Now Reading
Visa tiesa apie Lietuvą (interviu)

Visa tiesa apie Lietuvą (interviu)

Visa tiesa apie Lietuvą (interviu)

„Lietuvos šlovingą praeitį ir šviesų rytojų jau yra apdainavęs Maironis savo poezijoje. Šiandien mums reikia prozos apie Lietuvos dabartį.

Tai gali būti tekstinė žinutė, nuotrauka, karikatūra, video ir kas tik nori. Svarbu, kad būtų apie Lietuvą ir/ar lietuvius. Pageidautina, kad pateikiamos priežastys nestokotų ironijos ir humoro. Mes žinome, kad jūs nuoširdžiai mylite Lietuvą Tėvynę, šalies gamtos grožis jums spaudžia ašarą, jūs gerbiate savo kaimynus ir valstybės politikus ir jums atrodo, kad patys esate gerbiami, o emigruoti nenorėtumėt net už aukso kalnus, tačiau dabar mes prašome šiek tiek kitokių priežasčių, kodėl Lietuva jums geriausia.

Svetainės tikslas nėra įžeisti lietuvių garbės ir orumo ar pasityčioti iš Seimo / oligarchų / mafijos ar kitų Lietuvą valdančių institucijų. Lankytojų siunčiami komentarai tiesiog atspindi šalies realijas, perteikia Lietuvos žmonių nuotaikas ir nuomones. Kad ir kokie ironiški bei sarkastiški gali pasirodyti svetainėje publikuojami faktai apie Lietuvą, pirmiausia jie yra teisingi.“ 

Taip poetiškai ir išsamiai save „pristato“ internetinis tinklapis

millionreasonswhylithuaniaisthebestcountryintheworld.com, dažnam tautiečiui padedantis kiek kitaip pažvelgti į šiandienines tautos realijas ir nepaskęsti jos ašarų pakalnėje. 

Šiandien Jums siūlome pažvelgti į visa tai iš dar arčiau ir dar sarkastiškiau. Prieš Jus – interviu su šios svetainės „mylėtoju“ bei „puoselėtoju“ (arba paprastai sakant administratoriumi) Lietuvoje Vilhelmu Negerove:

Kam ir kaip kilo idėja realizuoti šį projektą Lietuvoje?

Projekto sumanytojai ir kūrėjai yra latviai, analogišką svetainę apie Latviją sukūrę dar 2007-aisiais metais. „Milijonas priežasčių kodėl Lietuva yra geriausia šalis pasaulyje“ startavo 2010-ųjų metų sausio 25 dieną.
 
Lietuviškos svetainės administratoriumi tapau netyčia. Tiesiog asmeniniame tinklaraštyje buvau pateikęs nuorodą į svetainę apie Latviją. Aptikęs šį įrašą, latviškojo puslapio administratorius pasiūlė man tapti lietuviškos versijos administratoriumi. Aš sutikau.
 
Savo iniciatyva tokios svetainės tikriausiai nebūčiau kūręs, bet kai gavau pasiūlymą, juo pasinaudojau. Svetainės idėja man patiko, be to, turėjau laiko svetainei prižiūrėti.

Kokiose šalyse toks portalas jau egzistavo iki atsirandant Lietuvoje ir kokiose atsirado vėliau?

Šiuo metu aktyviai veikia tik projektai apie Lietuvą ir Latviją. Prieš porą metų buvo startavusi svetainė apie Vengriją, bet jos administratorius prarado entuziazmą ir šiuo metu projektas yra „miręs“.

Visai neseniai buvo surastas administratorius analogiškam projektui apie Estiją, tačiau netrukus jis prapuolė kaip  į vandenį ir šiuo metu estiškasis projektas yra sustabdytas. Užtat lietuviška ir latviška svetainės klesti.

Projektą puoselėjate vienas ar tai yra keleto žmonių komandinis darbas?

Projekto turinį redaguoju vienas, tačiau visa kita yra daroma kartu su dviem latviais – projekto sumanytojais ir kūrėjais. Technine prasme lietuviška svetainė yra latviška: svetainės adresas yra registruotas Latvijoje, serveris yra Latvijoje, techninius svetainės dalykus tvarko latviai, pinigai iš reklamos taip pat pirmiausia teka į Latviją. Lietuva yra geriausia šalis pasaulyje, nes lietuviai neapsikrauna papildomais darbais.

Kaip nuotraukos ir tekstinis humoras patenka į tinklapį? Daroma kažkokia atranka?

Šiuo metu svetainėje daroma griežta lankytojų atsiųstų priežasčių atranka. Beveik visos per dieną atsiųstos priežastys (atmetus visiškai nejuokingas, nesąmoningas, nekorektiškas, nesuprantamas ar besikartojančias) yra praleidžiamos į rubriką „Įvertink pats“, kur lankytojai jas vertina.

Į svetainės pagrindinį puslapį patenka tik geriausios priežastys – paprastai tik tos, kurios pliusų surenka bent 3 kartus daugiau nei minusų. Dėl tokio atrankos kriterijaus pagrindiniame puslapyje galiausiai publikuojama tik maždaug ketvirtadalis atsiunčiamų priežasčių.
 

Taigi, svetainės turinį kuria ir sprendžia, kas pateks į pagrindinį puslapį, patys lankytojai. Tokia galimybė svetainėje neatsirado iškart: kelis pirmuosius svetainės gyvavimo mėnesius viską lemdavau aš, visagalis administratorius. Tuo metu į pagrindinį puslapį praleisdavau žymiai daugiau priežasčių. Esant dabartinei sistemai nemažai priežasčių nebūtų perėję atrankos.
 
Projekto pradžioje per dieną buvo atsiunčiama labai daug priežasčių, įskaitant ir senesnes, prieš kelis metus darytas nuotraukas. Dabar net sunku patikėti, kad būdavo dienų, kai pagrindiniame puslapyje publikuodavau po 80 ir daugiau priežasčių. Šiuo metu esant griežtesnei atrankai ir vengiant pasikartojančių priežasčių ne kiekvieną dieną publikuojama ir 10 naujų priežasčių.
 
Man asmeniškai patinka tik maždaug trečdalis svetainėje esančių tekstinių priežasčių ar nuotraukų – kitos nepakankamai juokingos. Tačiau esama sistema su dabartiniais atrankos kriterijais yra optimali, geriausiai suderinanti visų lankytojų norus.

Svetainės lankytojų, nepatenkintų, kad į pagrindinį puslapį patenka daug nepakankamai juokingų priežasčių, yra maždaug tiek pat, kiek lankytojų, nepatenkintų, kad labai daug priežasčių yra atmetama.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Kaip atrodo tradicinė šio tinklapio administratoriaus darbo diena?

Prie svetainės paprastai prisijungiu tik kartą per dieną, vėlai vakare: peržiūriu atsiųstas naujas priežastis, atmetu netinkamas, o visas likusias siunčiu į rubriką „Įvertink pats“. Po to peržiūriu, kaip lankytojai įvertino praeitą dieną atsiųstas priežastis, ir geriausias iš jų publikuoju pagrindiniame puslapyje.
 
Daugiausia darbo turiu redaguojant tekstines priežastis. Labai stebina kai kurių lietuvių neraštingumas: atsiunčia tikrai geras, juokingas priežastis, bet parašytas tokiu prastu stiliumi ir su tiek gramatiniu klaidų, kad kartais tenka ne vienąsyk perskaityti, kad iššifruotum jų prasmę. Šiaip beveik pusė lietuvių, rašydami lietuviškai, sugeba išsiversti be lietuviškų raidžių.
 
Be redagavimo, atsakinėju į lankytojų elektroninius laiškus, taip pat prižiūriu, kad komentarai po jau publikuotomis priežastimis būtų korektiški. Kadangi stengiuosi dirbti sparčiai, prie visų svetainės reikalų retai kada sugaištu daugiau nei valandą. Bet nesu tik paprastas administratorius: skaitydamas naujienų portalus nuolatos stengiuosi sukurti naujų priežasčių svetainei: svetainėje publikuota nemažai mano paties sukurtų priežasčių.

Ar tinklapis atneša kažkokį bent elementarų pelną ar dirbate tiesiog iš entuziazmo?

Svetainė uždirba iš reklamos ir yra pelninga. Atsižvelgiant į tai, kiek nedaug reikia pastangų svetainei palaikyti bei į tai, kad svetainės administravimą laikau ne darbu, bet laisvalaikiu, uždirbu nemažai.
 
Dirbčiau ir iš entuziazmo be tiesioginio atlygio, bet tada galbūt greičiau atsibostų. Šiuo metu jaučiu azartą sukurti kuo kokybiškesnio turinio svetainę. Man pačiam dar daug kas nepatinka, tik kol kas nesugalvojau, kaip ką patobulinti. Kai atsibos būti administratoriumi, perduosiu projektą kam nors kitam: nesu jo įsikibęs – tikriausiai dėl to, kad tai nėra mano autorinis projektas.

Tinklapyje dažnai pašiepiami politikai ar šiaip įžymus Lietuvos žmonės. Dar neteko sulaukti jų pasipriešinimo ar bent kažkokios reakcijos?

Iš žymių Lietuvos žmonių jokių reakcijų nesu sulaukęs. Antra vertus, jeigu sulaukčiau jų priekaištų, lengvai nenusileisčiau ir ginčiau lietuvių teisę iš jų šaipytis. Politikai bei šou „žvaigždūnai“ savo veiksmais provokuoja eilinių žmonių kandžias pastabas, todėl turi su tuo susitaikyti.

Šiaip svetainės tikslas nėra įžeisti lietuvių garbės ir orumo ar pasityčioti iš Seimo narių. Lankytojų siunčiami komentarai tiesiog atspindi šalies realijas, perteikia Lietuvos žmonių nuotaikas ir nuomones. Kad ir kokie ironiški bei sarkastiški gali pasirodyti svetainėje publikuojami faktai apie Lietuvą ar žymius jos žmones, pirmiausia jie yra teisingi.

Kaip manote, koks yra tradicinis Jūsų tinklapio skaitytojas? Ar tai tik paaugliai, ieškantys pramogų? O galbūt ir solidesnio amžiaus žmonės, pasiilgę kokybiško humoro?

Didžiąją dalį svetainės lankytojų (ypač aktyviausių – siunčiančių naujas priežastis ar komentuojančių) sudaro moksleiviai ir studentai, tačiau tikrai yra daug ir vyresnio amžiaus žmonių. Detalios statistikos apie svetainės lankytojų amžių neturiu, bet žinau, kad čia lankosi visų amžiaus grupių asmenys – nuo pradinukų iki pensininkų.

Svetainės turinys aktualus ne tik eilinių pramogų ieškotojams: taiklūs pastebėjimai apie Lietuvą ir lietuvius, nekasdieniai įvykiai ar absurdiškai juokinga kasdienybė yra įdomu gerokai platesnei auditorijai.

Kalbino Aurimas Minsevičius

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt