Now Reading
Vyno kultūra Lietuvoje – neegzistuoja? (Interviu)

Vyno kultūra Lietuvoje – neegzistuoja? (Interviu)

Vyno kultūra Lietuvoje - neegzistuoja? (Interviu)

Triskart geriausias Lietuvos someljė – tokio garbingo titulo Arminui Darasevičiui galėtų pavydėti kiekvienas vyno ekspertas. Šis Laikas.lt pašnekovas tikina, kad Lietuva – tik iš pirmo žvilgsnio nedvelkia egzotiškąją vyno kultūra.

Pasižiūrėjus iš arčiau matyti, kad ši, palankiu klimato vynuogynams augti nepasižyminti šalis, sparčiai evoliucionuoja vyno pažinimo ir vertinimo aukštumų link.

Ar vyno kultūra Lietuvoje egzistuoja?

Jei mes niekuomet negaminome vyno, tai faktas kaip blynas, kad mes nesukūrėme vyno  vartojimo kultūros. Bet vienaip ar kitaip, esame pasaulio, Europos dalis, o vynas yra naudojamas kulinarijoje jau nuo senų laikų. Radvilų laikais Lietuvos didikai gausiai veždavosi vyno iš kitų šalių, daug keliaudavo, ragaudavo. Lygiai taip pat ir dabar valgydami kokį nors maistą galime prisitaikyti savo vyną, kuris puikiai integruojasi į valgių kultūrą. Mes nekuriame savų vyno tradicijų, bet turime galimybę neprisirišti prie vieno vyno rųšies ir galime išsirinkti iš viso pasaulio tai, kas mums tinkamiausia. Šiuo atveju, mes esame laisvi ir nesuvaržyti kaip skandinavai, kurie yra vieni geriausių vyno specialistų pasaulyje.

Ar gali eilinis žmogus išmokti vertinti vyną ir ar to reikia?

Nuo kiekvieno žmogaus priklauso, reikia to, ar ne. Čia tas pats, kas domėtis tuo, ką tu valgai – vieniems užtenka valgyti tas pačias salotas į nieką nesigilinant, kiti pasidomi, kiek daug įvairiausių jų rūšių yra. Taip pat ir su vynu. Jeigu jį ragauji, trupučiuką susipažįsti su skoniais, pastebi kiek daug skirtingiausių vynų rūšių yra, jomis verta pasidomėti. Kiek pasidomėti, tai jau kitas klausimas. Priklauso nuo galimybių ir laiko. Nebūtina būti ekspertais, jei išmanai kelias vyno rūšis, gali vadintis vynu besidominčiu žmogumi ir to išprususiam žmogui pilnai užtenka. Ir paprastas žmogus gali išmokti vertinti vyną, juk tai yra juslių mokslas ir jas galima išlavinti. Apie vyno istoriją, gamybos būdus tikrai gali išmokti kiekvienas, tereikia noro. Tiesa, pažinti ir vertinti skonį jau yra trupučiuką sunkiau, nes tenka žodžiais išreikšti tai, ką tu jauti. Tą padaryti lengviau, jei turi Dievo dovaną labai gerai viską jausti. Žinoma, daug treniruojantis galima pažaboti savo jusles. Nereikia mistifikuoti vyno vertinimo proceso.

Kaip Jūs vertinate naminio vyno gamybą, kuomet lietuviai patys darosi vyną iš to, ką turi, pavyzdžiui obuolių ar serbentų?

Palankiai vertinu naminį vyną. Ir Lietuvos sąlygomis galima pasidaryti gerą produktą. Pavyzdžiui, Lietuvos Vyndarių Asociacija kuria puikius vynus ir kiekvienais metais tobulinasi, padaro įdomių dalykų. Kiek tie vynai žavūs, lyginant su kitų šalių pasiūla – tai jau kitas klausimas.

Nuo ko reikėtų pradėti pradedančiajam vyno žinovui?

Jam reikėtų pradėti ragauti vynus. Kaip kitaip galima išmokti vertinti vyną, jei jo neragauji? Juk tai juslių mokslas. Negalime apibūdinti kvapų, jei tu jų neuostai. Aišku, galima mokytis specialioje someljė mokykloje, kurioje mokoma, kaip degustuoti, tačiau pirmasis žingsnis vis tiek yra vyno ragavimas. Reikia užsirašinėti, prisiminti, ką ir kaip jautei, taip pamažu kaupiasi vyno pažinimo patirtis.

Kur Jūs pats išmokote vertinti vyną ir nuo ko viskas prasidėjo?

Ieškojau darbo, atėjau į Vyno klubą ir pradėjau domėtis vynais. Someljė visų pirma yra kvalifikuotas vyno parduotuvės specialistas, galintis padėti pirkėjui išsirinkti jam tinkantį produktą. Seniau ragaudavau vynus ir viskas būdavo gražu, gera, bet chaotiška, be jokios sistemos ar įžvalgų. O čia, supamas gerų mokytojų, pradėjau struktūruotai domėtis vynu, su laiku ir išmokau.

Būvimas someljė jums – darbas ar malonumas?

Aš dirbu darbą, kuris yra malonus. Negaliu sakyti, kad man tai nepatinka. Tai malonu, tai lavina, bet tai yra darbas.

Ar galite papasakoti, kas yra vyno aukcionai ir ar jie vyksta Lietuvoje?

Tokie aukcionai Lietuvoje nevyksta. Čia per maža rinka. Aukcionai vyksta didžiuosiuose pasaulio miestuose. Užtenka sėsti prie kompiuterio ir gali dalyvauti tuose aukcionuose. Vyno aukcionas yra tas pats, kaip ir bet kuris kitas – žmonės, turintys unikalią prekę, siūlo savo vyno butelius pardavimui ir yra pirkėjai, kurie stato sumas, už kurias gali leisti sau nusipirkti vyno butelį. Žinau atvejų, kai kolekcininkai savo brangiuosius vyno butelius perduoda iš kartos į kartą, o vėliau dėl skolų ar kitokių asmeninių problemų juos išparduoda.

Neseniai baigėsi Lietuvos vyno čempionatas. Kokiu tikslu vyksta panašūs renginiai?

Tam, kad mes galėtumėme pamatyti, kaip Lietuvos vyno specialistai įvertina vynus. Vyno vertinimas yra pakankamai profesionalus reikalas, kur jokių asmeniškumų negali likti. Nors visiškai atsisakyti savęs negali, todėl vynus vertina visa grupė vertintojų. Čempionatų tikslas yra pasakyti Lietuvos ir užsienio žmonėms, kad štai, Lietuvos ekspertai visiems žinomus vynus įvertino būtent taip. Tai padeda pirkėjui orientuotis srityje, kurioje jis neišmano tiek, kiek išmano ekspertai.

Kokiomis vyno gėrimo ceremonijomis pasižymi Lietuva?

Ceremonijos yra visur vienodos: atsisėdi prie stalo, valgai ir geri vyną. Be abejo, yra tam tikri vyno gaminimo, pateikimo standartai, bet nereikėtų to kažkaip mistifikuoti. Aš nesižaviu ispanų ar kitų šalių vyno gėrimo ypatumais, kuomet vynas skiedžiamas su vandeniu, ar pilamas per kairį petį. Juk tai yra vynas, visą dėmesį reikėtų skirti jam. Kiekvienas regionas turi savo savybių. Kiekvieną penktadienį apie vyno rinką Lietuvoje galima pasiskaityti „Verslo žiniose“, yra specifinių vyno žurnalų. Daugiau apie vyno kultūrą galima sužinoti Vyno dienose. Vyno ragavimas ir vertinimas – tai madingas dalykas. Atsiranda vis daugiau žmonių, kuriems tai įdomu, jie keliauja, paragauja ir susižavi.

Kaip išsirinkti gerą vyną?

Labai sunku atsakyti į šį klausimą, juk visų žmonių skoniai ir poreikiai skiriasi. Kaina yra labai geras rodiklis, kokybės prasme. Bet tai nereiškia, kad tas stilius, kuris yra brangesniame vyne, jums patiks. Pavyzdžiui, jei jums nepatinka „Chardonnay“ vynuogės, tai jums iš principo tas vynas netinka ir neverta jo rinktis vien dėl kainos, tada reikia rinktis „Riesling“ ar dar kokį nors, atitinkantį individualų skonį. Tam reikia ragauti ir rinktis.

Parengė Živilė Barkauskaitė

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt