dantys nebūtų jautrūs, tokiomis pastomis dantis reikia valyti kelias savaites. Tačiau jeigu dantų šepetėliu brauksite per stipriai, nubrauksite šį apsauginį kevalą, ir jautrumas nesumažės arba vėl sugrįš.
Svarbu:
Ilgai vartojant tokias pastas, probleminės dantų vietos gali papilkėti. Jei taip nutiks, kelias dienas naudokite kitą pastą, kurios sudėtyje yra vidutinis kiekis abrazyvinių dalelių.

– Balinamosios
Jų sudėtyje yra didelis kiekis abrazyvinių dalelių, kurios mechaniškai veikia dantų emalį.
Svarbu:
Nuolatos naudoti balinamąsias pastas itin pavojinga. Jų negalima vartoti segant parodonto ligomis ir esant jautriems dantims.

Odontologai užaugins naująją kartą be grąžtų ir adatų

Odontologai užaugins naująją kartą be grąžtų ir adatų

Odontologai žino, kad vaikus galima užauginti sveikais dantimis, tačiau praktikoje tai įvyksta gana retai. Odontologas Vytautas Tamošiūnas ir jo komanda pasiryžo dėti visas pastangas, kad ir Vilniaus vaikai užaugtų sveikais dantimis. Ir tai – ne stebuklas, o kitų šalių ilgalaikės praktikos pritaikymas.

Šiandien Lietuvoje net 52 proc. berniukų ir 48 proc. mergaičių iki 3 metų amžiaus jau serga ankstyvuoju dantų kariesu. Tuo tarpu Skandinavijos šalyse net 63 proc. dvylikamečių neturi nė vieno ėduonies pažeisto danties. Lietuvoje vaikams karieso pažeistų dantų yra keturis kartus daugiau nei Skandinavijoje.

Jau daugiau kaip du dešimtmečius vykdomos pavienės profilaktikos programos, tačiau problemos išspręsti iki šiol nepavyko. Niekas Lietuvoje neprisiima atsakomybės už kompleksinę burnos priežiūrą ir burnos ertmės sveikatos palaikymą. Odontologija Lietuvoje iki šiol sprendžia tik įsisenėjusias problemas (ėduonis, dantų chirurgija, protezavimas ir pan.). Daugeliu atveju šių problemų galėtume išvengti pritaikę profilaktikos priemones.

Neseniai Vilniuje įsikūrusios odontologijos klinikos „Amicus dentis“ gydytojas Vytautas Tamošiūnas ir jo komanda nusprendė pakeisti nusistovėjusius santykius tarp odontologo ir paciento. Odontologas, pacientas ir paciento tėvai bus suinteresuoti, kad dantys nebūtų pažeisti ėduonies. Pacientams bus taikomos visos naujausios profilaktikos priemonės, todėl vaikai užaugs sveikais dantimis. Be to, 6–12 m. vaikai, dalyvaujantys klinikos programoje, neturės mokėti už paslaugas. „Amicus dentis“ siūlo naują atsiskaitymo už gydymą tvarką: nors didžiojoje dalyje klinikų pacientai moka už paslaugas po procedūros, „Amicus dentis“ siūlo mokėti tik fiksuotą mėnesio mokestį. Daugiau informacijos rasite klinikos elektroninėje svetainėje www.amicusdentis.lt .

Gydytojas odontologas Vytautas Tamošiūnas džiaugiasi, kad lietuviai vis aktyviau domisi burnos ertmės priežiūra ir susirgimų profilaktika. „Manau, kad greitai galėsime džiaugtis nauja karta, kuri užaugs nepažinusi grąžtų ir adatų baimės“, – teigia gydytojas.