Now Reading
Vilniečius šiurpina pirmosios sąskaitos už šildymą

Vilniečius šiurpina pirmosios sąskaitos už šildymą

Vilniečius šiurpina pirmosios sąskaitos už šildymą

Diena.lt

Vilniečiai pašiurpę: ruduo buvo šiltas, žiema dantų iki šiol nešiepia, tačiau sąskaitos už šildymą kanda kur kas smarkiau nei pernai.

Visur pigo, Vilniuje – brango

324 litai už 39 kv. m ploto buto šildymą – tiek už lapkritį turės pakloti Aukštuosiuose Paneriuose gyvenanti vilnietė Česlava. „Ši suma astronominė!“ – piktinosi į redakciją paskambinusi moteris. Ji tikino, kad tai pati didžiausia sąskaita per visą buto istoriją.

„Net šalčiausią žiemą už šildymą mokėdavome ne daugiau nei 300 litų“, – lygino kartėlio neslėpusi moteris.

Tokių kaip ponia Česlava sostinėje – tūkstančiai. Gavę sąskaitas už lapkritį didžiuma vilniečių pakraupo. Kai kam mokesčiai už šildymą, palyginti su praėjusių metų lapkričiu, išaugo daugiau nei 200 litų. Pavyzdžiui, pernai 67 kv. m bute gyvenanti vilnietė Elena šildymui atseikėjo 234 litus. Šiemet už paslaugą teks atriekti kur kas daugiau – 447 litus.

Vakar šalies Vyriausybė pranešė gavusi signalų, kad kai kuriuose sostinės namuose šilumos suvartojimas išaugo net 30–40 proc.

Energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas raštu kreipėsi į bendrovę „Vilniaus energija“ ir paprašė paaiškinti, kodėl Vilniaus miesto gyventojai šių metų lapkritį sunaudojo 17 proc. daugiau šilumos nei praėjusių metų lapkritį.

Kaune lapkritį šilumos suvartojimas sumažėjo 4 proc., Klaipėdoje – 11 proc., Panevėžyje – 2 proc., o Šiauliuose šilumos suvartota net 14 proc. mažiau.

Žaidimas skaičiais

Energetikos ministerija atkreipė dėmesį, kad oro sąlygos tiek pernai, tiek šių metų lapkritį buvo beveik vienodos. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vidutinė 2011 m. lapkričio temperatūra buvo 3,9 laipsnio šilumos, t. y. 0,4 laipsnio aukštesnė nei praėjusių metų lapkritį (+3,5 Celsijaus).

Tačiau bendrovės „Vilniaus energija“ atstovai patikslino šalies energetikus. Girdi, kalbant apie šilumos energijos suvartojimą Vilniaus mieste reikėtų vertinti vidutinę temperatūrą sostinėje, o ne visoje šalyje.

Tokiu atveju statistiniai duomenys pasikeičia, nes šių metų lapkritis Vilniuje buvo 0,8 laipsnio šaltesnis nei pernykštis. Pernai vidutinė mėnesio temperatūra siekė 3,7 laipsnio šilumos, šiemet – 2,9 laipsnio.

„Vakarų Lietuvoje, pajūryje, lapkritis iš tikrųjų buvo kur kas šiltesnis nei pernai. Tačiau Vilniuje – atvirkščiai“, – atkreipė dėmesį „Vilniaus energijos“ atstovas Nerijus Mikalajūnas.

Trys lemiamos priežastys

2005 m. statybos name Pilaitės rajone netoli Salotės ežero gyvenantis Vytautas Lomsargis yra ir daugiabučio bendrijos pirmininkas. Namas nemažas: 5 laiptinės, 115 butų. Gyventojų gerove ir ekonomišku šilumos suvartojimu besirūpinantis vyras konstatavo: šį lapkritį namas suvartojo 2 tūkst. kW šilumos energijos daugiau nei pernai – atitinkamai 17 ir 19 tūkst. kW. „Deja, skaičiai kalba patys už save“, – sakė V.Lomsargis.

Bendrovės „Vilniaus energija“ direktorius Rimantas Germanas įvardijo tris priežastis, kodėl šilumos energijos Vilnius suvartojo daugiau.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

„Pirma, mėnuo buvo beveik laipsniu šaltesnis. Antra, pernai skaitikliai buvo nurašyti ne paskutinę mėnesio dieną, todėl į sąskaitą pakliuvo tik 27 dienos. Trečia, pagal Prezidentės
pataisą nuo šių metų lapkričio 1 d. mes neprižiūrime šilumos panaudojimo efektyvumo, neiname į namo vidų ir netikriname šilumos punktų. Mūsų pastate nėra: šiluma atėjo iki namo, tuo mūsų darbas ir baigėsi“, – aiškino R.Germanas.

Sąskaitų dydžiui įtakos turėjo dujų brangimas. Vidutinis kilovatvalandžių skaičius 1 kv. metrui Vilniaus miesto gyvenamojo ploto būstui apšildyti 2010 m. lapkritį buvo 12,892 kW, o praeitą mėnesį – 15,066 kW.

Prognozės pildosi

Dar iki šildymo sezono pradžios prognozuota, kad dėl trečdaliu išaugusių gamtinių dujų kainos šiluma Lietuvoje gali pabrangti 14–15 proc. Vilniuje šie skaičiai buvo dar pesimistiškesni – per 20 proc.

Rusiškos dujos iki naujo šildymo sezono pradžios brango maždaug 24 proc. Bendrovės „Vilniaus energija“ vadovų teigimu, daug metų šilumos kainą Lietuvoje reguliuoja tik dujų kaina, o ne šalies šilumininkų noras pasipelnyti. Šilumininkai tvirtina, kad 600 litų už šildymą mokantys vilniečiai 500 litų siunčia tiesiogiai Rusijos monopolininkams.


View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt