Now Reading
Savanoriška veikla nepopuliari dėl informacijos stokos?

Savanoriška veikla nepopuliari dėl informacijos stokos?

Savanoriška veikla nepopuliari dėl informacijos stokos?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa parodė, kad nemažai žmonių nesavanoriauja arba to niekada nėra darę.

Pagrindinės priežastys, kodėl Lietuvoje savanorystė sunkiai skinasi kelią – žmonėms trūksta informacijos, kur ir kaip galima savanoriauti, kur reikėtų kreiptis, kai kurie iš viso nežino, kas yra savanorystė ir kokia jos misija.

Lapkričio pabaigoje – gruodžio pradžioje atliktos apklausos rezultatai parodė, kad 40,5 proc. respondentų nesavanoriauja ir to niekada nedarė, 16,5 proc. anksčiau šia veikla užsiėmė, bet dabar jau nebe. 25 proc. tvirtino nuolat savanoriaujantys, o retkarčiais arba trumpose akcijose – 18 proc. respondentų.

Į klausimą, kodėl nusprendė tapti savanoriu, dauguma atsakė, kad norėjo padėti kitiems (65 proc.), kitus įkalbėjo draugai, 13,3 proc. savanorystė buvo kaip iššūkis, kurį norėjosi įveikti. Kitas priežastis nurodė 20,8 proc. Tai ir noras pakeisti pasaulį, ir savirealizacijos galimybė, ir naujos patirties, naujų įgūdžių įgijimas, prasmingas laisvalaikio leidimo būdas, galimybė savo pavyzdžiu paskatinti kitus tapti savanoriais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjo Tomo Čepononio teigimu, tokie rezultatai nebuvo netikėti. Bendraujant su žmonėmis iš įvairiausių šalies kampelių dažnai tenka girdėti, kad jiems trūksta informacijos apie tai, kaip tapti savanoriais, jų darbo ypatumus. Tačiau reikia pripažinti, kad yra ir kitų problemų, kurias būtina kuo greičiau spręsti.

„Viena iš jų – Lietuvoje nėra teisiškai reglamentuota savanorystė. Todėl vienas svarbiausių darbų – parengti ir Seimui pateikti Savanoriškos veiklos įstatymo projektą, kuriame būtų aiškiai reglamentuota savanorystė. Sieksime, kad įstatymas ne apsunkintų savanoriškos veiklos organizavimą, bet paskatintų savanoriškos veiklos plėtrą. Šiuo metu įstatymo projektas yra rengiamas ministerijoje”, – tvirtino T. Čepononis.

Be to, anot jo, šiuo metu daugiausia savanoriais dirba jaunimas, todėl vienas iš kitų metų tikslų bus paskatinti ir vyresnio amžiaus žmones įsitraukti į savanorišką veiklą, populiarinti ir skatinti savanoriškas iniciatyvas, pateikti kuo daugiau gerosios praktikos pavyzdžių. Mes dar nepakankamai įvertiname pagyvenusio amžiaus žmonių indėlį į visuomenės gerovę, perduodant savo patirtį jaunajai kartai, organizuojant įvairiapusę pagalbą kitiems bendruomenės nariams, o ypač savo bendraamžiams.

Ministro patarėjas T. Čepononis neabejoja, kad 2011-ųjų metų išvakarėse, kuriuos Europos Komisija yra paskelbusi Savanorystės metais, identifikuotos problemos bus svarbus atspirties taškas jas sprendžiant, siekiant sudominti žmones, padedant jiems realizuoti idėjas ir pašaukimą savanoriauti.

Tokius tikslus kelti skatina ir tai, kad 60 proc. respondentų tvirtino nesavanoriaujantys, nes jiems trūksta informacijos apie savanorystę, nežino kur kreiptis, taip pat trūksta paskatinimo. 24,4 proc. mano, kad to nepajėgs ar nespės. Kiti tvirtino bandę, tačiau toje vietovėje ar tam tikroje veikloje savanorių nereikėję, dar kiti tam neturi laiko, nes yra labai užimti.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Daugiausia yra savanoriaujančių ar norinčių savanoriauti padedant vaikams (23 proc.) ir talkinti įvairiuose kultūros, sporto, visuomeniniuose renginiuose (22,5 proc.). Padėti gyvūnams ar gamtosaugos srityje siektų 17,5 proc., senyvo amžiaus, vienišiems žmonėms – 11,5 proc., nepasiturintiems – 8 proc. Kiti norėtų padėti negalią turintiems žmonėms, benamiams, infekuotiems ŽIV, alkoholio ar psichologinių problemų turintiems žmonėms, taip pat švietimo ar mokymosi srityje.

Savanoriaujantys žmonės dažniausiai teikia įvairią pagalbą jaunimui, moterims, savanoriauja šeimų judėjime, dirba neformaliojo ugdymo srityje su jaunimu, padeda senyvo amžiaus žmonėms, žmonėms, turinčiais negalią, talkina įvairiuose projektuose.

Apklausoje dalyvavo 200 žmonių. Šios apklausos rezultatai panašūs į šių metų rugsėjį tyrimų bendrovės „Vilmorus” atliktos apklausos, kuri parodė, kad savanoriauja 20 proc. gyventojų.

Savanoriauti norintys asmenys informacijos apie organizacijas, ieškančias savanorių, gali gauti Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centre (www.nisc.lt), taip pat rasti interneto svetainėse www.cv.lt/savanoryste, www.buk-savanoriu.lt.

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt