Now Reading
Kaip atrodė fantazijos nestokojančios nuotraukos prieš 100 metų (Foto)

Kaip atrodė fantazijos nestokojančios nuotraukos prieš 100 metų (Foto)

Kaip atrodė fantazijos nestokojančios nuotraukos prieš 100 metų (Foto)

Aleksandras Rimdžius
Nuotr. Photographymuseum.com

Atrodo, šiais laikais nieko jau nebenustebinsi įvairiomis fotografijos manipuliacijomis, triukais ar specialiaisiais efektais. Kompanijos „Adobe“ sukurta programa „Photoshop“ suteikia galimybę kiekvienam realizuoti savo fantazijas ir, galbūt, pasidalinti savo vidinio pasaulio turtais su kitais.

1908 m., kai fotografijos menas dar buvo neišaugęs iš vystyklų, fotografas Williamas Martinas ėmė leisti atvirukų seriją, pavadintą „Tall Tale Postcards“. Šį vyrą galima laikyti bene pirmuoju ir vienu sėkmingiausiu fantazijos meno (angl. fantasy) krypties kūrėju. 

Savo studiją W. Martinas atidarė dar 1894 m. Iš pradžių jis vertėsi šeimų bei miesto patriarchų fotografavimu. Pavargęs nuo tokio monotoniško darbo fotografas pradėjo vis dažniau fotoaparatu fiksuoti gamtą. Neabejotina, jog tai ir garsieji Ameriką, kaip bekraštę Dievo dovaną, vaizdavę pasakojimai apie milžino Polo Bunjano nuotykius paskatino menininką sukurti keletą manipuliacijomis grįstų nuotraukų-atvirukų. Juose buvo vaizduojamos vietoje galvijų į turgų traukiančios milžiniškos žąsys, didžiules žuvis į krantą viliojantys žvejai, rąsto dydžio kukurūzų burbuolę apdirbantys ūkininkai ir t. t.

Šie W. Martino atvirukai susilaukė fenomenalaus populiarumo. Teigiama, jog per dieną visose Jungtinėse Valstijose jų būdavo parduodama 10 tūkst. vienetų. Deja, netrukus prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas ir jo mėsmalėje pagimdyta „prarastoji karta“ užbaigė šią pasaką. Žaismingi, fantazijos nestokojantys atvirukai nebeatitiko apokalipsę žemėję regėjusios kartos išgyvenimų ir pamažu nugrimzdo į užmarštį, o į dienos šviesą grįžo tik visagalio interneto dėka.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Kartu šios nuotraukos gali būti šioks toks raktas į Amerikos kultūros slėpinius, šalies, kuri atrodo lyg būtų pametusi galvą dėl gigantomanijos: Kinkongo, dangoraižių, milžiniškų prekybos centrų ir pramogų parkų, kovinių filmų žvaigždžių ar amerikietiškų imtynių, – gimtinės.

Daugiau „Tall Tale Postcards“ pavyzdžių – galerijoje.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top