Now Reading
Kulinarijos revoliucionierius Jamie Oliver

Kulinarijos revoliucionierius Jamie Oliver

Kulinarijos revoliucionierius Jamie Oliver

Britų kulinaro Jamie Oliver tingumu neapkaltinsi. Vyrukas leidžia knygas ir žurnalus, kuria televizijos laidas, darbuojasi restoranuose, užsiima labdara. Energija ir aistra gaminimui paperkančio virėjo idėjos atspindi seną tiesą – vartokime maistą kaip vaistą, kad vėliau netektų vaistų ryti kaip maisto…

BBC televizijoje dar 1999-aisiais pradėta rodyti Jamie laida „Nuogas virėjas“ sėkmės susilaukė dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, patiekalų receptai remiasi paprastais parduotuvėse aptinkamais produktais, o ne restoranų egzotika. Iš čia ir kilo laidos pavadinimas – prodiuseriai nuogu pavadino virėją, nors iš tiesų, anot Oliverio, iki plikų, esminių dalykų „nurengiami“ receptai, padėsiantys žengiantiems pirmuosius žingsnius virtuvėje. Jamie filosofija aiški – paversti maisto ruošą patrauklia tiems, kurie įpratę piktnaudžiauti pusgaminiais arba, dar blogiau, virtuvės bijo kaip maro.

Aistra maisto gaminimui

Kitas dalykas, kurį pabrėžia ir Oliverio gerbėjų armija, tai charizmatiška laidos autoriaus asmenybė. Žvaliai, smagiai pateikiami pasakojimai apie gaminimą tarsi parodo, kad sukiotis prie puodų – visai ne kančia. Išties, šio talentingo virėjo gyvenime maistas yra viena pagrindinių aistrų.

Oliveris ne tik baigė Vestminsterio maisto pramonės koledžą, graibstė žinias Prancūzijoje, bet ir išmoko aukštojo kulinarijos pilotažo iš patyrusių profesijos veteranų, tokių kaip Antonio Carluccio. Pastarojo pamokymai ir įskiepijo Oliveriui meilę itališkai virtuvei (devyni jo restoranai skirti būtent jai).

Pagalba vaikams

Kulinarijos paslaptys, pasirodo, gelbsti sprendžiant ir opias visuomenės problemas. 2002-aisiais penkių dalių dokumentiniame filme „Jamie virtuvė“ Oliveris savo mokiniais pasirinko penkiolika jaunų, neturtingų žmonių. Pabaigoje penketas iš jų sėkmingai įsidarbino žymiuose Londono restoranuose.

Vėliau šis projektas įkvėpė labdaringą „Penkiolikos fondą“ („Fifteen Foundation“), kuris skirtas padėti nuo dugno atsispirti probleminiam jaunimui. Skurdo, bedarbystės, narkotikų ar alkoholio gniaužtuose atsidūrę žmonės priimami dirbti specialiuose aukšto lygio restoranuose, kur juos profesionalai išmoko maisto gaminimo meno, grąžina jiems tikėjimą ateitimi. Tokie restoranai jau atidaryti Londone, Amsterdame, Melburne.

Toliau sekė drąsesni, daugiau pokyčių įnešę projektai. Oliverio iniciatyva, keliose britų mokyklose uždrausta pardavinėti itin riebų bei cukringą maistą. Šiemet Oksfordo akademikai ištyrė, jog šiose dabar sveikesnį maistą tiekiančiose mokyklose vaikai greičiau susikaupia ir nėra tokie irzlūs, jų egzaminų rezultatai aukštesni. Tačiau kitas tyrimas parodė, jog kai kurie vaikai ėmė tiesiog vengti „sveikųjų“ valgyklų ir greitą maistą pirkosi vietinėse parduotuvėse – tokie rezultatai neturėtų stebinti.

Auklėjo amerikiečius

Panašus eksperimentas atliktas ir JAV („Jamie Oliver’s Food Revolution”), taikiniu pasirinkus vieną iš šalies nesveiko maisto „karštųjų taškų“, Huntingtono miestą. Amerikietiškos laidos formatas dvelkia perdėta pompastika ir herojiškumu („vienas žmogus bandys išgelbėti 50 tūkst. gyvybių“), tačiau skausmingą temą tiesiog privaloma nušviesti.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Oliveris tuo ir užsiima – bendrauja su vaikais ir tėvais, tikina pastaruosius, jog, nesirūpindami atžalų mityba, šie iš esmės pasmerkia juos ligotam ir trumpam gyvenimui. „Metas žmonėms iš naujo atrasti pasididžiavimą, pasitenkinimą ir džiaugsmą, patiriamą gaminant valgį tiems, kuriuos myli“, sako Jamie.

Ši žinia persmelkia ir Oliverio veiklą jo interneto svetainėje – ten šiuo metu renkami parašai peticijoje už kovą su nutukimu JAV, mokykloms siūlomi patiekalų receptai, teikiama daug informacijos tik susipažįstantiems su maisto gaminimu.

Tris dukras turintis, dešimt metų vedęs Jamie Oliver savo darbštumu jau įrodė, kad tuščiai nesišildo šlovės spinduliuose. Atrodo, pakaktų tik kepti vieną laidą po kitos ar užsiimti komercinių produktų su savu prekiniu ženklu pardavinėjimu (beje, tą Oliveris taip pat daro, ir gan aktyviai). Tačiau nuolatinis dalyvavimas filantropiniuose procesuose, mėginimas kalbėti apie opias problemas su paprastais žmonėmis ir sveiko maisto propagavimas išskiria jį iš tuščiagarbių žvaigždžių minios.

Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje jo balsas dar nėra taip tragiškai būtinas, kaip JAV, tačiau ir čia visuomet laukiami receptai, patarimai ir idėjos, kaip gaminti sveikai, skaniai ir paprastai.

Parengė Martynas Gedvila

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top