Prieš ketverius metus, ji diskutuodama su draugu nusprendė kardinaliai pakeisti mitybą ir tapti veganiškos mitybos ir gyvenimo būdo šalininke. Kadangi individuali maisto vartojimo kultūra yra neatsiejamas kiekvieno kasdieninio gyvenimo pagrindas, dvidešimtmetei merginai tai buvo tik pirmas žingsinis link dabartinio tikslo… Kuris veda į nuožmią ir principinę kovą už gyvūnų teises.
Pirmas reikšmingas posūkis merginos gyvenime įvyko prieš ketverius metus, kai nuvykusi į gyvūnų globos organizaciją „SOS gyvūnai“, ji grįžo rankose nešina vieną iš beglobių ir pilna ambicijų gelbėti gyvūnėlius įmanomais teisėtais būdais.
Dabar ji yra neformalios jaunimo iniciatyvinės grupės „Gerbk gyvūnų teises!“ narė. Apie veganišką gyvenimo būdą, gyvūnų teises ir iniciatyvinės grupės veiklą Lietuvoje mielai sutiko papasakoti Viktorija Naujokaite.
Veganizmas ir gyvūnų teisės tampriai susiję
Gyvūnų teisių idėjos „kesinasi“ į žmonių patogumą. Visada atsiranda nepatenkintų ir prieštaraujančių, tačiau, kad ir kokios bebūtų diskusijos, realybė yra tokia: mes pasmerkiam kančioms ir mirčiai milijardus gyvūnų dėl mums gyvybei ir sveikatai palaikyti nebūtinų priežasčių — dėl skonio, noro gražiai apsirengti, pasilinksminti ar nusipirkti patinkančią kosmetiką. Visa tai galime padaryti ir be gyvūnų išnaudojimo, nes alternatyvų yra.
Daug žmonių mano, jog be mėsos, pieno ar kiaušinių — neįmanoma išgyventi, todėl tokios produkcijos vartojimas yra skaudi, bet neišvengiama realybė. Žinoma, šie požiūriai keičiasi, tačiau Lietuvai dar toli iki kitų valstybių, kuriose veganiška (augalinė) mityba yra pripažįstama kaip nekelianti jokios rizikos sveikatai.
Gyvenimo būdas — kova už gyvūnų teises
Tai pagrindinis dalykas, kuriuo noriu užsiimti savo gyvenime. Didžioji dalis veiklos yra susijusi su gyvūnų teisėmis. Su iniciatyvine grupe „Gerbk gyvūnų teises“ ruošiame projektus ir glaudžiai bendraujame su gyvūnų globos organizacija „Lesė“.
Pati gyvenu veganišką gyvenimo būdą, o tai yra praktinis gyvūnų teisių įgyvendinimas. Taip pat stengiuosi nepirkti nereikalingų daiktų, vartoti kuo mažiau plastiko. Pradėjau mąstyti, kaip mano veiksmai veikia žmones, gyvūnus, aplinką. Manau, taip ugdosi žmogaus atsakingumas ir jautrumas. Ir, žinoma, taip pradedamos kelti diskusijos šiomis temomis.
Gyvūnai turi tokias pačias teises į gyvybę, kaip ir žmonės
Jei mes taip pat reaguojame, taip pat jaučiame skausmą ir mums taip pat svarbi mūsų gyvybė, nepriklausomai nuo to kiek ji svarbi kitiems, ar logiška, kad gyvūno gyvybė mažiau svarbi nei žmogaus gyvybė?
Visa problema ne tai, kad gyvūnai kažkuo prastesni už žmogų, o tai, kad žmogus nesuvokia, kaip kažkada nesuvokė, jog tamsiaodžiai nėra įrankiai. Juk kadaise rasizmas, vaikų išnaudojimas ar moterų nelygybė atrodė įprasti dalykai. Taip šiandien normalu gyvūnų išnaudojimas. Tai vadinama rūšizmu.
Dažnai žmonės sako — gyvūnai nėra protingi, tačiau vien todėl, kad žmogus protingesnis už gyvūną, jam nesuteikia teisės žudyti ir kankinti. Vien todėl, kad kūdikis nėra toks protingas kaip suaugęs, arba žmogus turi psichinę negalią, mes jų nekankiname ir nežudome, priešingai — mes juos saugome, tai kodėl taip neturėtume elgtis su gyvūnais?
Naminiai gyvūnai — individai, o ne prekės
Nors žmonės ir gyvūnai gali bendrauti tarpusavyje, jeigu tai vyksta natūraliai, be prievartos, tačiau sutinku, kad žmogus neturėtų vienpusiškai kištis į gyvūnų būvį. Žinoma, konfliktų tarp žmonių ir kitų gyvūnų rūšių visada atsiras, tačiau jie neturėtų būti skatinami, ieškoma tokių sprendimo būdų, kurie mažiau pakenktų abiems pusėms.
Naminių gyvūnų problema išskirtinė, nes jie visiškai priklausomi nuo žmogaus, nėra savarankiški. Naminiais gyvūnėliais žmonės turėtų pasirūpinti siekdami jų gerovės, vertindami kaip individus, o ne prekes, pasilinksminimų objektus, neužsiimtų veisimu.
Neformalios jaunimo iniciatyvinės grupės „Gerbk gyvūnų teises!“ veikla
Esame savanoriškais pagrindais veikianti grupė, kuri vykdo įvairią veiklą laikydamasi puslapyje išdėstytų principų. Prie mūsų gali prisijungti visi palaikantys gyvūnų teisės ir turintys minčių, kaip šias idėjas platinti visuomenėje.
Šiuo metu kas mėnesį leidžiame skrajutes gyvūnų teisių temomis, kurias galima rasti viešose Vilniaus ir Kauno vietose: kavinėse, bibliotekose, universitetuose. Taip pat šią vasarą informacijos ir GT atributikos galima rasti keliuose festivaliuose: „Tundra“, „Gaia Gathering“ bei „Tamsta muzika“.
Rugpjūčio 7 d. Vilniuje vyks renginys „Gyvūnų diena“. Nuo rudens planuojame universitetuose rodyti dokumentinį filmą apie gyvūnų išnaudojimą „The Earthlings“. Taip pat kuriame bei atnaujiname atributiką — marškinėlius, krepšius ženkliukus.
Nuotraukų galerijoje akimirkos iš „Gerbk gyvūnų teises!“ veiklos.
Laikas.lt
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!