Now Reading
10 metų po Rugsėjo 11-osios

10 metų po Rugsėjo 11-osios

10 metų po Rugsėjo 11-osios

Šiandien sukanka lygiai dešimt metų po to, kai buvo įvykdytas didžiausias teroro išpuolis vakarų pasaulyje. Rugsėjo 11-oji pažymėta gedulu ir panika visų amerikiečių galvose. Kaip po to pasikeitė pasaulis?

Smurtu prieš smurtą

Kas liko mūsų galvose, praėjus 10 metų po Rugsėjo 11-osios? Spiegel.de esėistas ir politkos apžvalgininkas Jakobas Augsteinas teigia, kad žmonių atminty liko du paveikslai, geriausiai nusakantys visą istoriją. Pirmasis – lėktuvai besirėžiantys į Pasaulio prekybos centro bokštus. Antrasis – 2004 m., Abu Ghraibo kalėjime (Irakas) vykusios žiaurios amerikiečių karininkų egzekucijos musulmonų kaliniams. Šie du paveikslai puikiausiai vaizduoja terorizmą ir kovą su terorizmu. Pasirodo, kad terorizmas yra toks pat žiaurus kaip ir kova su juo (smurtu prieš smurtą). Finale – smurto atvejų tik gausėja. Ir vis dar keliamas klausimas, kas labiau pakenkė šaliai: pats išpuolis ar Amerikos valdžios elgesys po jo?

„Štai, paprasti skaičiai: per Rugsėjo 11-osios išpuolius žuvo 3 tūkst. žmonių. Po to laiko Afganistane ir Irake žuvo 6 tūkst. amerikiečių karių, nesuvokiami skaičiai civilių aukų, paimti 5 milijonai belaisvių. Visa tai Amerikai kainavo per 3 trilijonus dolerių. Be to, aklas amerikiečių puolimas į rytus, paskatino Kinijos ekonomikos augimą taip, kad dabar greitu metu jos jau niekas nepralenks. Tuo tarpu, Amerika skendi skolose.“ – rašo J. Augsteinas.

Žmonių susiskaldymas atneša kraupių pasekmių

Ir vis dėl to, labiausiai pasauliui pakenkė žmonių susiskaldymas. Amerikiečiai „kovoja“ ne tik su musulmonais, bet ir tarpusavyje – vieni šlovina valdžią, kiti keikia ir kaltina smegenų „plovimu“, aklu ir betiksliu veržimusi į rytus. Ir, deja, tiek Amerika tiek Islamo šalys vieni kitus mato tik kaip fanatikus ir didžiausius priešus. Civilizacijų, tautų ir kultūrų susiskaldymas tapo beprasmiškiausiu istorijoje. Ir tai atneša tik neigiamų pasekmių. Jaunasis norvegų teroristas Andersas Breivikas gali būti tik viena to pasekmių.

Pamąstymui

Tiesa, optimistai naiviai tikėjo, kad XX a. karai mus ko nors pamokys. Tačiau vos įžengus į XXI a., pasaulį visus sukrėtė Rugsėjo 11-oji. Tai tik parodo, kad mes vis dar bet kokia kaina bandome vieni kitus išrauti su šaknimis ir, deja, galvojame, vieninteliai esame teisūs. O juk  teisybės dėl Rugsėjo 11-osios nežino niekas. Gauname tik trupinius to, kas vyksta „už kadro”.

Turbūt daugiausiai ginčų sukėlė amerikiečių dokumentinis filmas „Zeitgeist“. Jų teigimu, 911 buvo ne išorės, o vidaus teroro aktas, kurį galbūt įvykdė pati amerikiečių valdžia. Filme pateikiama gausybė įrodymų. Tarkime, kad pastatas, sprendžiant pagal griuvimo dinamiką, buvo susprogdintas iš apačios, kalba liudininkai, ekspertai, Amerikos musulmonų šeimos, kurias visiškai be pagrindo po išpuolių kalino Amerikos valdžia ir panašiai.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Rugsėjo 11-oji svarbi ir istorijai. Mat jeigu teroro aktas tikrai buvo įvykdytas musulmonų, ši data taip pat pažymi ir lūžį, kada pirmą kartą istorijoje, teroro aktas persikėlė iš rytų į vakarus.

Amerikos planuose – naujasis Pasaulio prekybos centras, kurį sudarys net penki dangoraižiai, vienas jų – vėl bus aukščiausias dangoraižis Amerikoje.

Parengta pagal Spiegel.de

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top