Now Reading
Futbolas žaidžiamas rankomis

Futbolas žaidžiamas rankomis

Futbolas žaidžiamas rankomis

Lietuvoje dažniausiai žiūrime, komentuojame ir patys žaidžiame krepšinį. Tačiau sporto karaliumi tituluojamas futbolas mūsų aikštelėse blyksteli tik kartais.

Tačiau karalius nebūtų karalius, jei neturėtų ko pasiūlyti visiems. Net ir tiems, kurių rankos išlavintos geriau nei kojos. Siūlome artimiau susipažinti su mažuoju futbolo broliu – stalo futbolu. Tuo labiau, kad ką tik Vilniuje įvyko pirmasis čempionatas.

Beveik šimtametė istorija

Kaip ir didysis brolis, stalo futbolas gimė Anglijoje. Įprasta, kad daugelio išradimų gimimo data yra diskusijų objektas. Ne išimtis ir stalo futbolas. Yra teigiančių, kad toks žaidimas buvo žaidžiamas jau XIX amžiaus pradžioje. Taip manantys gal ir teisūs, tačiau stalo futbolas toks, koks yra dabar oficialiai užpatentuotas po 1923. Būtent tais metais aistringas Anglijos „Tottenham Hotspur F.C.“ komandos sirgalius Haroldas Searlesas Thorntonas užpatentavo savo sumanymą. Išradėjas buvo taip užsikrėtęs futbolu, kad žiūrėti ir žaisti stadione jam buvo negana. Haroldas troško futbolą žaisti ir namuose.

Vieną iš darganotų ir lauko futbolui nelabai tinkamų vakarų jis vartė rankose degtukų dėžutę. Lemtinga idėja kilo bedėliojant degtukus išilgai dėžutės – taip ir susiformavo būsimojo žaidimo pagrindai.

Ilgą laiką tai tebuvo įprastas stalo žaidimas, tačiau augantis sporto karaliaus populiarumas turėjo įtakos ir stalo futbolui. 2002 m. Prancūzijoje įkurta Tarptautinė Stalo Futbolo Federacija, kurios tikslas yra populiarinti šį žaidimą, suvienyti jo mėgėjus, suvienodinti taisykles. Federacija taip pat siekia, kad šią sporto šaką pripažintų ir Tarptautinis olimpinis komitetas. Kas žino, galbūt jau netrukus geriausi stalo
futbolininkai galės vadintis olimpiniais čempionais.

Taisyklių specifika

Stalo futbole nepavyks patekti į nuošalę ar sužaisti ranka. Šio žaidimo taisyklės turi kitų niuansų, dėl kurių yra nuolat diskutuojama. Bene svarbiausia stalo futbole yra „360 laipsnių taisyklė“. Ji draudžia žaisti žaidimą beatodairiškai sukiojant savo komandos žaidėjų eiles 360 laipsnių kampu. Tiesa, šis draudimas traktuojamas įvairiai. Kartais taisyklė negalioja vartininkams. Reikia pastebėti, kad jų galimybės atlaikyti taiklius smūgius ir taip yra gana ribotos. Kartais leidžiama apsukti ir kitų pozicijų žaidėjus, tačiau smūgis bet kuriuo atveju turi būti kontroliuojamas. Trumpai tariant, „360 laipsnių taisyklė“ netoleruoja atsitiktinių įvarčių, įmuštų vien tik padrikai sukiojant komandos žaidėjus.

Galimi ir įvairūs žaidimo stalų dydžiai. Visgi populiariausias stalas yra 120 cm ilgio ir 61 cm pločio. Kiekviename stale yra aštuonios eilės žaidėjų – po keturias eiles kiekvienai komandai. Pirmą eilę sudaro tik vartininkas, antroje sukiojasi du gynėjai, po jos seka penkių saugų eilė, o komandos sudėtį baigia trys puolėjai. Kaip ir visos stalo futbolo taisyklės, žaidėjų išsidėstymas gali kisti. Išvardinta komandos struktūra yra dažniausiai pasitaikanti, tačiau būna ir kitokių modelių, kada naudojama daugiau gynėjų ir mažiau puolėjų.

Stalo futbolas gali būti žaidžiamas vienas prieš vieną arba du prieš du. Tokie modeliai taikomi oficialiose
varžybose. Neformaliuose žaidimuose galima žaisti ir trys prieš tris ar keturi prieš keturis. Prie standartinio stalo daugiau žaidėjų ir netilps, tačiau stalų būna pačių įvairiausių. Didžiausias žinomas stalo futbolo stalas yra septynių metrų ilgio, o prie jo telpa 22 žaidėjai – po 11 kiekvienoje komandoje.

Populiarumas auga

Beveik iškart po to, kai buvo išrastas, stalo futbolas paplito kavinėse, baruose, vėliau atkeliavo į mokyklas, darbovietes ir gyvenamuosius namus. Ilgainiui šis žaidimas pasidarė pakankamai populiarus ir atsirado žmonių, norinčių organizuoti stalo futbolo turnyrus ir juose dalyvauti. Pirmieji organizuoti stalo futbolo turnyrai žinomi jau XX amžiaus viduryje. Visgi didieji žaidimo turai ir solidžios piniginės premijos atsirado tada, kai žinomiausias šiuolaikinio profesionalaus stalo futbolo mecenatas Lee Peppardas paskelbė „ketvirčio milijono dolerių turą“. Prasidėję 1975 m. šio amerikiečio inicijuoti renginiai vykdavo iki 1981 m., kuomet jo organizacija bankrutavo. Per tą laiką susiformavo ištisa stalo futbolo profesionalų karta. Dabar kasmet yra rengiami stalo futbolo čempionatai.

Prognozuojama, kad stalo futbolo populiarumas augs ir toliau. Tam daug įtakos turi ir modernių
technologijų įsikišimas. Jau dabar galima sužaisti partiją su kompiuterio kontroliuojama komanda. Freiburgo universitete Vokietijoje sukurtas stalo futbolo robotas, tegiama, lengvai nugalėtų apie 85 procentus visų savo varžovų. Šis robotas aikštę stebi per kamerą, įtaisytą virš vartų, kamuoliuką seka specialia sekimo sistema. Jau sukurtas ir dar modernesnis stalo futbolo robotas, kuris, kaip teigiama, dar nė karto nepralaimėjo žmogui.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Tiesa, šis elektroninis stalo futbolo genijus dar nesutiko žmogiškos prigimties ekspertų. Geriausi stalo futbolo žaidėjai dabar robotams pralaimi tik maždaug kas dešimtą mačą, todėl didžioji intriga čia dar tik ateina. Galiausiai, didysis futbolas su kiekvienu pasaulio čempionatu tampa vis populiaresnis. Kartu populiarėja ir visi su futbolu susiję atributai. Neabejotinai, stalo futbolas jau išaugo atributo etiketę.

Mažais, bet užtikrintais žingsniais jis tampa atskira sporto šaka, kurios taisyklės, niuansai ir specifika
jau gerokai skiriasi nuo didžiojo futbolo. Tiesa, pagrindinis principas išliko ir turbūt niekada nepakis – jei nori laimėti, įmušk daugiau nei varžovas. Kaip tai padarysi, priklauso tik nuo tavo rankų (ne kojų) miklumo.

Stalo futbolas Lietuvoje

Apie Lietuvos stalo futbolo aktualijas papasakojo Simonas Jakubauskas, Vilniaus stalo futbolo klubo FOOS-IN atstovas. Jis teigė, kad FOOS-IN gyvuoja jau trejus metus, per tą laiką pasiekta nemažai. Klubas intenstyviai formuoja ne tik Lietuvos stalo futbolo bendruomenę, bet ir žengia į tarptautinę areną. „Iš pradžių stipriai gaudavom į kaulus“, – atskleidė Simonas, tačiau pridūrė, kad dabar jau pavyksta ir kaimynus lenkus kartais įveikti. O jie yra vieni iš stipriausių stalo futbolo žaidėjų pasaulyje.

FOOS-IN vienija apie pusantro šimto narių, jų skaičius nuolat auga. Rengiami ne tik Lietuvos čempionatai, bet ir daug kitų turnyrų. Žaidėjai čia suskirstomi į kategorijas pagal reitingą, todėl rungtyniauti ir laimėti gali visi, net ir beveik nežaidę stalo futbolo. Aktyvių žaidėjų Lietuvoje daugėja, todėl tikimasi, kad pats žaidimas taps vis populiaresnis ir lietuviai greit įsitvirtins stalo futbolo elite.

Jonas Špokas

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt